Top hledané
Výsledky (0)
O posledných dňoch kampane, synovi a vlastnej budúcnosti

Rýchla spoveď – premiér Českej republiky Andrej Babiš: Ak hnutie vo voľbách neuspeje, znamená to pre mňa koniec s politikou

Karolína Lišková
01.Oct 2021
+ Pridať na Seznam.cz
9 minut čtení

Naposledy sme pána premiéra Andreja Babiša spovedali pred prázdninami. Bol vo veľmi dobrej a predvolebnej bojovej nálade. Vzhľadom na jeho aktivity, pre ktoré si nedoprial žiadny oddych, nás v septembri neprivítal s dobrou náladou. Bol unavený. Ešte večer v kancelárii podpisoval svoje knihy. No hoci nesršal vtipom a argumentmi ako obvykle, bolo vidieť, že si stále stojí za svojím a do volieb pôjde s vervou jemu vlastnou.

Babiš se psem.
Babiš s voliči.
Babiš se Sebastianem Kurzem.

Pán premiér, ako sa cítite necelý mesiac do volieb?

Je to náročné, pretože teraz prebieha posledná fáza kampane. Nemám voľno ani v sobotu, v nedeľu točím „Čau, lidi“, mám schôdzky, takže frčím stále nonstop.

Keď som vás videla naposledy, tak to bolo pred prázdninami. Vtedy ste sršali elánom a energiou a teraz skutočne vidím, že ste unavený.

Tiež už je štvrť na šesť večer. Ja vstávam o pol šiestej a samozrejme mám nespočetne stretnutí. Pracujem šestnásť hodín denne, takže sa mi nemôžete diviť.

Keď sa rozhliadnem po vašej kancelárii, tak všade vidím krabice s vašou knihou. To sú dotlače?

Nie sú, tie podpisujem. Keď teda mám čas.

Koľko bolo dohromady výtlačkov?

Výtlačkov bolo tristo tisíc.

A porozdávaných je koľko?

Tak to netuším, ale už to bude pár desiatok tisíc.

No fascinuje ma, že to všetko vlastnoručne podpisujete. Prečo to robíte?

No, tak ľudia chcú podpis. Kolegyňa mi povedala, že už som podpísal dvadsaťpäť tisíc kníh.

Ja by som si asi niekoho najala. Viete, ako sme sa napríklad v škole učili falšovať podpis rodičov…

Kdeže, to nemôžeme takto robiť (smiech).

Vrátila by som sa k udalostiam posledných dní. Keď ste mali prvú autogramiádu u vás v Průhoniciach, tak po vás lietali vajíčka.

Myslím, že boli dve.

Ako sa cíti človek, po ktorom niekto hodí vajce? Čo sa vám honí hlavou?

Tak pre mňa to nebolo až také prekvapenie. Ja som tam chcel zostať, ale samozrejme hneď zasiahla ochranka a trvala na tom, že musím ísť preč.

Koľko máte členov ochranky?

Sú to dvaja šoféri a traja členovia ochranky.

Keď si predstavím seba vo vašej pozícii, tak ma zaujíma, či vám hovoria, kade máte chodiť, kam nechodiť a podobne?

To nie.

Luxusní penthous na Praze 1 - 226m
Luxusní penthous na Praze 1 - 226m, Praha 1

Nezasahujú vám do života a práce? Viete vôbec o nich?

Samozrejme, viem o nich, ale do ničoho mi nezasahujú. Sú veľkí profesionáli. Cítim sa s nimi bezpečne, preto by som aj zostal v Průhoniciach, vajíčka mi nevadia.

Myslím to tak, či s vami konzultujú, kam chodiť, čo hrozí?

Oni mi dopredu hovoria, ak sú niekde, kam sa chystám, ľudia, ktorí chcú demonštrovať alebo vyjadriť nesúhlas so mnou.

Znepokojuje vás to?

Neznepokojuje. Čo je nóvum v týchto voľbách, je to, že už aj konkurenčné strany chodia proti nám protestovať. To tu ešte nebolo. Boli odporcovia, ktorých síce asi posielali konkurenčné strany, ale nebolo to také otvorené, ako je to teraz, keď občas prídu Piráti a protestujú, potom tam pošle STAN svojho kandidáta. Teraz tam stála jedna pani za ODS, ktorá kandiduje, a držala niečo proti mne. Takže toto je novinka.

A stále to s vašou psychikou nijako nezahýbalo?

Samozrejme, že to nie je príjemné, ale čo už teraz môžem robiť? Už som si zvykol na hocičo. Máme pár dní do volieb, takže už to nejako doklepeme.

Teraz sa začnú predvolebné debaty…

Budem na ne chodiť, aj keď to nie je činnosť, ktorú vyhľadávam.

Ide o to, že podľa mňa je to veľmi časovo, ale aj psychicky náročné.

No, náročné to samozrejme je, keď nejakí ľudia zámerne hovoria nepravdu. A je náročné na to nereagovať. A zase viete, čo si myslím o táraní politikov. Mám plno práce ako predseda vlády a za dve hodiny toho zvládnem veľa odmakať.

Debaty majú vymedzený vysielací čas. Máte dopredu stanovený časový horizont, ako dlho môžete odpovedať, oponovať?

To riadi moderátor, ktorý buď udeľuje, alebo berie slovo. Tie debaty sú rôzne.

Trénujete na ne dopredu?

Netrénujem, tam nie je čo trénovať.

Čo myslíte, že vám budú vyčítať?

Oni nám stále dokola vyčítajú veci, s ktorými nemáme nič spoločné. Že je inflácia, ktorá je všade vo svete, a je to kompetencia Českej národnej banky. Že nie sú dobré verejné financie, čo nie je pravda. Máme jedny z najlepších v Európe, mieru zadlženia voči HDP máme 6, najnižšiu z 27 štátov EÚ, máme nižší dlh než Nemecko alebo Rakúsko. Tiež mi vyčítajú, že môžeme za covid. To samozrejme tiež nemôžeme, to odmietame, pretože covid bol zneužívaný politicky namiesto toho, aby sme všetci spoločne ťahali za jeden povraz. Samozrejme, Pirátom to vyhovovalo, pretože im stúpali preferencie. Oni to sami priznali v rozhovore, kde pán Ferjenčík ľutoval toho, ako im po zlepšení pandémie klesli preferencie.

Vy ste opäť spomenuli koronavírus. Mnoho nemocníc, vlastne po celom svete, už sa pripravuje na ďalšiu vlnu. Chystá Česká republika nejaká opatrenia?

Ale my sme pripravení. My sme sa poučili z minulého roku a teraz žiadne plošné opatrenia nechystáme. Naše zdravotníctvo je robustné, to sme zvládli. Jediné čo, tak apelujeme, aby sa ešte viac ľudí zaočkovalo, pretože očkovanie je jediný spôsob, ako sa ochrániť pred covidom. U toho, kto je zaočkovaný, je desaťkrát menšie riziko, že skončí na JIPke.

Takže mi sľúbite, že nebude lockdown, že sa nebude zatvárať?

Nie je pre to najmenší dôvod. Čísla vyzerajú dobre. Stúpa to síce v iných krajinách, ale je to úplne iná situácia. Počty nakazených v nemocniciach sú minimálne, a navyše sú to väčšinou tí nezaočkovaní. Keď tu bola chrípka, tak o tom v podstate nikto nehovoril, tiež boli ľudia v nemocniciach, bohužiaľ niektorí zomreli, ale vôbec to nebola téma na debatu.

S covidom sa to stalo témou, ale sme v úplne inej situácii, takže potrebujeme, aby sa čo najviac ľudí zaočkovalo, a samozrejme to zostáva dobrovoľné. Hlavne by sme ale potrebovali zaočkovať starších ľudí, ktorí nie všetci sú zaočkovaní. Oni by sa aj niektorí chceli očkovať, ale majú z toho obavu. To je aj rola praktikov a možno rodín alebo ich okolia. To nie sú ľudia, ktorí sú principiálne proti očkovaniu hlavne na základe rôznych nezmyselných argumentov.

Prodej rodinného domu, Praha 9 - 123m
Prodej rodinného domu, Praha 9 - 123m, Praha 9

Môžem ešte jednu takú otázku? Stretnutie so synom, ktoré prebehlo médiami, čo to bolo?

Pre každého rodiča by to bolo bolestivé, takže sa k tomu nechcem veľmi vyjadrovať, mňa to mrzí.

Jedna vec je niečo si hovoriť cez médiá, ale predsa len ako otec a syn, keď by ste zdvihli telefón, šli na kávu, na večeru, poriešili to spolu. Je tam možnosť takejto diskusie, veď nemôžete byť takíto rozhádaní.

To nie je len o rozhádání. To je o nejakej histórii zdravotného stavu. Andyho mám rád a je mi ľúto, že sa niektorí ľudia nehanbia takto ho zneužívať na vlastné politické ciele. Politika je tvrdá disciplína, ale každý by v nej mal urobiť pomyselnú čiaru a neťahať do toho rodinu.

On už je predsa len dospelý a bude si asi robiť, čo chce. Ale bude to chcieť nejako riešiť? Alebo máte informácie o tom, či rieši svoj zdravotný stav?

Nie, ja nemám informácie. Som zdesený z toho okolia, ktoré sa okolo neho objavilo. Majú na neho nejaký vplyv, ktorý nie je pozitívny.

Mňa to vlastne zamrzelo už pri tom, ako som videla v médiách tú konfrontáciu. To proste musí byť fakt niečo hrozné.

Pre otca je to fakt hrozné. Je mi to strašne ľúto.

Pôjdem trochu iným smerom, trochu do toho lifestylu, o ktorý sa s vami snažím, hoci je to tu stále len o politike. Vy ste povedali, že keby ste voľby nevyhrali, tak končíte s politikou, a keď skončíte s politikou, tak čo budete robiť? Ako si budete užívať?

O tom som nepremýšľal. Som pracovitý človek, tak určite budem zase niečo robiť, ale nejaký dlhší čas si odpočiniem. Napríklad budem vstávať až o ôsmej aj počas týždňa. Budem sa viac venovať rodine. Pôjdem na dlhú prechádzku s našimi psíkmi.

A zaujíma ma, pretože mnoho, povedzme módnych guruov, sleduje politikov, ktorí vystupujú v televízii, čo majú na sebe. Vy máte vždy presne padnúci oblek. Kde nakupujete alebo kde si dávate šiť?

Ono to tak nie je. Kedysi som mal konfekčnú veľkosť 52 a tým, že som pribral, tak som šiel teraz až na 54. Ale predtým som mal aj veľkosť 56 a zase som schudol, takže je to také zložité.

Máte radšej motýlikov alebo kravaty?

Ja motýlikov nenosím. Vezmem si ich len ku smokingu alebo fraku, inak nosím kravaty.

Radí vám s oblečením vaša žena, napríklad keď sa chystáte do televízie?

Áno, určite, hovorí mi, čo je dobré, čo sa nosí, čo už nie. Ona o tomto má samozrejme prehľad. Vďakabohu my muži to máme na rozdiel od vás oveľa jednoduchšie.

A len vraví alebo aj pripravuje a nakupuje?

Aj nakupuje, ale nie obleky, tie chodíme vyberať spolu. Ale iné oblečenie, ako svetre alebo voľnočasové oblečenie, tak to mi kupuje.

Keď sme sa v júni bavili o dovolenke, tak ste povedali, že nikam nemôžete ísť. Máte už naplánovanú nejakú po voľbách? Už vám naordinovala vaša pani nejaký relax?

Ja som tento rok ešte nebol pri mori, tak by som samozrejme chcel k nemu ísť. To sa ale všetko ukáže, ako to dopadne. Nemôžem si zatiaľ dovoliť plánovať veľmi dopredu. Moja žena sa samozrejme neobmedzuje. Jazdí s deťmi alebo sama… To jej nemôžem a nechcem zakazovať. Ja sám by som rád šiel s nimi, ale politika je teraz dôležitejšia.

Ale tiež určite chce ísť aj s vami.

To áno, ale tiež uvidíme, čo sa stane po voľbách, teraz to neviem naplánovať.

S vami musí byť hrozne ťažký život…

No, je to náročné…

Ako vyzerá stavba rakovinového centra, ktoré v Prahe plánujete?

Pripravujeme plán Národného boja proti rakovine a podarilo sa nám z Európy priniesť 50 miliárd pre české zdravotníctvo. Rakovina bude veľký problém do roku 2035 a na ňu nie je vakcína. V okolí sa s tým stále stretávam a snažím sa ľuďom pomôcť. Z dlhodobého hľadiska má byť rakovina najväčšia príčina úmrtia v Európe i u nás, tak práve preto tomu musíme venovať pozornosť a musíme mať najmodernejšie centrá, vedu a výskum. Máme skvelých lekárov, ale musíme k tomu mať aj zázemie, a preto chceme v Prahe postaviť rovnakú onkologickú nemocnici, ako je Masarykův onkologický ústav v Brne na ulici Žlutý kopec. To centrum potom bude slúžiť občanom z celého Česka.

Skôr som myslela, či už to má nejaké obrysy.

Tak pripravuje sa to, je tam nejaký postup, ale bude to samozrejme na dlho. My sme bohužiaľ tým, že bol covid, toho nestihli toľko, koľko sme chceli. Ale aspoň sme to rozbehli.

Prečo ste stále taký sklesnutý, veď v Čau lidi neustále vypichujete, čo sa vám podarilo…

Nie som sklesnutý, som unavený. Veď som vám vravel, o koľkej som dnes vstával. Úprimne si myslím, že Česká republika zažíva najlepšie obdobie od revolúcie a že to ľudia vidia. Vidia to jednak na dôchodkoch a príjmoch. Vidia to na investíciách, na diaľniciach, opravených pamiatkach, v školstve atď. Vidia to, že sme bezpečná krajina, nedovolíme tu nelegálnu migráciu. Hnutie ANO má konkrétne výsledky. A bolo by dobré, aby to tak aj zostalo. Sme jasní, čitateľní a ľudia vedia, čo od nás môžu a čo, naopak, nemôžu čakať. Nie sme nesúrodá koalícia, ktorá sa háda, čo bude robiť ešte pred voľbami. Dokážete si predstaviť, ako by to vyzeralo, keby boli vo vláde, keď jediné, na čom sa dokážu zhodnúť, je Antibabiš? Preto si myslím, že by hnutie ANO malo byť vo vláde. Ale je to samozrejme na ľuďoch.

Hoci, samozrejme, plno ľudí ma z rôznych, veľmi často úplne nepravdivých, dôvodov nemá rado a nenávidia ma, ale v hnutí je plno ďalších ľudí, ktorí majú výsledky, a naša vláda má veľmi konkrétne výsledky. Napríklad, že bojujeme za české národné záujmy v Európe, za našu suverenitu a za našu životnú úroveň.

Vy ste teraz spomenuli ilegálnu migráciu, to je napríklad hlavný bod programu SPD…

Migráciou sa začína moja knižka. Ja som zarazil povinné migračné kvóty spolu s Viktorom Orbánom.

Ale čo si myslíte teraz, vzhľadom na to, čo sa deje v Afganistane. Bude to mať dopad na Európu, na nás?

Ľudia z Afganistanu migrovali už predtým, ale samozrejme je potrebné bojovať proti ilegálnej migrácii a pašerákom ľudí. Teraz je možno možnosť dohodnúť sa priamo s Afganistanom, aby tí ľudia zostali, neutekali, pretože pre ne jednoducho v Európe nie je miesto.

Veľmi pekne ďakujem za rozhovor.

Fast confession:

Je niečo, za čo by ste pochválili Pirátov?

Nič mi nenapadá, to sa ospravedlňujem.

Slabina vašej kampane?

Že na ňu mám málo času, ani ju veľmi nerobím, vláda má strašne veľa úloh v súvislosti s očkovaním a vrátením detí do škôl, vrátením sa do normálu, rozpočet… Takže tá kampaň je časovo obmedzená.

Ohlasy na vašu poslednú knihu v jednej vete?

Je o to veľký záujem, mám radosť, že ľudia chodia na autogramiády.

Čo by ste odkázali svojmu synovi?

Celá rodina máme starosť o jeho zdravie. Keď vidíme to okolie, tých ľudí okolo neho, tak to nás znepokojuje.

Čo ste naposledy kúpili svojej žene len tak pre radosť?

Väčšinou kyticu ruží.

Najúžasnejšia vec na južnej Morave?

Ľudia, sú strašne srdeční, je to skvelé miesto pre život.

Keby ste neobhájili post premiéra, čo by ste urobili ako prvú vec?

Nie je to o obhájení postu premiéra, je to o tom, kto vyhrá voľby, a v nich kandiduje hnutie a, samozrejme, ak neuspejeme, tak pre mňa to znamená de facto koniec v politike.

Akú ženu by ste si vedeli predstaviť na poste prezidentky Českej republiky?

Tam už je strašne veľa kandidátov, aj viacero žien. Nechcem veľmi špekulovať. Tá voľba je ešte relatívne ďaleko.

Keby si vaša dcéra chcela vziať za manžela černocha, aká by bola vaša reakcia?

Určite, ak ho bude mať rada, tak jej do toho nebudem hovoriť.

Na čom ste si naposledy vážne pochutnali?

Milujem zemiakové placky.

Ktoré zvera vás najviac vystihuje?

To neviem, to je ťažká otázka.

Ako by ste opísali význam slova láska?

To je prejav citov a stáva sa, že medzi dvomi ľuďmi jeden má, povedzme, iný prístup k láske, ktorá nemusí byť opätovaná. To je téma na debatu.

Bol vstup do EÚ dobrým krokom? Áno alebo nie?

Áno, sme exportná krajina. 87 percent exportu ide na trhy Európskej únie. Schengenský priestor – môžeme cestovať. Dostávame tisíce miliárd.

Kde na svete ste videli najkrajší západ slnka?

V Safage, to už je dávno. Nad Červeným morom.
Respondent sa pýta redaktora:

Či so mnou súhlasíte, že Česká republika je najlepšie miesto na život v Európe.

Rozhodne súhlasím.
To som rád.
Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie
Rychlá zpověď - předseda SPD Tomio Okamura:
Zobrazit článek
Rychlá zpověď - šéf Pirátů Ivan Bartoš:
Zobrazit článek