Téma očkovania je dlhodobo veľmi citlivá záležitosť. Obzvlášť v posledných mesiacoch ju môžeme umiestniť na zoznam konverzačných tabu, kam zaraďujeme napríklad témy týkajúce sa politiky alebo náboženstva. Ak sa predsa len rozhodneme o očkovaní konverzovať, môžeme sa dostať do konfliktu. Časť spoločnosti očkovanie prijíma, iná zavrhuje. Napriek tomu je pre českých aj svetových lídrov preočkovanosť jediná možnosť, ako zvládnuť boj s koronavírusovou pandémiou. Na aké očkovacie kampane stavil svet a ktoré známe osobnosti sa do nich zapojili?

História očkovania siaha do laboratória britského vedca Edwarda Jennera, ktorý je považovaný za zakladateľa vakcinológie tak, ako ju poznáme dnes. V roku 1796 zaočkoval trinásťročného chlapca vírusom vakcínie, čo bol vírus blízky vírusu kravských kiahní. Chlapec následne preukázal imunitu proti kiahňam. O dva roky neskôr bola vyvinutá prvá vakcína. Systematické celosvetové očkovanie populácie prebiehalo v priebehu 18. a 19 storočia. Následná zaočkovanosť viedla k celosvetovej imunizácii populácie a postupnému vykoreneniu pravých kiahní. Princíp očkovania je taký, že napomáha imunitnému systému prekonať ochorenie. Vo väčšine prípadov zabráni nakazeniu alebo zmierni priebeh ochorenia.

„Len čo populácia dosiahne bod kolektívnej imunity, ochorenie sa pravdepodobne nebude šíriť. Odhad pre COVID-19 je, že zhruba 50 až 80 percent populácie bude musieť byť zaočkovaných,“

uvádza Dr. Serpil Erzurum, predsedníčka Lerner Institute.

Ani pozitívne štatistiky nestačia na to, aby si všetci ľudia vypestovali dôveru k očkovaniu. Okrem informácií o pozitívnych účinkoch očkovania sa ľahko šíri aj množstvo dezinformácií. Hranica medzi pravdou a klamstvom je veľmi tenká. Čitatelia nemajú čas overovať zdroje v neprebernom množstve článkov, rastú tak predsudky a obavy. Niet divu, že téma očkovania potom pôsobí na ľudí ako červené súkno na býka. Klesajúca dôvera vo vakcíny značne komplikuje súčasnú koronavírusovú pandémiu. Odborníkom dá často veľkú prácu presvedčiť verejnosť, aby sa nechala zaočkovať. Dobrý marketing a správna tvár na čele kampane sú kľúč na úspech. Do očkovacích kampaní pre vakcínu proti COVID-19 sa po celom svete zapájajú štátnici i významné osobnosti, aby presvedčili verejnosť.

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m, Praha 5

Kate a William ako tváre britskej očkovacej kampane

Britská kráľovská rodina patrí od nepamäti k symbolom Veľkej Británie a je vzorom pre mnohých Britov. Niet teda divu, že sám mladý kráľovský pár vyzval verejnosť, aby sa nechala očkovať, a súčasne zdôraznili dôležitosť vakcíny. Princ William a jeho žena Kate hovorili vo videohovore s dvomi ženami, ktoré sú v prioritnej skupine na očkovanie, ale obávali sa vakcinácie. Kráľovský pár, ktorý je už tiež zaočkovaný, ich upokojil a varoval pred falošnými správami, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach.

„Musíme sa snažiť, aby aj mladšie generácie mali pocit, že je pre nich očkovanie naozaj dôležité,“

povedal princ William. Vo Veľkej Británii je prvou dávkou vakcíny zaočkovaných takmer 20 miliónov ľudí.

Kate a William při videohovoru.
Kate a William při videohovoru. • Source: Profimedia

Kampaň v španielčine pre hispánske komunity

Len 40 % ľudí v černošských a hispánskych komunitách v Spojených štátoch uvádza, že má dostatok informácií o očkovaní proti COVID-19. Preto vznikla kampaň s názvom „Je to na vás“, ktorá je plná celebrít a snaží sa presvedčiť práve túto časť populácie, aby sa nechala zaočkovať. Medzi hlavné tváre patria osobnosti ako neurochirurg a lekársky reportér Sanjay Gupta, herečka Rosie Perez alebo raper Daveed Diggs. Kampaň je dostupná v angličtine aj v španielčine a pozostáva z krátkych spotov. Neurochirurg Sanjay Gupta ako lekár bol úplne medzi prvými, ktorí dostali vakcínu, a to v priamom prenose. V propagačnom klipe vedie dialóg s raperom Daveedom Diggsom:

„Som nervózny, musím písať pesničky. Budem to ešte môcť robiť?”

pýta sa Diggs.

„Bude to v poriadku, Daveed. Veda je to, čo potrebujeme. Vakcína je bezpečná, priateľu. Ukončí to pandémiu,“

odpovedá mu na videu Gupta. Súčasťou kampane je aj presmerovanie na oficiálne stránky, kde sú opísané najčastejšie otázky týkajúce sa očkovania.

Neurochirurg a reportér Sanjay Gupta.
Neurochirurg a reportér Sanjay Gupta. • Source: Profimedia

Obavy o spravodlivú distribúciu vakcíny v KĽDR

Hoci Kórejská ľudovodemokratická republika po celý čas odmieta, že by sa pandémia na jej území vyskytovala, súčasne zaviedla určité opatrenia a obmedzila medzinárodné obchody. Podľa posledných správ Svetovej zdravotníckej organizácie sa aj Severná Kórea zapojí do očkovacej kampane. Pre vakcíny už majú pripravené chladiace boxy. Vzhľadom na veľké množstvo obmedzených zdrojov sa predpokladá, že celá kampaň sa povedie v mene verejného zdravia, rovnako ako všetky pandemické obmedzenia. Takisto sa šíria obavy, že vakcína nebude distribuovaná spravodlivo.

Juhoafrický prezident odštartoval očkovaciu kampaň

Šesťdesiatosemročný prezident Cyril Ramaphosa sa stal jedným z prvých Juhoafričanov, ktorí dostali vakcínu proti koronavírusu. Najprv sa spýtal sestry, či môže zatvoriť oči, potom sa zasmial. Dav, ktorý sledoval dianie v priamom prenose, tlieskal.

„Spočiatku som sa trochu bál tej dlhej ihly, ktorá ma mala pichnúť do ramena, ale bolo to také rýchle, že som necítil žiadnu bolesť,“

povedal Cyril Ramaphosa po očkovaní. Južná Afrika čelí viac ako 1 500 000 potvrdených prípadov COVID-19 a viac ako než 50 000 úmrtiam. Do očkovania vkladajú veľkú nádej a vyzývajú občanov, aby sa nechali zaočkovať.

Prezident Cyril Ramaphosa.
Prezident Cyril Ramaphosa. • Source: Profimedia

Austrália sa spolieha na odborníkov

Austrálska vláda zaistila takmer 54 miliónov dávok vakcíny AstraZeneca a 20 miliónov dávok vakcíny Pfizer-BioNTech. To je viac než dosť pre celú austrálsku populáciu, ale ochota nechať sa očkovať stále klesá. Podľa nedávnej štúdie len traja z piatich Austrálčanov uviedli, že sú ochotní nechať sa zaočkovať. Na zaistenie imunity sú však potrební aspoň štyria z piatich ľudí. Vláda si teraz láme hlavu s tým, ako presvedčiť dostatok populácie, aby sa nechal zaočkovať. Zatiaľ sa spolieha na odborníkov, pretože verí, že ľudia dajú najviac na fakty.

„Mám za sebou svoju druhú dávku vakcíny proti COVID-19, spolu s nádhernou Jane Malysiak, prvou osobou v Austrálii, ktorá bola zaočkovaná. Pripomíname, že očkovanie je pre každého v Austrálii bezplatné a dobrovoľné. Naši vlastní lekári ho považujú za bezpečné a účinné,“

vyzýva k očkovaniu austrálsky predseda vlády Scott Morrison na svojom twitterovom účte.

Občania Mestečka South Park sa dožadujú vakcíny proti COVID-19

Správy o tom, že prezident Joe Biden dostal vakcínu, obleteli svet. Marketing v USA však zašiel ešte ďalej! Spomínate si na americký animovaný seriál pre dospelých Mestečko South Park? Je známy najmä svojím čiernym humorom, satirou a drsným jazykom. Teraz je späť a priamo uprostred koronavírusovej pandémie. Diel s názvom „Vakcinačný špeciál“ je venovaný priamo problematike očkovania. Je plný pandemického humoru, v ktorom sa spomínajú aj izraelské úspechy. V epizóde sa všetci snažia dostať vakcínu za každú cenu, pretože každý zaočkovaný je v značnej výhode. Ide však len o seniorov, pretože očkovania nie je dosť. Preto môžu chodiť do barov a nočných klubov ako jediní. Ak by ste si chceli pozrieť tento špeciálny diel, nájdete ho na oficiálnych stránkach Mestečka South Park.

South Park.
South Park. • Source: ©Comedy Central/Courtesy Everett Collection/Profimedia

Kedy dôjde k imunizácii planéty?

Keďže očkovanie je účinné len vtedy, ak sa zaočkuje dostatok ľudí, cieľom farmaceutických spoločností je sprístupniť tieto vakcíny ľuďom po celom svete a presvedčiť väčšinu populácie, aby sa nechala zaočkovať. V súčasnosti je na celom svete aspoň prvou dávkou vakcíny proti COVID-19 zaočkovaných viac ako 836 miliónov ľudí. Najviac zaočkovaných je v Izraeli, kde už viac ako 55 % populácie dostalo svoju prvú dávku a 49,9 % druhú, a sú žiarivým príkladom toho, že očkovanie prináša svoje ovocie. V Českej republike je zatiaľ zaočkovaných 9,46 % populácie. Pre porovnanie, v podobne veľkom Švédsku je zatiaľ naočkovaných 8,9 % obyvateľov.

Na imunizáciu spoločnosti si budeme musieť ešte chvíľu počkať. Podľa súčasných odhadov bude pravdepodobne trvať ešte ďalšie 3 – 4 roky, než sa na celom svete dostanú na rad všetky najzraniteľnejšie skupiny.

Luxury Prague Life

Photo gallery (0)

View photo gallery

About the author

Sabina Štaubertová
Luxury Real Estates
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 CZK
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 CZK
Show property
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 CZK
Show property
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 CZK
Show property
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
price upon request
Show property
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 CZK
Show property
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 CZK
Show property
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové
Praha 1

Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové

3 + 1 117 m², bal. 3 m²
37 500 CZK
Show property
Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m
Praha 1

Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m

2 + 1 58 m², bal. 6 m²
27 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 CZK
Show property
Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m
Praha 1

Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m

54 m², bal. 2 m²
18 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
price upon request
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
price upon request
Show property
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 CZK
Show property
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 CZK
Show property
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
price upon request
Show property
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 CZK
Show property
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 CZK
Show property
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 CZK
Show property
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
22 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 CZK
Show property
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 CZK
Show property
Supermakléřky - real estate comics