Top hledané
Výsledky (0)
O role učiteľky spevu v koronavírusovej dobe, o deťoch a živote

Rýchla spoveď – speváčka a hlasová poradkyňa Linda Finková: Partner mi hovoril „tučko“

Karolína Lišková
09.Dec 2020
+ Pridať na Seznam.cz
6 minut

Linda Finková je v českom šoubiznise už veľa rokov. Verejnosť si ju spájala so zabávačom Richardom Genzerom, s ktorým bola roky v manželskom zväzku. Dlhodobo ju ale vídame ako spevácku koučku v populárnej súťaži Tvoje tvář má známý hlas. Hudba a Linda idú ruka v ruke celý život a maminka dvoch detí si v covidovej dobe urobila čas na rozhovor pre Luxury Prague Life.

Ako sa ti darí v covidovej dobe ako učiteľke spevu?

Vieš, čo je najhoršie? Nechcem nikoho naštvať, ale mám sa strašne dobre (smiech).

Naopak, veď to je skvelé. Ako to, že sa máš tak dobre?

Ja sa mám dobre celý život, respektíve mám takú povahu. Snažím sa zo všetkého nejako vykorčuľovať. Keď je teraz taká blbá doba, viem, že ľudia prichádzajú o peniaze a zamestnanie, k tomu majú hypotéky, musí to byť niečo strašné. Mám veľké šťastie v tom, že som zamestnaná. Celý život som robila množstvo vecí dohromady, to znamená, že keď mi jedna z vecí odpadne, teda divadlo, robím druhú vec: učiteľku spevu. V tom mám výhodu. Do toho sme ešte točili šou Tvoje tvář má známý hlas, to je ďalšia práca.

Ako vyučuješ spev? Online?

Áno. Pustím si žiaka cez Skype, Whatsapp alebo Messenger a normálne mi spieva. Máme online hodinu, na ktorej si všetko vysvetlíme, počúvnem si ho, dám mu k tomu komentáre alebo nejaké úlohy. Keď mám zlé pripojenie, nahrajú mi nahrávky a pošlú mi ich. Ja si to počúvnem a potom si zavoláme. Dá sa to takto urobiť.

Luxusní vila na prodej, Dolní Měcholupy - 616m
Luxusní vila na prodej, Dolní Měcholupy - 616m, Praha 10

Učiť takto stále by ale asi nebolo dobré. Keď tých žiakov poznáš a vedia sa rozospievať, je to v pohode. S prvákmi sme ale prvé dva mesiace nerobili prakticky nič iné než to, že sme sa učili cvičenia a rozospievať sa, aby to vedeli. To im musím presne ukázať a otravovať ich s tým, aby sa to naučili. Teraz už robíme pesničky a cvičenia, už je to v pohode.

Nehovor mi, že ti nevyhovuje viac, keď môžeš byť v pokoji doma.

Ako kedy. To vieš, že sedím v kraťasoch, s drdolom a pijem pri tom kávičku. Jasné, že v niečom je to super, niekedy mi ale chýba ten kontakt s nimi. Že ich nevidím, neporozprávame sa. Musím si napríklad niekedy odbehnúť, keď zazvoní zvonček a podobne, v práci ma nič neruší. Oboje má svoje pre a proti. Je fajn byť doma, nechcela by som to tak ale nastálo.

V tohtoročnej sérii šou Tvoje tvář účinkovala napríklad aj modelka Andrea Kalousová. Vedia naozaj všetci spievať alebo od teba potrebujú učiť úplné základy?

Tak napríklad práve Andrejka prišla a zaspievala mi tak, že som vedela, že to zvládne. Nie je profesionálnou speváčkou, nikdy sa predtým neučila spievať a bolo jasné, že za mnou bude musieť chodiť potrénovať hlasivky. Takisto bolo jasné, že sa s tým popasuje. Nemôže sa vziať niekto len pre to, že je krásny a tým to končí. Každou epizódou sa veľmi zlepšovala. Tým, ako stále spievala a používala hlasivky, sa zrazu rozospievala. Viac nahlas, rytmickejšie, je to na nej a vôbec na všetkých vždy vidieť. Táto škola spevu, tanca, hrania a správania sa na javisku sa hodí.

Kto z účinkujúcich tejto série ťa bavil najviac?

Premýšľam… Veľmi ma baví Albert Černý, to je jednoducho fešák. Usmievavý skvelý chalan, ktorý hlavne skvelo spieva, aj so svojou kapelou.

On je z Malawi, že?

Áno, Lake Malawi. A fakt je úžasný. To je taká osôbka, že keby som mala ísť u nás v Čechách na niečí koncert, pokojne na neho pôjdem. Okrem toho ma baví Erika Stárková, pretože čokoľvek robí, tak to robí s úžasným zápalom – v dobrom slova zmysle. Je herečka, ide jej to prirodzene a spieva fakt skvelo. Baví ma a je to pre mňa prekvapenie, nevedela som, že spieva tak skvelo. Teda, ja som o nej vlastne vôbec nevedela.

Čo tvoje deti? Matesovi zrušili školu.

Viki dnes žehlila a počúvala pri tom online angličtinu, normálne komunikovala v angličtine a všetko stíhala. Ja som kúsok vedľa učila online hodinu spevu a hore mal Matýsek online hodinu. Deťom to vyhovuje, Mates je rád doma. Pamätám si ale, že keď už to na jar trvalo dlho, tak sa do školy za kamarátmi tešil. Keď to trvá štrnásť dní, je to fajn, keď to bude dva mesiace, tak už to prestáva byť fajn.

Ty musíš navyše ešte variť.

Ja varím aj tak stále. Včera sme mali rezne z kučierky, kučierkovú polievku, hrianky s hermelínom a paradajkami, slivkový a jablkový koláč.

Ty takéto ješ? Ja mám pocit, že si strašne schudla a držala si nejakú tú keto diétu.

No práve, ja veľa nejem a hrozne ma to štve. Raz za štrnásť dní si vezmem kúsok koláča a napchám sa ním, alebo keď som robila segedín, dala som si kúsok, aj keď bez knedle.

Prečo sa takto trápiš?

Netrápim sa. Aj s tou diétou sa najem a môžem si k tomu dať vajíčka na mäkko, jogurt, zeleninu. Nie je to úplne striktné, nemusím jesť len tie ich prípravky. Hneď som si vzala druhý krok, pri ktorom môžeš trochu jesť.

Koľko si schudla?

12 kíl.

Za aké obdobie?

Za tri alebo štyri mesiace, ale v pohodičke, netrápila som sa. Teraz by som to videla ešte na takých osem kíl.

Ešte osem?

Ja som bývala veľmi štíhla. Keď sa vidím v zrkadle, stále si hovorím, že to ešte stále nie je dobré.

Prodej rodinného domu, Praha 9 - 176m
Prodej rodinného domu, Praha 9 - 176m, Praha 9

Čo na to hovorí partner?

Je nadšený. On ma takto o dosť štíhlejšiu poznal, a pribrala som mu, pretože som spokojná. Nemyslím tým, že som sa s Geňom trápila a chudla, to nie. Keď som spokojná, tak jem. Veľa ľudí to ale má naopak: keď sú nespokojní, tak viac jedia. Ja, našťastie, keď som nespokojná, tak nejem, pretože ma bolí brucho z nervov, ale to sa deje málokedy. Bohužiaľ, som spokojná, tak žeriem.

Jemu to ale neprekáža, nie? Má ťa rád.

Je rád, má rád štíhle baby. Keď som pribrala, tak hovoril, že som tučko (smiech). On má na to tento termín.

Viktorka stále býva s vami? Ja som si myslela, že už je dospelá a pôjde z domu hneď, ako to len pôjde.

Tú to láka už od pätnástich. Chodí sem ale stále každý deň, berie si čistú bielizeň a žehlí si, už si ale pomaly zbiera veci a sťahuje sa k priateľovi, u ktorého síce už zhruba tri mesiace viac-menej býva. Chce sa tam úplne nasťahovať, už tam má svoju domácnosť, stále ale ešte chodí za nami.

Ako to znášaš, že sa ti za chvíľu odsťahuje?

Skvele, pretože tým, že sem chodí každý deň a stále mi telefonuje „mami, ako sa robí to a ono, požičiaš mi panvicu“ a podobne, tak mi to neprekáža. Som s ňou vlastne možno vo väčšom kontakte, než keď tu bývala, pretože bola v škole alebo v práci. Takto príde večer po práci po veci, dáme si pusu a druhý deň príde zase.

Akú má prácu?

Chodí na brigády. Študuje vysokú školu a do toho klasicky robí brigády. Doteraz robila na tenise, ktorý teraz zavreli, takže teraz robí v požičovni nejakých lyžiarskych doplnkov.

A s Geňom je všetko v pohode?

Jasné.

Všetko funguje, ako má?

Všetko funguje, ako má, sme v pohodičke. Práve dnes som mu volala. Je to dobré. Preto som takáto spokojná, na všetkých frontoch to mám skvelé.

Takže sa nebojíš koronavírusu, že by si to chytila?

Bojím. Lepšie povedané, povedala by som, že mám slušnú imunitu, ktorú stále posilňujem. Snažím sa žiť zdravo, navyše sa dezinfikujem zvnútra (smiech). Bojím sa toho a nebojím. Beriem to tak, ako to je. Nie som urputná, aby som vykrikovala: „Nič nezatvárajte, ste hajz*i, máme zlú vládu.“ Tú máme zlú aj tak, ale nie pre to, že niečo zatvára. Všetko to tak nejako dodržujem a snažím sa fungovať.

Mám to doma pekné. Vravím si niekedy, že ľuďom urobím návod (smiech). Objednala som si napríklad ultrazvukový aromadifuzér. Dáš do toho vôňu, všetko ti doma vonia, ty sa usmievaš, k tomu si otvoríš prosecco. Poupratujem si, učím online. Urobím nejaký balíček, ako by mali ľudia žiť, keď nemajú do čoho pichnúť. Robiť pekné veci. Nekupujem si oblečenie, ale prevoniavam si to doma, upratujem, doháňam staré resty. Prezerám a triedim staré fotky, snažím sa niečo naučiť. Hovorila som si aj, že by som napríklad začala písať pesničky. Vytiahla som si staré vlny, môžem si upliesť sveter. Skrátka, robiť pre seba pekné veci.

To znie krásne, Linda, ďakujem za rozhovor.

Fast confession:

Ako sa ti učí spev v núdzovom stave?

Úplne skvele, pretože sedím v kraťasoch a s drdolom a pijem pri tom kávu.

Čo by si povedala o koronavíruse jednou vetou?

Je to pekná habaďúra.

Čo ti naposledy povedal tvoj papagáj?

To je niečo sprosté, ale pred chvíľou spieval nejakú áriu.

Kto je podľa teba potenciálny víťaz tohto dielu šou Tvoje tvář má známý hlas? (natáčané pred koncom súťaže, pozn. red.)

Možno Erika Stárková.

Čím ťa naposledy prekvapil tvoj partner?

Tým, že urobil niečo, čo som mu nemusela dvakrát pripomínať.

Čo ti koronavírus dal a čo vzal?

Dal mi pokoj a odpočinok. A vzal mi teda celkom dosť peňazí.

Čo by si odkázala našej vláde?

Že som ich nevolila a podľa toho to vyzerá.

Aký dobrý skutok si v poslednom čase urobila?

Dala som našim nejaké rúška a bratovi taký dezinfekčný kufrík s ultrafialovým svetlom.

Akým vtipom ťa naposledy rozosmial Geňa?

On ma vždy rozosmeje, pretože má stále nejaké vtípky. Naposledy ma rozosmial tým, že mi povedal, že vyzerám ako bojler. Tak som sa potom snažila schudnúť.

Čím ti urobila radosť tvoja dcéra?

Moja dcéra mi robí radosť stále, pretože sem neustále chodí, aj keď tu už nebýva. Už býva u chlapa. Ale stále za mnou chodí.

Tajomstvo tvojho chudnutia?

Papám diétu.

Si za trest smrti?

To je blbé. Vnútorne áno. Keby niekto ublížil môjmu blízkemu, tak normálne pôjdem a odstrelím ho, ale oficiálne niekoho odsúdiť k smrti, tak to mi príde drsné.

Keby si mohla, čo by si urobila vo svojom živote inak?

Asi nič. Páči sa mi jedna veta – niekto povedal, že ho nemrzí to, čo urobil, ale to, čo neurobil.

Najkrajší český spevák?

Nepáči sa mi žiadny.
Respondent sa pýta redaktora::

Kam sa chystáš ísť nabudúce na dovolenku?

Ja dúfam, že na Zanzibar.
To ti prajem a závidím. Dúfam, že tam takisto čoskoro vyrazím.
Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie
Rychlá zpověď - kouzelník Ondřej Pšenička:
Zobrazit článek
Rychlá zpověď - Josef Maršálek:
Zobrazit článek