Top hledané
Výsledky (0)
O hudbe, zdraví a oslavách života

Rýchla spoveď – muzikant Felix Slováček prezradil, čo má v spálni: Po rozchode s Luciou som bol unavený

Karolína Lišková
16.Feb 2022
+ Pridať na Seznam.cz
5 minut

Jeden z najväčších muzikantov v Česku Felix Slováček nadovšetko miluje hudbu, ktorej sa celý život venuje, a dokonca za ňu dostal medailu za zásluhy. V posledných rokoch je ale jeho meno spájané skôr s milostnými aférami než s hudbou. V rozhovore pre LP-Life.sk sa ale hudobník rozhovoril nielen o hudbe, ale tiež o rodinnom šťastí. Prezradil napríklad aj to, čo nesmie chýbať v jeho spálni…

My sme spolu robili rozhovor naposledy pred štyrmi rokmi, čo sa u vás za ten čas zmenilo?

To je otázka na knihu, nie na krátke rozprávanie.

Prodej rodinného domu, Praha 10 - 303m
Prodej rodinného domu, Praha 10 - 303m, Praha 10

Vypichnite nejaké životné momenty, o ktorých si myslíte, že sú dôležité.

Určite to, že som sa zišiel a rozišiel s Luciou (Lucie Gelemová, mladšia partnerka – pozn. redakcie), znovu sa odsťahoval k Dáde (manželka)… Medzitým samozrejme prebiehala normálna muzika, koncertné šnúry, všetko tak, ako má byť. Bol som plný elánu. Keď sa spätne obzriem, tak najhoršie na tom boli tie prestávky, keď som nemohol hrať kvôli covidu, a tých bolo veľa. Takže aspoň vďaka za niečo.

Kvôli covidu mnoho hudobníkov, hercov a všetkých z umeleckej brandže prišlo o živobytie. Čo ste robili v tom čase, keď ste nemohli hrať? Ako ste ten čas využili?

Samozrejme, musel som hrať pre seba, aby na to nezabudli moje pery a prsty, ale hral som si veci, ktorým som zostal niečo dlžný alebo ktoré som sa chcel naučiť naspamäť. Vždy ma veľmi mrzelo, keď sme sa stretli s celou kapelou na pive a tam sme si povedali, že akurát tamto a tamto odpadlo, a vždy to bolo smutné.

Spomínali ste veci, ktorým ste niečo dlžný. Čo to vo vašom poňatí znamená?

Napríklad koncert Artieho Shawa, čo bol fantastický americký klarinetista, ktorý mal svoj big band ako ja. Hral na klarinet ako ja a dokonca sa narodil 23. mája ako ja. Tak mi prišlo príjemné takéto spojenie a naučiť sa jeho dielo.

Luxusní vila na prodej - Klánovice - 465m
Luxusní vila na prodej - Klánovice - 465m, Praha 9

Vedeli by ste spočítať, koľko skladieb alebo albumov ste za svoju kariéru urobili?

Tak približne 26, 27 albumov, na každom je povedzme 13 až 15 titulov, takže vyše 300 až 400 len tých na nosičoch. Potom je množstvo nahrávok, ktoré som robil buď sám alebo ako šéf Big Bandu Československého rozhlasu, alebo s Láďom Štaidlom, s Karlom… Mnoho a mnoho nahrávok.

Vy ste hrali a hráte s mnohými osobnosťami a hviezdami, ale mnohí z nich už nie sú medzi nami. Na koho najradšej spomínate, s kým sa najlepšie hralo a chodilo na pivo?

Ja som robil 50 rokov s Karlom (Gottom, pozn. red.), prvých 20 rokov denne. Potom, keď už som bol v rádiu, tak sme mali spolu, dá sa povedať, takú pupočnú šnúru a stále sme sa k sebe vracali a nahrávali, robili gala plesy a tak. Keď si už nejaký organizátor nevedel rady, tak zavolal Karla a to bol vždy úspech, ten to zavŕšil. V dnešnej dobe si myslím, že to dokáže možno pán Dyk. Ďalší mi zrovna nenapadajú.

Myslíte, že Vojta Dyk je takým jeho nástupcom?

Nedá sa povedať nástupcom, ale možno povedať, že je to veľmi talentovaný človek, ktorý ovláda nielen swing, ale aj pop. Kam sa otočí, to vie. Má nakročené tak, aby bol známy aj vo svete.

Čo vaše deti? Tie sú tiež umelecky založené, dúfate, že budú takisto známe vo svete?

Anička sa veľmi snaží, dokonca si napísala vlastné CD. To ja chválim, keď si spevák spieva pesničky, ktoré si sám napíše. Je to nielen pre súčasnosť, ale aj do budúcna úžasné. Ako sa vraví: čo hodím pred seba, nájdeš. Pánboh zaplať, je teraz zdravá a plná energie. Má svoju kapelu, koncerty, televízne natáčanie v Ordinácii a vystupuje všade možne. Felix ako klarinetista a saxofonista sa tiež presadzuje. Vynikajúco spieva s mojou kapelou, ale aj na rôznych muzikáloch v Semafore. V poslednom čase veľmi často diriguje, je šéfom komorného orchestra v Písku.

Ste pyšný?

Je to príjemné, že sú deti sebestačné. Myslím si, že sebestačnosť je základ u každého dieťaťa. Navyše, moja prvá dcéra z prvého manželstva René je veľmi známa ako dabérka a v dabingu je veľmi uznávaná.

A čo vaše vnúčatá? Aký ste dedko a ako ich vediete k hudobnému talentu?

Mám dvoch vnukov. Mladý Felix má práve dnes prehrávku na klarinet a sám chodí hrať nejaký šport. Mne to pripadá ako pozemný hokej, má to svoje tituly, ale presne si to nepamätám. Druhý, ten je ešte malý, má ale veľký talent, veľa rozpráva, je šikovný. Povedal by som, že vzťah, ktorý mal Felix s pani Zemánkovou, sa vydaril a to dieťa je nádherné.

Čo vás čaká v tomto roku? Na čo sa tešíte?

Sme na začiatku a som trošku v rozpakoch, pretože organizátori zatiaľ vyčkávajú a boja sa. Takže aj keď sa niečo nezruší hneď, tak potom napríklad zavolajú, že sa ľudia boja, že prišlo málo ľudí alebo že vracali lístky. Toto je teraz zvláštne obdobie, keď človek nevie, na čo sa má tešiť. Ale napriek tomu všetkému sa mi podarilo natočiť nový album, a ten si myslím, že sa veľmi vydaril. Bude sa volať Nádherná láska. Podľa pesničky, ktorú spieval Pavel Novák, Nádherná, nádherná, nádherná. Budú tam nádherné melódie od Petra Hapku alebo od Zdeňka Bartáka. Zdivočelá země, ten základný titul, motív, to je nádherné. A rôzne hity i od Michala Davida a Karla Svobodu a Nino Rotu.

Vy máte v máji narodeniny, tento rok budete mať 79. Ako to oslávite?

Ja myslím, že 79 budem oslavovať normálne, bežne. Potom budem celý rok premýšľať, či urobím veľký koncert k mojim 80. narodeninám. Tiež samozrejme podľa toho, ako na tom budem, pretože zatiaľ sa cítim veľmi dobre. Som fit, trošku som bol unavený po tom rozchode s pani Gelemovou, ale teraz myslím, že som skoro na 90 % späť v kondícii.

Máte nejaký recept, čo robíte, nejaké špeciálne cvičenie? Predsa v 79 byť takto fit, aby ste udržali všetky tie koncerty, aby ste zvládli behať po javisku, na to musíte mať nejaký recept alebo cvičenie.

Za prvé mám v spálni bicykel a na ňom sa snažím vždy spáliť minimálne 500 kilokalórií. To je makačka, to sa človek zapotí. Potom chodím do fitka, aby mi predsa len tréner ukázal, čo robím zle a čo by som mal robiť alebo čo by som mal pridať. Som veľmi rád, keď mi zavolajú chalani ako Petr Janda, ktorý organizuje trikrát týždenne tenis, alebo iní kamaráti ma tam pozvú a tak ďalej.

Na záver pozvite našich čitateľov niekam, kde vás na 100 % určite tento rok uvidia a kde si vás budú môcť vypočuť.

100 % budeme hrať na festivale Otvírák, ktorý bude 13. augusta v Moste.

Veľmi pekne ďakujem za rozhovor.

Fast confession:

Najúžasnejšia vec, ktorá sa vám stala v roku 2021?

Nedostal som covid.

Čo si myslíte o situácii na Ukrajine v jednej vete?

Bojím sa.

Čím vám naposledy urobila radosť vaša dcéra Anička?

Dala mi potvrdenie o tom, že je zdravá.

Facebook, Instagram alebo Twitter?

Facebook.

Váš najdrahší hudobný nástroj?

Klarinet.

Čo o vás nikto nevie?

Že som pokrstený Antonín.

Čo si myslíte o aktuálnej cene nehnuteľností v jednej vete?

Hrôza.

Veríte na lásku na prvý pohľad?

Verím.

Investovali by ste do nehnuteľností, bitcoinu alebo zlata?

Zlata.

Čo si myslíte, že chýba dnešnej mladej generácii?

Pokora.

Kde na svete je najlepšie?

V Prahe.

Koľko zlatých medailí si myslíte, že Česi dovezú z olympiády?

Možno 4.

Najväčší hudobník všetkých čias?

Na to neviem odpovedať.

Čo si myslíte o spevákoch, ktorí sa preslávili v televíznych súťažiach?

Niektorí sú výborní, je mi ich ale ľúto, pretože za dva roky o nich nikto nevie.
Respondent sa pýta redaktora:

Aké máš miery?

100/70 a 100.
Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie
Rychlá zpověď - hudební virtuosové a geniální děti Richard a Eduard Kollertovi:
Zobrazit článek
Rychlá zpověď - krasobruslař Tomáš Verner:
Zobrazit článek