Top hledané
Výsledky (0)
Tieto správy nám rozprúdili krv v žilách!

Ranné vtáča: Trump odmieta uznať porážku. Investori dôverujú vakcíne. LG vyvinulo transparentný displej

Lukáš Bilinec
04.Jan 2021
+ Pridať na Seznam.cz
4 minuty čtení
45. americký prezident Donald J. Trump

Prezident Donald Trump opäť ukázal, že neskladá zbrane v boji o prezidentské kreslo. Ázijskí investori sú si, naopak, istí, že COVID-19 čaká nerovná bitka a rýchly proces po vakcinácii dostatočnej časti svetovej populácie. A tušíte, ktorú postavu by si chcel opäť zahrať Jared Leto? Novinky z domova i zo sveta vám prináša dnešné Ranné vtáča!

Šokujúci telefonát Trumpa do Georgie

Otvoriť v galérii (5)
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald TrumpSource: Profimedia.cz

Kto si myslel, že Donald J. Trump sa zmieril s volebnou porážkou, bol v posledných hodinách nepríjemne prekvapený. Úradujúci americký prezident totiž stále vytvára chaos. CNN totiž získalo zvukový záznam jeho telefonického hovoru s tajomníkom štátu Georgia Bradom Raffenspergerom. Trump na neho tlačil, aby štátni úradníci našli hlasy, ktoré by zvrátili výsledok volieb.

„Obyvatelia sú naštvaní. A nie je na tom nič zlé povedať, viete, že ste sa prepočítali. Pozrite sa. Jediné, čo od vás chcem, je toto. Chcem len nájsť 11 780 hlasov, pretože sme vyhrali. Mali by ste chcieť, aby bol výsledok volieb presný a spravodlivý. A ste republikán,“

šokoval dosluhujúci americký prezident v takmer hodinovom rozhovore. Raffensperger sa mu niekoľkokrát snažil vysvetliť, že výsledok volieb bol skontrolovaný auditom a je určite presný. Trump ho však nepočúval a tvrdil, že mu boli v Spojených štátoch celkovo odopreté stovky tisíc hlasov.

Miloš Zeman kritizuje BIS

Otvoriť v galérii (5)
Třetí prezident České republiky, Miloš Zeman
Třetí prezident České republiky, Miloš ZemanSource: Profimedia.cz

Prezident Českej republiky sa pustil hlavne do riaditeľa Bezpečnostnej informačnej služby Michala Koudelku. Toho v minulosti už päťkrát odmietol vymenovať do generálskej hodnosti. Podľa prezidentskej analýzy Koudelka dlhodobo neplní svoje povinnosti, neposkytuje a zamlčuje informácie zákonným adresátom a zverejňuje ich v rozpore so zákonom. Jeden a pol stránkový dokument výčitiek spracoval bývalý šéf analytiky BIS Jiří Rom, ktorý sa pred piatimi rokmi neúspešne uchádzal o post šéfa Bezpečnostnej informačnej služby a minulý rok nastúpil do prezidentskej kancelárie. Stála komisia Snemovne pre kontrolu BIS už začiatkom decembra povedala médiám, že nenašla žiadne pochybenie zo strany informačnej služby ani jej šéfa Koudelku. Sám premiér Andrej Babiš sa vyjadril, že nemá k jeho práci výhrady.

Luxusní rodinný dům 7+1 na pronájem, Průhonice
Luxusní rodinný dům 7+1 na pronájem, Průhonice, Okolí Prahy

Ázijské akcie atakujú historická maximá

Otvoriť v galérii (5)
Pataca, oficiální měna Macau
Pataca, oficiální měna MacauSource: Unsplash.com/macauphotoagency

Akcie v Ázii v mnohých prípadoch prekonali historické rekordy. Stúpajú aj v posledných hodinách. Investori vložili svoju nádej do vakcíny, od ktorej si sľubujú globálny ekonomický vzostup. Vrásky im pridáva len možné sprísnenie protikoronavírusových opatrení v Tokiu, ktoré stiahlo japonské akcie z tridsaťročného maxima. Index ázijsko-pacifických akcií vzrástol o 1,2 % a atakoval ďalší historický rekord. Južná Kórea pridala dokonca 2 percentá a zaznamenáva prudký vzostup hlavne vďaka sektorom čipov a automobilov. Čínske modré čipy narástli o 3 desatiny percenta.

Investori sa stále spoliehajú na to, že centrálne banky budú držať lacné peniaze, zatiaľ čo vakcíny proti koronavírusu pomôžu postupom času oživiť globálnu ekonomiku. Dôvera ľudí je veľká aj napriek tomu, že vírus zatiaľ celosvetovo stále postupuje a na mnohých miestach planéty borí jesenné smutné rekordy. Poklesol len japonský Nikkei, ktorý zažil pád o 0,4 % potom, čo predseda japonskej vlády Jošihide Suga potvrdil, že vláda zvažuje výnimočný stav pre Tokio a tri okolité prefektúry.

Jared Leto by si rád znovu zahral Jokera

Otvoriť v galérii (5)
Americký herec Jared Leto jako Joker
Americký herec Jared Leto jako JokerSource: © Warner Bros. Entertainment

Štyridsaťdeväťročný spevák a herec vo svojom rozhovore pre časopis Variety pripustil, že by si niekedy v budúcnosti rád zopakoval rolu Jokera. V tej sa predstavil v roku 2016 v kasovom trháku Jednotka samovrahov (Suicide Squad) po boku Margot Robbie a Willa Smitha.

„Je ťažké povedať tej postave nie. V kariére hráte len veľmi málo postáv, ktoré nemajú absolútne žiadne pravidlá. S Jokerom som si užil veľa zábavy,“

povedal hollywoodsky herec a frontman hudobnej skupiny Thirty Seconds to Mars. V tomto roku by sa mal objaviť ako Mr. J v chystanom štvordielnom seriáli Justice League: The Snyder Cut na HBO Max. Režisér Zack Snyder tvrdí, že vzniklo viac ako 2,5 hodiny nových materiálov a môžeme sa tešiť na grandiózne vizuálne efekty. Okrem Jareda by sa mal v nových scénach objaviť aj Joe Manganiello.

Transparentný displej od LG sa bude hodiť i pri pandémii

Otvoriť v galérii (5)
Nový OLED displej od firmy LG
Nový OLED displej od firmy LG Source: LG Tech

Juhokórejská spoločnosť LG Electronics Inc. dokončila vývoj transparentného 55-palcového OLED displeja, ktorý funguje aj ako zábrana proti šíreniu COVID-19 a iných vírusových ochorení. Táto technológia by mala byť predstavená na akcii CES 2021 (International Consumer Electronics Show). Firma si od neho sľubuje veľkú pozornosť verejnosti a veľký komerčný úspech. Využitie je veľmi rôznorodé. Displej bol navrhnutý primárne tak, aby fungoval ako zábrana pre reštaurácie a ďalšie prevádzky, ktoré momentálne musia dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Môže sa použiť aj ako plocha s jedálenským menu. Firma si dokáže predstaviť využitie transparentného displeja tiež v inteligentných domácnostiach koncových zákazníkov či vo vlakoch metra na oknách.

To je od nás na pondelkové ráno všetko. Prajeme vám, nech je váš prvý pracovný deň v roku 2021 úspešný.

„Skvelé veci pochádzajú z tvrdej práce a vytrvalosti. Bez výhovoriek,“

povedal pred pár rokmi legendárny americký basketbalista Kobe Bryant. A mal pravdu!

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie