Top hledané
Výsledky (0)
Tieto správy nám rozprúdili krv v žilách!

Ranné vtáča: Na USA sa rútia dva hurikány. Liečba Covidu-19 krvnou plazmou. Apple otvára pobočku na morskej hladine

Ing. Petra Zelená
24.Aug 2020
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty čtení

Máme tu nový týždeň a s ním Ranné vtáča, ktoré vás udržuje v obraze neďalekého aj svetového diania. Takže sa pohodlne usaďte, začíname…

Termín, od ktorého začne v Česku platiť skrátená karanténa, sa posunul

Skrátenie izolácie nakazených ochorením Covid-19 a karantény kontaktov z dvoch týždňov na desať dní, ktoré bolo v Česku avizované minulý týždeň, začne platiť neskôr, ako sa pôvodne uvádzalo. Na zmene pravidiel pre izoláciu nakazených ochorením Covid-19 a karanténu kontaktov sa zhodla minulý pondelok rada vlády pre zdravotné riziká. Podľa nových pravidiel, ktoré minulý týždeň oznámil český vládny splnomocnenec pre vedu a výskum v zdravotníctve Roman Prymula, budú musieť nakazení ľudia bez príznakov zostať v izolácii desať dní namiesto pôvodných dvoch týždňov. Na ukončenie karantény ani izolácie nebude potrebný test.

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m, Okolí Prahy

Zelené strechy zaznamenali raketový rast

Výška dotácie stúpla v Česku od tohto mája o 60 percent z 500 na 800 českých korún (z 20 na 30 eur, pozn. red.) za meter štvorcový zelenej plochy na streche. Znamená to, že v závislosti od zvoleného typu strechy, vegetácie a spôsobu realizácie môže dotácia pokryť aj plnú výšku spôsobilých nákladov. Zelené strechy na domoch šetria výdaje za energie, ochladzujú budovy a znižujú odtok dažďovej vody, prašnosť aj hlučnosť. Podľa referentky komunikácie českého Štátneho fondu životného prostredia Stanislavy Beyerovej rastie záujem o podporu vegetačných striech. Vegetačné strechy rastú medziročne odhadom tridsaťpercentným tempom a tento trend pozorujeme v posledných piatich rokoch.

Otvoriť v galérii (6)
Zelené střechy zaznamenaly raketový růst.
Zelené střechy zaznamenaly raketový růst.Source: pixabay.com/cs

Na USA sa rútia dva hurikány naraz

Tropická búrka Marco v nedeľu zosilnela na hurikán. Vietor dosahuje rýchlosť 120 kilometrov za hodinu. Na juh USA hurikán dorazí v pondelok. A aby toho nebolo málo, za hurikánom postupuje ešte tropická búrka Laura. Aj tá by mohla zosilnieť na hurikán. Oba hurikány navyše krátko po sebe dorazia do amerického štátu Louisiana. Podľa meteorologičky Dagmar Honsovej nejde o najničivejšie hurikány, na Saffirovej-Simpsonovej stupnici budú dosahovať prvé dve kategórie, no vzhľadom na to, že budú postupovať v rýchlom slede za sebou, hrozí vysoké riziko záplav z prívalových dažďov. „Toto je niečo, čo sme tu ešte nemali, dva očakávané hurikány v našom štáte takto blízko za sebou,” uviedol guvernér Louisiany John Bel Edwards a vyzval Biely dom, aby vyhlásil v oblasti federálny stav núdze.

Otvoriť v galérii (6)
Zkrácená karanténa začne platit později.
Zkrácená karanténa začne platit později.Source: pixabay.com/cs

Amerika lieči koronavírus krvnou plazmou

Liečba vlastnou krvnou plazmou, v ktorej sú obsiahnuté protilátky, ktoré si jedinec prirodzene vyrába v reakcii na infekciu, sa už dlho podáva pacientom trpiacim infekčnými chorobami. Po novom ju však ako urgentnú núdzovú liečbu podstupujú aj ľudia s ochorením Covid-19. „Jej výhody značne prevyšujú možné riziká,“ tvrdí Stephen Hahn, komisár FDA, podľa ktorého došlo k zlepšeniu stavu pacientov nakazených koronavírusom o 35 %. Najväčšia úspešnosť liečby krvnou plazmou je pozorovaná u ľudí do osemdesiat rokov, ktorí nie sú napojení na respirátor.

Otvoriť v galérii (6)
Léčba vlastní krevní plasmou zaznamenala úspěch v boji s onemocněním covid-19.
Léčba vlastní krevní plasmou zaznamenala úspěch v boji s onemocněním covid-19.Source: pixabay.com/cs

Apple Store na vode

Spoločnosť Apple otvára v Singapure svoju tretiu pobočku, a to rovno na morskej hladine! Technologický magnát umiestnil nový obchod v kupolovitej štruktúre položenej na vode v Marina Bay Sands, ktorá v rokoch 2011 až 2016 slúžila ako nočný klub. Dátum otvorenia však ešte nebol stanovený.

Otvoriť v galérii (6)
Nový AppleStore bude stát na vodě.
Nový AppleStore bude stát na vodě.Source: pixabay.com/cs

Konečne voľná! Victoria's Secret ako samostatná spoločnosť

Spoločnosť L Brands, Inc. plánuje osamostatniť značku Victoria's Secret. Tá by mala čoskoro začať fungovať ako samostatná jednotka. Očakáva sa, že sa tak ročne nielen znížia náklady o približne 400 miliónov dolárov, ale tiež sa zefektívni zdieľanie firemných a ďalších funkcií.

Otvoriť v galérii (6)
Dva hurikány najednou mohou způsobit nevyčíslitelné škody.
Dva hurikány najednou mohou způsobit nevyčíslitelné škody.Source: pixabay.com/cs

To je na dnes všetko a zajtra sa na vás budeme opäť tešiť s novinkami! Ako totiž raz vyhlásila anglická spisovateľka Virginia Woolfová:

„K zmenám dochádzalo neustále a možno to nikdy neprestane.“

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie