Top hledané
Výsledky (0)
O pľúcnych chorobách, ďalšej vlne koronavírusu po očkovaní a zdravom životnom štýle

Rýchla spoveď – primárka pľúcneho oddelenia MUDr. Jana Keilová: Väčšina pacientov s pozitívnym covidom sú neočkovaní

Šárka Kabátová
03.Nov 2021
+ Pridať na Seznam.cz
4 minuty čtení

Sympatická MUDr. Jana Keilová patrí medzi českých špecialistov na liečbu pľúcnych ochorení. Už osemnásť rokov je primárkou pľúcneho oddelenia Oblastnej nemocnice Kladno, ale o svojich pacientov sa tu s plným nasadením stará už viac ako tridsať rokov. Spolu so svojím tímom sa stará o pacientov s ochorením dýchacích ciest, a to zápalových, ako aj tých nádorových. Poskytujú nielen centrovú liečbu, ale aj diagnostickú. Ich záber je naozaj široký. V rozhovore pre LP-Life.sk nám porozprávala o tom, ako sa dá predchádzať pľúcnym chorobám, o tretej očkovacej dávke proti covidu a o pacientoch s dlhodobými ťažkosťami po prekonaní tohto ochorenia.

Ste špecialistka na liečbu pľúcnych ochorení a vediete v Oblastnej nemocnici Kladno pľúcne oddelenie, kde sa liečia pacienti s rôznymi pľúcnymi chorobami. Ktoré sú tie najčastejšie a ktoré, naopak, najvzácnejšie?

Najčastejšia je chronická pľúcna choroba u fajčiarov, tých je samozrejme najviac. Potom astma, to sa delíme s alergiológmi. A najvzácnejšie sú asi intersticiálne pľúcne procesy.

Pri prevencii a starostlivosti o svoje zdravie len málokto myslí na pľúca. Pritom ide o nesmierne dôležitý orgán. Jeho poškodenie je dokonca treťou najčastejšou príčinou úmrtia. Ako sa dá v bežnom živote predchádzať pľúcnym chorobám a ako by sa mal každý z nás čo najlepšie starať o svoje pľúca?

Rizikový faktor je jednoznačne fajčenie. Mali by sme sa postarať o to, aby sme športovali a mali zdravú výživu. Tým vlastne podporíme celkový stav celého organizmu.

Prodej luxusního domu, Praha - západ - 414 m2
Prodej luxusního domu, Praha - západ - 414 m2, Okolí Prahy

Akú radu by ste ako pľúcna lekárka dali všetkým, ktorí chcú správne a efektívne dýchať a zlepšiť tak objem svojich pľúc? A je to dôležité?

Opäť v tom hrá veľkú rolu šport a nemyslím len aktívny náročný šport. Stačí turistika, jazda na bicykli a určite aj správne dýchanie, to je strašne dôležité.

V súčasnosti je veľmi aktuálna aj nákaza novým koronavírusom a jeho mutáciami. V akom počte sa od začiatku výskytu tejto novej choroby vyskytujú takíto pacienti na vašom oddelení a akú im poskytujete starostlivosť. Ako ich liečite?

Liečime ich štandardným spôsobom. Na jar sa naše oddelenie zmenilo na covidové oddelenie, ale len pre pacientov s ľahšími stavmi. Liečime ich tak, ako sa odporúča. Teraz k nám už väčšinou prichádzajú pacienti s ťažkosťami po covide a začíname hospitalizovať, bohužiaľ, opäť aj tých s covidom.

Predpokladali ste vy osobne zvýšenie nakazených koronavírusom s prichádzajúcou jeseňou a klesajúcimi teplotami? A aký je váš odhad do konca tohto roka?

Odhad nemám, ale očakávala som to, pretože je to niečo podobné ako s iným vírusovým ochorením.

Bol niektorý váš pacient s týmto ochorením naozaj na hrane života a smrti a podarilo sa vám ho zachrániť?

Niekoľko takých pacientov tu bolo, ale my sme ich väčšinou preložili na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde sa im to určite na päťdesiat percent podarilo.

Ďalšia kategória chorých vznikla práve v súvislosti s koronavírusovou pandémiou a ľudia s dlhodobými ťažkosťami po covide tvoria úplne novú a početnú kategóriu pacientov. Akú starostlivosť poskytujete práve týmto pacientom a aké konkrétne problémy sa u nich vyskytujú?

Ťažkosti sú rôzne, ale tie, ktoré sa týkajú nás, sú väčšinou kašeľ, dýchavičnosť a bolesti na hrudníku. Potom je veľa problémov, ktoré spadajú pod neurológiu a ortopédiu. Našich pacientov posielame na dychovú rehabilitáciu. Samozrejme, v štádiu, keď prídu, sa eventuálne ešte liečia liekmi, väčšinou ide o kortikoidy, a do úvahy prichádza aj kúpeľná starostlivosť.

Čo vy a očkovanie proti covidu? Väčšina generácií staršieho a stredného veku je už zaočkovaná a momentálne sa často vedú rôzne diskusie o tej najmladšej generácii, a to sú naše deti. Aký je váš názor?

Ja som určite za očkovanie, ale samozrejme je to trošku citlivejšia téma, pretože u tých najmenších detí ešte nebolo ukončené sledovanie na väčšom počte detí. Navyše, rodičia sú určite citliví na zdravie svojich detí. Takže asi opatrne, ale ja by som bola za očkovanie.

Niekoľko nemocníc a zdravotníckych zariadení v Česku využíva pri liečbe pacientov s covidom a pacientov s postcovidovým syndrómom MLS laser. Vaše oddelenie patrí medzi ne. Ako vám tento prístroj pomáha vo vašej práci a aký prínos má pre vašich pacientov?

Prístroj nespadá priamo pod naše oddelenie, spadá pod rehabilitáciu. Keď tu ležali pacienti počas covidu, tak bolo týmto prístrojom ošetrených aj niekoľko našich pacientov. Úplné skúsenosti s výsledkami tejto liečby zatiaľ nemám, ale viac-menej z informácií mojich kolegov to malo pozitívny výsledok v tom zmysle, že sa zabránilo dlhodobým následkom tohto ochorenia.

Spolupracujete s Nadačným fondom Naše plíce, ktorý bol založený počas prvej vlny pandémie COVID-19. Venuje sa podpore liečby respiračných ochorení u dospelých a detí. V rámci tejto kooperácie momentálne prebieha zbierka na ďalší prístroj pre vaše oddelenie. O aký prístroj konkrétne ide a v čom tkvie jeho prínos v starostlivosti o pacientov?

Ide o ultrazvukový prístroj, ktorý by nám veľmi pomohol, pretože je mobilný. Nemuseli by sme žiadať o pomoc iné oddelenie, konkrétne röntgenologické, ktoré nám síce vychádza v ústrety, ale predsa len to nemáme poruke. Pomohlo by nám to pri diagnostike ochorení, pri zameriavaní patologických nálezov na pľúcach a mohli by sme s prístrojom pracovať priamo na lôžkovom oddelení.

Za LP-Life.sk vám prajem, aby sa prístroj na vaše oddelenie dostal čo najskôr, a veľmi pekne vám ďakujem za rozhovor.

Ja takisto ďakujem, hlavne nadácii Naše plíce.

Fast confession:

Kedy ste sa rozhodli pre profesiu pľúcnej lekárky?

V poslednom ročníku na gymnáziu. Predtým som o tom vôbec neuvažovala.

Vaša najzaujímavejšia lekárska skúsenosť?

Náš interný odbor so špecializáciou na ten pľúcny je taký pestrý, že musím priznať, že momentálne neviem.

Povinné očkovanie proti ochoreniu covid alebo slobodná voľba?

Podľa mňa povinné očkovanie osôb, ktoré pracujú s inými ľuďmi.

Existuje nejaký dôvod, prečo by niekto nemal dostať vakcínu proti covidu?

Jedine zo zdravotných dôvodov, iné kontraindikácie nemám.

Mal by byť ďalší minister zdravotníctva lekár?

Myslím si, že to nie je nevyhnutne nutné.

Čím vás dokáže naštvať či sklamať pacient?

Keď je netrpezlivý a vidí, že je tu veľa ľudí a je hrubý na personál.

Očkovanie treťou dávkou vakcíny aj pre tých, ktorí už prekonali covid?

Áno, určite s tým súhlasím, pretože si myslím, že protilátky budú určite klesať. Zatiaľ najlepšie, čo sa vymyslelo, je, že sa očkovanie posilní ďalšou dávkou a uvidí sa, čo bude ďalej.

Prichádza ďalšia vlna epidémie. Očakávate podľa zvýšeného počtu pacientov ďalší lockdown?

Áno, očakávam.

Kedy dýchať nosom a kedy ústami?

Tak to naozaj neviem. Asi v prípade, keď mám nádchu, tak budem dýchať ústami. Na túto otázku neviem odpovedať.

Skúsili ste niekedy v živote hriešnu cigaretu alebo ste celý život nefajčiarka?

Som celý život nefajčiarka.

Je nutné očkovanie aj pre občanov s dostatočným množstvom protilátok?

Myslím si, že áno, pretože sa nemôže stále kontrolovať hladina protilátok. A keď je raz dostatočná, o mesiac to môže byť úplne inak.

Ide momentálne s narastajúcim počtom nakazených covidom o „epidémiu neočkovaných“?

Nie som si tak úplne istá. Nemám na to úplne vyhranený názor. Ale, samozrejme, väčšina pacientov, ktorých tu máme s pozitívnym covidom, sú neočkovaní.

Čo si najradšej obliekate namiesto bieleho lekárskeho plášťa?

Všetko čierne.

Čo je podľa vás najdôležitejšie pre to, aby sme boli zdraví?

Dôležitý je pohyb a určite akýkoľvek šport. Môže to byť len turistika, nemusí to byť aktívny šport. Ale, samozrejme, chápem, že nie každý je toho schopný.
RESPONDENT SA PÝTA REDAKTORA:

Športujete?

Strašne rada. Nemôžem bez športu vôbec žiť.
Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie