Top hledané
Výsledky (0)
Tieto správy nám rozprúdili krv v žilách!

Ranné vtáča: Zemetrasenie v Japonsku. Joe Biden bráni demokraciu. Kontroly na hraniciach

Sabina Štaubertová
14.Feb 2021
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty čtení
Joe Biden

Nová mutácia koronavírusu komplikuje cestovanie. Česi budú mať od polnoci problém čo i len prejsť Nemeckom. Prvýkrát od januára má Nový Zéland tri prípady COVID-19. Večerné zemetrasenie v Japonsku vyvoláva spomienky na tragédiu z roka 2011. Čo ďalšie prináša nedeľné Ranné vtáča?

Hraničné kontroly medzi Českom a Nemeckom

Otvoriť v galérii (5)
Zácpa na dálnici
Zácpa na dálniciSource: Pixabay.com/SD-Pictures

Spolková republika Nemecko znovu zaviedla hraničné kontroly s Českou republikou. Pre zlý vývoj epidemickej situácie v Česku boli od polnoci na hraniciach s Nemeckom obnovené štátne hraničné kontroly. Nemecko považuje Česko za oblasť s výskytom koronavírusových mutácií. Novo zavedené opatrenie ešte viac komplikuje cestovanie a obmedzuje prejazd Nemeckom. Výnimku majú len prepravné služby a humanitárne cesty. Stále platí, že pracovníci prepravných služieb musia predložiť negatívny test.

Prodej luxusního domu, Praha - západ - 414 m2
Prodej luxusního domu, Praha - západ - 414 m2, Okolí Prahy

Joe Biden pripomína krehkosť demokracie

Otvoriť v galérii (5)
Bývalý americký prezident Donald Trump
Bývalý americký prezident Donald TrumpSource: Profimedia.cz

Americký prezident Joe Biden sa vyjadril k oslobodeniu svojho predchodcu Donalda Trumpa. Donald Trump bol obvinený z podnecovania k vzbure, ale nakoniec ho Senát oslobodil. Biden poznamenal, že 57 senátorov (vrátane siedmich republikánov) hlasovalo za uznanie Trumpa vinným. Súčasne pripomenul, že je Donald Trump morálne i prakticky zodpovedný za násilie, ktoré vypuklo v Kapitole počas januára.

„Táto smutná kapitola našej histórie nám pripomenula, že demokracia je krehká a musíme ju vždy brániť. Musíme byť vždy ostražití. Násilie a extrémizmus nemajú v Amerike miesto,“

uviedol prezident Joe Biden.

Viac ako 121 zranených po zemetrasení v Japonsku

Otvoriť v galérii (5)
Zemětřesení
ZemětřeseníSource: Pixabay.com/Angelo_Giordano

Zemetrasenie so silou 7,1 stupňa zasiahlo Japonsko. V prefektúrach Fukušima a Mijagi bolo hlásených najmenej 121 zranených. Otrasy zasiahli budovy a spôsobili výpadky prúdu u stovky tisíc budov. Domácnosti zostali navyše bez vody. Podľa národnej televízie NHK ale nedošlo k žiadnemu úmrtiu ani upozorneniu pred tsunami. Sobotné zemetrasenie vyvoláva spomienky na 11. marec 2011, keď v rovnakej oblasti došlo k zemetraseniu, po ktorom prišla tsunami. V roku 2011 prišlo o život viac ako 20 000 ľudí a došlo k najhoršej jadrovej katastrofe od havárie Černobyľu. V jadrovej elektrárni Fukušima sa roztavili tri reaktory a uniknutá radiácia kontaminovala okolie.

Nové prípady infekcie na Novom Zélande

Otvoriť v galérii (5)
Auckland, Nový Zéland
Auckland, Nový ZélandSource: Pixabay.com/Auckland

Nový Zéland dlhé mesiace vyhrával boj s koronavírusom. Teraz oznámil tri nové prípady COVID-19, prvýkrát od konca januára. Minister Chris Hipkins uviedol, že ide o pár s dcérou žijúci v Aucklande.

„Náš systém sa aktivoval. Zhromažďujeme všetky fakty čo najrýchlejšie. Systém, ktorý nám v minulosti tak dobre slúžil, sa naozaj pripravuje na to, aby to urobil znova,“

povedal na tlačovej konferencii Chris Hipkins. Úrady stále pracujú na tom, aby zistili, či je tento prípad spojený s vysoko infekčnými variantmi COVID-19. Súčasne pátrajú po tom, ako sa rodina nakazila, aby mohli predísť ďalšiemu prenosu. Krajina sa nachádza v 1. stupni boja s pandémiou, čo znamená bez akýchkoľvek obmedzení. Zatiaľ nebudú tento stupeň meniť.

Prodej unikátního rodinného domu - 755 m²
Prodej unikátního rodinného domu - 755 m²,

Amazon podáva žalobu

Otvoriť v galérii (5)
Sklad zboží
Sklad zbožíSource: Freepik.com

Spoločnosť Amazon podala žalobu na newyorskú generálnu prokurátorku Letitiu James z dôvodu vyšetrovania bezpečnostných opatrení COVID-19 na pracovisku. Vyšetrovanie bolo zahájené na jar minulého roka, po protestoch pracovníkov v skladoch Amazonu. Spoločnosť Amazon tvrdí, že dodržuje bezpečnosť na pracovisku a v reakcii na globálnu pandémiu boli zavedené dostatočné opatrenia. James vydala vyhlásenie, že zamestnanci boli nútení pracovať v nebezpečných podmienkach, zatiaľ čo spoločnosť zarábala miliardy.

„Toto konanie spoločnosti Amazon nie je nič iné ako smutný pokus odvrátiť pozornosť od faktov a vyhýba sa zodpovednosti za svoje zlyhanie pri ochrane pracovitých zamestnancov pred smrtiacim vírusom,“

uviedla generálna prokurátorka Letitia James.

To je od nás na dnes všetko. Prajeme vám pohodové prežitie nedele. Ak patríte medzi tých, ktorí nie sú naklonení zmenám, spomeňte si na slová britského speváka a herca Davida Bowieho:

„Otočte sa a čeľte podivným zmenám.“

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie