Top hledané
Výsledky (0)
O pravde, poctivosti a kultivovanosti, o módnych trendoch a láske k životu bez covidových prekážok

Rýchla spoveď – expert na etiketu Ladislav Špaček: Leoš Mareš je trochu šidlo

Šárka Kabátová
26.Nov 2021
+ Pridať na Seznam.cz
4 minuty čtení

Je cťou mať možnosť na chvíľu sa zastaviť v zhone príprav tesne pred začiatkom módnej prehliadky Natali Ruden s mužom, ktorého čakalo moderovanie celého slávnostného večera, s mužom zvučného mena Ladislavom Špačkom. Je jednotkou nielen v odbore etikety, ale má tiež skúsenosti ako bývalý hovorca a riaditeľ tlačového odboru prezidenta ČR Václava Havla. Pre LP-Life.sk povedal, že šlo o najlepšie roky jeho života, a prezradil, čo je nevyhnutné ovládať na pozícii hovorcu hlavy štátu. Dozvedeli sme sa aj to, akú módu uznáva, a že obdivuje pracovitosť, kreativitu a energiu silných žien. A zveril sa nám dokonca aj so vzácnou radou svojho otca, ktorej sa drží dodnes.

Spolupracujete s Natali Ruden už nejaký čas a aktívne sledujete jej tvorbu. Ako vidíte jej vývoj a v čom sa podľa vás posúva, a čo vás na tom oslovuje?

Natali je stálica na našom módnom nebi už 20 rokov. Spolupracujeme zatiaľ krátko. Za ten čas som nemohol postrehnúť žiadny zásadný vývoj. Nota bene v čase lockdownu, keď sa Natalie modlila, aby prežila krutú dobu, keď sa šaty nekupovali, plesy sa nekonali a spoločenské udalosti boli zrušené. Takže jediné, čo viem o Natálii, nie je posun v módnej tvorbe, tomu v podstate ani toľko nerozumiem. Ale obdivujem jej neuveriteľnú pracovitosť, nevyčerpateľnú kreativitu a obrovskú energiu, s ktorou do všetkého ide. Keď sledujem tu v zákulisí prípravy na takúto prehliadku, a to táto ani nie je až taká veľká ako tie, ktoré organizovala kedysi, tak žasnem, čo tá žena dokáže.

Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Luxusní byt na prodej Praha - 320m, Praha 5

Akú rolu hrá vo vašom živote móda a jej aktuálne trendy? Podliehate im alebo stavujete na klasiku?

Ja stavujem na klasiku, pretože sa to ku mne tak akosi hodí a všetci to odo mňa očakávajú. Všetci vedia, že ja nebudem ten, kto bude prerážať nejaké módne výstrelky. Ja si musím počkať tak ako väčšina a potom už môžem aj ja. Nie som frontman v nejakých módnych vplyvoch, nesledujem, čo Fashion Week v Paríži, čo Fashion Week v New Yorku, ale samozrejme sa rád obliekam pekne, musím sa obliekať pekne spoločensky a musím dbať na to, aby som dodržiaval to, čo sám hlásam. Aby som neporušoval pravidlá, ktoré sám vymýšľam.

Ako sa cítite v role moderátora? Máte skúsenosti aj s uvádzaním prehliadok iných módnych návrhárov?

Kdeže, módnu prehliadku som nikdy nemoderoval. Moderoval som najrozmanitejšie akcie. Samozrejme, keď som pracoval pre prezidenta Václava Havla, moderoval som takpovediac tlačové konferencie a viedol som rôzne iné konferencie. Takže skúsenosti mám a myslím si, že to nejako zvládnem, aj keď to je módna prehliadka.

Kto je pre vás moderátorský guru a čím vás inšpiruje?

Ťažko povedať, keď za chvíľočku budem stáť na móle, aby som povedal, kto je lepší než ja. To by som si radšej nechal pre seba, ale samozrejme sú tu moderátorské legendy. K mojej generácii patril napríklad Vladimír Dvořák s Jiřinou Bohdalovou, ale to som bol ešte veľmi mladý. Honza Čenský, ten je samozrejme skvelý. Leoš Mareš, tak to je také akoby šidlo, taký divoch. A takto by sme mohli rozobrať jedného po druhom.

Aký je váš názor ako bývalého tlačového hovorcu prezidenta Václava Havla na informácie z Hradu smerom k verejnosti o zdravotnom stave súčasného českého prezidenta republiky?

Ja som si udelil bobríka mlčania a vyhýbam sa všetkým komentárom politiky Hradu. Pretože keby som kritizoval ich mediálnu politiku, čo robia všetci a je to pochopiteľné, tak by som vlastne dával najavo a vravel by som ostatným v podtexte: „Vidíte, my sme to robili lepšie.“ Keby som vravel, že to robia zle, muselo by z toho vyplývať, že ja som bol ten lepší. Takže to nemôžem hovoriť ja, musí to vravieť niekto iný.

Ako by podľa vás mal vyzerať ideálny tlačový hovorca?

Musí byť najmä zdržanlivý, musí dobre reprezentovať inštitúciu alebo osobnosť, pre ktorú pracuje. Nesmie podliehať nejakým pokusom o konflikty na sociálnych sieťach, napríklad púšťať sa do rôznych debát, nesmie komunikovať s ostatnými ústavnými činiteľmi. On je len štátny úradník, takýto maličký oproti všetkým voleným činiteľom. Takže správny tlačový hovorca je tak trošku ako sivá eminencia, ktorá je trochu na pozadí. Keď si vezmete niektorých tlačových hovorcov z histórie, zistíte, že napríklad tlačového hovorcu Václava Klausa, ktorý bol mediálne veľmi aktívny, vlastne ani nepoznáte.

Čo si myslíte o kampani pre neočkovaných s reálnymi fotkami z oddelenia covidových jednotiek intenzívnej starostlivosti?

Ešte som to nevidel, som taká citlivá duša. Plačem aj pri Pretty Woman, takže sa na to asi dívať nebudem. Ale myslím si, že každý prostriedok je dobrý k tomu, aby sme primäli tých, ktorí očkovaní nie sú, aby sa dali. Pretože podľa názoru odborníkov iná cesta z tejto covidovej pasce proste nevedie a ja už chcem žiť normálnym životom. Chcem cestovať, chodiť do reštaurácií baviť sa, organizovať módne prehliadky…

Máte všeobecne nejakú radu, ktorá vás sprevádza životom?

Radu, ktorú mi dával môj ocko: „Topánky si musíš čistiť každý deň.“

Ďakujem vám za rozhovor.

Tiež ďakujem.

Fast confession:

Vlastnosť, ktorá spája českých miliardárov?

Celkom by som povedal, že skromnosť, už sa to naučili.

Desať rokov s Václavom Havlom v troch slovách?

Fantastický čas. Najkrajšie roky môjho života.

Patrí zastrašovanie medzi formy slušného vyjednávania?

Nie, ale asertivita je tak niekedy na hranici.

Komunikujú ženy nepríjemné veci lepšie?

Nemyslím si, ženy sú emotívnejšie a často to z nich vyletí bez premýšľania.

Nie sú monarchie už prekonanou záležitosťou?

Zďaleka nie. Naopak, ukazuje sa, že je to oveľa kultivovanejšia forma než ktorákoľvek republika.

Je niekto, pre koho by ste rád vykonávali funkciu tlačového hovorcu s rovnakým nadšením a nasadením ako pre Václava Havla?

Keby to bolo pred 30 rokmi, tak si niekoho vymyslím, ale dnes už nie.

Keby ste vy sám potrebovali tlačového hovorcu, kto by to bol a aké vlastnosti by musel mať?

Ja by som to najradšej robil sám.

Mal by tlačový hovorca za každých okolností zverejňovať verejnosti pravdivé informácie?

Tak to je najdôležitejšie. Nikdy nesmie klamať, len pravdu.

V súčasnosti sa vo všetkých pádoch skloňuje pojem „udržateľná móda“. Kúpili ste si niekedy niečo v secondhande?

Nie, nie, toto ma neberie. To je, povedal by som, taká trošku módna záležitosť, nie.

Čo by ste poradili sexuálnemu predátorovi?

Nech niečo užíva tak ako tí, ktorí majú opačný problém. Tí tiež niečo užívajú a sexuálny predátor by možno mal tlmiť svoje chúťky. Všetko sa dnes dá liečiť.

Stretli ste sa niekedy u lekára s neprijateľným chovaním?

Nie. Ja osobne nie, ale viem o tom, že mnohí moji známi sa sťažujú na správanie lekárov. Preto som napísal knihu Etiketa pro lékaře.

Tešíte sa na dobu, v ktorej budeme platiť za vaše knihy kryptomenami?

Nie, absolútne ani náhodou. Kryptomeny ani neuznávam, ani netuším, ako to funguje.

Platí, že s kultivovanosťou človek najďalej zájde?

Áno, nepochybne. Ak je človek kultivovaný, bude obľúbený a ľudia ho budú mať radi.

Koľko kravatových uzlov viete uviazať a ktoré to sú?

Tak Shelbyho uzol, ten je bežný. Four in hand a Windsor. To sú asi tri najbežnejšie.
RESPONDENT SA PÝTA REDAKTORA:

Pôjdete sa pozrieť na módnu prehliadku? Máte rada fashion show?

Milujem módu a veľmi sa teším.
Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie