Top hledané
Výsledky (0)
V Česku štartuje plošné dobrovoľné testovanie učiteľov. Praha zaistila odberové centrá.

Učitelia v Česku sa môžu odo dneška nechať zdarma testovať na COVID-19

Martina Šmalclová
04.Dec 2020
+ Pridať na Seznam.cz
2 minuty čtení
Učitelka u tabule

Učitelia a pedagogickí pracovníci v Česku sa môžu od dnešného dňa nechať dobrovoľne testovať antigénnymi testami na prítomnosť ochorenia COVID-19. Od 18. decembra sa budú môcť nechať otestovať v rámci plošného testovania obyvateľstva aj ďalší pracovníci škôl. Testovanie je zdarma a prebieha v konkrétnych nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach na území Prahy. Ich prehľad vám prinášame nižšie.

„V túto chvíľu, keď sa deti postupne vracajú do svojho bežného školského režimu, je potrebné predchádzať možnému výskytu ochorenia a udržať tak prezenčnú výuku naďalej v chode. Učitelia môžu využiť túto možnosť testovania aj v rámci prevencie a riaditeľ im to musí umožniť. Chceme, aby segment pracovníkov seniorského veku zostal neohrozený,“

vysvetlil radný hlavného mesta Prahy pre oblasť školstva Vít Šimral. Podľa neho môže plošné testovanie zabrániť prenosu ochorenia predovšetkým na ohrozenú skupinu učiteľov v seniorskom veku.

Otvoriť v galérii (2)

Ako bude testovanie prebiehať?

Ako je u testovania na prítomnosť koronavírusu bežné, aj v tomto prípade bude test prebiehať výterom z nosohltanu. K odberu je potrebné sa objednať vopred cez rezervačný systém. Na mieste je potom nutné predložiť potvrdenie o zamestnaní.

Zdarma s výsledkom do 30 minút

Odpadne však dlhé vyčkávanie na výsledok testu. Ten bude totiž známy už do tridsiatich minút od zhotovenia testu. Učitelia ani ďalší pracovníci za odber nič neplatia. Antigénne testy sú hradené zdravotnou poisťovňou. Všetky pozitívne aj negatívne výsledky antigénnych testov sa budú hlásiť do Centrálneho registra infekčných chorôb, aby bola k dispozícii presná evidencia o výskyte antigénnej pozitivity v populácii.

Ako aktuálne prebieha výuka?

Česká republika sa ešte nevrátila do štandardného režimu výuky. Základné školy navštevujú prezenčne žiaci prvého stupňa a tiež deviataci. Žiaci druhého stupňa sa v škole točia podľa rotačného systému, keď je v škole polovica celých tried, druhá polovica je na dištančnej výuke doma a každý týždeň sa striedajú. Rovnaké pravidlá platia tiež pre stredné školy, vyššie odborné školy a konzervatóriá.

Po tom, čo Česko prešlo na tretí stupeň opatrení protiepidemického systému, sa na vysoké školy vrátia prvé ročníky, kde sa prezenčná výuka bude konať v skupinách do dvadsiatich študentov. Aj naďalej platí možnosť využitia individuálnych konzultácií.

Kde sa môžu učitelia nechať otestovať?

Otvoriť v galérii (2)
Učitelka ve třídě
Učitelka ve tříděSource: Freepik.com

Thomayerova nemocnica (garantovaná centrálna sieť odberových centier)

Fakultná nemocnica v Motole (garantovaná centrálna sieť odberových centier)

ÚVN – Vojenská fakultná nemocnica Praha (garantovaná centrálna sieť odberových centier)

Fakultná nemocnica Královské Vinohrady (garantovaná centrálna sieť odberových centier)

Všeobecná fakultná nemocnica v Prahe (garantovaná centrálna sieť odberových centier)

Nemocnica Na Bulovce (garantovaná centrálna sieť odberových centier)

Nemocnica Na Františku (garantovaná centrálna sieť odberových centier)

Byt Smetanovo nábřeží 191m
Byt Smetanovo nábřeží 191m, Praha 1

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie