Top hledané
Výsledky (0)
Vianoce a príchod Troch kráľov sú za nami a Praha tak začala pomaly odstraňovať výzdobu.

Z pražského Staromestského námestia už čoskoro zmizne vianočný stromček. Budú z neho skrine, nočné stolíky a lavičky

Martina Šmalclová
07.Jan 2021
2 minuty čtení
Žena s vánočním stromkem v pozadí

Pracovníci mestskej spoločnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) začali odzdobovať vianočný stromček na Staroměstskom námestí dnes ráno. Spolu s ním zmizne z pražských ulíc v priebehu nasledujúcich dní aj 1 100 vianočných dekorácií z verejného osvetlenia a tridsať vianočných stromčekov. Pýtate sa, čo bude so 17,5-metrovým smrekom obyčajným zo Staromestského námestia? Nazmar nepríde ani trieska!

Strom poputuje do Malešíc

Zo smreka na Staromestskom námestí vyrobia študenti Strednej odbornej školy Jarov nábytok pre Domov seniorov v Malešiciach, ktorý sa nachádza v blízkosti Strednej odbornej školy Jarov a je tiež organizáciou hlavného mesta. Strom odvezú v pondelok.

„V Prahe radi dodržiavame tradície, ale zároveň kladieme dôraz na starostlivosť o zeleň, ekológiu a udržateľnosť. Oceňujem preto, že strom, ktorý v období Vianoc podobne ako v minulých rokoch zdobil Staromestské námestie, neskončí na skládke alebo v spaľovni, ale bude využitý do poslednej triesky. Podobne chceme postupovať aj v ďalších rokoch – vianočný strom radi využijeme na podobné prospešné účely ako tento rok,“

povedal primátor hlavného mesta Zdeněk Hřib.

Otvoriť v galérii (2)
Strom na Staroměstském náměstí
Strom na Staroměstském náměstíSource: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Odzdobiť a rozrezať

Odzdobovanie stromu budú zaisťovať dve posádky elektromontérov THMP. Po odstránení asi tristo päťdesiatich vianočných ozdôb vrátane hviezdy a špičky príde na rad odstránenie šesť kilometrov dlhej svetelnej reťaze. Podľa predsedu predstavenstva THMP Tomáša Jílka práce potrvajú dva až tri dni. Po odstránení výzdoby položia strom na zem a drevorubač ho rozdelí na cca štvormetrové klady. Do spracovanie sa následne zapojí i píla Hostivař.

Podľa riaditeľa Strednej odbornej školy Jarov Miloslava Janečka tam zdarma klady rozrežú na dosky a tie potom v škole vysušia.

„Následne z nich naši žiaci z odboru truhlár vyrobia nábytok. Do úvahy prichádzajú napríklad atypické skrine, nočné stolčeky alebo záhradné lavičky,“

spomenul riaditeľ možné využitie.

Vianočné dekorácie už sa dnes nerozsvietia

Čo sa týka dekorácií v pražských uliciach, väčšina z nich sa rozsvietila včera naposledy. Spoločnosť THMP, ktorá pre Prahu už tretím rokom spravuje najväčšiu sieť verejného osvetlenia v republike, ozdobila tento rok stožiare celkovo 400 svetelnými vločkami, 230 zvonmi, 200 hviezdami a 60 ozdobami v tvare kométy a sviečky. Ďalších cca 200 ozdôb malo podobu reťazí a svetelných záclon.

„Väčšina týchto vianočných dekorácií sa už dnes večer nerozsvieti, vypneme ich a postupne ich budeme odstraňovať. V piatok budeme primárne demontovať vianočné stromy a od pondelka začneme s odinštalovaním dekorácií na verejnom osvetlení. Tá nám vzhľadom na ich počet zaberie väčšinu januára,“

uzatvoril Tomáš Jílek.

Otvoriť v galérii (2)
Zamilovaný pár u stromku
Zamilovaný pár u stromkuSource: Profimedia.cz

Luxusní byt na prodej-Praha
Luxusní byt na prodej-Praha, Praha 1

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie