Top hledané
Výsledky (0)
Tieto správy nám rozprúdili krv v žilách!

Ranné vtáča: Miliónový Feri na Instagrame. Tancujúci dom bude svietiť namodro. Centrum pre ľudí bez domova

Kateřina Ostrejšová
12.Feb 2021
+ Pridať na Seznam.cz
4 minuty čtení
Dominik Feri

Český politik Dominik Feri vo svojich dvadsiatich štyroch rokoch borí Instagram, včera presiahol hranicu jedného milióna sledujúcich. Tancujúci dom bude v pondelok svietiť namodro na pomoc rodinám, ktoré bojujú s Angelmanovým syndrómom. Praha bude pomáhať aj ľuďom bez domova, vznikne pre nich nové centrum v Holešoviciach.

Nové centrum pre ľudí bez domova

Otvoriť v galérii (5)
Muž na ulici bez domova.
Muž na ulici bez domova.Source: Freepik.com

Denné i nočné centrá v Prahe sú aktuálne úplne plné. Mrazivé počasie ohrozuje každý deň veľký počet ľudí bez domova. Praha preto dnes otvorí dočasnú celodennú ubytovňu pre najvážnejšie prípady. Aj v ubytovacích zariadeniach pritom pokračuje pravidelné testovanie ľudí bez domova na Covid-19.

„Hostel s kapacitou 78 lôžok bude slúžiť najzraniteľnejším ľuďom, u ktorých sociálni pracovníci denných centier a terénnych tímov vyhodnotia, že sú najviac ohrození a hrozí reálne riziko, že by v mrazoch mohli prísť o život. Hostel situovaný v Holešoviciach bude fungovať ako dočasná ubytovňa, takže ľudia tu budú mať možnosť zostať po celý deň a budú mať tiež zaistenú stravu,“

vysvetľuje Milena Johnová, radná pre sociálnu politiku a zdravotníctvo. Sociálni pracovníci očakávajú, že kapacita novo otvoreného hostela sa veľmi skoro zaplní. Mesto počíta s prevádzkovaním dočasného ubytovania počas nasledujúcich 2 až 3 týždňov. V menej komfortných nocľahárňach sa tým pádom uvoľnia lôžka pre ďalšie osoby bez domova.

Melbourne znova do karantény

Otvoriť v galérii (5)
Park v Melbourne.
Park v Melbourne.Source: Freepik.com

Druhé najľudnatejšie mesto v Austrálii, Melbourne, vstúpi do päťdňového uzamknutia pre pandémiu koronavírusu. Divákom tenisového turnaja Australian Open tak zablokovali väčšinu zápasov.

Vo štvrtok totiž hlavné mesto štátu Victoria registrovalo 13 pozitívnych prípadov, pričom všetky boli spojené s vysoko nákazlivou britskou mutáciou. Melbourne sa uzatvorí od dnešnej polnoci.

„Musíme predpokladať, že v komunite existujú ďalšie prípady, než ktoré sme dosiaľ zaznamenali, a že sa pohybujú rýchlosťou, ktorú sme v posledných 12 mesiacoch nikde v našej zemi nepozorovali,“

povedal premiér štátu Victoria Daniel Andrews novinárom. Andrews tiež uviedol, že šírenie britského variantu vírusu bolo oveľa rýchlejšie než v prípade predchádzajúcich ohnísk v krajine.

Tancujúci dom sa rozsvieti namodro

Otvoriť v galérii (5)
Tančící dům při západu slunce.
Tančící dům při západu slunce. Source: Pixabay.com/d_poltoradnev

Už v pondelok 15. februára sa o 18:00 pod záštitou starostky mestskej časti Praha 2 Jany Černochovej a zástupkyne starostky Alexandry Udženija rozsvieti Tancujúci dom namodro, a to pri príležitosti medzinárodného dňa Angelmanovho syndrómu a na pomoc rodinám, ktoré každý deň bojujú s neľahkým osudom. Deti s Angelmanovým syndrómom, inak nazývaným tiež syndróm šťastného dieťaťa, trpia vzácnym genetickým ochorením. Sprevádzajú ho problémy s pohybom, oneskorený vývoj či epilepsia. Hovorí sa im tiež anjelské deti, pretože sa často hlasno smejú.

