Top hledané
Výsledky (0)
O sexe, spokojnom intímnom živote a hlbokom dýchaní

Rýchla spoveď – sexkoučka Julie Gaia Poupětová: Keď sa človek uvoľní, dokáže sa sám predýchať k orgazmu

Karolína Lišková
12.Nov 2021
+ Pridať na Seznam.cz
8 minut čtení

Blíži sa obdobie, keď budú večery dlhšie ako dni a opäť budeme tráviť viac času v našich obývačkách a spálňach. Vďaka koronavírusovým lockdownom to v podstate nebude nič nové. Ale tentoraz by sme si mohli čas doma predsa len trochu okoreniť, a to inak než novými seriálmi na Netflixe. Preto sme sa v redakcii LP-Life.sk rozhodli po rokoch osloviť na rozhovor najznámejšiu českú sexkoučku Juliu Gaiu Poupětovú, ktorá sa už pätnásť rokov venuje rozvíjaniu sexuálnych zručností u jednotlivcov i párov. Zaujímal nás nielen spôsob, ako vniesť do intímneho života nápaditosť, ale hlavne správne dýchanie, ktoré vás podľa Gaie môže doviesť až k samotnému orgazmu.

Gaia při pole dancu.
Gaia s vibrátorem v ruce na přednášce.
Poupětová s umělou vagínou.

Vediete kurzy o tom, ako správne dýchať počas sexuálnej aktivity. Do akej miery je to v tejto oblasti dôležité?

Nejde ani tak o to, správne dýchať, ako si skôr prostredníctvom dychu uvedomovať iné veci. Použiť dych ako nástroj, ktorý vedie moju pozornosť napríklad k lepšiemu prijímaniu podnetov z nejakej citlivej zóny na tele alebo k vedeniu vzrušenia telom – môžeme sa baviť o čakrách, o emočnom srdci – používať rôzne vizualizácie a v rámci toho pridať dych.

Dôležité je, že existujú rôzne typy dychu, neexistuje jeden správny. My používame štandardný dych. Prvý, ktorý sa klienti učia, je, ako tomu vravím, nekonečný dych. Pri ňom sa dýcha trošku rýchlejšie, než je náš bežný dychový rytmus, aby sme sa neuspali, pretože keď dýchame pomalšie, začíname zaspávať. Dychom prechádzame bez väčších zastávok medzi nádychom a výdychom. Väčšinou dýcham s klientmi, keď robíme napríklad párové dychové sedenie s nejakým cieľom, zámerom. Počas minúty alebo dvoch som schopná z ich dychu načítať mnoho vecí, ktoré ich v sexe trápia, ako prežívajú sexuálny život. Ako keď máte určitú vzorkovnicu.

Je to veľmi intímna aktivita, dych je v mozgu blízko centra sexuality. Keď sa chcem rozprávať s tou časťou mozgu, ktorá sa zaoberá sexom, tak rečou sa s ňou veľmi neporozprávam, dychom to ide oveľa lepšie. Je to ako siahnuť tam, kam je potrebné, aby si to klient mohol lepšie riadiť. Dych poskytuje určitú kotvu aj pre vedenie a riadenie vzrušenia, navyšovanie vzrušenia alebo upúšťanie pary. Je to teda nástroj na mnoho použití.

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí, Praha 6

Vaše kurzy sú celodenné. Čo všetko taký kurz obsahuje? Dosiahnu počas neho niektorí klienti nejakú rozkoš, aj keď sú medzi ostatnými ľuďmi? Dá sa to vôbec?

Je to podobné ako so sexom a množstvom iných vecí. Niekedy aby ste dosiahli niečo skvelé, musíte sa najprv prehrýzť tým bahnom predtým. Rodinnými záležitosťami, zábranami, nastavením toho, ako veľmi si môžeme dovoliť prejavovať emócie. Napríklad je pre ľudí veľmi ťažké vydávať pri dýchaní zvuk. To je späté s nejakým emočným prahom, ktorý majú nastavený od rodičov. Keď dýchajú kruhovým dychom, zvuk môže byť problém. Takže sa učia postupne uvoľňovať a až keď rozpustia bloky, ktoré im prekážajú v uvoľnení sa, prichádza druhá fáza. Veľa ľudí dýcha dosť usilovne, takže z usilovného dychu prejdú zrazu do fázy, keď sú nežnejší. Niekedy je to tak, že sú nežnejší, potom začnú na chvíľu dýchať normálne, a potom sa niečo rozbehne.

To, čo v skutočnosti robíme, je aj zmena mozgových vĺn, toho, čo sa deje vnútri, tzv. vnútorného kontextu, o ktorom hovorím. Tá biochemická polievka, v ktorej mozog pláva počas rôznych aktivít. To sa tým dychom dá, my sa môžeme dostať do takého stavu, keď je zrazu pôsobenie niektorých podnetov mnohonásobne silnejšie. Podnetom myslím hmatové, zvukové, obrazové vnemy alebo vnímanie partnera, ktoré môže byť potom iné. Taká trochu iná realita. Niekedy sa človek dostane do inej reality len tým, že si dovolí byť sám na seba nežný a prijímať. Začnú sa tam diať veľmi zaujímavé veci.

Chodia za vami ľudia v pároch alebo jednotlivo?

Niektorí prichádzajú v pároch, čo je zaujímavé, pretože si odnášajú nástroj, ako spolu doma pri niektorých aktivitách dýchať, akým spôsobom, na čo sa sústrediť, ako si medzi sebou hnať energiu. Niektorí prichádzajú samostatne, tých potom dávame na jedno, dve cvičenia do dvojíc.

Ako dlho trvá naučiť sa privodiť si dychom orgazmus?

Mne sa to stalo asi pri treťom dýchacom cvičení, mala som už ale dosť nadýchané z jogy. Chcem ale zdôrazniť, že jogový dych je niečo úplne iné, než čo používame my. To, čo učím na kurze, sú zozbierané techniky z rôznych iných kurzov, ktoré som len nadhodila, ale vôbec nebol čas ich vyskúšať. Takže tu sú techniky, ktorými môžem posilňovať autoerotickú prax, lepšie sa sústrediť na to, akým spôsobom dráždim sama seba, a potom napríklad s menším množstvom vzrušenia dosiahnuť zaujímavejšie výsledky. Alebo sú to techniky, keď sa môžem vďaka dychu sústrediť na partnera, dokonca aj partnerovi poskytnúť zaujímavejšie pocity v pošve. To všetko sa dá robiť. Sú tam veci, ktoré sa učíte v joge s úplne iným cieľom. Tu to budete robiť v konkrétnej pozícii. Mňa k tomu vlastne priviedla joga, moje telo sa počas jogy naučilo dýchať nejakými technikami. V sexe to začalo naskakovať automaticky pri niektorých zážitkoch a začalo to zosilňovať určité situácie, určitý typ zážitku.

To viete vy pri tom zážitku. Vníma to i partner?

Niektoré techniky vníma aj partner.

To mu hovoríte dopredu? Že sa stane to a to, pretože začnem dýchať tou a tou technikou?

Samozrejme, existujú techniky, u ktorých je dobré to partnerovi či partnerke povedať, že budete nejako dýchať. Napríklad keď sa muž snaží oddialiť vzrušenie alebo ejakuláciu, je dobré to partnerke povedať. Alebo si napríklad pustiť hudbu, aby si človek nepripadal tak trápne, že trochu dýcha, pretože mnoho ľudí rieši pri dychu aj zahanbenie. Zároveň sa tak dá pracovať aj s hanbou. U niektorých techník to nie je potrebné, môžete robiť veľký nádych, veľký podtlak svalmi, ktoré sú dýchacie, a ono sa to v tej brušnej dutine i iných dutinách prejaví.

A potom docielite orgazmu?

Môže z toho vzniknúť orgazmus, ten môže vzniknúť aj len z dýchania.

Keď ste mi povedali, že to je možné dosiahnuť samostatne, bez cudzej pomoci, veľmi by som to chcela zažiť.

Z vlastnej skúsenosti by som vám odporúčala robiť to v prítomnosti niekoho iného, pretože to, čo je tam naskladané predtým, sa vám rozbehne.

Čo tým myslíte?

Niektorí ľudia sa k orgazmu predýchajú, niektorí nie. Niektorým sa tam rozbehne trauma z detstva, zo vzťahu.

Ako sexuálny koučing vníma spoločnosť dnes, v roku 2021? V porovnaní napríklad s obdobím pred tromi rokmi, keď sme spolu hovorili naposledy?

Trochu sa to posunulo. V roku 2014 som získala prvú ochrannú známku na slovné spojenie sex kouč a od leta 2021 je pod ochrannou známkou aj spojenie slov sex koučing. To znamená, že na českom trhu pre českého spotrebiteľa má táto unikátna služba určitý špecifický charakter a hodnotu. Ľudia už to nejako vnímajú v zmysle toho, že si nemyslia, že je to len predavačka erotických pomôcok alebo erotická masérka. Je to určitý druh kvality, ktorú nejakým spôsobom budem aj odovzdávať ďalej, pretože vzniká výcvik.

Mnoho ľudí, ktorí ku mne prichádzajú, očakáva tento druh služby. Očakávajú podporu pri rozvoji, očakávajú podporu pri riešení problému. Z profesijnej oblasti už trochu vedia, čo je koučing, napríklad zo skúseností v práci, vo firme a podobne. Majú nejakú predstavu, že by to mal byť koučovací rozhovor, mali by sa tam rozvíjať zručnosti a vďaka tomu môžu začať riešiť partnerské alebo individuálne sexuálne problémy.

Keď som vám povedala, že momentálne som rok vo vzťahu s partnerom, odpovedali ste, že to je najvyšší čas učiť sa sex. Čo si mám pod tým predstaviť?

Vo všetkých štúdiách, ktoré mám k dispozícii, najmä tých niekoľko málo dlhodobých, ktoré sledujú vzťahy počas dvadsiatich, tridsiatich rokov a hodnotia, do akej miery partneri vnímajú, že sú vo vzťahu sexuálne spokojní, či už priamo alebo nepriamo, je evidentné, že rozvoj partnersko-intímnych zručností je kľúčová zložka toho, aby vôbec mohli byť spolu spokojní. Skúšajú nové prostredie, aktivity. Má zmysel učiť sa po novom komunikovať, po novom sa dotýkať, bozkávať, skúšať nové veci, prostredie, aktivity. Toto všetko potrebujeme nejakým spôsobom kontinuálne robiť, aby sme vôbec mali šancu, že budeme vo vzťahu dlhodobo sexuálne spokojní. Inak tam nabehne autopilot, ktorý v podstate spôsobí, že časom žiadny sex nebude.

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2, Praha 7

Lenže keď poviete učiť sa sex, väčšina ľudí má na mysli súlož. Tam sa dá tiež veľmi veľa vecí učiť, aby to fungovalo, najmä u ženy v rôznych fázach cyklu, ale nielen to. Tých partnersko-intímnych kompetencií je veľa.

Napríklad?

Orálne zručnosti, manuálna stimulácia, dotyky, ktoré nie sú erotickej povahy, ale môžu viesť ku vzrušeniu. Zvádzanie všeobecne, vzbudzovanie túžby v partnerovi, spôsoby rozhovoru, ktorým toto môžeme navodiť. Pokročilejší napríklad dominantno-submisívne zážitky, nebavíme sa ale o sado-maso, ale o psychologických hrách, ktoré si partneri môžu začať skúšať. Napríklad rozdelenie kontroly v rámci zážitku, kto to povedie a kto sa poddá, kto bude prijímať. Táto dynamika môže vytvárať veľmi zaujímavú polaritu.

Teraz máme dva roky relatívne nový kurz intímnej dominancie, kde sa partneri učia tieto psychologické aspekty. Existuje veľa kurzov na bondage, zväzovanie, aby ľudia technicky niečo zvládli. To je super, mňa ale vždy lákala taká tá psychologická hra. Našla som k tomu množstvo rôznych podnetov, rôzne sa s tým hráme. Sú to veci, ktoré má zmysel rozvíjať.

Ďalšiu inšpiráciu nájdu ľudia tiež v mojej knihe Intimní štěstí, ktorá môže byť napríklad dobrý tip na vianočný darček.

Ktorý z kurzov by ste mi odporučili ako prvý?

Zo živých kurzov by som vám určite odporučila Umění potěšit muže alebo jednodňový kurz Orgasmická žena. Oba sú ideálne na začiatok. Ak sa hanbíte trochu viac, vyskúšajte moju mesačnú Online školu. Získate na 30 dní prístup k 19 online kurzom na najrozmanitejšie témy a môžete si vybrať, čo vás naozaj zaujíma.

Majú o to ľudia záujem? Máte plno?

Zajtra budem mať Umění ženské svůdnosti, tam mám pätnásť ľudí. To je teraz strop, aj vzhľadom na pandemickú situáciu. V nedeľu bude osem alebo deväť ľudí, čo je na komorný dychový seminár tak akurát. Nerobím masovky, snažím sa byť na kurze s ľuďmi naozaj v kontakte. Pri dychu je určite dobré mať na to priestor.

Stáva sa vám, že sú klienti nespokojní? Že napríklad očakávajú rýchly postup a vynadajú vám, že ste ich to nenaučili?

Zatiaľ sa mi to nestalo. Ľudia si z kurzu väčšinou odnášajú zručnosti natrénované takzvane „nanečisto“, aby ich potom vyskúšali doma v súkromí s partnerom alebo sami pri vzrušení. Výnimkou je práve napríklad dychový seminár, kde na účastníkov čaká aj zážitok ako taký, ak si teda dovolia trochu sa uvoľniť. Inak je ale na kurzoch aj pri učení veľa zábavy a príjemná atmosféra, aj keď sa venujeme veľmi silným a prekvapivým technikám. Vlastne som veľmi rada, že k nám chodia takí pohodoví klienti.

Veľmi pekne ďakujem za rozhovor.

Fast confession:

Ako veľmi je v sexe dôležitý dych jednou vetou?

Je veľmi dôležitý a je dobré si ho vôbec začať uvedomovať.

Do akých dimenzií sa vďaka dýchaniu môžete dostať?

Do zaujímavých stavov, niekedy až mimo seba. Určite to stojí za vyskúšanie.

Môžem si správnym dychom privodiť orgazmus?

Rozhodne.

Pri čom, naopak, zadržiavate dych?

Vyššie stavy vzrušenia, keď sa na to sústredíme, tak zistíme, že nedýchame.

Akému športu sa venujete na vytvorenie správneho dychového návyku?

Začínala som jogou, takže akákoľvek joga je dobrý začiatok.

Nejaké odporúčanie pre ľudí, napríklad po transplantácii pľúc, ako správne dýchať a užívať si benefity dychu?

Napríklad práve pomocou jogového cvičenia začať správne zapájať dýchacie svaly – bránicu, hrudné svaly a ďalšie, napríklad chrbtové.

Čo si myslíte, že chýba dnešným politikom?

Odvaha, kompetencie a nejaká zodpovednosť.

Čo vo vašom prípade znamená upustiť paru?

Rýchlo sa zbaviť emócií, ktoré vám pretečú cez hlavu. Najprv upustiť paru a až potom sa rozprávať – s partnerom, s kolegom a tak.

Ako veľmi vám ovplyvnil život pole dance?

Inšpiruje ma to aj do praxe s klientmi. Je tam množstvo situácií, ktoré ma učia, že tá cesta nemusí byť vždy len priamočiara, že niekedy je potrebné, keď chcem posilniť pravú stranu, tak makať viac na ľavej. Keď chcem priťahovať, tak lepšie odťahovať. Množstvo rôznych praktických implikácií.

Holotropné dýchanie áno alebo nie?

Áno, ale nie pre úzkostné osoby, a ak áno, tak pod dobrým vedením.

Polyamoria áno alebo nie?

Ja v nej 15 rokov žijem, ale to nie je dôvod, prečo by som ju odporučila každému klientovi. Určite ak niekto chce, môže začať objavovať, nastavovať si vzťah, ale nie je to pre každého.

Ovplyvnil podľa vás covid sexuálne návyky ľudí?

Nie priamo sexuálne, ale v oblasti zoznamovania sa vidím zmeny. Ľudia sa boja ísť do spoločnosti, riešia, či by sa mohli nakaziť alebo by mohli niekoho nakaziť…

Podľa prieskumu mladí ľudia radšej pozerajú na internet než sa venujú sexu, čo by ste im odkázali?

No… Stretávať sa osobne a začať sa učiť sebavedomiu v osobných kontaktoch. A pozvala by som ich na svoje kurzy.

Aký posledný film pre dospelých by ste mi odporučili?

Päťdesiat odtieňov sivej, pokojne aj po piaty, šiesty raz…
Respondentka sa pýta redaktora:

Kedy ste si naposledy vyčlenili pre seba dve až tri hodiny na rozvoj svojho erotického ja a prípadne, čo ste robili?

Toto ja robím veľmi často, dávam si pre seba veľký priestor, naposledy včera a vždy so svojím partnerom.
Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie
Rychlá zpověď - sexuální koučka Gaia Poupětová:zažehává jiskry:
Zobrazit článek
Rychlá zpověď - zpěvák Radek Banga alias Gipsy.cz:
Zobrazit článek