Top hledané
Výsledky (0)
Koronavírus ovplyvnil tohtoročné cirkusové čísla

Zajtra sa začína Letní Letná Light! Festival zaháji predstavenie na nebesiach

Karolína Lišková
17.Aug 2020
+ Pridať na Seznam.cz
2 minuty čtení
Letní Letná nabízí skvělou podívanou.

Letenské sady v auguste bez akrobatov si už nikto ani nepamätá. Letní Letná sa stala tradičným festivalom nového cirkusu. Navzdory pandémii sa uskutoční aj tento rok, aj keď za prísnych hygienických opatrení. V rámci ôsmich dní ponúkne svetovú premiéru francúzskeho súboru Galapiat Cirque, neopakovateľné spoločné predstavenie dvoch popredných tuzemských súborov Cirk La Putyka a Losers Cirque Company, premiéru dokumentu Provazochodkyně nad Prahou a tiež sprievodný program.

Při akrobaciích artistů se až tají dech.
Na Letné vyrostou cirkusové stany.
Losers Cirque Company si letos připravila překvapení.

„S prípravami ideme do finále, no teraz sa najviac zameriavame na maximálne bezpečie návštevníkov. Spolupracujeme s pražskou hygienickou stanicou a riadime sa odporúčaniami odborníkov. Na základe rozhodnutia vlády sme znížili kapacitu šapitó na 500 osôb, kde bude navyše povinné mať zakrytý nos aj ústa rúškom. Kapacita vonkajšej scény na čerstvom vzduchu zostáva zachovaná a bude tu dostatok priestoru na dodržanie bezpečnej vzdialenosti medzi skupinami. Pre návštevníkov budeme mať rúška na predaj a dezinfekciu zdarma,“

vraví Jiří Turek, riaditeľ festivalu Letní Letná.

Otvoriť v galérii (2)
Loni zahajovala festival provazochodkyně, která bez jištění přešla Vltavu.
Loni zahajovala festival provazochodkyně, která bez jištění přešla Vltavu. Source: archiv Letní Letná/František Ortmann

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m, Okolí Prahy

Veľkolepé zahájenie festivalu zabezpečí španielsky súbor Voalá svojím výnimočným číslom, a to hneď dvakrát za sebou. Inscenácia Voalá Station odohrávajúca sa v kulisách neba vytvára pomocou vzdušnej akrobacie pútavé vizuálne obrazy, ktoré dokážu človeka povzniesť tými najkrajšími emóciami. Jej súčasťou je živá hudba a spev.

Návrat po ôsmich rokoch

Po ôsmich rokoch sa na Letnú vracia francúzsky súbor Galapiat Cirque. Pre Prahu si pripravil novinku a po prvýkrát predstaví svoju šou L'âne et la carrote, teda Osol a mrkva.

„Pomocou série čísel rozpráva jeden muž svoj príbeh cirkusového umelca. Vďaka svojmu vernému pomocníkovi si uvedomí, že keď chce človek zmeniť svet, musí začať sám od seba,“

opisuje riaditeľ festivalu Jiří Turek pripravované predstavenie, ktorého predpremiéru videl vo Francúzsku pred vypuknutím pandémie. Samozrejme, v programe letenského festivalu nebude chýbať ani to najlepšie z českej novocirkusovej úrody. Napríklad oceňovaná Losers Cirque Company predvedie špeciálnu edíciu svojho prvého predstavenia The Loser(s), od ktorého sa odvíjala všetka ďalšia tvorba súboru. Diváci sa v sprievode beatboxu hudobníka EnDrua vydajú na novocirkusovú cestu plnú akrobatických trikov, rytmov a typického humoru súboru.

Otvoriť v galérii (2)
Cirk La Putyka nebude chybět na Letné ani letos.
Cirk La Putyka nebude chybět na Letné ani letos. Source: archiv Letní Letná/Jiří Šeda

Cirkusovú expedíciu za čistou radosťou sľubuje Cirk La Putyka. Inscenáciu Kaleidoscope zostavoval uznávaný súbor počas koronavírusovej pandémie. Výsledkom je „krasohľad“, v ktorom sa ako farebné odlesky striedajú šialené skoky na obrom teeterboarde, skupinové tanečné choreografie, závesné akrobacie, ale aj lety na trampolíne.

Letní Letná Light sa uskutoční od 18. do 25. 8. v pražských Letenských sadoch a vstupenky na jednotlivé predstavenia sú v predaji už teraz na webových stránkach festivalu.

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie