Top hledané
Výsledky (0)
Tieto správy nám rozprúdili krv v žilách!

Ranné vtáča: Trumpovci dostali vakcínu. Respirátory v Česku rýchlo miznú. Tiger Woods poslal odkaz

Lukáš Bilinec
02.Mar 2021
+ Pridať na Seznam.cz
4 minuty čtení
Donald Trump a Melania Trump v lednu 2021 na letišti

Manželský pár Donald a Melania Trumpovci sa nechal v tichosti naočkovať vakcínou proti ochoreniu COVID-19. Za hradbou mlčania vznikalo v Austrálii nové bezpilotné lietadlo Boeing, ktoré má za sebou úspešný predvádzací test. A vedeli ste, ktorý technologický gigant má v pláne skladacie smartfóny?

Donald Trump s manželkou sa nechali očkovať

Otvoriť v galérii (5)
Bývalý americký prezidentský pár - Melania a Donald Trumpovi
Bývalý americký prezidentský pár - Melania a Donald TrumpoviSource: Profimedia.cz

Bývalý prezident Donald Trump a bývalá prvá dáma Melania Trump dostali v januári v Bielom dome vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Pre CNN to uviedol Trumpov poradca. Správy o tom, o ktorú z vakcín šlo, zatiaľ nie sú. Nevie sa ani, či šlo len o jednu alebo viacero dávok. Odhalenie prichádza po tom, ako 45. americký prezident počas svojho prejavu na nedeľnej konferencii konzervatívnych politikov v Oralnde na Floride vyzval prítomných, aby sa nechali zaočkovať.

Luxusní byt na prodej, Praha 7- Bubeneč - 150m
Luxusní byt na prodej, Praha 7- Bubeneč - 150m, Praha 7

„Tá vakcinácia je naozaj bezbolestná, nechajte sa zaočkovať,“

povedal Trump, ktorý sám prekonal ochorenie COVID-19 v jeseni, len pár týždňov pred prezidentskými voľbami, v ktorých prehral so svojím sokom Joeom Bidenom. Zo strany bývalého amerického prezidenta ide o zásadnú otočku oproti jeho zľahčovaniu koronavírusovej pandémie počas svojho pôsobenia v prezidentskom úrade. Donald Trump bol dlho odporcom nosenia rúšok. Svoje zľahčovanie ochorenia COVID-19 spätne ospravedlňoval tým, že sa snažil nevyvolávať v Američanoch paniku.

Respirátor FFP2 je v Česku nedostatkovým tovarom

Otvoriť v galérii (5)
Respirátor FFP2
Respirátor FFP2Source: Unsplash.com/greenvalleypicture

Hoci to dlho vyzeralo, že sa počas koronavírusovej epidémie respirátory nedostanú k slovu, ale budeme chodiť „len“ v rúškach, nakoniec zhoršujúca sa epidemická situácia donútila vládu vykonať zmenu. Česi tak už dva týždne berú každý deň útokom e-shopy aj lekárne či supermarkety, kde je možné zohnať respirátory triedy FFP2. Pribúda však miest, kde to už nie je možné, pretože sú vypredané. Obchodníci často nestíhajú dopĺňať sklad.

„V uplynulom týždni sa na našom e-shope a v našich 470 verejných lekárňach predalo jeden a pol milióna respirátorov triedy FFP2,“

povedal hovorca lekární Dr. Max Michal Petrov. Nosenie respirátorov FFP2 v hromadnej doprave, obchodoch či na pracoviskách bude povinné minimálne ďalšie tri týždne, na ktoré sú zatiaľ vyhlásené sprísnené bezpečnostné opatrenia. Od dnešného dňa bude na dodržiavanie zákazu pohybu medzi okresmi navyše dohliadať aj takmer 4 000 vojakov a 270 colníkov. Pripoja sa tak k viac ako 25 tisícom policajtov, ktorí majú kontroly na starosti od začiatku platnosti nových obmedzení, ktoré vstúpili do platnosti včera.

Bezpilotné stíhacie lietadlo od Boeingu je hotové

Otvoriť v galérii (5)
Bezpilotní letoun Loyal Wingman
Bezpilotní letoun Loyal WingmanSource: Boeing.com

Spoločnosti Boeing Co a Royal Australian Air Force (RAAF) dnes uviedli, že úspešne vykonali prvý testovací let bezpilotného stíhacieho lietadla určeného na prevádzku v spojení s lietadlami s posádkou. Stalo sa tak zhruba tri roky od začiatku vývoja tohto stroja. Lietadlo nesie názov Loyal Wingman a ide o prvé vojenské lietadlo za posledných viac ako päťdesiat rokov, ktoré bolo navrhnuté a vyrobené v Austrálii. Let prebehol pod dohľadom pilota Boeingu, ktorý sledoval stroj z pozemnej riadiacej stanice v južnej Austrálii. Tamojšia vláda investovala do vývoja produktu viac ako 31 miliónov amerických dolárov (viac ako 26 miliónov eur, pozn. red.). Lietadlo je dlhé asi 11 a pol metra a má dolet skoro 4 000 kilometrov. Je schopné niesť zbrane alebo pôsobiť ako štít, ktorý pomáha chrániť stíhačky s posádkou.

Tiger Woods sa prvýkrát od nehody ozval

Otvoriť v galérii (5)
Tiger Woods na hřišti ve své signifikantní červené barvě
Tiger Woods na hřišti ve své signifikantní červené barvěSource: Profimedia.cz

Všetci svätí stáli pri golfovej legende Tigerovi Woodsovi, ktorý prežil hororovo vyzerajúcu nehodu svojho automobilu. Woods, ktorý bol v aute v čase nehody sám, vyviazol s ťažkými zraneniami, a teraz sa poďakoval na Twitteri svojim kolegom – golfistom z okruhu PGA Tour. Tí mu v nedeľu na diaľku vyjadrili podporu počas WGC – Workday Championship, keď mnohí z nich hrali v ikonickom oblečení legendárneho golfistu. Obliekli si červenú košeľu a čierne nohavice. Práve táto kombinácia charakterizovala Tigera Woodsa na golfových ihriskách. Dosiahol v nej mnoho zo svojich najväčších kariérnych úspechov. Woods napísal, že ho gesto od jeho kolegov dojalo, a poďakoval sa nielen im, ale aj svojim fanúšikom, ktorí mu pomáhajú prekonať ťažké obdobie. Správy naznačujú, že štyridsaťpäťročný rodák z Kalifornie sa po náročných operáciách zotavuje dobre.

Apple sa pohráva s myšlienkou na skladací telefón

Otvoriť v galérii (5)
Produkty od firmy Apple
Produkty od firmy AppleSource: Unsplash.com/anckor

Zvesti o skladacom iPhone nie sú ničím extra novým, ale teraz naberajú na reálnosti. K tejto téme sa totiž vyjadril analytik Ming-Chi Kuo, ktorý má veľmi dobrú povesť a drvivá väčšina jeho technologických informácií sa v minulosti potvrdila. Kuo tvrdí, že by Apple mohol v roku 2023 predstaviť skladací telefón, ktorého displej by mal byť veľký zhruba 7,5 až 8 palcov (18 – 20 centimetrov). Na vývoji sa údajne zatiaľ nezačalo pracovať, ale v Apple sa vraj o tejto téme vedú diskusie. Podľa správ Ming-Chi Kua sa v americkej spoločnosti vydajú cestou na prvý pohľad bežného smartfónu, ktorý však bude možné rozložiť na väčšiu veľkosť. Na podobnom princípe funguje aj Samsung Galaxy Fold. Nie je jasné, s ktorou firmou by mohol Apple na novom telefóne spolupracovať. Objavili sa však informácie, že by sa mohol pre tento projekt spojiť s LG.

Viac správ sa do dnešného Ranného vtáčaťa nevošlo. Aj dnes pre vás máme múdre slová na zamyslenie. Tentoraz od čínskeho filozofa Konfucia, ktorý ich predniesol už 500 rokov pred začiatkom nášho letopočtu:

„Je lepšie položiť otázku a vyzerať hlúpo päť minút, ako sa vôbec nespýtať a byť hlúpy celý život.“

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie