Rýchla spoveď: Bývalá primátorka Adriana Krnáčová: do politiky sa už nevrátim

O konci v politike, písaní a drobných radostiach
15.Nov 2020
 

Bývalá primátorka Prahy Adriana Krnáčová sa po svojom konci v politike vrhla na písanie. Nedávno vydala fascinujúcu knihu Zpupnost, ktorá odhaľuje zákulisie pražskej politiky, korupciu aj boje o moc. Vo fiktívnom príbehu čerpala zo svojich bohatých skúseností a je to skutočne temné čítanie. Ako priznáva v rozhovore pre LP-Life.sk, politika je príšerné a neuveriteľne stresujúce prostredie, takže je rada, že už je mimo. Vďaka tomu má teraz viac času na rodinu, písanie aj šport.

Video

Na Wikipédii sa píše, že sa stotožňujete so svojou prezývkou Krnda, niekedy sa tak vraj aj podpisujete. Ako to vôbec vzniklo?

Ja ani neviem, kto to vôbec vytvoril. Raz mi niekto povedal, že je to skratka medzi krtkom a pandou. Ale neviem, prečo to prischlo mne. (smiech)

A skutočne sa tak niekedy podpisujete?

Na prianie určite, prečo nie? Človek sa musí so svojimi prezývkami stotožňovať. Vraví sa, že keď je človek bezvýznamný, žiadnu prezývka nemá.

Ešte keď ste boli v politike, vraveli ste, že potom sa budete venovať vnúčatám. Darí sa vám to?

Naozaj sa viac venujem rodine. Zanedbávala som ich niekoľko rokov, trochu mi to dávali „vyžrať“, ale je to veľmi milé, keď sa všetci stretneme, je nás veľmi veľa. Život sa chtiac-nechtiac trošku upokojil, a to mi viac vyhovuje. A čo sa týka práce, najprv som musela dokončiť knižku, tomu som sa po konci v politike venovala najviac.

Máte jedno vnúča. Aká ste babička?

Určite nie taká, ktorá by bola na stráženie! Aj tým, že v posledných mesiacoch vyčíňa ten čínsky vírus, nemali sme veľa príležitostí sa vidieť. Skôr sme sa navzájom stránili a neboli sme toľko v kontakte, viac sme si telefonovali. Tento rok je jednoducho príšerný a dúfam, že už nič horšie nepríde.

A keď ste s vnúčaťom, čo spoločne najradšej robíte?

Keďže je malý, má niečo vyše troch rokov, tak s ním zatiaľ veľa neurobím. Navyše je taký samotár, rád sa hrá sám, takže ho skôr pozorujem. (smiech) Ja to s malými deťmi veľmi neviem, aj moje deti mi vraveli, že mi to s nimi veľmi nešlo. Skôr sa teším, až bude väčší, to bude lepšie. Aj počtom vnúčat sa to určite bude zlepšovať, nevidím inú možnosť.

Čo robíte najradšej vo voľnom čase?

Športujem, to najviac. Potom čítam, venujem sa rodine, varím, pečiem. A ešte kreslím.

Maľby alebo skôr nejaké náčrty?

Len kresby, je to taký relax. Keď mi niečo napadne, tak kreslím.

Stále cvičíte každý deň jogu?

Každý deň nie, ale snažím sa robiť desať alebo pätnásť minút strečing.

Ako sa okrem toho ešte udržiavate vo forme?

Nežeriem! (smiech) Snažím sa jesť zdravo, jem priebežne cez deň malé dávky. Nejem hromady vecí, snažím sa skôr dávať si pozor. Ale tiež som si nedávno dala hamburger, mala som naň chuť. Venujem sa rôznym športom, v podstate každý deň niečomu.

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 600m²
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 600m², Praha 1

Ako sa zmenil váš režim po tom, ako ste skončili na magistráte, keď ste sa stali zase „normálnym“ človekom?

Vždy som sa snažila byť normálnym človekom a nie tzv. politikom, neznášala som papalášske maniere. Ale čo je hlavné, znížila sa mi úroveň stresu. A to je veľmi dobre, pretože stres je to najhoršie, čo môže byť. Politika je vysoko stresujúce prostredie a môžete robiť, čo chcete, ale napriek tomu na vás dolieha. Aj keď veľa športujete alebo sa snažíte relaxovať. Ale veľa času na to nemáte a skôr či neskôr sa to prejaví na vašom zdraví.

Kde beriete radosť?

Radosti mám každý deň. Aj maličkosť môže byť radosť, napríklad keď napíšem kapitolu v knihe, keď je pekné počasie a môžem vybehnúť von. Mám rada aj stretnutia s kamarátmi, ktorých som pre prácu nemohla vidieť, tak si skypujeme alebo telefonujeme. Mám stále svojich kamarátov, ktorých som mala už predtým, a nemienim to meniť.

Čo vám pomáha na smútok?

Dlho som smutná nebola, takže na to neviem odpovedať. Asi hudba… Niekedy hiphop, inokedy klasika. Pomáha, keď si človek môže doma „vytuniť“ nejakú pecku.

Podľa toho, čo ste napísali vo svojej knihe Zpupnost, je politika dosť nepekná profesia. Keď na politiku spomínate, dala vám niečo pozitívne?

Vedomie, že sa tam nikdy nechcem vrátiť. (smiech)

To je veľmi pozitívne!

Áno! (smiech) Človek by nikdy nemal vravieť „nikdy“, ale pre mňa je to mimoriadne nekreatívne prostredie, ktoré je prepchaté egoizmom, hlúposťou a egocentrizmom. Ľudia sa často za niečím ženú, ani nemajú zanalyzované, či to opatrenie má nejaký zmysel. Ale pretože to navrhuje ich politická strana, tak to musia preboxovať za každú cenu. Nie je to užitočné.

Vidíme to aj teraz v časoch korony – jedno opatrenie strieda druhé, každý deň je niečo nové. Politici si za tým stoja, inokedy nestoja, často to nemajú overené číslami, dátami. Takto sa predsa nedá v krízovej situácii pracovať, to je amatérizmus. Povedie to len k tomu, že sa zníži dôvera v akúkoľvek inštitúciu v tomto štáte, čo je v podstate začiatok konca. A ak to niektorí politickí predstavitelia chcú, tak Boh s nami, ako sa vraví.

V politike ste sa pohybovali už skôr, keď ste viedli Transparency International. To ste predsa museli vidieť a tušiť, že je to také, ako hovoríte…

Keď niečo tušíte, tak ešte stále neviete. Nikdy neviete, čo sa nakoniec stane. Do komunálu som nechcela ísť a byť primátorkou, to bolo to posledné, po čom som túžila. Je to veľmi nevďačné. Ale keď sa ma ľudia neskôr pýtali, prečo som vtedy v polovici neodišla, tak som vravela: „Nie som zbabelec!“ Neodchádzam v polovici práce, hoci je nepríjemná alebo ťažká, nikdy som to neurobila. Dobojovala som to do konca.

Čo bolo najhoršie?

Neustále na mňa niekto útočil, aj keď som za niečo nemohla. Vôbec som nevedela prečo, ale potom som pochopila, že práve to je tá politika. Nesmela som to brať osobne, je to jednoducho politika. Naučila som sa s tým žiť, síce ťažko, ale naučila.

Ako to vnímala rodina a partner?

Hrozne. Moje deti ma za to skoro nenávideli, pretože si na Facebooku museli čítať o mne hlúposti. Pre ne to bolo veľmi nepríjemné, hlavne keď ich v práci spájali so mnou. Vždy mi vraveli: „Kedy už s tým konečne sekneš? Daj už si s tým pokoj, odíď!“ Potom sa s tým ale deti zmierili, ale naše vzťahy sa veľmi nezmenili. Až teraz je to lepšie, možno aj preto, že som sa odstrihla od hnutia.

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m, Praha 10

Mali ste niekedy strach o seba alebo o rodinu?

O seba možno trošku, ale nie tak reálne. Že by ma niekto zamordoval? To nie, tá pozícia je fakt bezvýznamná, je to reprezentatívna pozícia a len sa zdá, že je mocná. A v tom je ten paradox – za všetko môžete, aj keď reálne nič nemôžete priamo ovplyvniť.

Vždy som mal pocit, že ste veľmi drsná žena a že chlapov v politike musíte veľmi rozčuľovať. Ako vás „zvládali“?

Nezvládali ma. Zo začiatku ma ohovárali, že som vulgárna, drzá, nekomunikujem. Potom vraveli, že príliš hovorím, potom že málo hovorím. A tak to pokračovalo, ale keď videli, že sa nič nezmení, tak prestali. Pre mužskú časť to bolo veľmi ťažké.

Mali by ženy do politiky vstupovať viac?

Ale áno, prečo nie. Nech si to každá skúsi. Ale pre ženu to nie je príjemné prostredie. Keby sa stal zázrak a cez noc by sa polovica mužov vymenia za ženy, tak by sa to zmenilo. Ale vzhľadom na to, že na vrcholných pozíciách sú väčšinou ženy osamotené, tak je to, ako keď máte svorku malých psov – uštvú aj predátora. Uštvú ho, ohryzú, zdolajú ho. A tak to približne vyzerá, keď sa žena dostane do silnej pozície. Keď sa bráni, tak si to potom „vyžerie“ na sociálnych sieťach a v médiách. A dočíta sa o sebe veci, o ktorých ani netuší, že ich robí.

Prežívate teraz lásku?

Áno, mám skvelého partnera.

Boli ste s ním už v čase svojho politického pôsobenia?

Nie, až potom, čo som odišla z radnice. To sa nedalo, keby som vtedy vystavila nejakého partnera takému stresu, opustil by ma za päť minút. Žiadny partner by to nevydržal, nechcela som ho vystavovať takej pozornosti.

Čo je pre vás teraz vo vzťahu najdôležitejšie?

Čas, ktorý venujeme sebe a do ktorého sa nikto nemieša. Snažím sa nás udržať mimo celého diania.

Čo najradšej spoločne robíte vo voľnom čase?

Šport. Ale veľmi to s ním nejde, pretože on je triatlonista. (smiech) Takže keď ideme plávať do bazéna, on si pláva svoje a ja svoje.

Čo vás momentálne najviac rozosmieva?

Tlačové konferencie vlády. (smiech) Česká televízia by ich mala dať do

archívu a o 20 rokov púšťať s dodatkom: „Takto sa riešila kríza!“ Dokážu pobaviť, ale je to skôr taký gogoľovský smiech cez slzy.

Baví vás stále Praha?

Je to najkrajšie mesto. A keby sme sa nebáli spiatočníckych a zbabelých ľudí, ktorí nedovolia, aby sa mesto rozvíjalo, bola by som úplne spokojná. Asi to čaká na ďalšiu generáciu, ktorá dokáže niečo presadiť. Praha by nemala zostať skanzenom, ja zastávam iný názor. Mohli sme tu mať Kaplického knižnicu, krásny most od Calatravu, mohli sme mať ďalšie veci. Možno nabudúce.

Aké je vaše najobľúbenejšie miesto?

Stromovka. Vždy, keď tam vojdem, nič iné nie je dôležité.

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor.

Fast confession:

Ako vám napadlo zmeniť po rokoch účes?

Spontánny nápad a teplo, šport.

Ako najradšej odpočívate?

Športom, rada čítam, chodím po prírode a som na chalupe.

Čo vás dokáže zaručene rozosmiať?

Tlačové konferencie vlády. Ale je to skôr smiech cez slzy.

Čo sa nedá kúpiť za peniaze?

Česť.

Vyrazíte radšej na operu alebo na muzikál?

Operu.

Kedy ste sa najviac báli?

Keď mi povedali diagnózu môjho syna, bol veľmi malý a nemal uzatvorený fetálny okruh. To som sa najviac bála.

Je horšia nevera alebo politická zrada?

To je to isté. (smiech)

Čo vás v politike najviac rozčuľovalo?

Nedovzdelanosť kolegov a vlastne aj celého prostredia.

Čo vás baví na mužoch?

Že sú zábavní. (smiech)

Jahody so šľahačkou alebo so šampanským?

So šampanským.

Aké sú vaše neresti?

Mám rada sladké, niekedy som lenivá, neviem to s malými deťmi.

O čom snívate?

O tom, že sa skončí tento prekliaty rok.

Píšete už ďalšiu knihu? O čom bude?

Áno. Ale je to tajomstvo.

Motto, ktoré vás sprevádza životom?

Omnia sponte fluant absit violentia rebus. Všetko plynie nenásilne, veciam nie je vlastná násilnosť.
Respondent sa pýta redaktora:

Baví vás vaša práca?

Veľmi ma bavia rozhovory, takže áno. Ďakujem veľmi pekne za rozhovor.
Luxury Prague Life

Photo gallery (3)

View photo gallery

About the author

David Budai
Luxury Real Estates
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 CZK
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 CZK
Show property
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 CZK
Show property
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 CZK
Show property
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
price upon request
Show property
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 CZK
Show property
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 CZK
Show property
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové
Praha 1

Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové

3 + 1 117 m², bal. 3 m²
37 500 CZK
Show property
Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m
Praha 1

Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m

2 + 1 58 m², bal. 6 m²
27 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 CZK
Show property
Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m
Praha 1

Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m

54 m², bal. 2 m²
18 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
price upon request
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
price upon request
Show property
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 CZK
Show property
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 CZK
Show property
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
price upon request
Show property
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 CZK
Show property
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 CZK
Show property
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 CZK
Show property
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
22 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 CZK
Show property
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 CZK
Show property
Supermakléřky - real estate comics