Jiří Votruba je už desať rokov primárom I. kliniky tuberkulózy a respiračných chorôb Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe. Okrem toho je aj autorom knihy Plicní rakovina. Väčšina pacientov pozitívnych na Covid-19 sa sťažuje na dýchavičnosť a zlé dýchanie. Nás zaujímalo, ako presne koronavírus napadá pľúca. V rozhovore pre LP-Life.sk otvorene hovoril aj o prvých nakazených v nemocnici a o testovaní lieku Favipiravir. Plošné uzatvorenie športovísk je pre neho peklo.

Video

Spomínate si na moment, keď VFN začala prijímať prvých pacientov s nákazou koronavírusu?

Nemal som príliš prognostické úvahy, ale povedal som si, že je tu zase pekne hnusná vírusová pneumónia (zápal pľúc). Máme každý rok niekoľko typov takých pneumónií, ktoré sú niekedy horšie, niekedy menej. Vtedy som ale mal pocit, že táto je fakt riadna, pretože nález na CT a snímkach hrudníka u pacientov je vskutku pestrý.

Mohli ste už vtedy zo zdravotníckeho hľadiska očakávať taký rýchly a masívny vývoj tohto ochorenia?

Masívny je vývoj výskytu pozitívnych ľudí, a to vôbec nemusí znamenať masívny vývoj počtu chorých. Ďalšia vec, že to, čo vidíme, je nárast počtu ľudí, ktorí sú s koronavírusom v nemocnici. To ale zase neznamená, že sú tam chorí na koronavírus. Nárast tých, čo na toto ochorenie zomrie, určite je. Keby sme sa však pozreli do našich štatistík, tak zistíme, že sú to pacienti, ktorí ho majú v čase úmrtia, nie že naň zomreli. Čiže môj pocit z toho celého je, že to je nie úplne dokonale opísaný výskyt inak obvyklých vírusových pneumónií, ktorý vídame každých pár rokov, a že je v spojitosti s tým vytvorené obrovské promo. Koronavírus má zrejme veľa peňazí, takže si dokáže zaistiť promo.

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka, Praha 6

Aký máte názor na zavedené opatrenia? Myslíte si, že keby sa to v lete tak neuvoľnilo, druhá vlna by vôbec nemusela prebiehať?

Myslím si, že treba chrániť oslabených a chorých jedincov, ktorí sú teraz naozaj v ohrození. Že nie je žiadny dôvod na to, aby sme zatvárali školy, krčmy a podobne. Ja ten dôvod nevidím a ani som od našich epidemiológov nepočul žiadne presvedčivé dôvody, aby sa tak dialo. Že sa tak deje na celom svete neznamená, že to je správne. To je prvá vec. Je určite dobre, keď sú k sebe ľudia ohľaduplní. Keď ide človek za svojím dedkom, tak si vezme rúško a kúpi mu respirátor, vitamín D a ďalšie lieky, ktoré mu pomôžu prekonať to rizikové obdobie. Pretože teraz je rizikové obdobie, a to nielen, čo sa koronavírusu týka, ale aj v súvislosti s chrípkami a ďalšími nebezpečnými ochoreniami.

Spomenuli ste chrípku. Možno koronavírus považovať za chrípku alebo nie?

Sú to úplne iné ochorenia. Inak sa to správa, inak to vyzerá, má to iné symptómy a rádiologický rozvoj, jednoducho iná choroba. Zaujímavé je potom pýtať sa, či majú aj rovnaký dlhodobý dôsledok, pretože to je podobné. Keďže obidve vedú k ARDS (akútne postihnutie pľúc u dospelých), tak majú podobné pľúcne dlhodobé dôsledky. Akurát sa nevie, či koronavírus tých dlhodobých následkov nemá viac. Má ale ešte zaujímavé ďalšie prejavy – neurologický, kardiologický dôsledok. To sú veci, ktoré veľmi u chrípky nevidíme.

Pozitívni pacienti si väčšinou sťažujú na dýchavičnosť a zlé dýchanie. Ako Covid-19 napadá pľúca?

Ochorenie má niekoľko fáz. Prvá je fáza cievna, to sú tie zápalové odpovede. To je nesmierne zaujímavé, pretože tá je oveľa intenzívnejšia než napríklad u chrípky. A potom sa chytá v pľúcnom tkanive, kde vytvára také ložiská zápalu. Navyše tento koronavírusový zápal má tendenciu mať sekundárne infekcie (baktériami alebo veľmi často hubami), a to je takisto zaujímavé. Nie je to typické pre všetky vírusy, je to oveľa častejšie než u chrípky.

Nedávno sa na trhu objavila novinka, pomocou ktorej by sa pacienti mohli vyšetrovať bezdrôtovými sondami. Ako by tento prístroj mohol pomôcť v boji proti koronavírusu?

Vyšetrovanie pacientov bezdrôtovými sondami by šlo sonograficky, pretože pri koronavíruse vyšetrujeme krv, hlieny, rádiológiu a sonografiu. Pravdepodobne myslíte sonografické vyšetrenie, bezdrôtové, a to je niečo, čo už poznáme, čo je na trhu asi tri roky. Dokážeme s tým pracovať, ak by nám to niekto dodal. Sonografické vyšetrenie je dobré v akútnych prípadoch, keď si povieme, že ten pacient už má jasný zápal pľúc, a tým pacientov rozdelíme do nejakých skupín.

Všeobecná fakultná nemocnica bola jedna z prvých, ktorá mala možnosť testovať Favipiravir a Remdesivir. Ako tieto lieky pomohli pacientom s Covid-19?

Ešte nemôžeme hodnotiť, pretože pacientov bolo príliš málo na to, aby sme mohli robiť nejaké klinické závery. A navyše, keďže sme ten liek mali a máme k dispozícii, tak nerobíme žiadnu randomizáciu, že ho niekto dostane a ten druhý nedostane. Môj subjektívny pocit je, že Favipiravir, ktorý sme tu dávali a dávame, asi funguje.

Objavilo sa množstvo článkov a teórií o tom, že tí, čo pijú alkohol alebo fajčia cigarety, sú oveľa viac odolní proti nákaze. Čo je na tom pravdy?

Toto nikto nevie. Čo sa týka alkoholu, tak ten je imunosupresívny. Človek by musel byť neustále v liehu, aby mal takú hodnotu alkoholu v krvi, že by zabíjala vírusy. Takže s tým alkoholom si myslím, že je to hlúposť.

Čo sa týka fajčenia, to viem lepšie. Určite je to tak, že chronický fajčiar, ktorý má zničené pľúca fajčením a nakazí sa, má oveľa väčší problém a oveľa pravdepodobnejšie môže zomrieť. Je ale pravda, že na neveľkej vzorke asi 300 ľudí v Taliansku bolo predbežne opísané, nie preukázané, ale opísané, že aktívni fajčiari majú o niečo menšiu šancu, že koronavírus dostanú. Nerád by som z toho robil nejaké závery. Je to jedna, a ešte navyše nezaslepená štúdia, pretože túto štúdiu nikto zaslepovať nebude. Že by všetci mali začať fajčiť pre to, aby nedostali koronavírus, je samozrejme nezmysel.

Ako je to so športom? Môže nám nejakým spôsobom pomôcť s imunitou v tomto prípade a znížiť možnosť nákazy?

Jasné! Šport urobí všetko. Šport vám zlepší náladu, imunitu a obranyschopnosť proti vírusom. Čiže to, že sa teraz nemôže športovať a že mi zavreli telocvičňu, to ma strašne naštvalo. Najradšej by som niekoho potrestal.

Dokážeme trénovať náš dych a ovplyvniť objem pľúc?

Naozaj trénovať dych možno a my máme dokonca špeciálnych rehabilitačných lekárov a sestry, ktorí vedia trénovať bránicové dýchanie a dýchanie hrudnou stenou. Sú to techniky, ktoré sa dajú dobre nacvičiť, dýchanie proti odporu, aktívna stimulácia svalov. Takže áno, je to určite možné a každý by mal byť schopný sa také techniky naučiť, ak o to má záujem.

Aký máte názor na meditačné dychové cvičenia? Aj vy sám nejaké praktikujete?

Ja osobne ich nepraktikujem. Raz som absolvoval nejaký kemp s jogou, kde som skoro umrel. To bolo fakt strašné. Išiel som tam vzhľadom na to, že to bol Fighters kemp. Potom ale vyšlo najavo, že Fighters kemp je iba dve hodiny denne a zvyšok je joga a vegánske jedlo. Nejako som to vydržal. Joga je naozaj ťažká! Bolo tam práve aj meditačné cvičenie, to mi teda celkovo nič nehovorí, pretože to neviem robiť. Ale nemám vôbec nič proti tomu, keď to niekto naozaj dobre ovláda, tak sa tým môže upokojiť, môže sa tým harmonizovať, mať zo seba dobrý pocit. To je podstatné aj pre to, aby mal človek dobrú imunitu, pozitívny vzťah k životu. Keď to niekto bude robiť dobre a dlho, tak potom blahoželám!

Vy už ste toho veľa vyštudovali a prežili. Je ešte niekto, kto vás dokáže motivovať a posúvať ďalej?

Úplne vážne, stále ma motivujú pacienti. Je to úžasné. Každý je trochu iný a každý z nich má iný problém.

Fond Naše plíce

Nadační fond Naše plíce
Nadační fond Naše plíce • Source: Naseplice.cz

Ako mediálny partner realitnej kancelárie Y&T Luxury Property by sme vás radi vyzvali k podpore zbierky organizovanej Nadačným fondom Naše plíce: Darujme plicní ultrazvuk VFN na Karláku.

Fond Naše plíce, ktorý založila realitná kancelária počas prvej vlny pandémie COVID-19, sa venuje podpore liečby respiračných ochorení u dospelých a detí.

„Som primárom pľúcneho oddelenia nemocnice na Karláku. Už 10 rokov pomáhame pacientom bojovať proti pľúcnym ochoreniam. Vyzývame vás, prosím, prispejte na ultrazvukový prístroj na včasnú diagnostiku ochorení pľúc. Viac informácií o tom, ako prispieť, nájdete na naseplice.cz.“

A prečo spojenie realitného biznisu a starostlivosti o zdravé pľúca? Elena Jakubovič, zakladateľka realitnej kancelárie Y&T Luxury Property, a jej tím veria, že dobre vybraný dom alebo byt je tým miestom, kde sa vám bude dýchať s ľahkosťou. A tento pocit by mali zažívať všetci.

Ďakujeme!

Bezdrátová ultrazvuková sonda HEALCERION SONON 300L
Bezdrátová ultrazvuková sonda HEALCERION SONON 300L • Source: Promedica-praha.cz

Fast confession:

Rýchla spoveď:

Chceli ste niekedy štúdium medicíny vzdať?

Nie.

Čo vás na práci baví úplne najviac?

Baví ma práca s ľuďmi, technickým vybavením, možnosť prepojenia práce rukami a hlavou.

Ako ste oslávili svoje dokončenie štúdia medicíny?

Nijako.

Čo najradšej robíte vo voľnom čase, keď ste sám?

Najradšej chodím po horách, hrám hry a všímam si ostatných ľudí.

Z čoho majú vaši pacienti obvykle najväčší strach?

Z nádorov a väčšinou je to nelogické, pretože sú horšie ochorenia než nádory.

Aké je vaše najobľúbenejšie miesto tu v Česku?

Milanovice, to je taká diera vedľa Protivína.

Aké tri veci by ste si vzali so sebou, keby ste sa ocitli na pustom ostrove?

Rodinu a bronchoskop. Stačia dve?

Z čoho máte vy osobne najväčší strach?

Z neschopnosti a impotencie v práci a živote.

Čo si najčastejšie uvaríte doma?

Varíme si rôzne veci, ale ja často grilujem.

Hovorí sa, že trocha červeného vína je zdravá. Áno alebo nie?

Rozhodne! Aj viac než trocha.

Čo najzbytočnejšie ste si v živote kúpili?

Auto.

Aké je vaše jedno prianie tento rok pod stromček?

Menej hlúpych ľudí.

Čo by ste odkázali všetkým študentom medicíny?

Či nechcú študovať niečo iné.

Kam vyrazíte tento víkend?

To je dosť zlý vtip. Nikam!
Respondent sa pýta redaktora:

Kam vyrazíte tento víkend?

Domov na Vysočinu.
Luxury Prague Life

Photo gallery (0)

View photo gallery

About the author

Kateřina Ostrejšová
Luxury Real Estates
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 CZK
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 CZK
Show property
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 CZK
Show property
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 CZK
Show property
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
price upon request
Show property
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 CZK
Show property
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 CZK
Show property
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové
Praha 1

Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové

3 + 1 117 m², bal. 3 m²
37 500 CZK
Show property
Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m
Praha 1

Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m

2 + 1 58 m², bal. 6 m²
27 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 CZK
Show property
Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m
Praha 1

Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m

54 m², bal. 2 m²
18 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
price upon request
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
price upon request
Show property
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 CZK
Show property
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 CZK
Show property
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
price upon request
Show property
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 CZK
Show property
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 CZK
Show property
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 CZK
Show property
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
22 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 CZK
Show property
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 CZK
Show property
Supermakléřky - real estate comics