Top hledané
Výsledky (0)
V Prahe stojí prvý český dom z 3D tlačiarne

V Prahe stojí prvý český dom z 3D tlačiarne! Pozývame vás na prehliadku

Karolína Lišková
18.Aug 2020
+ Pridať na Seznam.cz
2 minuty

Prvok vyzerá ako organická bunka a momentálne „kotví“ pri Střeleckom ostrove. Ide o prvý český dom vytlačený technológiou 3D tlače. Jeho autorom je umelec Michal Trpák, ktorý dom s obľubou nazýva obytnou sochou. Svoju prvotinu si náležite vyšperkoval a nájdete v nej tie najluxusnejšie a najmodernejšie prvky dnešného bývania. Odhadovaná cena domu s plochou štyridsaťtri metrov štvorcových je päť miliónov českých korún (viac ako 190 tisíc eur, pozn. red.).

Dom je rozložiteľný, transportovateľný, zložiteľný a ešte k tomu plávajúci. Váži 30 ton a meria 13 metrov. Jeho tlač trvala 32 hodín a na výrobu sa použilo 15 ton materiálu. Na Střelecký ostrov sa dostal až z Českých Budějovíc, kde bol vyrobený.

Poličky sú z archívneho dubu

Prvok je zaujímavý zvonka aj zvnútra. Okrem vytlačených betónových stien sa pýši aj unikátnym interiérom. Moderný nábytok je vyrobený na mieru z kvalitných materiálov a dom je plný inteligentných technológií. Cez telefón môžete ovládať celý systém domu.

Luxusní vila na prodej - Klánovice - 465m
Luxusní vila na prodej - Klánovice - 465m, Praha 9

Milovníkov krásnych vecí však zaujmú detaily, ako napríklad poličky nad kuchynskou linkou. Tie sú totiž vyrobené z šesť tisíc rokov starého dubového dreva z Moravy.

„Je tam skutočne veľa vychytávok, dali sme si záležať. Pre mňa ako umelca je to umelecké dielo,“

pýši sa sochár a autor návrhu Prvoka Michal Trpák.

Otvoriť v galérii (3)
Kuchyňský kout.
Kuchyňský kout.Source: archiv LP-life.cz/Karolína Lišková

V kúpeľni je batéria z práškového titánu, ktorá bola takisto vytlačená na 3D tlačiarni. Sprcha je recirkulačná a šetrí až 90 percent vody. Dokonca rozpozná, keď sa do sprchy vyčúrate, a automaticky takú vodu nerecykluje, ale rovno pošle do odpadu. Odpadová voda z kúpeľne sa využíva na zalievanie. Sklenená zástena je vyrobená z recyklovaných črepov.

V stredovej časti sa nachádza masívny stôl z tropického dreva. Všade je, samozrejme, podlahové vykurovanie.

Tento dom bol podľa autora drahý, pretože je nabitý všetkým dostupným luxusom. Do budúcna by autori radi ustálili cenu na približne štyroch až piatich miliónoch českých korún (153 000 až 190 000 eur, pozn. red.) za kus.

Otvoriť v galérii (3)
Prvok pluje na Vltavě.
Prvok pluje na Vltavě.Source: archiv LP-life.cz/Karolína Lišková

Dom vytlačil robot

„Unikátny je nielen technológiami a formou, ale najmä materiálmi a zelenou strechou. Princípy upcyclingu nás doviedli k použitiu recyklovaného dreva. Testujeme aj špeciálny betónový recyklát,“

opisuje Trpák. Dom je navrhnutý tak, aby v akomkoľvek prostredí vydržal najmenej sto rokov.

Dom vytlačilo robotické rameno, cez ktoré pretekal špeciálny materiál priamo na miesto určenia. Robot tlačil rýchlosťou 15 centimetrov za sekundu, čo sú 2 % možného výkonu, pretože vyšší výkon limitovala rýchlosť dodávky zmesi. Sám robot je pritom českou novinkou z dielne Trpákovej iniciatívy Scoolpt. Tepelná izolácia domu je zaistená vďaka konštrukcii stien. Tie sú dvojité a betónová konštrukcia je zvonka, ako aj v interiéri domu. Dutina medzi týmito stenami je vyplnená tepelnou izoláciou.

Otvoriť v galérii (3)
Tisk trval 32 hodin.
Tisk trval 32 hodin. Source: archiv Prvok od Buřinky/Kateřina Nováková

Na Prvoka sa môžete prísť pozrieť na pražský Střelecký ostrov, kde bude asi dva mesiace. Potom by mal byť k dispozícii na prenájom.

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie