Rýchla spoveď – športový moderátor a spisovateľ Vojtěch Bernatský: Splnil som si svoj detský sen, vždy som chcel byť športový redaktor

O pracovných skúsenostiach i zákulisných trapasoch, rodine a mamičke, láske k deťom, pokore a písaní kníh
08.Sep 2021
 

Keď zazvoníte pri dverách Vojtu Bernatského, privíta vás nielen charizmatický muž, ale aj jeho nádherná a láskavá manželka. Časom pribehne aj jeho dcéra Eliška s vláskami dlhými až skoro ku kolenám a onedlho sa dočkáte aj čerstvo prebudeného syna Matyáša, ktorý sa ide pomaznať k mame. Proste idylické ráno u Bernatských.

Sympatický moderátor s najkrajším úsmevom a otec dvoch detí žije naplno a nič neodkladá na zajtra. Tvrdí, že deti a rodina sú to najlepšie, čo ho v živote mohlo stretnúť. Má veľa aktivít, medzi ktoré v poslednom čase patrí aj písanie humorných príbehov o rodičovstve. A ide mu to! V septembri mu vychádza už tretia kniha s príznačným názvom Jak dostat tatínka do karantény. V rozhovore pre LP-Life.sk zaspomínal na svoje štúdium a prvé lásky, ako sa namiesto vyštudovanej filmovej produkcie stal športovým redaktorom, ako prežíval lockdown počas pandémie a ako ho začalo baviť písať knihy.

Vojtěch Bernatský řečený Vovo

Video

Ako si prežil tohtoročné leto?

Bolo to fajn, koronavírus našťastie trochu ustúpil, takže sme boli veľa s rodinou. Riskli sme Turecko, pretože sme mali nevyužitý voucher z predchádzajúceho roku, keď sa nedalo cestovať. Boli sme pri mori a deti si to užili. A dokonca sme si dovolili s mojou ženou po asi „sto päťdesiatich šiestich“ rokoch zájsť si sami dvaja do cudzej krajiny. Boli sme v Taliansku. Štyri dni v Benátkach a okolí. Romantika, more, bolo to jednoducho krásne.

Pôvodne si vyštudoval filmovú produkciu, prečo si sa nevenoval tomuto odboru?

Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha
Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha, Praha 1

Je to jednoduché, vtedy som šiel na FAMU na katedru filmovej a televíznej produkcie, pretože ma film zaujímal a bavil. Ale ten hlavný dôvod bol trošku iný. Bol som zamilovaný do dievčaťa, ktoré tam študovalo, a ja som medzitým študoval na Vysokej škole ekonomickej. Nie žeby ma to nebavilo, ale chcel som jej byť bližšie, tak som to skúsil, a ono to vyšlo. Takže som bol benjamínkom produkcie na FAMU, pretože tam sa ľudia väčšinou dostávali až na siedmy-, ôsmykrát, boli tam o generáciu starší spolužiaci. Veľmi ma to bavilo, boli to úžasné zážitky. Vlastne sa dodnes stretávam na chodbách Českej televízie so svojimi bývalými spolužiakmi – kameramanmi, zvukármi, režisérmi. Veľmi rád na to spomínam. Ale ja už som vlastne od prváku na FAMU bol súčasťou redakcie športu ČT a šport proste nakoniec vyhral.

Ak dobre počítam, je to už neuveriteľných 27 rokov, čo si začal pracovať v Českej televízii ako športový moderátor a komentátor. Baví ťa to ešte a máš sa stále čo nové učiť?

Je to presne tak. Baví ma to! Idem do práce, a už len teraz, ako to hovorím, tak mi behá mráz po chrbte. Teším sa, čo zase šport prinesie, pretože som aj aktívnym divákom športového diania. Je to proste môj koníček. Toto povolanie som si vysníval v prvej triede a tento svoj detský sen dodnes žijem. Nedávno sme mali po strašne dlhom čase stretnutie zo základnej školy a oni mi všetci tlieskali a vraveli: „Zatiaľ čo my sme chceli byť zdravotnými sestričkami, šoférmi autobusov a kozmonautmi, tak nám sa to nepodarilo. Ale ty si hovoril, že budeš športový moderátor a aj ním si.“ Ja som sa červenal až za ušami, ale samozrejme ma to potešilo. Čas nezastavíme, ale aj vďaka svojmu povolaniu môžem vnímať neuveriteľný pokrok, najmä ten technický. Svet sa neustále vyvíja. Keď som prišiel do redakcie, boli tam písacie stroje, a dnes používame internet a sociálne siete, takže je stále čo nové sa učiť. Neustále zažívam, napríklad po odvysielaných BBV (Branky, body, vteřiny), ten pozitívny a nádherný adrenalín. A to je pocit na nezaplatenie.

Tento rok piateho augusta to bolo presne dvadsaťpäť rokov, čo si prvý raz moderoval reláciu BBV. Aký to bol pre teba vtedy pocit?

No áno, už je to štvrť storočia. Vtedy to bol pre mňa neuveriteľne emotívny pocit, pretože si pamätám, že som bol dosť nervózny. Keď sa dnes pozerám na to vysielanie, tak to zase až také zlé nebolo. Až na to fialové sako a tú pestrofarebnú kravatu, ktoré vtedy boli v móde. Veľmi ma teší, že si na to v auguste spomenuli aj kolegovia a moderátor Udalostí Martin Řezníček, pretože to zhodou okolností na mňa presne v ten deň, 25 rokov po odvysielaní mojich prvých BBV, vyšlo. Mal krásnu „odovzdávku“. Povedal, že som skoro na zlatú olympijskú medailu, tak ma to až dojalo. A hoci sa zdá, že to je hrozne dlhý čas, tak mne to pripadá ako včera. No a pozor! Doma, to musím povedať a pochváliť sa, som dostal úžasnú tortu od manželky, na ktorej bolo BBV 25. A deti mi samozrejme tiež blahoželali, takže to boli krásne okamihy. Dúfam, že to ešte nejaký čas vydrží. Asi to už teda nebude ďalších 25 rokov, to už by asi nevyšlo, ale napríklad nejakých desať až pätnásť rokov, to by bolo fajn.

Máš vo svoje kariére nejaké udalosti, na ktoré naozaj nikdy v živote nezabudneš?

Je ich samozrejme veľa. Predsa len už som v Českej televízii dvadsaťsedem rokov. Tými najväčšími sú vždy úspechy českých športovcov. Veľké víťazstvá Martiny Sáblíkovej, Katky Neumannovej, Aleša Valentu… Asi úplne najviac spomínam na svoje prvé moderovanie olympijského štúdia, bolo to Nagano v roku 1998. Asi tušíš, českí hokejisti vtedy s veľkou slávou porazili Rusov a prvýkrát v histórii sa stali olympijskými víťazmi. Musím povedať, že vtedy som mal pocit, že som vyhral tiež, že aj ja mám zlato z olympiády. Neskutočná eufória. A keď som potom napríklad prišiel s kamarátmi do krčmy, ešte mesiace potom na mňa ľudia kričali: „Nagano, Nagano!“ To bol proste nádherný zážitok a pocit! Na to sa nedá zabudnúť.

Ako si prežíval tohtoročnú olympiádu v Tokiu?

Mal som na starosti hlavne spravodajstvo – BBV, a mali sme dlhšiu stopáž, tak sme si to užívali. Vzhľadom na to, že tam bol časový posun, tak si myslím, že aj tie sledovanosti tomu zodpovedali a ľudia sa radi pozreli na taký ten rýchly súhrn a prehľad. Trošku som sa toho bál, pretože v Japonsku zakázali z dôvodu koronavírusu divákov. Vravel som si, že to nebude mať atmosféru. Bolo to poznať, ale, na druhú stranu, českí športovci predviedli úžasné výkony a získali veľa medailí, takže som si to užíval. Myslím si, že už ma mali doma plné zuby, pretože som sedel „prikovaný“ pri televízore a fandil som. To je proste sviatok, to sa nedá vynechať, takže krásne!

V tomto smere už si si splnil takmer všetko, zdá sa. Sú nejaké výzvy alebo profesijné sny, ktoré by si si ešte chcel splniť?

Myslím si, že bez snov, výziev a motivácie človek len prežíva a nežije ten pravý život. Takže mám veľa snov. Chcem veľa cestovať a písať knižky, to je teraz taká moja nová cesta, línia, ktorá ma úplne pohltila. A tak nejako v kútiku duše dúfam, že napríklad príde aj nejaká ďalšia zaujímavá televízna ponuka. Som vďačný ČT, že mi dala príležitosti aj na inom než len športovom poli, moderoval som aj niektoré zábavné relácie. Tak dúfam, že sa na mňa úplne nezabudlo a že napríklad ešte niekedy taká podobná príležitosť bude. Behá mi po rozume hocičo a bol by som rád, keby sa niečo z toho ešte niekedy podarilo zrealizovať.

Často robíš priame prenosy, zaujímalo by ma, či sa ti niekedy stal taký trapas, že naň naozaj nikdy v živote nezabudneš?

Tak pár ich bolo. Ja som vášnivý zberateľ rôznych „kiksov“, „prerieknutí sa“ a trápnych situácií, takže to by sme tu mohli byť hodinu. Ale čo sa týka priamo mňa, tak mám dve také krátke historky. Raz som bol moderátor olympijského štúdia a načítal som naživo príspevok a vypadol mi, respektíve asi prestali fungovať baterky v takzvanom klopáku – mikrofóne. A tak nebola iná možnosť, než… Vedľa ma sedela… Akosi v hornej časti tela relatívne vyvinutá kolegyňa, expertka na zjazdové lyžovanie, a ja som sa k nej musel veľmi blízko nakloniť a ten príspevok som načítaval do portu u jej pŕs. Obrázky sa skončili skôr, než som dočítal, a tak divák zbadal nezabudnuteľný výjav Vojtu „pricucnutého“ k hornej časti tela expertky. Takže športový fanúšikovia mali zaujímavé spestrenie. A potom tu mám ešte tú s Petrom Novákom, trénerom rýchlokorčuliarky Martiny Sáblíkovej. To bolo práve v čase spomínaného Nagana, keď Martinu ešte nikto nepoznal. Mimochodom, on vtedy v štúdiu povedal, že raz vychová olympijskú víťazku. Všetci pozerali a vraveli: „Čo blbne? Akože u nás?“ A ja som vtedy ako jediný odpovedal: „Ja ti verím.“ On si to dodnes pamätá a vždy za mnou chodí a hovorí: „Ty jediný si mi veril.“ Keďže zmeny v olympijskom štúdiu trvali 16 až 19 hodín, a to už vám prerastajú fúzy mejkapom, tak som zaspal, zlomilo ma. A on v tú chvíľu práve rozprával o špeciálnom druhu korčúľ – klapačkách, ktoré zrýchľujú jazdu asi o sekundu. Ja som sa zhruba po tých 2 minútach jeho monológu prebral a povedal som: „Tak to bol Petr Novák. Peter, vďaka, tak ideme na zjazdové lyžovanie, a ak bude ešte niekedy čas, tak by si nám mohol niečo porozprávať o tých nových korčuliach, o tých klapačkách.“ Vtedy ma Petr zachránil a odvetil: „Samozrejme, áno.“ Takže aj také veci sa stanú.

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m, Praha 1

Väčšina ľudí ťa pozná ako veľmi sympatického moderátora, ale ty si dokonca aj spisovateľ a máš na svojom konte dve veľmi vtipné a úspešné knižky. Ako k tomu došlo, že si začal písať?

Ďakujem, že sa na to pýtaš. Je to jednoduché, narodili sa nám deti a úplne sa mi prehodil hodnotový rebríček. Pohltilo ma to, napĺňa ma to. Hovoril som si, že to sú historky a okamihy, ktoré máme všetci veľmi radi a milujeme ich, ale, bohužiaľ, ten čas letí rýchlo a v starobe by sme si na ne už možno nespomenuli. Práve na tie situácie, ktoré nás tak obohacovali. A tak som si povedal, že si začnem písať taký denníček otca štyridsiatnika, ktorý intenzívne a s humorom prežíva historky a príbehy so svojimi deťmi. Nejakou zhodou okolností, vlastne už ani neviem ako, sa to dostalo k jednej redaktorke z vydavateľstva Albatros a vznikla kniha „Dvojtáta“. Veľmi si vážim toho, že vďaka hlasom čitateľov táto moja prvotina vyhrala v ankete Kniha roka kategóriu Objav roka. Mám tú cenu tu na poličke a je to pre mňa naozaj úplne neskutočné. A so všetkou pokorou ku všetkým skutočným spisovateľom, je to nádhera! Samozrejme to pre mňa bola veľká motivácia a vzpruha, tak som napísal druhú knižku. Zase je to taký denník otca, ktorý sa volá: „Tati, už tam budem?“ Tradičná otázka detí v aute. Dnes a denne sa na to pýtajú. A teraz mám obrovskú radosť, že mi v septembri vychádza tretí pomyselný diel s názvom: „Jak dostat tatínka do karantény“. Je to dielo príznačné dobe a vlastne akýsi dokument tohto neľahkého obdobia. Ale zároveň aj dôkaz, že detská bezprostrednosť, radosť a humor nás vždy dokážu dostať do pohody, aj vtedy, keď sa nám nedarí alebo je nám smutno. Takže dúfam, že aj táto knižka sa bude páčiť a mám z toho veľkú radosť.

To s tebou musím súhlasiť. Deti nadovšetko. Máš ešte v zásobe ďalšie také vtipné historky a detské hlášky, že by sme sa napríklad mohli tešiť na ďalšiu knihu?

Ako vravím, dostalo ma to, baví ma to. Často sedím vo svojej pracovni pri počítači a píšem a píšem. Už mám nejakých 30 strán ďalšieho pokračovania. Mohlo by sa to volať napríklad „Život není peříčko“. To je jednoznačne najčastejšia veta mojej maminky. A vzápätí dodáva – Všade má chleba dve kôrky. Mám veľkú radosť aj z toho, že ma tentoraz nakladateľstvo poprosilo, aby som u tejto poslednej knihy sám nahovoril aj audio verziu. A dokonca som tam na gitaru aj zabrnkal štyri pesničky. Tak sa mi vlastne splnil ďalší detský sen. V septembri mi tak zároveň vychádza moje prvé „elpéčko“.

K tomu som sa tiež chcela dostať, pretože ty bravúrne ovládať nielen hovorené slovo, ale aj skvele hráš na gitaru a spievať. Ako často si zahráš na struny?

To je čisto amatérska záľuba, ale baví ma to. Teraz hrám celkom často, pretože som dostal od manželky nádhernú gitaru. Vymýšľam rôzne pesničky do zásuvky a teraz som to aj využil na tej spomínanej audioverzii mojej knihy. Baví ma to odmalička, chodil som ako malý chlapec do detského zboru a potom som aj s kolegom Petrom Svěceným mal takú izbovú kapelu. Je to úžasný relax, baví to dokonca aj deti a spievame si spolu. Je to prostriedok na to, ako sa skvele odreagovať, napríklad od tých nie úplne jednoduchých situácií, ktoré táto doba prináša.

Nepremýšľal si, keď je to pre teba taká veľká láska, venovať sa hudbe profesionálne a uplatniť sa aj v tejto brandži?

Tak zase na takej úrovni to nie je. Ďakujem so všetkou pokorou. Tá je pre mňa veľmi dôležitá. Bez nej to nejde. Ja som si to vlastne vyskúšal v roku 2009 s Petrou Janů. Za to som tiež veľmi vďačný, že som dostal príležitosť byť súčasťou súťaže Duety aneb když hvězdy zpívají. Vďaka hlasom televíznych divákov sme vtedy vo finále porazili Simonu Postlerovú s Petrom Kolářom. Neskôr nám do toho trošku vstúpil Tomáš Klus a ďalší, ale vtedy som zo srandy vravel, že sú len dvaja speváci, ktorí kedy porazili Petra Kolářa, ktorý bol v tom čase večne druhý v Zlatom slávikovi… Karel Gott a… a JA. Dodnes občas s Petrou vystupujeme s naším polhodinovým pásmom a na rôznych akciách a plesoch spoločne spievame. Tu a tam na rôznych akciách spievam aj sám a je to, dúfam, pre divákov milé prekvapenie. Takže spievanie ma baví a je súčasťou môjho života.

Všimla som si, že si tiež veľmi aktívny na Instagrame, vrátane tvojich detí. Nenapadlo ti niekedy, že deti s tým nebudú súhlasiť a nebudú už chcieť byť zachytené na sociálnych sieťach?

Ja s tým problém nemám. Na druhú stranu, rešpektujem rozhodnutie niektorých rodičov, ktorí nechcú ukazovať svoje deti svetu. Nedávno mi jedna kamarátka vravela: „To je dobre, že tam toho Matyáša dávaš, pretože keby ti ho niekto odťahoval za ruku, tak všetci budú vravieť: Veď to je ten Matyáš od toho Vojtu Bernatského.“ To je, samozrejme, prehnané. Proste, ak by som tam dával niečo nepekné alebo nejakú detskú nahotu, alebo nejaké problematické veci… Ja mám rodinný Instagram a bavíme sa tým. Doteraz to bavilo moje deti aj moju ženu. Až s tým niekto z nich začne mať problém, a už sa trošku naša deväťročná pubertiačka Eliška ozýva, tak proste na obrázkoch, fotkách alebo prípadne videách nebude.

Evidentne máš kladný vzťah k deťom a tiež spolupracuješ s Naďou Konvalinkovou na projekte, v rámci ktorého podporujete rodiny s deťmi v pestúnskej starostlivosti. To je veľmi fajn! Čo všetko robíte v tomto projekte?

Som rád, že ma zhruba pred desiatimi rokmi oslovili, aby som bol patrónom Nadačného fondu Rozum a Cit, ktorý sa stará o deti v pestúnskej starostlivosti i o samotné rodiny. S Naďou sme parťáci, ona je tam už vyše dvadsať rokov. Stretávame sa s rodinami a jazdíme tiež minimálne dvakrát do roka na taký výjazd loďou po Vltave, kde sa objaví zhruba 40, 50 rodín. My ich obchádzame a rozdávame im darčeky. Samozrejme sa s Naďou cez svoje kontakty snažíme zháňať finančné prostriedky na konkrétne prípady. Na dievčatko, ktoré potrebuje nový vozík, alebo na mladú dámu, slečnu, ktorá potrebuje nové načúvacie zariadenie alebo nový strojček na zuby. Páči sa mi, že Nadačný fond Rozum a Cit cieli na konkrétne prípady a rodiny. Poviem vám, že keď odchádzam z tej lode, tak som celý nabitý energiou, ktorá sála z tých rodičov a celých rodín. Koľko lásky a citu dávajú deťom, ktoré nemajú toľko šťastia ako my ostatní! Toto ma naozaj veľmi napĺňa a dúfam, že to ešte nejaký ten piatok vydrží a že budú so mnou ako s patrónom spokojní.

To je veľmi užitočné a chvályhodné. Ešte by som sa vrátila k Instagramu. Nájdeme ťa tam pod menom Vovo. Je to tvoja prezývka? Ako to vzniklo?

Jednoducho. Keď som bol malý chlapec, tak som vedel len dve písmenká: „v“ a „o“. A ono sa to zrovna hodilo, „Vovo“. Dodnes ma tak rodičia volajú, obzvlášť mamička. Tak som si proste dal na Instagrame nick, prezývku „Vovo75“, pretože 75 je môj ročník narodenia. Teraz nedávno mi niekto hovoril, nech ešte vydržím dvakrát dvadsaťpäť rokov v tých Brankách, a už to bude tomu môjmu „Vovo75“ zodpovedať. Takže je to takéto jednoduché.

Venuješ sa ešte stále ploggingu, činnosti, ktorú si takto sám nazval?

No tak, nebol som to úplne ja. Toto anglické slovo pochádza zo švédskeho „plocka up “, to je „zdvihni, trieď, odnes“ a táto aktivita vznikla vo Švédsku, kde sa, mimochodom, zrodilo veľa skvelých bežcov, maratóncov. Ja nie som maratónec, ale tu a tam sa idem prebehnúť. Inšpiruje ma hlavne moja mamka, ktorá už vyše desať rokov žije v Gotteborgu a týmto spôsobom, „ploggingom“, tam prečistila mnoho lesných porastov. Chodí na také dlhé desaťkilometrové prechádzky k moru a chytilo ju to. Navyše, vo Švédsku funguje zálohový systém, takže za tie jednotlivé „petky“ a plechovky získa i nejaké to euro na kávu, takže pohoda. Myslím si, že taký podobný zálohový systém by určite fungoval a svedčal aj našej zemi. Takže my s manželkou takto občas vybehneme s igelitovým vrecom a baví nás to.

Máš za sebou úspešné moderovanie rôznych televíznych relácií, ako si už spomínal. Diváci ťa poznajú ako milovníka dobrého humoru a obzvlášť vtipné sú tvoje imitácie športových komentátorov. Raz si niekde povedal, že by si rád moderoval aj zábavné relácie. Čaká nás niečo také a ak áno, v akej je to fáze?

Trošku to súvisí aj s tými pracovnými snami a výzvami. Nie som ten typ, ktorý niekde o niečo prosíka alebo sa dožaduje. Myslím si, že za ten čas, čo som v Českej televízii, majú tvorcovia istý prehľad o tom, či by Vojta Bernatský mal na to, byť sprievodcom, v úvodzovkách, zábavnou reláciou. A koniec-koncov, ako už sme si hovorili, s kolegom Petrom Svěceným sme si to už párkrát vyskúšali. Jednoznačne by som sa tomu nebránil, ale ak taká ponuka nepríde, určite sa nič nedeje. Budem písať knihy a budem s rodinou. Ono, keď už sme hovorili o tej koronavírusovej dobe, tak neviem ako ty, ale keby mi niekto položil otázku, aké jedno slovo by mi napadlo v súvislosti s lockdownami a karanténami, tak je to jednoznačne RODINA. Zomkli sme sa, sme partia, svorka a sme radi spolu. Niekde napríklad zistili, že to nefunguje, ale život je krátky, tak je potom treba ísť o dom ďalej. Ale my nie, my sme spolu radi, napĺňa nás to a hlavne nás to baví. Radi spolu cestujeme, bláznime sa, tvoríme. Keď to takto zostane a nebude nič iné okrem toho, tak aj tak budem najšťastnejší Vojta na svete.

Čo ťa teraz čaká v aktuálnom období? Na čom pracuješ?

Teraz aktuálne sa veľmi teším na 8. septembra a 14. septembra. Hlavne preto, že vyjde moja tretia kniha a prebehne tiež jej krst. Kmotrami budú Eva Holubová, Pavel Zedníček a paraolympionik Jirka Ježek. Tak na to sa fakt teším a dúfam, že knižka sa bude čitateľom veľmi páčiť. Samozrejme nás zase čaká ďalšia veľká akcia aj v športe, pretože po jednej olympiáde prichádza zase už vo februári druhá v Pekingu. Takže je toho dosť a ktovie, možno príde aj nejaká ďalšia výzva.

Veľmi pekne ďakujem za rozhovor, maj sa krásne a nech ti vychádza všetko v profesii aj v súkromnom živote.

Ja takisto veľmi pekne ďakujem a teším sa, že aj tento náš rozhovor sa bude poslucháčom a divákom páčiť, a prajem vám všetkým hlavne zdravie.

Fast confession:

Rýchla spoveď:

Mrzí ťa, že si sa v živote niečo nenaučil?

Asi by to boli cudzie jazyky. Pár ich ovládam, ale jazyky, to je brána do sveta. Takže keby ich bolo viac, tak by to bolo fajn.

Keby si mohol vo svojom živote niečo zmeniť, čo by to bolo?

Som spokojný a šťastný človek, najmä v tomto období. Mám 46 rokov a ideálne by bolo, keby to tak zostalo. Možno by som jedine skúsil prehovoriť smrť, aby tak skoro neodniesla môjho starého otca z otcovej strany, ktorého som nemal možnosť spoznať. Údajne to bol človek, ktorý mi bol všetkým, vizážou i povahou veľmi podobný. Tak to ma mrzí.

Ktorú vlastnosť máš na sebe rád?

Ktorú mám rád? Mám niečo úplne opačné než prokrastinácia, ja neodkladám veci. Robím ich hneď, aby som mal pokoj a mohol sa venovať „gaučingu“. Takže mám na sebe celkom rád, že chcem všetko hneď splniť. Myslím, že to majú radi aj ľudia, ktorí so mnou spolupracujú, pretože majú všetko hneď hotové. Ale niekedy je to až príliš rýchle.

Ktorú vlastnosť na sebe, naopak, neznášaš a chcel by si sa jej zbaviť?

To je taký paradox, že ja zároveň tú svoju rýchlosť trošku neznášam. Som veľmi zrýchlený, taká motorová myš po mame. Tú som v živote nevidel odpočívať, a to mi trošku vyčítajú aj členovia mojej rodiny. Napríklad keď ideme na prechádzku, tak som kilometer pred nimi. Ja jednoducho neviem byť pomalý. Niekedy to tým pomalým „pomalkáčom“ vyčítam. Napríklad na ceste, keď šoférujem auto, ale tí ľudia za to nemôžu. Oni sú tak stavaní. Proste, musím si na to jednoducho zvyknúť.

Ktorý muž či žena sú pre teba celoživotnou inšpiráciou?

Jean-Paul Belmondo.

Aký typ žien sa ti páči?

Páčia sa mi ženy, ktoré si vedia urobiť srandu aj samy zo seba. Jednoducho dievčatá, ktoré majú zmysel pre humor.

Akú kvetinu ti pripomína tvoja manželka a prečo?

Asi tulipán. Ona ich sama miluje a tulipán dokáže byť pestrofarebný podobne ako ona. Každý deň prichádza s neuveriteľnými vecami, ktoré ma dnes a denne prekvapujú, podobne ako farby tulipánov. Takže tulipán!

Tri veci, bez ktorých sa nezaobídeš?

Budem sa zase opakovať. Nie sú to veci, sú to členovia mojej rodiny. Môžem byť úplne nahý na pustom ostrove, ale ak by som tam nemal Matyáša, Elišku a Kačenku, tak by som to nebol ja.

Tvoj najobľúbenejší športovec?

Nedávno sme šli autom s mojou ženou a bavili sme sa o krásnych ženách. A ona sa ma spýtala, akú modelku alebo herečku by som chcel na svojich narodeninách. Odpovedal som: „Roger Federer“. Takže tak. On je proste ikona, človek, ktorého bezhranične obdivujem.

Kto by bol podľa teba ideálny na vystriedanie Miloša Zemana na Hrade?

Myslím si, že by to mal byť človek charizmatický, inteligentný a s prirodzenou pokorou. Človek, ktorý ukazuje, aspoň podľa mojej mienky, ten správny smer všetkým ľuďom, stmeľuje ich. Keď by sme potom napríklad s malými deťmi pozerali televízor a on by tam zrovna vystupoval, tak aby som mohol povedať, že som na toho človek naozaj hrdý. Že toto je ten pravý šéf tej našej malej krajiny uprostred Európy.

Pôjdeš k voľbám a koho a prečo budeš voliť?

Samozrejme, pôjdem, to je povinnosť. Keď sa na jednu stranu na niečo sťažujeme, tak pre to tiež musíme niečo urobiť, takže ja pôjdem stopercentne. Teším sa teraz na predvolebnú kampaň, všetko si to pozriem, zrovnám si to v hlave a, samozrejme, dôležité je vstrebať viacero zdrojov. Neprečítať si len článok alebo správu na sociálnych sieťach. No a potom pôjdem a hodím to tam.

Preháňa sa to s tzv. klimatickou krízou?

Myslím, že sa to nepreháňa. Ukazuje nám to aj tohtoročné leto a celý rok. Tornáda v Českej republike, záplavy a neskutočné sucho a požiare. Myslím si, že toto by sme rozhodne nemali brať na ľahkú váhu. A obávam sa, že nás ešte čakajú krušné roky.

Budeš BBV moderovať aj za ďalších 25 rokov?

Nedávno som to počítal a mal by som skoro 72 rokov. Petr Vichnar ich moderuje a má nejakých šesťdesiatosem. Asi by to šlo.

Chcel by si ďalšie dieťa?

Chcel, ale doma mi bolo povedané, že už jedine s inou ženou, čo nepripadá do úvahy. Takže tie dve, to asi bude konečná.
RESPONDENT SA PÝTA REDAKTORA:

My sa nejaký čas poznáme z ČT, tak som sa už dlho chcel spýtať, Šárka, ty sa voláš Kabátová. Či náhodou nemáš nejakú spojitosť so slávnou herečkou Zitou Kabátovou, či nie ste rodina?

Je mi to veľmi ľúto, bohužiaľ nemám, hoci sme sa „live“ stretli a bol to krásny zážitok! Ja som to meno získala sobášom z lásky.
Luxury Prague Life

Photo gallery (11)

Vojta "Vovo" Bernatský je tváří Branek, bodů, vteřin.
Vojtěch Bernatský s rodiči.
Vojtěch Bernatský s manželkou
Největší inspirací jsou pro Vojtu jeho děti, které mu také přály k výročí BBV
Vojtěch Bernatský
Vojtěch Bernatský sportem žije.
Vojtěch Bernatský s rodinou.
Manželé Bernatští.
Rodina Bernatských.
Předávání ceny Vojětchu Bernatskému
Vojětch Bernatský se stal i spisovatelem, a jde mu to!
View photo gallery

About the author

Šárka Kabátová
Luxury Real Estates
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 CZK
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 CZK
Show property
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 CZK
Show property
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 CZK
Show property
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
price upon request
Show property
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 CZK
Show property
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 CZK
Show property
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové
Praha 1

Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové

3 + 1 117 m², bal. 3 m²
37 500 CZK
Show property
Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m
Praha 1

Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m

2 + 1 58 m², bal. 6 m²
27 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 CZK
Show property
Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m
Praha 1

Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m

54 m², bal. 2 m²
18 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
price upon request
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
price upon request
Show property
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 CZK
Show property
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 CZK
Show property
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
price upon request
Show property
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 CZK
Show property
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 CZK
Show property
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 CZK
Show property
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
22 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 CZK
Show property
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 CZK
Show property
Supermakléřky - real estate comics