Taký osud postretne v Českej republike viac ako 100 rodín a aj preto chce Praha 2 symbolickým rozsvietením Tancujúceho domu prispieť k popularizácii tohto ochorenia, ktoré u nás nie je dostatočne známe a ktoré má veľkú nádej na liečbu. Ochorenie je v túto chvíľu nevyliečiteľné, no odborníci veria, že liečba je na dosah.

Burj Khalifa, Cleveland Tower, Mercedes-Benz Superdome či Niagarské vodopády – to sú ďalšie monumenty, ktoré každý rok na znamenie Angelmanovho syndrómu svietia po celom svete modrou farbou. A to s jediným cieľom – podporiť výskum tohto vzácneho ochorenia. Praha sa teda od pondelka stane takisto súčasťou tejto iniciatívy.

Feri dosiahol 1 milión fanúšikov

Otvoriť v galérii (5)
Dominik Feri a jeho typický vykřičník.
Dominik Feri a jeho typický vykřičník.Source: archiv Dominika Feriho

Český politik Dominik Feri vo svojich dvadsiatich štyroch rokoch borí Instagram! Už dlhšie patrí medzi influencerskú špičku, a to najmä vďaka veľmi dobrému mapovaniu situácie okolo pandémie koronavírusu. Svojich sledujúcich neustále zásobuje novinkami vo vládnych opatreniach a dianím z poslaneckej snemovne. Umožňuje tak ľuďom nazrieť do českého politického sveta. A evidentne sa mu to vypláca! Včera mladý politik presiahol hranicu jedného milióna sledujúcich a dotiahol sa tak na umelkyňu Silviu Mahdalovú alebo populárneho moderátora Leoša Mareša. Od večera dostal Feri množstvo gratulácií, ktoré si zaslúžil svojimi typickými žltými výkričníkmi. Čierny výkričník na žltom podklade a krátky, maximálne výstižný text, ktorý reportuje najnovšie informácie okolo koronavírusu – to je Feriho kľúč k úspechu.

„Je vás tu celý jeden milión. Nesmierne si toho vážim a ďakujem vám. Spolu sme dali českému Instagramu nový rozmer. A spolu zvládneme aj ten blbý vírus,“

oznámil vo svojom príspevku. Ešte pred pandémiou mal Feri na svojom účte 100 tisíc fanúšikov, za necelý rok mu tak pribudlo viac ako 900 tisíc sledujúcich.

Prodej luxusního bytu s terasou, Praha 8
Prodej luxusního bytu s terasou, Praha 8, Praha 8

Britská ekonomika by podľa prieskumu mala dosiahnuť úrovne pred koronavírusom do dvoch rokov

Otvoriť v galérii (5)
Žena dělá účetnictví.
Žena dělá účetnictví.Source: Freepik.com

Britská ekonomika sa tesne vyhne dvojitému poklesu a počas dvoch rokov by sa mala vrátiť na úroveň pred COVID-19. Tvrdia to ekonómovia v prieskume agentúry Reuters. Krajina utrpela najvyšší počet obetí súvisiacich s pandémiou koronavírusu v Európe, vláda tak musela znova zaviesť prísne opatrenia, aby sa pokúsila zastaviť šírenie vírusu.

Predpovede uvádzali, že hrubý domáci produkt sa v tomto štvrťroku zníži o 3 %, čo je viac ako dvojnásobok predpovede z minulého mesiaca. Británia však patrí medzi popredné krajiny v aplikácii vakcín u svojej populácie a očakáva sa, že HDP v druhom štvrťroku vzrastie o 4,7 %, pretože je pravdepodobné, že niektoré obmedzenia budú zrušené. Podľa odborníkov prudký pokles pozitívnych prípadov v Británii naznačuje, že vláda bude môcť od 22. februára stanoviť plány na opätovné otvorenie škôl, nasledované maloobchodníkmi a sektorom spotrebiteľských služieb.

Pre rok 2021 ako celok bola revízia prognózy rastu znížená na 4,7 % zo 4,9 %. Na otázku, ako dlho potrvá, kým ekonomika dosiahne úroveň pred koronavírusom, odpovedal Samuel Tombs zo spoločnosti Pantheon Macroeconomics, že do dvoch rokov odteraz.

To je na dnes z Ranného vtáčaťa všetko. Prajeme vám krásny piatok a víkend plný radosti, ktorú nezabudnite opätovať, pretože ako povedala spisovateľka Karolína Světlá:

„Ak chceš pocítiť, čo je to radosť, prinášaj radosť ostatným.“

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie