Pamätáte si ešte časy, keď v Česku prepukla mánia zvaná SuperStar? Je to už šestnásť rokov, čo v nej zažiaril aj Ali Amiri. Mal prezývku perzský princ, pretože pochádza z iránskeho Teheránu. Ako jediný vtedy nemal české občianstvo. A hoci tento spievajúci lekár súťaž nevyhral, ľudia si ho pamätajú dodnes. LP-Life.sk zaujímalo, ako sa toľko rokov od svojich pár minút slávy má, čo robí a či je stále neskrotným žrebcom, akým bol v časoch, keď Česko žilo populárnou speváckou súťažou.

Ali Amiri

Video

Neuveriteľné, vyzeráte stále rovnako ako vtedy! Ako sa váš život v šoubiznise za ten čas zmenil?

Pre mňa osobne to bolo tak, že vďaka tomu, čo som dokázal počas SuperStar, som pochopil svoju silu, a potom už som veci videl trochu inak. Viac som veril sám sebe, svoje kroky som robil oveľa jasnejšie a istejšie.

Takže vám súťaž dodala sebavedomie?

Veľmi. Bol som tu len päť rokov, keď som sa prihlásil, mal som vtedy obrovský hendikep, pretože som nemohol vyjadriť všetko, čo som chcel, nevedel som ešte veľmi dobre česky. Ale dokázať takto zostať v pamäti ľudí a mať nejaký úspech, mi ukázalo, že mám oveľa viac sily, než som si predstavoval.

Ako to vnímala vaša rodina, vaši rodičia?

Tí to nevedeli. Vôbec to nechápali.

Penthouse Troja 309m
Penthouse Troja 309m, Praha 7

Nechápali vašu účasť?

Nie, nechápali, lebo to bolo celkovo zložité.

Boli pyšní?

Áno, sú pyšní na viacero vecí, ktoré som v živote robil. Môj otec je ale drsniak, ten toto veľmi neuznáva, on by sa na to pozrel a povedal: „dobré“. Mama bola vždy veľmi citlivá. Keďže tu neboli a potom spätne videli len pár záberov, nemohli zažiť tú obrovskú silu toho, aké to bolo ťažké. Bol som tu úplne sám, fanúšikov som získaval v priebehu. Nebola tu moja rodina, nikoho som tu nemal, aby sa prišli pozrieť.

Koho ste teda mali na začiatku v obecenstve?

Nejakých fanúšikov, ktorí sa začali objavovať, tvoril sa fanklub, a pár kamarátov. Nikdy som ale nemal za sebou toľko ľudí, že by boli napríklad hrdí na to, odkiaľ pochádzam. Bol som v podstate mimo toho, čo mali ostatní. Pamätám si, že keď sme končili večer živé vystúpenia, dostali sme všetci naraz CD na ďalší týždeň s pesničkami, z ktorých sme si mali vybrať, čo budeme na ďalší týždeň spievať. Fungovalo to tak, že kto si vybral, už mal pesničku. Všetci poznali všetky piesne a vybrali si podľa titulov na mieste, ja som si musel najprv všetky vypočuť. Každý týždeň mi zostávali len tie najhoršie pesničky, ktoré si nikto nevybral. Ako napríklad Nedvěd, toho sa všetci báli, že je to skoro ako hymna. Bolo to jediné, čo sa mi z toho zvyšku páčilo, dokonca ma v réžii aj prehovárali, nech si to ešte rozmyslím. Nakoniec to malo asi najväčší úspech z celého finále. Bolo toho veľa, aj emócií, o ktoré som sa ani nemal s kým podeliť. Bol som napríklad taký naštvaný, že som šiel a pol hodiny som plakal na záchode.

Prečo?

Pretože zo všetkých strán bol strašný tlak. Na internete som napríklad musel chatovať s ľuďmi a osemdesiat percent komentárov boli nadávky, rasistické. To bol tlak, ktorý ostatní nemali. Pre mňa to bola neskutočná skúsenosť, počas ktorej som pochopil, aký som silný a ako sa dokážem z tejto pozície brániť. Aj preto som niekoľko rokov potom založil túto obrovskú kliniku. Všetci mi vraveli, že som blázon bez skúseností, ja som mal ale veľké oči a vedel som, že to zvládnem.

Takže vaša klinika stojí vďaka sebavedomiu zo SuperStar?

Určite. To sebavedomie a všetko, čo som tam prežíval, mi dalo do budúcna neskutočnú silu.

Spoznávajú vás ešte ľudia na ulici?

Ešte doteraz ľudí stretávam a na rozdiel od toho vtedajšieho chatu majú len pozitívne reakcie. Keď ma spoznajú, tak ma privítajú, sú ku mne dobrí, dajú mi extra služby. Je to fascinujúce, že ma aj po tých rokoch stále spoznávajú. Je to príjemné.

Vy ste mali rok po SuperStar dostať Slávika, ale nešlo to, pretože ste nemali české občianstvo.

Nie že som mal Slávika dostať, ale mal som byť nominovaný. Keďže nie som Čech, tak ma nenominovali.

Mrzelo vás to?

Samozrejme. Bolo to ale v podstate len pokračovanie. V SuperStar som bol pred semifinále jediný cudzinec. Producent vždy prišiel a vravel, že nemôžeme pustiť ďalej človeka, ktorý nevie poriadne po česky. Vtedy už som bol jediný, takže ako keby hovoril priamo na mňa. Ten tlak som cítil celý čas, aj niektorí porotcovia moju češtinu kritizovali, niekomu sa to zdalo vtipné alebo roztomilé. Niekoľkokrát som si vravel, prečo som do toho vôbec šiel. Potom som pochopil, že to nie je Česko hľadá SuperStar, ale Česko hľadá českú SuperStar. Nemohol som ani zďaleka vyjadriť svoje emócie tak ako dnes, občas som bol až ako hluchonemý. Bohužiaľ som sa tam trápil, ale vďakabohu to zo mňa potom urobilo silnejšieho človeka.

Potom ste si vybavili české občianstvo?

Mal som najprv dlhodobý pobyt, potom trvalý pobyt a potom občianstvo.

Nikdy vám nenapadlo vrátiť sa domov?

Ale áno. Vrátil som sa domov, keď som urobil atestácie. Vždy som si chcel vyskúšať, aké to je, vrátiť sa a žiť tam. Bol som tam rok a pol, urobil som tam menšiu kliniku. Potom som ale pochopil, že už tam nemôžem žiť, že už si tam ani nerozumiem s ľuďmi.

Pretože ste získali českú mentalitu?

Určite. S niekým som sa tu dohodol a ten človek prišiel na čas, tam nič z toho neplatilo. Tam som tú kliniku začal prenajímať, vrátil som sa sem a počas pár mesiacov otvoril túto kliniku.

Neboli rodičia smutní? Alebo ste ich priviezli so sebou sem?

Nie, ale myslím si, že od mojich osemnástich rokov pochopili, že už s nimi nikdy nebudem. Už som vták, ktorý letí.

Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha
Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha, Praha 1

Neskrotný, ale v Rýchlej spovedi ste mi prezradili, že už ste skrotený.

Áno, mám partnerku, žijeme spolu.

Ešte ste sa neoženili?

Na papieri svoji nie sme, ale ja ju beriem ako manželku.

My ženy to ale vnímame inak, chceme prsteň a svadbu…

Prsteň samozrejme dostala. Skoro každý rok to obnovím. Žena by sa mala rozmaznávať a o to sa ja veľmi snažím.

Je to Češka?

Áno, Češka.

Ako dlho už ste spolu?

Štyri roky už spolu žijeme, ale poznáme sa oveľa dlhšie.

Chcela som sa pýtať, ako prežívate koronakrízu, ale vyzeráte ako zamilovaný pubertiak, takže verím, že všetko je v poriadku.

Ja som to nikdy nebral ako hnusné obdobie. Bral som to tak, že niečo také má prísť raz za päťdesiat rokov. To poznám z histórie, viem, že v minulosti sa to stávalo, a oveľa horšie ako teraz. Teraz som fascinovaný spôsobmi, ako sa ľudia chovajú. Robil som ale mnoho vecí, na ktoré som predtým nemal čas. Naučil som sa, že vždy je možné urobiť z nevýhod výhody. Toto je pre mňa dobrá lekcia.

Klinika ďalej funguje?

Áno, funguje. Tržby máme možno päťdesiatpercentné, vďaka tomu máme ale viac času. Dalo mi to možnosť pozrieť sa na iné časti mojej existencie, ktoré som doteraz nevnímal. Stále som bol tu na klinike, ktorú som budoval.

To už je koľko rokov?

Od roku 2014. Od októbra 2014 som bol v podnájme, mal som v pláne, že o dva roky to bude moje. Za dva roky sme to skutočne kúpili, začali sme expandovať. Všetky moje plány v súvislosti s klinikou vychádzajú.

Covid vtedy ovplyvnil tržby kliniky, ale tá stále beží, čo vám dáva čas na rodinu.

Presne tak. Väčšina našich zákazníkov je z Nemecka, vďaka všetkým opatreniam polovica z nich nepríde, je to riskantné. Na nejaký čas sme úplne zatvorili, teraz ale fungujeme, nejakým spôsobom dokážem zaplatiť všetky náklady.

Spievate ešte? Máte ambície na vystúpenie alebo vydanie albumu?

Musím povedať, že keď som bol v SuperStar, chvíľu som potom z toho chcel urobiť biznis. Neskôr som ale pochopil, že to prebíja moja túžba spievať, ktorú som mal pred SuperStar. Keď sa skončila súťaž aj nejaké zájazdy s kapelou, ktorú som mal, pochopil som, že mojou túžbou je spievať. Bez toho, aby som sa na tom podieľal komerčným spôsobom. Dnes pripravujem pesničky a projekty, ktoré som sám zložil, alebo urobím remix. Točíme to v štúdiu, ale len na Instagram a YouTube. Ambície vytvoriť ďalší album alebo urobiť koncert nemám.

Žene sa páči, ako spievate?

Áno. Spievam jej často. Mám dve gitary, takže stále niečo hrám a spievam, a vzhľadom na to, že ma ešte nevyhodila, tak to vyzerá, že sa jej môj koníček vážne páči. (smiech)

Čo deti, plánujete?

Áno, bol by som veľmi rád, a možno sa dočkáme veľmi skoro. Ja deti milujem a myslím si, že budem fajn otec.

Veľmi pekne ďakujem za rozhovor.

Fast confession:

Keď poviem slovo SuperStar – čo vám ako prvé napadne?

Obrovské skúsenosti, realizácia snov, a to je asi všetko.

Keby ste sa vrátili do vtedajšieho obdobia, čo by ste urobili v SuperStar inak?

Asi nič.

Ktorý z vtedajších finalistov vám zostal ako kamarát?

Nejaký čas bolo kamarátov viac, ale potom menej a menej. Povedal by som Petr Bende.

Čo si myslíte o dnešných talentových súťažiach?

Komerčné, veľmi nudné.

Kedy ste boli naposledy doma v Iráne?

Pred piatimi rokmi.

Kto je podľa vás najlepší žijúci český spevák?

Ťažká otázka. To je ako spýtať sa, čo je najlepšie jedlo. Povedal by som – Kamil Střihavka, Pepa Vojtek, Petr Kolář, Vojta Dyk.

Ako sa pozeráte z pohľadu lekára na súčasnú situáciu v českom zdravotníctve?

Je mi ľúto našich kolegov a myslím, že lekári a zdravotný personál sú tu málo docenení.

Ako ovplyvnil koronavírus vašu prax?

Celkom veľa.

Ktoré ženy sú podľa vás krajšie – Češky alebo Iránky?

Iránky… povedal by som, že Česko-Iránky.

Pred šestnástimi rokmi ste v jednom rozhovore povedali, že ste neskrotný žrebec. Ako to máte so ženami teraz jednou vetou?

Už ma skrotili.

Nechali ste sa ako lekár zaočkovať proti koronavírusu a ak nie, tak prečo?

Nenechal. Čakám, že to chytím a vytvorím si prirodzenú imunitu.

Čo si myslíte, že okrem koronavírusu ešte trápi ľudstvo?

Málo lásky k sebe i ostatným.

Máte radšej blondínky, brunetky, červeno- alebo čiernovlásky?

Vášnivé dievčatá, na farbe vlasov nezáleží.

Kto je vám momentálne z českej vlády najviac sympatický?

Viac sú mi nesympatickí, ale ako na sympatického by som si spomenul na pána Mariana Jurečku.
Respondent sa pýta redaktora:

Ako dlho budete mať barly?

Šesť týždňov.
Luxury Prague Life

Photo gallery (3)

Ali a jeho partnerka.
Ali v pracovním oděvu.
Ali Amiri hraje na kytaru.
View photo gallery

About the author

I studied humanitarien studies. I am interested in psychology, like to read the red library as an escape from the reality of every day life. My biggest passion is travel and good wine.
Karolína Lišková
Luxury Real Estates
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 CZK
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 CZK
Show property
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 CZK
Show property
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 CZK
Show property
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
price upon request
Show property
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 CZK
Show property
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 CZK
Show property
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové
Praha 1

Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové

3 + 1 117 m², bal. 3 m²
37 500 CZK
Show property
Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m
Praha 1

Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m

2 + 1 58 m², bal. 6 m²
27 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 CZK
Show property
Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m
Praha 1

Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m

54 m², bal. 2 m²
18 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
price upon request
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
price upon request
Show property
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 CZK
Show property
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 CZK
Show property
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
price upon request
Show property
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 CZK
Show property
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 CZK
Show property
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 CZK
Show property
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
22 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 CZK
Show property
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 CZK
Show property
Supermakléřky - real estate comics