Top hledané
Výsledky (0)
O politike, koronavíruse a láske

Rýchla spoveď – moderátorka Terezie Tománková: Vezmeme sa, až sa skončí marazmus epidémie a začneme žiť normálne

Karolína Lišková
24.Dec 2020
7 minut čtení

Usmieva sa na nás z televíznej obrazovky už mnoho rokov v relácii, ktorú veľa žien nesleduje. Terezie Tománková zasvätila svoj život žurnalistike v odbore politiky a musíme podotknúť, že hoci ju táto disciplína baví ako málokoho, stále si zachováva veselú myseľ i ducha. Napriek tomu, že český národ je politicky rozdelený na dva tábory, Tománková je skalopevne nestranná a objektívna, za čo má náš obrovský obdiv. Táto profesionálka je ale tiež mamičkou dospievajúcej dcéry, partnerkou a najmä ženou s veľkým Ž. V rozhovore pre LP-Life.sk sa Tománková zverila, ako zvláda nielen koronavírusové obdobie, ale aj to vianočné…

Terezie se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
Terezie s partnerem
Terezie při přípravě na Partii.

Zostáva pár dní do Vianoc, ako to zvládate? Doma i v práci.

V práci je to stále rovnaké. Partie sa vysiela každú nedeľu, takže mám každý týždeň čo robiť. Jediná nedeľa, ktorú za celý rok 2020 vynecháme, bude nedeľa 27. decembra, no hneď od 3. januára zase štartujeme. Mojím hosťom bude premiér a množstvo ďalších ľudí, takže budem mať čo robiť hneď po sviatkoch.

Doma sme trochu upratali, napiekli, niečo navaríme. Veľmi nevieme, ako to bude, pretože Covid núti človeka improvizovať. Už som to prijala ako náš nový životný štýl a veľmi plánovať nemôžeme. Mám sestru na Slovensku, kde žije s rodinou, a nevieme, či niekto nebude náhodou chorý, aká bude situácia a čo nám dovolí a nedovolí vláda. Sme pripravení, celá rodina, improvizovať a urobiť si to pekné podľa možností, ktoré budeme mať k dispozícii.

V Rýchlej spovedi ste povedali, že ste napiekli snáď desať druhov pečiva. Ako ste to v tom pracovnom záprahu zvládli?

Neviem, po večeroch, Ema mi pomáha. Tak trochu pri tom relaxujem alebo si k tomu pustím vládnu tlačovú konferenciu či záznam zo Snemovne. Pečieme už od novembra, takže to zvládame.

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč, Praha 7

Je totiž neuveriteľné, koľko práce stojí za tou dvojhodinovou reláciou.

To áno, ale mám výhodu, že to robím z domova na home office, nejakú chvíľku si tam cez deň našetrím.

Už to robíte naozaj dlho, dodnes vás ale obdivujem, že pracujete práve v politike. Takých ľudí veľa nie je, navyše žien. Musíte mať absolútny prehľad v niečom, čo je vlastne nuda.

Nie je to nuda. Slovo „absolútny“ je možno prehnané, človek nikdy nepojme všetko. Ako vravíte, podľa mňa je škoda, že je málo političiek, že sa v politike angažuje málo žien, pretože majú iný pohľad na veci než muži. Keď na to príde, politika nie je nuda v tom, že to ovplyvňuje úplne všetko. Snažím sa tam nájsť tú praktickú stránku. Asi preto, že som žena. (smeje sa)

Nechcem sa vás pýtať na vaše volebné preferencie…

To vám ani povedať nemôžem. Voliť chodím, s nikým sa o tom ale nebavím. Snažím sa zachovať neutrálny prístup ku všetkým.

Musí byť strašne ťažké byť objektívna.

Je to ťažké.

Ako veľmi je ťažké počas relácie udržať emócie, nejaký svoj názor, ktorý máte? Alebo keď vám respondent klame do očí a vy to viete?

Vždy je dobré mať argument, aby ste lož odhalili, alebo na ňu posvietili. Je veľmi ťažké udržať si neutrálny prístup, obzvlášť dnes. Dnešná doba je úplne rozoštvaná, Covid spoločnosť ešte viac rozpolil. Mám pocit, že tie skupiny už spolu vôbec nenachádzajú spoločnú reč. Mám pocit, že tu žijú dve skupiny ľudí. Na niekoho mal Covid strašný dopad, nemajú prácu, nemôžu zarábať a nevedia, čo bude. Potom sú ľudia, ktorých sa to veľmi netýka, sledujú to z diaľky a maximálne sú naštvaní, že musia ísť skôr z krčmy, a to nie je starosť. Starosť je to pre tých, ktorí majú zatvorené živobytie, vláda im zakázala otvoriť, majú tam zastavené investície.

Spoločnosť sa bude viac rozoštvávať a čím skôr sa to skončí, tým lepšie a tým skôr sa z toho spamätáme. Nielen ekonomicky, pretože škody budú obrovské, ale aj ako spoločnosť. Tam sa bojím tých škôd, a to ma trápi najviac. Trápi ma aj pohľad na ľudí, pretože naozaj sú tu ľudia chorí, sú v nemocniciach, kde sa o nich starajú lekári, bojujú tam o život, niektorí ten boj prehrávajú a prekážajú mi ľudia, ktorí tvrdia, že zomreli s Covidom a nie na Covid. Tá diskusia sa mi zdá až nehumánna. To mi prekáža. Vtedy ťažko držím emócie a zachovávam neutralitu. Taká diskusia sa mi zdá odporná.

Len čo sa zhasnú po dvojhodinovke kamery, stáva sa, že si to potom s niektorými hosťami vyjasníte?

Skôr si to hostia povedia navzájom, pretože Partie je väčšinou koncipovaná tak, že tam sú dvaja. Myslím si ale, že politici vedia, akú politiku hrajú, že tam sú novinári, ktorí kladú nepríjemné otázky, a neberú si to nijako osobne. A ja tiež nie.

Stalo sa niekedy, že sa hosť tak naštval, že sa zdvihol a odišiel?

Nestalo sa mi, že by úplne odišiel, ale bol k tomu strašne blízko. Bol to arcibiskup Dominik Duka. Toho tie otázky natoľko popudili, že naozaj vstával a už bol na odchode, potom si ale znovu sadol a rozhovor sme dokončili. Po tridsiatich minútach to vyzeralo, že relácia sa skončí. Boli to otázky, ktoré sa týkali sexuálneho zneužívania v cirkvi a postoja, ktorý k tomu cirkev vtedy zaujala, bolo to minulý rok. To bol ten moment, keď mal k odchodu respondent najbližšie. Nikto iný ale zatiaľ neodchádzal.

Spomeniete si za svoju dlhoročnú kariéru na nejaký osobný trapas?

Trapas sa stane každému, ale žeby som sa dodnes z niečoho budila zo spánku, to nie.

Ste slávnou tvárou, predsa len ale v oblasti, ktorú nie každý sleduje. Spoznávajú vás ľudia na ulici?

Nepovedala by som, že slávnou, ale stále sa to stáva. Je to dané aj tým, že som asi dvanásť rokov robila hlavné správy, tie majú ešte iných divákov a širšiu divácku obec. Stále sa to stáva a vlastne je to príjemné, keď sa s vami ľudia dajú do reči. Alebo keď idem v nedeľu po Partii nakúpiť a pán pri regáli s maslom mi povie, že sa mu to dnes páčilo.

Máte pätnásťročnú dcéru, už vie, čo bude robiť?

Ema je na gymnáziu, strašne ju baví štúdium, chémia, biológia.

Takže nepôjde vo vašich stopách?

Určite nie. Ťažko smeruje k tomu, že sa bude venovať nejakému exaktnému odboru. Od prvej triedy navštevovala krúžok Věda nás baví. Inklinuje k tomu, teraz preferuje, že by šla na medicínu. V mojich stopách určite nepôjde.

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m, Praha 10

Teší vás to?

Áno, teší.

Nemôžem si nevšimnúť, že máte zásnubný prsteň.

A ten druhý chýba, že? (smeje sa) Druhý prstienok je v krabičke v zásuvke a čaká na svadbu, ktorá už mala byť. Vždy do toho zasiahla nejaká prírodná vec. Žarty stranou, smrť a potom pandémia Covidu. Svadbu sme rušili naozaj pár dní predtým. Mám v garáži šaty a prsteň v zásuvke.

To by ale aj tak nebolo do roka a do dňa, veď vy už ste spolu dlho.

To by určite nebolo, sme spolu veľmi dlho. Už sme to prestali riešiť. Vezmeme sa, až sa skončí marazmus epidémie a začneme žiť normálne.

Nikde v médiách som nezaregistrovala, že ste zrušili svadbu.

Nie, ani som to nikomu nevravela, že ju mám mať. Bola to osobná vec, nikde som to nerozkrikovala. Potom ale prišiel Ccovid a už to nešlo.

Zažili ste podľa svojich slov lásku na prvý pohľad. Môžete poradiť ženám, kde stretnúť takúto silnú lásku?

Tá rada je drahá, tiež by som ju vtedy chcela mať. Človek sa nesmie nikdy vzdávať, lásku hľadať a otvoriť sa jej. Veriť, že toho pravého stretnete. Rada na to ale bohužiaľ nie je, keby bola, tak sa nám všetkým žije lepšie.

Vy už ste raz boli vydatá. Je to tak, že potom zvažujete, či do toho vôbec druhýkrát ísť?

Od začiatku sme boli odhodlaní, že spolu budeme. Mala som tridsaťpäť rokov, od začiatku to bolo jasné. Je komické, že sme sa dodnes nedokázali vziať, ale ako vravím, vždy nám do toho zasiahlo niečo, čo sa dalo ťažko ovplyvniť.

Aké sú vaše plány do budúceho roka? Vaše televízia prešla na iný formát, dotklo sa vás to osobne?

Ako som vravela v súvislosti s Vianocami, pandémia nás uvrhla do iného módu a musíme s tým vedieť žiť, musíme sa prispôsobovať. Prvá i druhá vlna prekazili mnoho plánov a už plánovať nechcem. Až tu bude vakcinácia, až sa dostaneme do nejakého normálu, verím, že budeme môcť zase cestovať, rada si naplánujem nejakú dovolenku alebo aj tú svadbu. Kým to ale nebude možné, tak si plánovať nič nechcem. V práci chcem pracovať, ako najlepšie vier. Verím, že Partie má svojich divákov a zostane súčasťou programu.

Vraveli ste, že za celý tento rok nebude len jedna Partie, nemáte za seba náhradu. Môžete vôbec ísť niekam na dovolenku?

Kedysi to šlo, pretože Partie mávala voľno cez prázdniny, celý júl a august sa nevysielala s myšlienkou, že dáme ľuďom voľno od politiky. Doba bola taká, že i politici samotní mali dovolenku, časť prázdnin vláda nezasadala, život v zemi sa spomalil. Teraz s Covidom je to ale iné. Vláda neustále zasadá, neustále sa musí rozhodovať. Snáď nejakú dovolenku ešte niekedy budem mať. (smeje sa) Cestovanie je niečo, čo nás veľmi baví a jediná vec, za čo mi nevadí utrácať peniaze. Strašne sa na to tešíme.

Kam pôjdete na svadobnú cestu?

To neviem, kamkoľvek. Ani tomu nemusíme hovoriť svadobná cesta, už sme spolu stihli prejsť nádherné miesta, takže kamkoľvek.

Terezka, veľmi pekne ďakujem za rozhovor.

Fast confession:

Čo je najlepšia vec na svete?

Láska.

Najväčšia osobnosť, s ktorou ste robili rozhovor?

Tomáš Baťa, krátko na to zomrel, o to viac si toho vážim.

Ako zaháňate trému?

Nijako, ja si ju nechávam, pretože mi pomáha udržať sa v strehu.

Existuje láska na prvý pohľad?

Určite, ja som ju zažila, som o tom presvedčená.

Čo iné by ste robili, keby ste nepracovali v televízii?

Čokoľvek, možno by som bola pani učiteľka, ale robím to tak veľmi dlho, že si to nedokážem predstaviť.

Ak by ste si mali vybrať jedného – šli by ste na večeru so Zemanom, Trumpom alebo Putinom?

Ani s jedným, s politikmi na obedy nechodím.

Ako si myslíte, že koronavírus ovplyvnil politickú scénu v jednej vete?

Najskôr ju spojil, potom ju rozoštval a bude to ešte horšie, pretože nás čakajú voľby, takže to bude hrozné.

Koľko druhov pečiva ste tento rok upiekli?

Desať, dvanásť, pätnásť? Ja neviem.

O akých témach než politických rada diskutujete?

O všetkých. O všetkom, čo sa netýka politiky – o láske, o vzťahoch, o deťoch, o škole, o nových objavoch v medicíne, o čomkoľvek.

Čo vám naposledy urobilo radosť?

To, že sme stále zdraví, že šli deti na chvíľu do školy… a to je asi všetko.

Aký ste naposledy urobili dobrý skutok?

To je ťažké, snažím sa pomáhať svojmu mužovi, ktorý to nemá ľahké, deťom, ktoré to nemajú ľahké, mamičke, ktorá to ťažko znáša, ťažko povedať…

Nočná mora moderátorky?

Že mi neprídu žiadni hostia.

Kto je podľa vás najviac sexy český politik?

Na to vám neodpoviem, ani keby ste ma mučili.
Respondent sa pýta redaktora:

S kým by ste chceli robiť rozhovor, a môže to byť žijúca i nežijúca osobnosť.

Václav Havel.
Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie
Rychlá zpověď - Miroslav Kalousek o politice a stárnutí:
Zobrazit článek
Rychlá zpověď - porodník Antonín Pařízek:
Zobrazit článek