Rýchla spoveď – vicepremiérka a ministerka financií Alena Schillerová: Ženy politiku kultivujú a vnášajú do nej ženský prvok

O splnenom kariérnom sne právničky, súčasnom živote ženy v politike medzi mnohými mužmi a zhone v predvolebnom období
22.Oct 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Česká ministerka financií Alena Schillerová má momentálne napilno viac ako kedykoľvek predtým. Napriek tomu si urobila čas na rozhovor pre LP-Life.sk a prezradila nám nielen to, ako sa jej žije v Prahe, ale aj ako je pre ňu dôležitý domov na južnej Morave. Zaspomínala na svoje študijné roky a prvé chvíle, keď vstúpila do politiky. Porozprávala nám tiež o tom, ktoré významné ženy jej boli v jej odbore príkladom a prečo by malo byť v politike viac žien.

Alena Schillerová

Video

Ste z južnej Moravy a asi 6 rokov žijete v Prahe. Už sa v Prahe cítite ako doma alebo keď môžete, utekáte na Moravu?

Moje srdce bude vždy na južnej Morave. Zvlášť keď tam prídem, cítim sa tam ako doma. Vždy hovorím, že na tej pomyselnej Vysočine odložím batoh, ktorý si zase vždy naložím, keď sa vraciam späť. Ale nebudem Prahu úplne zavrhovať. Ja sa tu proste tiež cítim dobre, ľudia sa tu ku mne správajú pekne, mám tu svoje pracovné zázemie, ale môj domov a srdce je na južnej Morave. Aj moja rodina.

Spomínate si, ktoré prvé povolanie ste si priali vykonávať ako dieťa a čo vás na ňom lákalo?

V mojom prípade to bude trošku nuda, pretože už asi od desiatich rokov som chcela byť právnička. Bolo to potom, keď som vlastne neustále diskutovala so svojimi rodičmi. Nie, že by som odvrávala, to by som si nemohla dovoliť. Ale stále som mala na všetko „x“ rôznych otázok, pripomienok. A moja mamička, nebožka, vtedy raz povedala: „Ty bež na právo.“ Mne to tak nejako utkvelo v hlave, nakoniec som ani inú voľbu nemala a vyštudovala som Právnickú fakultu Masarykovej univerzity v Brne.

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m, Praha 1

Napadlo vám v časoch štúdií práva, že by ste sa dostali do politiky, alebo to bol váš cielený smer?

Nie, ja som o politike nikdy neuvažovala. Snívala som o kariére právničky, sudkyne, štátnej zástupkyne, prípadne advokátky. Aj keď viac ma to vždy tiahlo k verejnému právu, nikdy som neinklinovala k súkromnému. A potom som sa zhodou okolností dostala po revolúcii na finančnú správu, a ten príbeh už je pomerne známy. Potom som vlastne stúpala po tom kariérnom rebríčku, až som sa zhodou okolností a náhod dostala do politiky. Ale nikdy to nebol môj cieľ ani moja cesta. Cesta asi áno, ale nie plánovaná cesta.

V médiách momentálne koluje mnoho názorov, že ste horúcou kandidátkou na premiérku či prezidentku. Túžite po takých postoch?

Ja vôbec nemám žiadne také túžby. Teraz mám len jediné dve. Prvá je, aby som dokončila svoj mandát. To znamená, aby vláda schválila rozpočet, poslala ho do Parlamentu a dokončila ho do volieb. Potom urobiť čo najlepší výsledok ako kandidátka, líderka za Juhomoravský kraj vo voľbách, dostať sa do Parlamentu a potom sa uvidí. Nič iné neriešim. Proste, skutočne žijem prítomnosťou.

Zastávate názor, že by malo byť v politickom sektore viac žien? Ste vlastne prvou ženou, ktorá stojí v čele Ministerstva financií ČR v celej jej histórii. A ak áno, prečo?

Taký názor určite zastávam. Rozhodne som proti akýmkoľvek kvótam alebo nejakému nariaďovaniu počtov. To je podľa mňa hlúposť. Buď sa tá žena presadí, alebo nepresadí. Ženy proste tú politiku kultivujú, vnášajú do nej ženský prvok. Napríklad ja aj svoje ženské skúsenosti zo života. Myslím si to aj napriek tomu, že muži vám nič neodpustia. Myslieť si, že vám niečo odpustia, to by bola chyba. Ale minimálne sa nechovajú aspoň tak hrubo, ako by sa chovali k mužskému partnerovi. A myslím si, že ženský pohľad je iný než mužský a je to dôležité. Rozhodujete totiž o mnohých veciach, ktoré majú vplyv na životy ľudí. Chce to obrovskú zodpovednosť, ale aj skúsenosť a mať aj nejaké tie roky už odžité. Ja tvrdím, že by som uvítala viac žien v politike. Určite áno.

Veľká časť verejnosti kritizuje istý finančný schodok štátneho rozpočtu. Aký je plán, aby sa s ním ČR v ťažkých covidových časoch a v budúcnosti vysporiadala so cťou?

Chcela by som pripomenúť, že keď hnutie ANO, ministri za hnutie ANO, prevzali financie, tak v roku 2014 bol ten schodok oveľa väčší. V prepočte na percentá HDP asi 44,4 % HDP. My sme ho znižovali, ako Andrej Babiš, tak aj ja. Pred covidom bol pod 30 % HDP, no a prišiel covid. A pre nás nebola iná voľba, pre mňa určite nie, než tá, pomôcť ekonomike, pomôcť ľuďom, kompenzovať podnikateľom, ale dávať veľa peňazí tiež do investícií, pretože kedy inokedy než v kríze. Preinvestovať sa z tej krízy. Takže sme sa museli zadlžiť, urobili to všetky krajiny Európy i sveta. My sme sa však mohli oprieť o vynikajúci finančný vankúš. Ja mám plán na 7 rokov, už teraz vlastne medziročne znižujem schodok o viac ako 123 miliárd, a vrátime sa k vyrovnaným financiám do 7 rokov, ale citlivo. To znamená, nie že by sme teraz všetko zoškrtali, neinvestovali, vzali ľuďom peniaze, dôchodcom dôchodky, ako to robila súčasná opozícia v minulej kríze. Myslím napríklad valorizáciu, ako sa siahalo na peniaze dôchodcom a ľuďom na platy. Touto cestou my určite nepôjdeme. Naopak, ekonomika sa musí podporiť. A podporuje sa investíciami a spotrebou. Takže môj plán je, že za sedem rokov budeme mať zase vyrovnané rozpočty.

Je potrebné obmedziť vládne výdaje, aby bolo možné znížiť dane?

My sme dane znižovali, chcela by som pripomenúť, že v rámci toho schodku sme extrémne investovali. Od vypuknutia pandémie šlo už celých 552 miliárd do ekonomiky. Práve na pomoc ekonomike, na pomoc podnikateľom a občanom, zdravotníctvu a podobne. O 510 miliárd od roka 2014, keď hnutie ANO prevzalo Ministerstvo financií, sme znížili dane, najrazantnejšie od tohto roka zrušením superhrubej mzdy a znížením dane z príjmu na 15 % všetkým zamestnancom. Takže môj plán je ten, že počas tých siedmich rokov budeme robiť úspory na výdajovej strane a čiastočne aj na tej príjmovej. To znamená spotrebné dane, rušenie daňových výnimiek, zdanenie globálnych firiem, čo riešime na platforme OECD. Kombináciou tohto, európskych peňazí a ekonomického rastu, sa znova vrátime k vyrovnaným rozpočtom.

Bolo by prijatie eura pre ČR prínosné?

My sme niekoľkokrát za toto funkčné obdobie s guvernérom ČNB pripravovali taký materiál, ktorý prerokúvala a schvaľovala vláda, či navrhujeme dátum prijatia eura, pretože my sme sa zaviazali, keď sme vstúpili do EÚ v roku 2004 prijatím eura. Ten materiál však vždy znel tak, že zatiaľ nechceme stanoviť dátum prijatia eura. A ja ako ministerka financií v túto chvíľu proste vidím viac negatív než pozitív. Teraz rozhodne nenavrhujem žiadny dátum v dohľadnom čase, kedy by sme prijali euro.

Ako sa vyrovnávate s verejnou kritikou a tlakom spoločnosti vo svojej funkcii? Nie je to stresujúce?

Viete, zvyknete si na všetko. Je to práca, je to verejná služba, ja tak svoju prácu vnímam, a tá kritika a tlak k tomu patria. Keď bola taká tá vypätá covidová doba, tak som niekedy mala pocit, že sú proti mne vlastne všetci. Neberiem si to však osobne, jednoducho sa so všetkým oboznámim, premyslím si to, ale keď som o niečom presvedčená, tak si stojím pevne za svojimi názormi a nenechávam sa tým vykoľajiť.

V poslednom čase hovoríte o rýchlovlaku medzi Moravou a Prahou. Nie je to trochu stret záujmov a bude sa niečo také realizovať?

Už o tom počúvam veľmi dlho. Samozrejme, že ako „Brnianka a Juhomoravanka“ by som bola veľmi rada, aby bol rýchlovlak medzi Brnom a Prahou. Už sa na tom dokonca veľmi intenzívne pracuje. Určite budem vytvárať tlak na urýchlenie týchto prác. V túto chvíľu sme vo fáze odkupovania pozemkov a v budúcom volebnom období by sa stavba mala začať. Je to dôležité, pretože mnoho ľudí z južnej Moravy, a nielen odtiaľ, ale aj veľký počet obyvateľov Brna, pracuje vlastne v Prahe a taký rýchlovlak by určite ušetril aj kapacity na bývanie. Stúpla by hodnota napríklad aj parciel v Brne, pretože tí ľudia by sa vracali späť do Brna a neodchádzali by do Prahy. To všetko sú veci, ktoré sú dôležité. Myslím si, že táto situácia trvá už veľmi dlho a že je dôležité, aby tento rýchlovlak medzi Brnom a Prahou bol.

Ďakujem vám za rozhovor.

Ja veľmi pekne ďakujem za pozvanie a za príjemne strávené chvíle.

Fast confession:

Rýchla spoveď:

Ste radšej čiernovláska alebo blondína?

Blondína.

Keby ste si mohli vybrať zo všetkých ľudí na svete, s kým by ste najradšej šli na večeru?

So svojimi vnúčatami.

Ako by vyzeral váš dokonalý deň?

Môj dokonalý deň by bol taký, že by som sa šla niekam prejsť so svojimi vnukmi.

Kedy ste naposledy dostali od nejakého muža poklonu a akú?

Musím povedať, že často dostávam poklony, pretože som často medzi ľuďmi, a ďakujem za to.

Čo vás najviac nebavilo na štúdiu práv?

Mňa bavilo všetko.

Váš najväčší životný úspech?

Že mám krásne, zdravé, šikovné deti a dve vnúčatá.

Čo si najviac vážite na priateľstve?

Vernosť, lojalitu a úprimnosť.

Aký typ mužov sa vám páči?

Muži… Ja to úplne nerozdeľujem, ale tí, ktorí vedia, čo chcú.

Ste rada, že je v politike činná aj vaša dcéra a zať?

Už nie sú, to už je hudba minulosti. A som rada, že nie sú a venujú sa svojmu životu.

Je niečo, čo ste už dlho chceli urobiť a ešte ste to neurobili?

Veľmi dlho chcem ísť niekam von, mať voľný deň a vypnúť mobil. A to som neurobila nikdy.

Tri slová, ktorými by ste charakterizovali Andreja Babiša?

Urputný, tvrdohlavý, cieľavedomý.

Keby ste si mohli vybrať, ktorú ženu by ste rada videli na poste prezidenta?

Tak to naozaj neviem. Na to nemám odpoveď. Nepoznám takú.

Váš najobľúbenejší zahraničný politik a prečo?

Z tých žijúcich to je Angela Merkelová, končiaca kancelárka Nemecka, tú som obdivovala za jej úžasnú kariéru. Z tých nežijúcich Margaret Thatcherová.

Ohrozujú členovia LGBT komunity tradičnú rodinu?

Som liberálny človek, to znamená, nech si každý žije, ako chce. Ale myslím si, že zákony majú byť upravené tak, že pre mňa napríklad manželstvo je zväzok muža a ženy.
RESPONDENT SA PÝTA REDAKTORA:

Čo by ste sa spýtali vy mňa?

Máte sa lepšie teraz alebo pred štyrmi rokmi?
Určite teraz.
Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Photo gallery (5)

Alena Schillerová si velmi oblíbila jízdu na elektokole.
Alena Schillerová ještě jako bruneta.
Alena Schillerová - vicepremiérka a ministryně financí ČR.
Alena Schillerová v pražské tržnici Sapa.
Alena Schillerová na návštěvě v Kyjově
View photo gallery

About the author

Šárka Kabátová
Luxury Real Estates
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 CZK
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 CZK
Show property
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 CZK
Show property
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 CZK
Show property
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
price upon request
Show property
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 CZK
Show property
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 CZK
Show property
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové
Praha 1

Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové

3 + 1 117 m², bal. 3 m²
37 500 CZK
Show property
Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m
Praha 1

Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m

2 + 1 58 m², bal. 6 m²
27 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 CZK
Show property
Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m
Praha 1

Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m

54 m², bal. 2 m²
18 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
price upon request
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
price upon request
Show property
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 CZK
Show property
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 CZK
Show property
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
price upon request
Show property
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 CZK
Show property
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 CZK
Show property
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 CZK
Show property
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
22 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 CZK
Show property
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 CZK
Show property
Supermakléřky - real estate comics