Hlavní stránka Nové články

Roman Knap je od júna 2018 generálnym riaditeľom Českej pošty. Na začiatku minulého roka si prešiel naozajstnou skúškou, keď musel bojovať proti prvej vlne pandémie, čo bolo podľa jeho slov najťažšie. Česká pošta sa za minulý rok dostala do straty 1,3 miliardy korún. „Bolo to plánované,“ hovorí Knap. V rozhovore pre LP-Life.sk nám porozprával o najťažšom období, o ukončení spolupráce s logistickou spoločnosťou Zásilkovna i o tom, čo mu počas pandémie najviac chýbalo.

Roman Knap

Video

Počas pandémie sa mnohé zmenilo. A to najmä naše nákupné myslenie, v podstate sme sa museli presunúť do online sveta. Musel to byť obrovský nápor pre Českú poštu…

Českú poštu to zasiahlo hlavne na jar minulého roka, keď prišla taká tá prvá vlna. Nikto nevedel, čo máme pred sebou a ako sa na to máme pripraviť. Takže v podstate sme hneď po krátkej prestávke v januári pokračovali v normálnej prevádzke ďalej.

Aké boli prvé hlavné kroky, ako sa z toho nezblázniť?

Tie prvé hlavné kroky… Je tam vždy výhoda takej tej naivity, keď človek nevie, čo ho čaká. Každopádne v priebehu jarnej vlny sme sa museli pripraviť, čo by sme robili, keby sa to opakovalo. Potom prišla vlna jesenná a tam už sme boli pripravení. Takže naozaj šlo o ten prvotný šok, prenastavenie nejakých interných procesov, a potom už všetko fungovalo štandardne.

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m, Praha 5

Na sociálnych sieťach kolujú vtipy o tom, že poštári Českej pošty sa ani nepokúšajú doručiť balíky a rovno ich nechávajú na pobočke s tým, že nezastihli majiteľa. Máte také prípady podchytené? Dá sa to postrážiť?

Dá sa to postrážiť. My doručujeme denne v priemere asi 250 tisíc zásielok. Z toho viem, že asi okolo 7 000 je naozaj problémových, ktoré sa nedarí doručiť v takej kvalite, akú by sme si predstavovali. Všetky autá už máme vybavené GPS, každý vodič má terminál na zaplatenie kartou. Dá sa to ľahko vytrasovať. Samozrejme, najväčšie problémy boli v predvianočnom období, keď bolo obrovské množstvo balíkov. Kvalita skutočne klesala a konkurencia nenavyšovala kapacity. Česká pošta nič neobmedzovala, fungovali sme ďalej.

Skúsili ste si niekedy sám prácu na pobočke? Posielať balíky alebo triediť listy?

Ja sám na pobočke som. Skúsil som si doručovať balíky, rád si to vyskúšam. Nie je to o tom, že by som si šiel oddýchnuť, chcem si zažiť to, ako to v prevádzke vyzerá a kde sú bežné starosti. Človeku potom okamžite napadne veľa nezmyslov, ktoré to poštárom sťažujú. Postupne musíme problémy odstraňovať a ja chcem byť pri tom.

Podľa iDnes ste počas pandémie prepustili 1 200 zamestnancov. O vaše služby je väčší záujem, tak prečo také hromadné prepúšťanie?

Bolo to 2 500 zrušených pozícií. Je potrebné si uvedomiť… Že všetci sa na Českú poštu pozerajú ako na doručovateľa balíkov. Ona ale robí veľké množstvo inej práce, ktorá zďaleka nebola rastúca. Napríklad listov sa posiela čoraz menej, na pobočky prišlo o 30 % ľudí menej ako rok predtým a my tomu samozrejme musíme prispôsobiť prevádzku. Takže áno, na niektorých pozíciách ľudia poštu opúšťali, na druhú stranu, na niektorých sme naberali. Keď sa pýtate na balíky, tak sme hľadali ďalších balíkových doručovateľov a potrebovali sme pozície obsadiť.

Vy už ste spomenuli najťažšie obdobie na začiatku pandémie. Mnoho ľudí sa sťažovalo na veľké rady a dlhé čakanie. Ako ste bojovali s negatívnou vlnou?

S negatívnou vlnou sa bojuje veľmi ťažko. My sme s tým bojovali tak, že pošta zostala otvorená, na rozdiel od iných orgánov. Napríklad v jeseni, keď bola vlna masívnejšia, bolo v jeden deň zatvorených maximálne 24 pobočiek. 24 pobočiek z 3 200. Takže áno, niektoré obmedzenia si to vyžiadalo, ale fungovali sme ďalej. To, že boli niekde rady, že ľudia museli dodržiavať rozostupy, to sú negatíva, ktoré so sebou niesli opatrenia.

V roku 2020 odovzdala Zásilkovna Českej pošte 600 tisíc zásielok. V januári Zásilkovna ukončila spoluprácu s tým, že nebola spokojná s kvalitou služieb Českej pošty. Ako ste si dokázali poradiť s týmto krokom?

Tak samozrejme musíte počkať, až sa skončia Vianoce, až im to všetko odvozíme a pomôžeme, a potom máte ideálnu príležitosť urobiť si mediálne rypnutie, čoho využili.

Ako to teraz ale Česká pošta zvláda?

My máme kapacitu siete 70 miliónov balíkov. Tak spočítajte, aký je to percentuálny úbytok… A takto sa k tomu aj staviame. Je to zákazník ako každý iný a keď nechcem poslať balík cez Českú poštu, tak tam balík proste neodnesiem, to je celé. Nepotrebujem nikde mediálne vypovedať spoluprácu.

Česká pošta minulý rok z dôvodu koronavírusu prehĺbila svoju stratu. O koľko?

Pošta sa do straty nedostala z dôvodu koronavírusu. My sme s tou stratou počítali, pretože prechádzame určitou reštrukturalizáciou, ktorá so sebou nesie náklady. Samozrejme, pri počte 27 000 zamestnancov vo chvíli, keď potrebujete pomôcky, respirátory, dezinfekcie… To sú náklady v stovkách miliónov korún. Tým, že boli zatvorené úrady, neposielali sa doporučené listy, a nelietali tiež lietadlá. Prepad bol všade na trhu. Na druhú stranu, tým, že sa posielalo viac balíkov, tak to nám naopak trošku pomohlo. Prechádzali sme premenou. Bolo zrušených 2 500 pozícií, všetkým sme museli vyplatiť odstupné. Máme odborové organizácie, takže muselo dôjsť k nejakej zhode a nastaveniu podmienok tak, aby bol zachovaný sociálny zmier, a to stojí veľké peniaze. To znamená, že strata bola naozaj plánovaná. Vedeli sme, že Česká pošta v minulom roku dosiahne stratu 1,7 miliardy korún, a nakoniec sme dosiahli stratu 1,3 miliardy korún, čo je lepšie, než bolo plánované.

Je jedným z krokov k opätovnému zisku zdraženie vašich služieb? Napríklad doporučený list sa zvýšil o päť korún, rovnako ako cenné zásielky…

Vo chvíli, keď sa vám zdražujú mzdy, zdražuje sa minimálna mzda, pohonné hmoty, tak to má dopad aj na to, že musíme zdražiť tieto služby.

„Z Českej pošty bude vyňatá pobočková sieť vrátane siete zamestnancov a stane sa samostatným štátnym podnikom.“ Toto oznámil vicepremiér Jan Hamáček v máji na tlačovej konferencii. Čo si pod tým predstaviť?

Je to celkom jednoduché. Po prvé, keď oddelíme štátne služby od tých komerčných, tak to už je zhruba 2 roky stará záležitosť, na tom pracujeme interne. Nastavili sme vnútornú štruktúru, celú ekonomiku pošty tak, aby všetko fungovalo, ale musí to byť naozaj transparentné a jasné, ktoré služby sú konkurencieschopné, ktoré sú komerčné a ktoré pôsobia na otvorenom trhu, a čo je to, čo štát garantuje občanom, akú infraštruktúru, ktorá je dostupná. Možno aj to, koľko to stojí. A to je pobočková sieť. To znamená, že je to štruktúra, ktorú štát garantuje občanom, a samozrejme rieši, aké služby tam dostanete. Potom tu máte časti biznisu, ktoré sú na otvorenom trhu a musíte konkurovať tým, ktorí takto zaťažení nie sú. Ja vždy uvádzam príklad: České dráhy nemôžu konkurovať súkromným dopravcom, keď majú záťaž zastávok v každej dedine. Teda sa oddelila infraštruktúra a stanice sú súčasťou infraštruktúry garantovanej štátom. Takže pre občanov to znamená, že sa skvalitnia komerčné služby a zároveň bude štát garantovať infraštruktúru v podobe dostupnosti pobočiek.

Spomínate občanov. Keby ste mali vypichnúť jednu vec, ktorá sa pre nás najviac zmení, čo by to bolo?

Pokračujeme v tom, že Českú poštu preklápame od tradičného doručovateľa listových zásielok do balíkových, a práve ten budúci rok bude zlomový. Od roku 2023 podľa všetkých predikcií prvýkrát objem balíkových zásielok z pohľadu výnosov prekročí hranicu listov. Ľudia jednoducho čoraz menej posielajú papierové listy, digitalizácia je všade. Zrejme dôjde k povinnosti rozšírenia používania dátových schránok, takže Česká pošta naozaj musí byť na tento trend pripravená.

Teraz, keď sa odtrhneme od pracovnej sféry, čo pandémia zmenila konkrétne vo vašom živote?

Ja som ten covid prekonal dvakrát, takže si myslím, že človek sa vždy tvári zdravo až dovtedy, kým zistí, že nie je. Takže k tomu u mňa samozrejme vznikol dostatočný rešpekt. Určite by som okolo toho nič nepodceňoval. Nepotrebujem hovoriť o prenastavovaní životných hodnôt a podobne. Stačí, že si človek zrazu začne vážiť bežné veci, ktoré pred tým považoval za normálne. Zrazu keď sedíte v reštaurácii a niekto pred vás postaví polliter s pivom, tak si uvedomíte, aká je to drobnosť, ale ako vám obrovsky chýbala. Ja som spoločenský človek, neustále potrebujem byť v kontakte. A aj v tej firme je vidieť, že keď sa ľudia prestávajú stretávať, tak to zrazu chýba a celková nálada v spoločnosti poklesla. Takže mi pandémia ukázala, ako málo stačí na to, aby sa nálada a úsmevy zo spoločnosti vytratili.

Hovorili ste, že ste spoločenský človek. Takže kam ste prvýkrát vyrazili na pivo?

Na terasu, ktorú som mal hneď za prácou. Čo je na Václavskom námestí.

Roman, ďakujem vám za rozhovor.

Fast confession:

Koľko balíkov sa zhruba poslalo cez ČP minulý rok?

Bolo to výrazne nad päťdesiat miliónov.

Čo bolo pre vás najťažšie počas pandémie?

Udržať prevádzku a všetky pobočky otvorené. Udržať všetko v prevádzke pod náporom bolo ťažké.

Nechali ste sa zaočkovať proti koronavírusu alebo to máte v pláne?

Už mám termín na prvé očkovanie, je to budúci týždeň.

Pomaly sa začína rozvoľňovať. Čo vám počas lockdownu chýbalo najviac?

Samozrejme, dať si normálne pivo s kamarátmi.

A už ste to urobili?

Už som to urobil. Samozrejme, áno.

Zásilkovna alebo Balíkovna?

Balíkovna.

Ako by ste zhrnuli uplynulý rok Českej pošty v jednej vete?

Veľmi úspešný, pretože udržať tú prevádzku so všetkými naplánovanými zmenami nebolo jednoduché. Všetci to zvládli na jednotku.

Čo vám vždy zaručene zdvihne náladu?

Ja si zdvíham náladu sám. Stačí slniečko a usmievaví ľudia okolo mňa.

Akú hudbu ste počúvali naposledy?

Ja som rocker. Takže je to niečo od rocku alebo aj metal.

Prebiehajú MS v hokeji. Ste hokejovým fanúšikom?

S rozumným odstupom, ale pozerám sa.

Akého ministra zdravotníctva ste mali najradšej?

Dvoch som osobne poznal, takže tých, ktorých som osobne poznal.

Posielajú ľudia ešte vôbec listy?

Posielajú, dva milióny denne.

Poslali ste vy sám niekedy milostný list?

Milostné listy som posielal, už je to veľmi dávno. Teraz skôr využívam pohľadnicu online.

Čo si najradšej varíte?

Ja rád experimentujem a grilujem, ako každý muž. Takže keď to môže byť niečo veľmi pikantné, čo zvyšok rodiny neje, tak to využijem.
Respondent sa pýta redaktora:

Kedy ste naposledy boli na Českej pošte a ako dlho ste čakali na výdaj balíka?

Bude to tak 14 dní a musím povedať, že som čakala asi 5 až 10 minút, takže nič hrozné.
Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

About the author

Kateřina Ostrejšová
Luxury Real Estates
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 CZK
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 CZK
Show property
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 CZK
Show property
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 CZK
Show property
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
price upon request
Show property
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 CZK
Show property
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 CZK
Show property
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové
Praha 1

Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové

3 + 1 117 m², bal. 3 m²
37 500 CZK
Show property
Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m
Praha 1

Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m

2 + 1 58 m², bal. 6 m²
27 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 CZK
Show property
Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m
Praha 1

Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m

54 m², bal. 2 m²
18 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
price upon request
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
price upon request
Show property
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 CZK
Show property
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 CZK
Show property
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
price upon request
Show property
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 CZK
Show property
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 CZK
Show property
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 CZK
Show property
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
22 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 CZK
Show property
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 CZK
Show property
Supermakléřky - real estate comics