Choroby netrápia len ľudí, ale aj zvieratá. Svoje o tom vie veterinár Lukáš Duchek, ktorý v Prahe založil Vetcentrum, kam dnes ľudia chodia so svojimi miláčikmi. V rozhovore pre LP-Life.sk sa milovník zvierat zveril, ako vníma koronavírusovú dobu nielen z pohľadu človeka, ale aj zvieraťa, ako sa v priebehu rokov zmenilo ľudské vnímanie zdravia zvierat a akých členov domácnosti už ošetroval.

Video

Zvieratá môžu mať tiež koronavírus. Stretli ste sa s nejakým, ktoré ho malo?

To je, ako keby ste povedali, či sú v lese huby. Áno, v lese huby sú, ide o to, aké myslíte. S koronavírusmi je to rovnaké. Koronavírus je rod vírusov, ktorý obsahuje množstvo druhov, a väčšina zvierat, ale aj človek, má svoje vlastné koronavírusy. Ten vírus bol kedysi neškodný, pretože ľudia mali koronavírus dávno pred Covidom, bol to koronavírus dýchacích ciest alebo koronavírus tráviacich ciest, a nikdy sa nepovažoval za nič závažné, pretože závažný nebol, kým zmutoval. Špekulácie o tom, kto ho zmutoval alebo či zmutoval sám, necháme na ostatných. Nebezpečný je teraz zmutovaný koronavírus Covid-19, čo je mutácia pôvodného, menej nebezpečného koronavírusu.

Podobne je to u zvierat. U psov je koronavírus črevná infekcia, väčšinou sa týka šteniat a vo väčšine prípadov prebieha s miernymi príznakmi. Šteniat, ktoré majú vážne problémy, je menej ako jedno percento, príznaky sú podobné ako na začiatku parvovirózy, ale veľmi mierne. Parvoviróza je ochorenie psov, najčastejšie šteniat, keď im vírus napáda tráviaci systém, dostanú krvavú hnačku a vracajú. Je to veľmi závažná a často smrteľná infekcia. Koronavírus spôsobuje niečo podobné, akurát, že oveľa miernejšie, je to taká slabá infekcia, z ktorej sa väčšina zvierat úplne uzdraví. Často nie sú klinicky choré alebo majú len mierne príznaky.

U mačiek existuje tiež črevná koronaviróza, podobne ako u psov, je to ale tiež málo nebezpečné ochorenie. U mačiek z nejakého dôvodu, ktorý nikto nepozná, zmutoval koronavírus do tzv. infekčnej vírusovej peritonitídy. Zrejme pochádza z pôvodného črevného mačacieho koronavírusu, je to nebezpečná mutácia, ktorá má úplne iné príznaky, iný priebeh a dodnes sa nevie, ako sa to deje. Každopádne, táto nebezpečná mutácia spôsobuje tzv. pomalú virózu nazývanú FIP, ktorá prebieha podobne ako AIDS u človeka. To znamená, že je to dlhodobé ochorenie a končí sa zle, nedá sa vyliečiť. Pôvodný mačací koronavírus je málo nebezpečná črevná infekcia, podobne ako u psov, ale zmutovaný mačací koronavírus je pomaly sa vyvíjajúci zabijak, ktorý zviera zabije síce nie rýchlo, ale isto.

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m, Okolí Prahy

Čo to má spoločné s tým naším ľudským koronavírusom, Covidom-19?

Je to tiež koronavírus. Rovnako ako niektoré hríby sa podobajú muchotrávke a muchotrávky nejeme, zatiaľ čo iné hríby áno, aj tak ide v oboch prípadoch o huby. Je to rodové meno, to znamená, že koronavírusov je mnoho, my máme svoj vlastný koronavírus, črevný, ktorý pôvodne nebol nebezpečný, podobne ako u psov. Teraz máme ten zmutovaný koronavírus, tak ako mačky majú svoj FIP, čo je felínna infekčná peritonitída. My máme svoj Covid-19 a bohužiaľ s ním máme problémy, pretože to je nebezpečná mutácia.

