Top hledané
Výsledky (0)
Tieto správy nám rozprúdili krv v žilách!

Ranné vtáča: Nový koordinátor očkovania v Prahe. Poľsko proti potratom. Dokument o kráľovskej rodine

Sabina Štaubertová
30.Jan 2021
3 minuty čtení
Královna Alžběta II.

V Poľsku protestujú proti zákazu potratov. Ďalšie štáty Európskej únie sprísňujú pravidlá pre cestovanie. Február klope na dvere a s ním zmeny v pražskej metropole. Kto sa v Prahe stane novým koordinátorom očkovania? To všetko vám prináša dnešné Ranné vtáča.

Nový koordinátor očkovania pre Prahu

Otvoriť v galérii (5)
Očkování
OčkováníSource: Pixabay.com/KitzD66

Pražania budú mať od februára nového koordinátora očkovania. Stane sa ním Martin Ježek, riaditeľ odboru zdravotníctva Magistrátu hlavného mesta Prahy. Súčasný koordinátor David Doležil, ktorý vo funkcii pôsobí už od začiatku, sa ku koncu januára rozhodol odísť. Naďalej bude vykonávať funkciu riaditeľa Mestskej polikliniky Praha. Za plné nasadenie v priebehu svojho pôsobenia na pozícii očkovacieho koordinátora dostal poďakovanie od Mileny Johnovej, radnej hl. m. Prahy pre zdravotníctvo a sociálnu politiku. Hoci má byť očkovací koordinátor najdôležitejšou osobou v celom procese očkovania, vedenie hlavného mesta naďalej kritizuje českú vládu za zlú komunikáciu a malé právomoci, ktoré koordinátorom bránia v efektívnejšej práci. V súčasnosti mesto pracuje na vlastnej, „pražskej stratégii“ očkovania a verí, že v dohľadnom čase sa podarí zlepšiť neustále sa meniace podmienky zo strany štátu.

„V rámci veľmi špecifickej situácie na území hlavného mesta, keď Praha nemá vlastné distribučné očkovacie miesto a tie existujúce sú organizácie priamo riadené ministerstvom zdravotníctva, sa budem snažiť najmä o maximálne fungujúcu komunikáciu a kooperáciu všetkých dotknutých subjektov v rámci vakcinácie na území metropoly. Jedine tak sa nám spoločne podarí túto veľmi ťažkú úlohu zvládnuť,“

načrtol nový koordinátor Martin Ježek.

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m, Praha 10

Francúzsko uzatvára hranice pre väčšinu cestujúcich mimo EÚ

Otvoriť v galérii (5)
Letiště
LetištěSource: Pixabay.com/MichaelGaida

Nepriaznivý vývoj celosvetovej pandémie neprospieva cestovaniu. Len pár dní po tom, ako Česká republika sprísnila opatrenia a zakázala vstup do krajiny všetkým cudzincom, ktorí na to nemajú nevyhnutný dôvod, ju nasledujú aj ďalšie štáty EÚ. Aj francúzsky premiér Jean Castex ohlásil nové obmedzenia v boji s koronavírusom. Od nedele budú zakázané všetky cesty do Francúzska pre cestovateľov, ktorí nie sú z Európskej únie. Takisto sa sprísnia požiadavky na testovanie pre cesty zo štátov Európskej únie.

„Chceme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme sa vyhli ďalšiemu lockdownu. Nasledujúce dni budú rozhodujúce,“

uviedol Jean Castex.

Protesty v Poľsku

Otvoriť v galérii (5)
Protesty ve Varšavě
Protesty ve VaršavěSource: Profimedia.cz

Tisíce ľudí po celom Poľsku sa búria aj napriek vládnym opatreniam. V piatok sa davy vydali do ulíc a protestovali proti úplnému zákazu potratov. Konzervatívna poľská vláda ho uviedla do platnosti v priebehu týždňa. Podľa nového zákona je možné legálne vykonávať potrat len v prípade znásilnenia, incestu a pri ohrození života matky. Lekárov, ktorí budú vzdorovať tomuto zákonu, môže čakať väzenie. Potraty v Poľsku sú už dlhodobo diskutovaná téma a už v priebehu októbra miestny Ústavný súd takmer znemožnil vykonávať legálne potraty.

Nadácia Black Lives Matter získala švédsku cenu za ľudské práva

Otvoriť v galérii (5)
Protesty Black Lives Matter
Protesty Black Lives Matter Source: Freepik.com

Nadácia Black Lives Matter Global Network bola ocenená švédskou cenou Olof Palme. Black Lives Matter sa v Amerike objavilo v roku 2013 a upozorňovalo na rasovú nerovnosť. Povedomie ľudí si získalo najmä minulý rok, keď ľudia na celom svete vyšli do ulíc a protestovali proti policajnej brutalite s údajným rasistickým podtextom. Švédske ocenenie za ľudské práva Olof Palme pripomína pamiatku rovnomenného predsedu vlády a významného obhajcu ľudských práv, ktorého v roku 1986 zavraždili v Stockholme. Slávnostné odovzdanie prebehne dnes, ceremoniál sa uskutoční len online.

„To ukazuje, že rasizmus a rasistické násilie nie sú problém len americkej spoločnosti, ale globálnym problémom,“

uviedli organizátori ceny Olof Palme. Nejde o prvú významnú nomináciu. Nórsky poslanec Petter Eide nominoval organizáciu BLM na tohtoročnú Nobelovu cenu za mier.

Zakázaný britský dokument o kráľovskej rodine unikol na YouTube

Otvoriť v galérii (5)
Královna Alžběta II. s manželem
Královna Alžběta II. s manželemSource: Profimedia.cz

Na populárnu platformu YouTube záhadne unikol neslávne známy dokumentárny film o britskej kráľovskej rodine z roku 1969, ktorý údajne zakázala kráľovná Alžbeta II. Dokument mal byť zakázaný pre to, že verejnosti poskytol príliš intímny pohľad do života kráľovskej rodiny. Film uzrel svetlo sveta v 70. rokoch. Takmer okamžite si získal priazeň miliónov divákov. Neskôr bol na žiadosť Buckinghamského paláca stiahnutý z obrazoviek a uložený do archívu. Nie je známe, ako sa film s názvom Kráľovská rodina objavil, ani kto ho zverejnil na YouTube, ale po odoslaní žiadosti upozorňujúcej na porušenie autorských práv bolo video zase rýchlo odstránené. Buckinghamský palác celú situáciu odmietol komentovať.

To je od nás na dnes všetko. Prajeme vám pokojnú sobotu a nezabudnite na slová britského speváka a hudobného skladateľa Johna Lennona:

„Život je to, čo sa deje, keď sa zaoberáme inými vecami.“

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie