Rýchla spoveď – adiktológ Martin Vlček: Problémom koronavírusovej doby sú deti hovoriace o smrti

O následkoch koronavírusu na psychiku ľudí, myšlienkach na samovraždu u detí a nespolupráci poisťovní
18.Apr 2021
 

Poznáte niekoho, kto na tom nie je po psychickej stránke dobre? Takých ľudí totiž vzhľadom na pandémiu koronavírusu pribúda. Bohužiaľ. LP-Life.sk preto vyspovedalo adiktológa a zároveň riaditeľa Centra psychosomatickej medicíny Martina Vlčka. Ten sa každý deň stretáva s ľuďmi, ktorí sa dostali z dôvodu Covid-19 do veľkých problémov, ktoré ich dohnali do ordinácie odborníka. Vlček sa však domnieva, že zatiaľ je nárast pacientov len špička ľadovca, čo je problém, pretože pacienti nebudú mať v blízkej budúcnosti lekára, ku ktorému ísť.

Video

Ako sa zmenila vaša prax adiktológa od minulého roka?

Myslím si, že určite pribudli pacienti, ktorí vo väčšej miere konzumujú alkohol. O ľuďoch, ktorí konzumovali alkohol nadmerne, sa dá povedať, že dnes pijú úplne katastrofálne.

Hoci sa nedá nikam chodiť?

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84, Praha 3

Pijú viac doma, čo je nebezpečnejšie, pretože nie sú pod dohľadom spoločnosti, a teda nemajú žiadny impulz k zmene. Môžu piť od rána do večera.

Máte takých klientov?

Práve teraz mám pacientku, ktorá prišla po veľkom konflikte, ktorý sa skončil aj domácim násilím. S manželom mali cestovnú agentúru, posledný rok nemajú prácu, sú doma s deťmi a obaja pijú.

U takých ľudí ma zaráža, že človek je aj napriek tomu natoľko príčetný, že vie, že potrebuje pomoc.

So závislosťami je to také, že určitý čas ľudia nemajú nadhľad nad svojou situáciou. Impulz k zmene prichádza nie tým, že by si človek zrazu povedal, že prestane piť, ale pretože sa okolo neho niečo deje. Rodina už to nechce trpieť, má problémy v práci, príde o vodičský preukaz. Nakopnutie k zmene je nejaký impulz, ktorý je väčšinou z vonkajšieho okolia. Teraz je zrazu impulzov, ktoré môžu prísť, oveľa menej. Kontakt s okolím, ktorý by takým ľuďom dával najavo, že už to nie je žiaduce, je malý. Teraz sedia od rána do večera doma a nie je na nich poriadne vidieť, takže keď práve nemajú dôležitý online rozhovor, popíjajú.

S alkoholom a návykovými látkami to takto je, človek nevníma, že už situáciu preháňa, vždy si to nejako ospravedlní. Vieme, že keď už to dospeje do veľmi pokročilej fázy, rolu hrá aj fyzická závislosť. Keď ráno nemajú alkohol alebo návykovú látku, je im zle.

Čo k vám dohnalo tú klientku?

Po nejakom zásadnom domácom konflikte prišla polícia a vykázali jedného z rodiny z bytu, neviem, či ju, alebo manžela. To bol ten impulz, keď sa niečo muselo začať diať.

Akým spôsobom začnete takú pacientku liečiť? Má deti, musí zarábať nejaké peniaze.

Je to rovnaké ako kedykoľvek predtým. Forma liečby je rôzna, môže ísť na ústavnú alebo ambulantnú liečbu. To si musia pacienti vybrať sami, my im samozrejme odporučíme, aké majú možnosti. Mnoho pacientov zvládne ambulantnú dochádzku, keď je to alkohol, tak dochádzajú ambulantne do skupín. Majú psychiatrické vyšetrenia, zistí sa, ako na tom sú, či nepotrebujú nejakú medikáciu. U ľudí so závislosťou od alkoholu sa to dá podporiť Antabusom.

Ten sa stále používa? Nevymyslelo sa niečo lepšie?

Ja som proti tomu nikdy nič nemal. Dnes už sa samozrejme nerobí to, čo sa robilo kedysi, že ľudia dostali Antabus a napili sa alkoholu, aby zvracali. To sa dialo bežne v liečebniach, ale od nejakých osemdesiatych rokov sa to už nerobí. Ľudia sa poučia, čo Antabus spôsobuje, keď sa kombinuje s alkoholom. Vieme, že abstinovať nestačí. Ak chcú ľudia zachovať životný štýl, s ktorým sem prichádzajú, k nemu závislosť patrí. Ak alkohol alebo návykovú látku len vystrčíme, tak sa väčšinou vráti.

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m, Praha 1

Ja som úplne prestal piť len tak, držal som suchý február a povedal som si, že to predĺžim, a už nepijem druhý rok. Je to obdobie straty. Majú pocit, že majú hendikep, pretože sú znevýhodnení. V spoločnosti, kde všetci pijú. Hendikep je ale pitie, pretože je to toxická látka. Ľudia potom zostanú vo fáze svojho životného štýlu, pretože sa začnú po štrnástich dňoch detoxu cítiť lepšie a povedia si, že im je dobre, keď nepijú, ale veľa tým toho nevyriešia. Psychické dôvody toho, prečo pijú, nezmizli. Jediná šanca je preto cesta zmeny životného štýlu.

Nehovorím pacientom, že primárna je abstinencia, ale kvalita života s abstinenciou. Je to dosť podobné, ale je v tom veľký rozdiel. Nechcem vychovať zaťatého naštvaného abstinenta, pretože výsledkom bude to, že keď sa mu nebude v živote dariť, zase sa k pitiu vráti. My chceme, aby ľudia mali kvalitný život a abstinencia sa stala súčasťou ich životného štýlu. Musia ísť zo straty do zisku, vtedy smú, tu môžu.

To je model, ktorý som vytvoril, keď som sám prestal piť. Myslel som si, že len prestanem piť a nič sa nedeje. Po dvoch rokoch som ale prekvapený, čo všetko sa v rámci nepitia zmenilo. Zistil som, že som alkohol užíval vlastne všade. Na dovolenke, na chalupe, s priateľmi, stále. Veľmi si neuvedomujeme, ako je alkohol toxický. Mám viac energie, som pokojnejší, nevyvolávam žiadne konflikty, život mi pripadá jednoduchší. Zistil som, že benefity a zisky z mojej abstinencie sú pre mňa samotného také veľké, že už sa mi nechce vracať sa.

Toto je vec, ktorou musia pacienti prejsť. Vieme, že to trvá zhruba dva roky. Prvý rok je abstinencia vôľou a potom sa to začne meniť. Čím viac zisku ako ľudia máme, tým je nám lepšie.

Aký máte nárast alkoholikov?

Vzal by som to ako závislosti všeobecne, nielen od alkoholu. Tipol by som, že takých päťdesiat percent ľudí počas koronavírusovej krízy pribudlo.

Koľko si myslíte že ich ešte pribudne?

Myslím si, že to najhoršie obdobie nás ešte čaká. Zatiaľ sme všetci naštartovaní k tomu, že sa to snáď raz skončí, musíme to vydržať a bude to dobré. Vo chvíli, keď sa rozvoľnia opatrenia… Keď pobežíme preteky o život, tak pobežíme, kým to pôjde. Keď už to ale nebude potrebné, tak padneme. Ľudia budú vyčerpaní. Myslím si, že hlavný nárast bude počas ďalšieho roka, ďalších dvoch až troch rokov.

Nárast nie je len, čo sa týka pacientov so závislosťami, ale tiež pacientov s duševnými ochoreniami, ako sú depresie.

Koľko ľudí ste u vás na klinike schopní prijať? Sú ľudia, ktorí nemajú kam ísť.

Snažím sa kliniku rozvíjať, prijímame nový personál. S touto klinikou sme začali pred rokom a pol po uzatvorení zmluvných vzťahov s poisťovňami. Stále sme ešte schopní kapacitne ľudí prijímať, hoci momentálne máme zhruba 1 100 pacientov.

Reálne ich ale musí byť mnohonásobne viac.

Je. Preto som spomínal problém s poisťovňami. Tie sa správajú ako výhradne súkromné subjekty a nerady uzatvárajú zmluvy s novými zdravotníckymi zariadeniami. Získať zmluvu s poisťovňou je úplne hrdinský výkon a mne to trvalo dva roky. To sme dokonca museli urobiť tak, že sme otvorili ordinácie v Chomutove, tým pádom sme začali na poisťovne tlačiť. Vy sami vidíte, aká je situácia katastrofálna. Napríklad pred mesiacom sme žiadali o uzatvorenie zmluvného vzťahu s poisťovňou na psychiatrickú sestru. Odpoveď zástupcu inžiniera Šmehlíka je, že starostlivosť je saturovaná. Bez toho, aby vedel, ako tá starostlivosť vyzerá. Na konci listu je znenie „považujte moje rozhodnutie dočasne za ukončené“. Ten človek tu nikdy nebol. Dovoláte sa maximálne sekretárke, dohodnete si stretnutie a potom vás neprijmú. Chovajú sa ako tvrdý súkromný subjekt, a nie že sme ich zmluvní partneri.

Každý sa diví, čo všetko je potrebné urobiť. Poisťovne by mali začať uzatvárať zmluvné vzťahy s novo vznikajúcimi zariadeniami. Dva roky mi trvalo nazmluvniť všetko vrátane psychiatrie, adiktológie, psychológov. Proces je nesmierne zdĺhavý. Najprv musíte na Magistrát ku komisii, ktorá vám má udeliť súhlas s možnosťou uzatvoriť zmluvu s poisťovňou. Ale ani keď vám ten súhlas udelí, nemusíte zmluvu získať, pretože vám ju nedá poisťovňa. Ak vám ale nedá súhlas Magistrát, nemôžete si o poisťovňu ani zažiadať. Máme kamarátku, ktorá si chcela urobiť ambulanciu v Prahe 2, trvalo jej to päť rokov.

Už ste spomínali, že nárast je aj u pacientov s duševnými problémami. Koľko ich je, aké majú ťažkosti?

Ľudia trpia úzkosťami a neistotami, všetky možné diagnózy, ktoré s tým môžu súvisieť, sa prebúdzajú a ľudia s tým chodia k odborníkom. Ľudia, ktorí dodnes nemali žiadne ťažkosti, sem zrazu s takými problémami dochádzajú. Pribúdajú do súčasných psychiatrických diagnóz. Pred Covidom bola situácia v psychiatrii, psychológii a adiktológii nevyhovujúca, pretože zariadenia kapacitne nestačili. Teraz to naberá tragické rozmery.

Uvediem príklad. V Chomutove ordinujeme pre Chomutov, Most, Louny. Napríklad mesto Most nemá žiadneho psychiatra. Ordinujeme tam zatiaľ raz týždenne, viackrát to nestíhame, máme tam dvoch lekárov. Kapacitne sme úplne na dne, nie sme schopní prijímať nových pacientov. Duševne chorí pacienti väčšinou potrebujú dlhodobú starostlivosť, takže musia chodiť na kontroly.

Môžu byť títo ľudia nebezpeční sami sebe alebo svojmu okoliu?

Keď bude psychiatrický pacient zle liečený, samozrejme môže byť nebezpečný sebe a svojmu okoliu. Keď nebude mať starostlivosť a bude mať nejaké zásadné ochorenie vyžadujúce si dobrú medikáciu a terapiu, a pacient nám vypadne zo systému, tak samozrejme nebezpečný môže byť.

Máte takú skúsenosť?

Zatiaľ nemáme, pretože u nás všetci pacienti, ktorí k nám dochádzajú, dostávajú starostlivosť. Takú skúsenosť majú väčšinou mestá ako v regióne Chomutov. Tam odíde pacient z akútnej lôžkovej starostlivosti a dostane odporúčanie, aby si do troch dní našiel lekára špecialistu. Ten ale nie je. Takže zostáva vonku bez starostlivosti.

Pribudne takých ľudí v súčasnej situácii veľa?

Áno. Psychiatrické diagnózy sú stále stabilné, ale pribudnú ľudia, ktorí budú v bezvýchodiskovej životnej situácii. Dnes sa štát samozrejme zaoberá viac kšeftovaním a osobnými záujmami než tým, čo koronavírus spôsobil okrem samotnej infekcie. Je potrebné hovoriť aj o následných škodách, ako sú tieto, ktoré utrpia iní pacienti s inými diagnózami.

Keby sme si položili otázku, čo je momentálne najväčší problém zdravotníctva, je to to, že sa zdá, že neexistuje iná diagnóza než Covid. O tom hovoria aj iní lekári z iných špecializácií. Mnoho plánovaných výkonov bolo pozastavených, narástol počet ľudí v čakacích lehotách na ošetrenie. Potom sú pacienti, ktorí zo strachu zanedbali preventívnu starostlivosť, takže si prešli infarktom, nikto to nevedel a nie sú dobre liečení. Ľudia s onkologickými ochoreniami nechodili na preventívne ošetrenia. Za rok budú nádorové ochorenia v takom stave, že ľudia budú zomierať. Systém je zlý v tom, že v rámci koronavírusovej infekcie, ktorá je problematická, chýbajú ďalšie aspekty na riešenie. To znamená ekonomický pohľad, sociálny dopad, iné diagnózy pacientov a samozrejme psychosomatika, čo situácia s ľuďmi urobí.

Viete, koľko ľudí si ročne siahne na život? Súčasná situácia by tento počet mohla navýšiť.

Asi pribudnú, pretože ak budú ľudia, ktorým sa zrúti svet, ich podnikanie a podobne, tak je možné, že počet samovrážd narastie. Najzásadnejšie však je, že dobre vieme, že ak sú ľudia v zlom duševnom stave, majú kratší život. Problém je v tom, že pravdepodobne budeme kvôli plošnému vplyvu na psychiku zomierať skôr.

Koronavírusová kríza má dopad aj na deti.

To, čo dnes vidíme z pohľadu našich odborností, sú obrovské škody páchané na deťoch. Bez akýchkoľvek vedeckých podkladov alebo prieskumov sú školy plošne uzatvorené veľmi dlho. Nemyslím si, že je v Európe iný štát, ktorý by na tak dlho zatvoril školy. K tomu nie sú žiadne poriadne štúdie, ktoré by vraveli, že deti sú hlavní prenášači ochorenia.

Už dnes vieme, že nám pribúdajú deti, ktoré vypadávajú zo školského systému, ktoré úplne zmizli z výuky, a o ktorých sa nevie, pretože to nikoho nezaujíma. OSPOD (orgán sociálne-právnej ochrany detí) dnes nerieši, keď sa dieťa neprihlasuje na online výuku. Vieme, že problematické deti, ktoré boli sledované, momentálne sledované nie sú, nechodia do školy, nikoho nehnevajú, a tak nikto poriadne nevie, čo robia.

Pribudnú deti s poruchami správania, to bude veľký nárast. Výsledkom porúch správania je, že deti užívajú návykové látky, páchajú trestnú činnosť, záškoláctvo a s tým spojené ďalšie veci. A v neposlednom rade s tým súvisí aj kvalita vzdelania, ktorá obrovsky klesá. Ak budeme mať nevzdelané generácie, bude to mať vplyv na remeslá a podobne.

To, že deti strácajú sociálny kontakt so svojimi vrstovníkmi, je jedna z najväčších škôd. To sa nedá napraviť. Keď v rámci dospievania vypadne jeden rok. To je obdobie, keď sa stretávajú s kamarátmi, dochádza ku kontaktom medzi chlapcami a dievčatami. Teraz ich interakcia mizne, a to nejde dohnať. Niektoré deti sú z tohto systému natoľko otrávené, že behajú medzi ostatnými a hovoria o samovraždách, čo ako téma nepatrí k deťom. Sú výnimočné prípady, keď dieťa spácha samovraždu. Ani si nedokážu predstaviť, čo to spôsobí, že je to vec nezvratná, a podobne. Ale to, že sa táto téma začala medzi deťmi riešiť, je signál, že niečo je nesprávne.

Pribúdajú nám tiež deti, ktoré trávia čas na sídliskách, v parkoch a konzumujú alkohol.

Dá sa povedať, že za posledný rok rastú z detí asociáli?

Nemožno to povedať plošne. Sú deti, ktoré boli ohrozené pred dobou koronavírusu a teraz samozrejme vypadli z dohľadu školskej dochádzky a starostlivosti rodičov, ktorí sú sami zo situácie unavení a sú aj radi, keď deti na chvíľu niekam zmiznú. Z určitého percenta detí nerastú asociáli, ale sú deti, ktoré majú poruchy správania a následkom toho môže byť až asocialita, závislosti a ďalšie veci. Je ale jasné, že nejako deti poškodené budú. Niektoré na vzdelaní, niektorým to poškodí sebavedomie, niektoré problematické deti môžu ísť cestou trestných činností, užívania drog.

Riešenie má byť, aby rodič vzal dieťa a vyhľadal pomoc?

Myslím si, že riešenie je, aby štát okamžite začal robiť nejakú zmenu. Nemyslím si, že rodičia sú schopní toto ovplyvniť. Po roku sú unavení, pre mnohých ľudí je to beznádej. Chodia sem s deťmi a vravia, aby sme s nimi niečo urobili. Ja s nimi nemám čo urobiť, pretože nemáme možnosť odporučiť voľnočasové aktivity alebo šport, keď je všetko zatvorené. Rodičia sú radi, keď sú schopní zabezpečiť chod rodiny a zarobiť peniaze, nieto ešte behať s deťmi po parkoch, to je absurdná predstava. Ak štát okamžite neurobí zásadné riešenie… Neustále sa menia ministri, predlžujú sa núdzové stavy, aby sa mohli predávať rúška. Dnes je záujem iný než o deti a duševné zdravie ľudí. Dnes je záujem o kšeft a biznis.

Ďakujem za rozhovor.

Fast confession:

Koľko percent ľudí trpí v Česku nejakou závislosťou?

Štatistiky uvádzajú okolo 10 percent.

Aká je vaša závislosť?

Myslím si, že som dosť nezávislý človek a žiadnu nemám.

Prevencia závislosti?

Pozitívne stereotypy.

Aký je problém českého zdravotníctva v jednej vete?

Komplikované vzťahy s poisťovňami.

Keby ste si museli vybrať, ktorou závislosťou by ste mali trpieť, ktorá by to bola?

Nechcel by som žiadnu, pretože závislosť je nesloboda.

Pijú viac muži alebo ženy?

Muži.

Čo vás pacienti za roky praxe naučili?

Byť lepším človekom.

Čo vás naučil koronavírus?

Obdobie zastavenia sa, premýšľania o živote a viac myslím na zdravie.

Má závislosť aj nejakú pozitívnu stránku? Akú?

Myslím si, že závislosti nemajú žiadne pozitívne stránky, ale môžu sa využiť ako impulz alebo výzva k zmenám.

Ako sa pozná dobrý psychiater?

Mal by byť nielen dobrý odborník, ale aj kvalitný človek, ktorý dokáže s klientom nadviazať terapeutický vzťah.

Čo by ste odkázali českému premiérovi?

Že je čas na zmeny.

Keby ste dostali od vlády 10 miliónov korún, čo by ste s nimi urobili?

Použil by som ich na plánovanú výstavbu novej kliniky.

Čím adiktológ odpočíva?

Ja manuálnou prácou, športom a so svojím psom.

Akí sú Česi pacienti?

Myslím si, že sa zlepšujú v starostlivosti o svoje zdravie.
Respondent sa pýta redaktora:

Akú máte závislosť?

Od čokolády.
Luxury Prague Life

Photo gallery (6)

View photo gallery

About the author

I studied humanitarien studies. I am interested in psychology, like to read the red library as an escape from the reality of every day life. My biggest passion is travel and good wine.
Karolína Lišková
Luxury Real Estates
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 CZK
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 CZK
Show property
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 CZK
Show property
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 CZK
Show property
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
price upon request
Show property
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 CZK
Show property
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 CZK
Show property
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové
Praha 1

Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové

3 + 1 117 m², bal. 3 m²
37 500 CZK
Show property
Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m
Praha 1

Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m

2 + 1 58 m², bal. 6 m²
27 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 CZK
Show property
Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m
Praha 1

Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m

54 m², bal. 2 m²
18 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
price upon request
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
price upon request
Show property
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 CZK
Show property
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 CZK
Show property
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
price upon request
Show property
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 CZK
Show property
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 CZK
Show property
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 CZK
Show property
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
22 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 CZK
Show property
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 CZK
Show property
Supermakléřky - real estate comics