Rýchla spoveď – návrhár a kuchár Pavel Berky: MasterChef bola pre mňa záchrana

O návrhárstve, varení a životných zmenách
21.Mar 2021
 

Pavla Berkyho budete všetci poznať z MasterChefa, ale tí, ktorí sa zaujímajú o módu, ho poznajú už oveľa dlhšie. Na poli módy sa mu to podarilo dotiahnuť veľmi vysoko. Veď kto sa môže pochváliť, že jeho modely sa objavili na Fashion Weeku v Londýne, New Yorku, Paríži alebo Miláne? Keď sa tento chalan do niečoho pustí, robí to s takým zápalom a vášňou, že výsledky sú dokonalé. A rovnako sa pustil aj do varenia. S vareškou v ruke zožal také obrovské úspechy, že v rozhovore pre LP-Life.sk sa zveril aj s myšlienkami zavesiť návrhárstvo na klinec…

Pavel Berky

Video

Ako ste prežili uplynulý rok? Či už v osobnom živote, kuchyni, alebo v rámci módy?

Mne sa úplne zmenil život. Možno sa očakáva to povedať, keď idete do reality show a produkcia vám vnúti to povedať. Život sa vám ale naozaj zmení. Potom je samozrejme na vás, akým smerom. Ja som to dokázal otočiť vo svoj prospech. Vôbec som nečakal, že mi to spôsobí také veľké obmedzenie v móde. Som primárne módny návrhár, módu milujem, chcem navrhovať tak dlho, ako to bude možné. Trochu ma mrzí, že to vôbec nejde skĺbiť s tým, čo prišlo s MasterChefom. Takže áno, momentálne je Pavel Berky začínajúci kuchár (smeje sa).

Ten rok bol vskutku náročný, na jednu stranu som za to ale strašne rád. Myslím si, že keby som sa neprihlásil do MasterChefa, bol by som v týchto pandemických časoch úplne stratený. Je to teraz veľmi ťažké, najmä v móde. Náhodne mi vlastne MasterChef pomohol, že nemusím riešiť existenčné problémy a podobne.

V tomto období nemôžete robiť módne prehliadky, spoločenské šaty sa nepredávajú. Urobili ste kolekciu utierok a záster. Je to pre vás naozaj finančne výhodnejšie ako šaty?

Vlastne áno.

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m, Praha 6

V tom prípade bol MasterChef teda záchrana.

Je to veľká záchrana. Už to budú dva roky, čo sa to natáčalo, pretože sa to natáčalo s predstihom. Vtedy sa ešte o Covide vôbec nevedelo, takže som netušil, či mi to nejako pomôže, alebo či ma to zachráni pred pandémiou, o ktorej sa nám vtedy ešte ani nesnívalo. Za to som vďačný.

Natáčali ste pred Covidom, takže ste museli vtedy obmedziť svoju prácu návrhára. Teraz ťažíte zo slávy z MasterChefa. Čo konkrétne robíte? Máte ponuky na relácie, ale to tiež nevydrží dlho.

Vďaka MasterChefovi mi vzrástol kredit na sieťach, dnes sú siete to, čo vás predáva. Už som mal vybudovanú nejakú značku ako Pavel Berky – návrhár, MasterChefom to vystúpilo ešte oveľa vyššie. Sú to spolupráce, ktoré vám chodia, keď ste na očiach, ste influencer. To každého influencera v týchto časoch zachraňuje.

Ja vás poznám hlavne ako návrhára, dosiahli ste veľké úspechy. Urobili ste si tým zadné vrátka, čo mnoho iných mladých návrhárov nemá. Dala vám pandémia priestor na tvorbu, ktorú rozbehnete, keď táto doba pominie, alebo vás MasterChef pohlcuje natoľko, že Pavel Berky teraz na dva roky nie je módny návrhár?

Skončil sa MasterChef a vôbec som nevedel, či bude mať na môj život nejaký dopad. Ten dopad bol obrovský. Je strašne zvláštne sledovať, ako sa na celú situáciu mení môj názor, či zostane Berky módny návrhár, alebo nie. Gastronómia a jedlo ma vždy bavili, nikto o tom ale nevedel, že doma každý deň varím a sledujem relácie o varení viac ako módne prehliadky. Vôbec sa nebránim tomu, že sa to môže zvrtnúť. Dokážem si to predstaviť.

Naozaj?

Áno, to je ale vec posledných pár mesiacov. Do MasterChefa som sa navyše prihlásil v čase, keď už som nechcel vidieť svet okolo módy, pre mňa je to zrazu strašne povrchný svet.

To som úplne v šoku.

To remeslo milujem, ale trochu ma štve, ako sa v dnešnej dobe s celou módou nakladá. Módny priemysel bol vždy špinavý biznis. Nehovorím, že gastronómia je úplne čistá vec, tiež sa tam dejú hrozné veci.

Čo hrozné sa môže diať v gastronómii?

Myslím celkovo. V móde sa bojuje, aby sa neodchádzalo od pravých kožušín, v gastronómii sa rieši mäso. Všetko má svoju horšiu stránku, stále si ale myslím, že je to niečo, čo môžem sám veľmi ľahko ovplyvniť. Viac ako módu. Možno je ten názor nesprávny.

Ten sa môže zmeniť zase počas pár mesiacov.

Určite, presne tak. Hneď po MasterChefovi som si najprv hovoril, že chcem navrhovať a robiť módu ako doposiaľ, ale každý mesiac sa to láme. Aj mňa samého to prekvapuje.

Čo na to hovorí vaše okolie, partner, maminka?

Rodičia i sestra boli zásadne proti, aby som do MasterChefa šiel.

Prečo?

Sestra reality show nemá veľmi rada. Mama s otcom sa asi báli, že môžem prísť o to, o čo bojujem celý svoj život. Báli sa toho. Môj Matěj je veľmi otvorený novým výzvam, ten s tým hneď súhlasil. Aby som robil to, čo ma momentálne baví. Dal som na neho, vedel som, že ma to bude baviť. Jedlo celkovo milujem, to bolo ešte pred módou. Ako malý som chcel byť zmrzlinár, potom kuchár, móda prišla až v puberte. Beriem to strašne prirodzene, že sa venujem gastronómii. Pre okolie, ktoré ma toľko nepozná, to môže byť zvláštne.

Chcú si vás ľudia najať ako kuchára do domu?

Stáva sa to.

Beriete tieto ponuky?

Ne. Ešte sa na to necítim. Jednak sa bojím, že nebudú mať dobré vybavenie a neuvarím to tak, ako by som chcel. Je to rovnaké ako s módou, ku ktorej to vždy prirovnávam. Nemôžem pripraviť dobrý odev, keď nemám dobré materiály a stroje. Je to veľmi individuálne. Ak ma, samozrejme, osloví kamarátka, tak to je niečo iné. U cudzích som to ale ešte nerobil.

Nechcem byť impertinentná, ale ste muž tmavšej pleti. V Čechách sa xenofóbii a rasizmu veľmi darí, najmä keď je niekto taký vidieť v médiách. Máte takúto skúsenosť?

Mám, jasné. Strašne ma prekvapuje, že to trvá dodnes. Stále sa hovorí, že už sa to dávno vytratilo. V Prahe je tá bublina ešte trochu iná, v menšom meste za Prahou v krčme už je to ale cítiť, že tam nie ste vítaný.

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m, Praha 1

Sám ste vraveli, že ste veľmi viditeľný na sociálnych sieťach, kde je takých hejterov najviac. Teraz ste sa preslávili okrem módy v ďalšom odvetví. Nájdu sa aj v rámci MasterChefa tí, ktorým stojí za to napísať vám anonymný nenávistný komentár?

Keď som sa do MasterChefa hlásil, veľmi sme to s Matějem riešili, pretože sme vedeli, že táto situácia môže nastať. Predsa len sa budem objavovať v hlavný čas počas niekoľkých mesiacov na jednej z najväčších komerčných televízií. A vieme, aký je český a slovenský národ. Takže sme sa toho veľmi báli. Ešte tá moja kombinácia: Róm, gej a Slovák (smeje sa). Veľmi sme to riešili, ale hejty na moju rasu boli asi tri.

Riešili sme to aj s režisérom, oni sa tiež báli, že by to mohlo prísť, a tiež boli veľmi milo prekvapení, že spoločnosť už je naozaj trochu inde. Xenofóbia a rasizmus tu stále sú, ale ak vidia, že ten človek niečo dokáže a vie, dokážu si to v hlave prehodnotiť. Neviem, či je to dobré, alebo zlé, pretože zostávajú tým, kým sú, ale stretávam sa s tým naozaj málo.

Zasiahlo vás v súťaži emocionálne niečo, čo vás dojalo, či už k plaču, alebo k smiechu?

Ja som plakal snáď v každom diele (smeje sa). Čokoľvek, čo sa týkalo rodiny a nejakých sentimentálnych vecí spojených s rodinou, to mám na krajíčku vždy. Takže už hneď v prvom diele, keď sme pod pokrievkou mali fotku rodiny a mali sme uvariť rodinné jedlo, to ma veľmi dostalo.

Prečo? Pretože ste na nich fixovaný, toľko ich milujete?

Áno. Ono sa vám všetko spojí, zrazu stojíte v štúdiu, kde na vás mieri dvadsať kamier. A tam si spomeniete, že som napríklad nemohol ísť na internátnu školu, pretože sme nemali peniaze, a ten týždeň som musel zostať. Je to silné.

V Rýchlej spovedi ste povedali, že za najväčší úspech, a že ste ich nedosiahli vôbec málo, považujete to, že máte vzťah.

Áno. Fungujúci vzťah. To je pre mňa alfa omega. Keď nemám dobré zázemie, či už rodinné, alebo partnerské, tak nemôžem fungovať. Je to pre mňa zásadná vec. Úspech možno nie je vhodné slovo, svojím spôsobom to ale úspech je, je to pre mňa výhra.

Ako dlho ste spolu?

Deväť rokov.

Veľa ľudí zaujíma, ako môže vzťah vydržať tak dlho. Máte na to nejaký recept?

Často sa vraví, že nemôžete obaja pracovať v rovnakej profesii, nám to paradoxne strašne vyhovuje. Nie v rovnakej profesii, ale v rovnakom odvetví. Matěj je umelec, venuje sa umeleckej činnosti, takže má veľmi blízko k pohľadu na kreatívne činnosti. To nám strašne pomáha. Pomáha nám aj to, že spolu pracujeme, je môj manažér. Dopĺňame sa navzájom. Sme spolu nonstop, čo je niekedy tiež na hlavu, ale vždy sa máme o čom rozprávať. V každom vzťahu je komunikácia veľmi dôležitá. Tým, že spolu pracujeme, hovoríme spolu každý deň. To je asi náš recept.

Vás teraz ešte čaká ďalší nový úspech, pripravujete kuchárku.

Kuchárka bude nádherná. Predpokladáme, že vyjde v júni.

Nie je lepšie vydať kuchárku na Vianoce?

Je, ja už to ale chcem mať vonku. Máme ešte ďalšie projekty, ktoré musíme v lete rozbehnúť, a nebudeme vôbec stíhať. Kuchárka bude pekná a úplne iná než klasické kuchárky. Tak som to aj chcel, pretože to bude pravdepodobne moja prvá a zároveň posledná kuchárka, ktorú vydám (smeje sa). Bude vyšperkovaná a trochu iná.

Čo si mám predstaviť pod tým, že bude iná?

Veľmi si zakladám na tom, aby vzhľadovo vyzerala krásne. Pred Vianocami som vydal kalendár s receptami, ktoré neboli nafotené, ale kreslené, všetky som ich kreslil. V podobnom duchu bude aj tá kuchárka, budú tam aj moje kresby.

Veľmi pekne ďakujem za rozhovor.

Fast confession:

Čo považujete za svoj najväčší úspech?

Asi môj fungujúci vzťah.

Keď by ste chceli urobiť na niekoho dojem, čo by ste mu uvarili?

Domáce pečivo, to mi ide. (smiech)

Kde vo svete ste slávili so svojimi modelmi najväčší úspech?

Amerika, Salt Lake City, kde som vyhral súťaž.

Koho bola pre vás najväčšia česť obliekať?

Moju mamu.

Ako koronavírus ovplyvnil vašu prácu?

Veľmi razantne.

Čo vám Masterchef dal a čo vzal?

Dal mi nový profesijný smer a vzal mi ten starý, tú módu.

Čo si myslíte o teplákovej móde?

Schvaľujem ju.

Koho by ste nikdy nechceli obliekať?

Neviem, možno Babiša. (smiech)

Koľko stojí váš najdrahší model?

Môže sa vyšplhať až okolo sto tisíc korún.

Kto je pre vás módny guru?

Nemám módneho guru.

Kde vo svete chcete alebo budete raz žiť?

Barcelona.

Čo pre vás znamená luxus?

Sloboda.

Kto je pre vás najdôležitejšou osobou na svete?

Mama.

Necháte sa zaočkovať proti koronavírusu?

Možno.
Respondent sa pýta redaktora:

Necháte sa zaočkovať?

Áno.
Luxury Prague Life

Photo gallery (3)

Pavel Berky jako dítě se svou rodinou.
S partnerem.
Jako kuchař v MasterChefovi.
View photo gallery

About the author

I studied humanitarien studies. I am interested in psychology, like to read the red library as an escape from the reality of every day life. My biggest passion is travel and good wine.
Karolína Lišková
Luxury Real Estates
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 CZK
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 CZK
Show property
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 CZK
Show property
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 CZK
Show property
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
price upon request
Show property
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 CZK
Show property
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 CZK
Show property
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové
Praha 1

Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové

3 + 1 117 m², bal. 3 m²
37 500 CZK
Show property
Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m
Praha 1

Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m

2 + 1 58 m², bal. 6 m²
27 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 CZK
Show property
Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m
Praha 1

Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m

54 m², bal. 2 m²
18 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
price upon request
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
price upon request
Show property
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 CZK
Show property
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 CZK
Show property
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
price upon request
Show property
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 CZK
Show property
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 CZK
Show property
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 CZK
Show property
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
22 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 CZK
Show property
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 CZK
Show property
Supermakléřky - real estate comics