V médiách sme ale mohli zaznamenať články o tom, že pes má ľudský Covid a možno nakazil aj svojho majiteľa.

Psi fungujú ako pasívni prenášači, podobne ako všetko ostatné, napríklad stolička alebo kľučka. Samozrejme, na rozdiel od kľučky sa koronavírusu na psovi páči o niečo viac, je tam vlhko a teplo, preto na psovi prežíva o niečo dlhšie. Nie je to ale tak, že by sa pes nakazil Covidom a ďalej ho šíril. Ak pes žije v jednej domácnosti s nakazeným človekom, tak na ňom koronavírus po určitý čas nájdete, rovnako ako na kontaminovanej stoličke alebo rukaviciach, kým vírus zdochne, pretože po vyliečení už človek nie je zdrojom vírusu a zo všetkého ostatného vírus sám zmizne v priebehu dní.

Aj z toho psa?

Áno.

Takže náš Covid-19 nie je pre zviera nebezpečný?

Nie je nebezpečný ani ho nemôže prenášať, môže ale fungovať ako pasívny prenášač.

Prišli za vami vystrašení majitelia, či ich miláčik nemá ľudský Covid?

Nie. Hoci médiá v tom nerobia jasno, a vláda už vôbec nie, verejnosť je, zaplať pánboh, celkom rozumná, čomu som sa aj divil. Ľudia to majú v hlave skutočne v poriadku, koronavírus u zvierat im nenaháňa strach. Skôr máme problémy s tým, ako ošetriť zvieratá z domácností, ktoré sú v karanténe alebo v ktorých koronavírus práve prebieha. Neexistuje na to v celej republike žiadne pracovisko, ktoré by malo hygienickú slučku.

To mi vôbec nenapadlo. Keby som mala Covid a bola v karanténe, niekto z blízkych by jednoducho vzal môjho psa k veterinárovi, pretože ja by som nemohla.

Áno. Pes je ale pasívny prenášač. Čo s ním v čakárni urobíme? Nič. Buď ho ošetríme a ohrozíme všetkých, alebo neošetríme, pretože je prenášač a môže kontaminovať naše zariadenie. Vy potom máte problém, pretože ho neošetrí nikto alebo ho ošetria opäť za cenu rizík pre všetok personál a ostatných čakajúcich.

Ako sa to teda rieši?

Nerieši sa to. Nikto to nerieši, každému je to jedno. Buď veterinár riziko prijme, a, bohužiaľ, aj za všetkých ostatných, ktorí o tom ani nevedia, ako sú ostatní klienti, alebo nie. Ten pes to nemá napísané na čele, žiadny predpis na to nie je. On je pasívny prenášač a vyčistiť psa od Covidu je nemožné. Môžete vyčistiť kľučku alebo dvere, ale nie psa, ten to má v dýchacích cestách, na slizniciach, v srsti…

Mali ste tu nejakého takého psa?

Musel som ako šéf urobiť rozhodnutie. Teraz ošetrujeme psy vo vážnych prípadoch, ktoré sú z domácností v karanténe, kde majitelia nie sú pozitívni na Covid. Psy, ktoré sú z domácností, ktoré majú pozitívny Covid, neošetrujeme.

Takže pes musí tiež počkať, absolvovať karanténu.

Áno, musí počkať, pretože neexistuje zariadenie, ktoré by bolo schopné ošetriť psa z domácnosti s koronavírusom tak, aby nedošlo k ďalšiemu šíreniu koronavírusu.

Ako si môžete overiť, že pes skutočne nie je z domácnosti s nákazou?

Majiteľ to musí povedať.

Čo ak bude pes ešte stále prenášačom aj po skončení karantény? Môžete mu tiež vytrieť ňufák na test?

Môžeme, ten antigén, ktorý testujeme, je rovnaký.

Takže pes môže podstúpiť rovnaký antigénny test ako jeho majiteľ?

Presne tak.

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m, Praha 6

A na základe toho si môžete byť istí.

Áno. Buď tam ten vírus je, alebo nie je. Problém je v tom, že k nám príde zhruba 120 psov, resp. klientov, za deň. Keď majiteľ nenahlási, že zviera je z domácnosti s Covidom, tak to neviete. Príde nejaká pani so psom, ani neviete, že pes nie je jej, a nepovie: „pozor, pes býva so strýkom, ktorý má Covid“. Takže nič neviete.

Mne osobne by to ale zrejme vôbec nenapadlo.

Je to výnimočné, ľudia sa snažia nechodiť, keď majú Covid, chovajú sa rozumne. Keď potom zvieraťu niečo je, vybavia to podľa platných predpisov, podľa ktorých pes nemá zákaz, ale majitelia áno. Niekto potom privedie psa – prenášača – na veterinu, a či niečo povie alebo nie, je skôr na nich. My sa klientov nepýtame, asi na to ani nemáme právo. Navyše nám môžu povedať, čo chcú. Museli by sme tak testovať každého pri dverách, čo je nereálne. Nosíme rúška, sme opatrní.

O tomto sa ale nikde nehovorí.

Pokiaľ viem, tak nie.

Kamarátka mi hovorila, že tu u vás sedela v čakárne so psom a vedľa bol pán s hadom. Čo môže trápiť hada?

Najčastejšie sú u hadov problémy so znáškou, že nemôžu naklásť vajíčka. Hovorí sa tomu zadržanie znášky. Hady majú vaječníky a vajcovody, ústiace do spoločného otvoru – kloaky, cez ktorú odchádzajú okrem výkalov aj vajíčka. Keď nemôžu naklásť vajíčka, je s tým veľký problém, pretože zadržanie znášky nakoniec hada zabije. Vajíčka vo vajcovode nemôžu byť večne, taký stav vedie k vyčerpaniu samice a v najhorších prípadoch k prasknutiu vajec a prípadne aj vajcovodu, čo býva už neriešiteľné. Tieto problémy sú relatívne časté u hadov, korytnačiek i jašterov.

Okrem toho sú časté problémy s výživou, pretože ľudia, ktorí si zviera zaobstarajú, často netušia, čo potrebuje. Najčastejšie sú problémy s nedostatkom vitamínu D alebo vápnika, mäknutím panciera, krivicou, rachitídou. Skrátka, vývojové veci, keď ľudia zvieratá zle živia alebo chovajú v nevhodných podmienkach.

Pomerne časté sú tiež zranenia, dochádza k bizarným zraneniam korytnačiek, keď si pes zmyslí, že ju zožerie a nedopadne to dobre, alebo korytnačka spadne z výšky a podobne. Poranenia jašterov a jašteríc často vznikajú v teráriu, pretože sú veľmi rýchle a keď sa zľaknú, môžu sa zraniť. U hadov je paradoxne najčastejším poranením, keď had nezožerie svoju korisť, napr. potkana. Ak potkana majitelia nevyberú a nechajú ho spolu s hadom dlhšie, potkan časom hada ohlodá, pretože je hladný. Mali sme tu prípad pytóna kráľovského, ktorému potkan ožral celú chrbtovú časť.

To sa ten had neprebudí?

Nemá sa ako chrániť. Vie potkana zabiť z dôvodu obživy, nevie sa ale proti nemu brániť.

Koľko ľudí v Česku zhruba chová hadov? Okrem vás?

Je ich veľa. Ja hada mám, je to pytón kráľovský, ktorý nie je jedovatý. Osobne by som jedovatého hada nechoval, to je podľa mňa absolútne adrenalínový šport. Ak vás jedovatý had pohryzie, nemáte šancu, žiadnu šancu, v tú chvíľu ste mŕtva. Nebol by som ochotný to podstúpiť. Ľudia, ktorí ich chovajú, sú buď blázni, alebo si nevážia života, neviem.

S takým sa človek ani nepomazná. Podľa mňa s žiadnym hadom sa nedá maznať.

S nejedovatými áno. Lezie po vás a je rád, že cíti teplo, je prítulný. Človek im neprekáža, sú to miláčikovia, ktorí sa vám stočia okolo ruky, a tam niekoľko hodín odpočívajú. Naša Matylda je roztomilý had, je to pokojné zviera.

U škrtičov, ktoré majú normálnu veľkosť, je to podľa mňa exotická vec. Nie je to veľmi zaujímavé, len chvíľku, had väčšinu života prespí. Úplne veľká zábava s hadom nie je, nemusíte im ale práve kvôli ich spánku venovať toľko času. Mať jedovaté hady je podľa mňa už úplný úlet, a myslím, že ani nikto nevie, koľko ich presne je. Ľudia sa s tým veľmi nechvália, neprezentujú to.

Mnohé hady by mali byť chované podľa predpisov, väčšinou sú chránené tzv. dohovorom CITES. Navyše, majitelia jedovatých hadov by mali mať povolenie na chov nebezpečného zvieraťa, čo sa obávam, že mnohí z nich nemajú. Nikto to totiž nekontroluje, respektíve nemôžete ísť k nikomu domov bez domovej prehliadky, ktorú je v Čechách neobvyklé a ťažké získať.

Keď niekto povie, že má tých miláčikov dvadsať, nemôžete mu povedať, že to nie sú miláčikovia, ale biznis, pretože on bude argumentovať, že dvadsať hadov je pre neho akurát. Nemáte šancu to overiť alebo preukázať, neviete ani, či ich má skutočne dvadsať alebo päťdesiat. Nikto sa to nikdy nedozvie, ani aké druhy to sú. Podľa mňa dve tretiny takých chovateľov sú neznáme.

Aké najbizarnejšie zvieratá k vám ľudia vodia?

Najúžasnejší zážitok bol s novorodeným mláďaťom gorily z pražskej zoo. Bolo to jedno z mláďat, ktoré sa tam narodilo a matka ho neprijala. Samčeka Tana sme tu mali desať dní, bol v inkubátore, kŕmili sme ho z dojčenskej fľaše pre deti, prebaľovali, pestovali ako bábätko. Je to neuveriteľne krásne zviera, ktoré má obrovskú silu. Tano bol len pár dní starý a aj tak vydržal hodinu visieť kolegovi na krku, udržal sa tam. Gorily majú obrovské oči a dlhé ruky schopné úchopu, je to skoro ako čierne chlpaté bábätko, ako malý zvláštny človek. Na rozdiel od detí vôbec neplačú.

A od súkromníkov?

Sú tu rôzni ľudia, ktorí majú pumy, levy, gepardy a podobne.

Nemáte strach ich ošetrovať?

U týchto zvierat je väčšinou majiteľ, ktorý im rozumie. Na rozdiel od hadov tieto šelmy nie sú také pohodové, že by väčšinu života prespali. Ľudia, ktorí ich chovajú, už s nimi vedia zaobchádzať, pretože proste musia, keď ich každý deň kŕmia. Previezť veľkú šelmu autom nie je vôbec ľahké. Pán, ktorý sem vozí pumy, ich má niekoľko, sú vždy v debne a prakticky na každé ošetrenie sa musia uspať. Ten pán žije s manželkou myslím v severných Čechách, pumy im behajú po záhrade na voľno ako psi a majú plot tri a pol metra.

Vziať také zviera k lekárovi musí stáť veľa peňazí.

Určite oveľa menej ako to, čo ich stojí sa o ne starať. Čo majitelia zaplatia za mäso a ďalšie veci, to sú mesačne obrovské čiastky. Návšteva u veterinára sa robí, len ak je to nevyhnutné, najmä pretože to zvieratá stresuje, nie je to ľahké a na väčšinu vecí sa musia uspať. Na veterinu idú, len ak sa zviera poraní, na röntgeny, CT vyšetrenia, na zložitejšie zákroky a podobne. Napríklad očkovanie prebieha u nich na mieste.

Teraz sme tu mali levíča od pána Vémolu, takže som Karlosa videl naživo. Jeho levica je skvelá a pán Vémola sa o ňu naozaj dobre stará. Riešili sme vývoj kostry a výživu. Elza mala drobné zranenie rastovej zóny a z toho sa, myslím, uzdraví. Keď sa poranila, bola tu, pretože sa špecializujem na ortopédiu, v rámci zložitejších vecí s ňou jazdia na špecializované kliniky.

Takže áno, návšteva samotná stojí medzi piatimi, desiatimi tisícmi podľa toho, čo sa robí, ale v objeme peňazí, ktoré za to zviera majiteľ ročne utratí, je to zanedbateľná čiastka.

Hovorí sa, že Česi milujú zvieratá často viac ako ľudí a že sú ochotní za ich zdravie zaplatiť viac peňazí než za to svoje. Je to pravda, vnímate to tak?

Túto vec určite vnímam. Napríklad teraz v dobe Covidu nemáme zníženú prevádzku, čo sa počtu návštev týka. Máme, samozrejme, určité opatrenia, napr. aby nesedelo veľa ľudí v čakárni, nosenie rúšok a podobne. Veterinárna nemocnica, ako je tá naša, ale musí fungovať stále, zvieratá sú stále choré, rovnako ako ľudia stále chodia do supermarketu, tak na veterinu chodia tiež. V tomto zmysle je vidieť, že to ľudia majú skutočne ako prioritu a nijako starostlivosť o svojich miláčikov neobmedzujú, na rozdiel od iných vecí.

Pôsobím v praxi už 25 rokov a za ten čas sa mnoho zmenilo. Chvíľu trvalo, kým si ľudia zvykli, že na rozdiel od svojho ošetrenia na veterine platia. Za totality bola veterina štátna inštitúcia, keď veterinárne ordinácie prevádzkovala mestská veterinárna správa. V tom čase sa za ošetrenie veľa neplatilo a kvalita starostlivosti tomu zodpovedala. Aj prístup majiteľov bol úplne iný, psi boli pri búde, nechcené mačiatka sa topili v sude, králiky boli na mäso a potkany škodlivá háveď.

Bolo tu, samozrejme, nejaké prechodné obdobie zhruba desiatich rokov, od roka 1990, keď niektorí ľudia, najmä na vidieku alebo tí, ktorí mali pocit, že pes potrebuje akurát očkovanie proti besnote veterinárom raz za rok na námestí, tak tí keď prišli na veterinu, samozrejme to ťažko niesli. Dlho sa ešte robili hromadné vakcinácie psov na dedinách. Dnes už sa to veľmi nerobí, pretože ľudia si uvedomili, že to nie je dobré.

Dnes robíme cisárske rezy chovným potkanom, operujeme zlomeniny králikom, psom a mačkám venujeme podobnú starostlivosť ako ľuďom alebo deťom, za ktorých ich niektorí majitelia považujú, čo je obrovský pokrok, a preto mám svoju prácu rád.

Chceli ste byť sokoliarom, prečo?

Zažil som to, keď som bol malý chlapec, náhodne som sa k sokoliarom dostal. Je to podobné, ako keď máte koňa alebo psa a obdivujete ich pohyb. Kone i psi sa hýbu oveľa lepšie, rýchlejšie a výkonnejšie ako ľudia. Keď idete so psom von a pes behá, je to krásne. Má radosť, vidíte jeho pohyb a je to taká spolupráca vonku v prírode. S vtákom je to ešte iné, lieta, vracia sa k vám, let dravca je esteticky veľmi uspokojujúci, rovnako ako keď beží kôň. Rýchlosť a presnosť, s ktorými sa dravci pohybujú, tá nepredstaviteľnosť, keď s takou šikovnosťou lietajú, je niečo úplne mimo naše zmysly. Je to ako plávať s delfínom, ten sa vo vode pohybuje dokonale, a rovnako dokonale sa pohybuje dravec vo vzduchu. Pre nás je to absolútne nedosiahnuteľné a už len pozerať sa na to je neuveriteľné.

Takže to nebol pre vás veľký skok zo sokoliarstva, jednoducho vás zvieratá fascinujú?

Áno, vlastne som šiel na veterinu kvôli tomu sokoliarstvu.

Ďakujem za rozhovor.

Fast confession:

Keby ste boli v budúcom živote zviera, ktoré by to bolo?

Asi nejaký vták, najlepšie dravý vták.

Je pes lepší pacient ako človek?

Je lepší v tom, že mi pripadá vďačnejší, ale je horší, pretože nič nepovie.

Koľko zvierat máte vy doma?

Mám dvoch psov, dve mačky, slimáka, hada, korytnačku… dohromady ich bude tak osem, myslím.

Čím ste chceli byť ako malý chlapec?

Sokoliarom.

Najbizarnejší zákrok u zvieraťa, ktorý ste museli operovať?

Vybavuje sa mi, že sme sa u maličkého jazvečíka, ktorý zjedol obrovský párok aj s igelitom, snažili prinútiť ho vyvracať, aby sme ho nemuseli operovať, a vyzeralo to, akoby sa malo opačným koncom narodiť maličké šteniatko. Akurát to bol párok, ktorý bol zabalený v tom igelite. Vyzeralo to naozaj škaredo.

Najvzácnejšie zviera, ktoré vám ležalo na stole?

Gorila nížinná z pražskej zoo, ktorá nám tu ležala na jednotke intenzívnej starostlivosti desať dní. Bolo to niekoľkodňové mláďa a bolo to úžasné.

Najdrahšia operácia zvieraťa, ktorú ste vykonávali?

Totálnu endoprotézu, čo je operácia za zhruba osemdesiat tisíc.

Môžu zvieratá chytiť koronavírus?

Áno, môžu, každé zviera má svoj koronavírus a s tým ľudským to nemá nič spoločné.

Môžu mať ľudia blchy?

Bohužiaľ, áno, občas sa to stáva. Ťažké je potom zbaviť bĺch domácnosť. Je to celkom hrozné, pretože na tom človeku alebo zvierati ich žije asi len 30 %, 70 % ich žije v prostredí, v prahoch a podobne. Ťažko sa to dezinfikuje. Keď už máte blchy v domácnosti, je to celkom vážny problém.

Keby ste si museli vybrať – vzali by ste si domov koňa, hrocha alebo žirafu?

Ja určite koňa, pretože dva kone už máme.

Vymenujte tri vlastnosti, ktoré má pes s človekom spoločné.

Je lenivý, vtipný a niekedy úplatný.

Máte radšej zvieratá alebo ľudí a prečo?

Mám asi radšej ľudí, som človek. Zvieratá milujem, ale proste zviera je zviera a človek je človek.

Ako by ste trestali ľudí, ktorí týrajú zvieratá?

Podobne ako ľudí, ktorí týrajú ostatných ľudí, veľa.

Nočná mora veterinára?

Keď sa niečo nedarí a nemôžete prísť na to, prečo.
Respondent sa pýta redaktora:

Toto musí byť zaujímavá práca, s kým zaujímavým ste hovorili?

Je to zaujímavá práca, hovorila som s mnohými zaujímavými ľuďmi, a ten posledný zaujímavý a veľmi bizarný bol Andrej Babiš.
Luxury Prague Life

Photo gallery (6)

View photo gallery

About the author

I studied humanitarien studies. I am interested in psychology, like to read the red library as an escape from the reality of every day life. My biggest passion is travel and good wine.
Karolína Lišková
Luxury Real Estates
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 CZK
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 CZK
Show property
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 CZK
Show property
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 CZK
Show property
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
price upon request
Show property
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 CZK
Show property
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 CZK
Show property
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové
Praha 1

Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové

3 + 1 117 m², bal. 3 m²
37 500 CZK
Show property
Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m
Praha 1

Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m

2 + 1 58 m², bal. 6 m²
27 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 CZK
Show property
Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m
Praha 1

Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m

54 m², bal. 2 m²
18 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
price upon request
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
price upon request
Show property
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 CZK
Show property
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 CZK
Show property
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
price upon request
Show property
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 CZK
Show property
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 CZK
Show property
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 CZK
Show property
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
22 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 CZK
Show property
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 CZK
Show property
Supermakléřky - real estate comics