Top hledané
Výsledky (0)
Tieto správy nám rozprúdili krv v žilách!

Ranné vtáča: Melania Trump ohrozila detských pacientov. Ďalšej vakcíne chýba už len krok k schváleniu. Nový zákon o znásilnení

Šárka Peková
16.Dec 2020
+ Pridať na Seznam.cz
4 minuty čtení
Melania Trump

Ranné vtáča vám praje pohodovú stredu! Snáď ju budete mať pokojnejšiu ako Melania Trump, ktorá musí vysvetľovať, prečo si v detskej nemocnici sňala rúško. Oslavovať dnes, naopak, môžu ženy v Pakistane, pretože nový zákon o znásilnení konečne vstúpil do platnosti. Čo všetko sa ešte udialo za posledné hodiny doma a vo svete?

Väčšia spolupráca pri výstavbe Smíchova

Na jednom z najdôležitejších pražských brownfieldov sa začala túto jeseň prvá fáza výstavby projektu Smíchov City. Celú lokalitu ale čakajú aj ďalšie stavebné zámery, ako je rekonštrukcia Smíchovskej železničnej stanice či vznik záchytného parkoviska P+R. Na rýchlejšiu komunikáciu a jednoduchšie plánovanie v dlhodobom horizonte zakladajú kľúčoví vlastníci projekt, do ktorého vstúpi hlavné mesto aj mestská časť Praha 5.

„Cieľom spolku je vybudovanie novej modernej pražskej štvrte, s ktorej výstavbou je spojená koordinácia všetkých projektov od rôznych investorov. Na to treba definovať hlavné úlohy, ako je identifikácia hlavných problémov v území či nastavenie efektívnej spolupráce medzi Prahou, mestskou časťou a kľúčovými vlastníkmi,“

opisuje dôvod vzniku spolku Petr Hlaváček, I. zástupca primátora.

Spolok bude založený spoločnosťami Sekyra Group a Českou spořitelnou NHQ, ktoré vlastnia najväčšiu časť tohto územia. Vstupom hlavného mesta a mestskej časti Prahy 5 do spolku bude posilnená rola Prahy z pohľadu rozvoja, dopravy aj ďalších verejných záujmov v tejto lokalite, ako je napríklad výstavba základnej školy. Novú mestskú štvrť doplní aj moderný terminál Smíchov, ktorý umožní prepojenie železnice, metra, električiek a autobusov a v režime záchytného parkovania ponúkne aj dostatočné kapacity pre autá.

Otvoriť v galérii (5)
Petr Hlaváček
Petr HlaváčekSource: Petr Hloušek/Právo/ Profimedia

Melania Trump si sňala rúško v detskej nemocnici

Prvá dáma Melania Trump porušila nariadenie v súvislosti s maskami v Detskej národnej nemocnici, keď si sňala masku a čítala deťom knihy.

Melania navštevuje deti v nemocnici každý rok odvtedy, ako sa stala prvou dámou a pokračuje v tradícii aj napriek pandémii spôsobenej koronavírusom. Prvá dáma dorazila do hlavného átria nemocnice v maske. Keď sa posadila na svoje miesto pred stromom, masku si sňala. Dodržala síce sociálny odstup, v pravidlách nemocnice sa však vyžaduje, aby všetci návštevníci nosili masku.

„Každý musí v detskom národnom zariadení nosiť po celú čas pobytu masku, aby zabránil šíreniu COVID-19,“

uvádza sa v pravidlách nemocnice.

Kancelária prvej dámy zatiaľ neposkytla vyjadrenie, prečo si Melania masku sňala a či na to získala mimoriadne povolenie.

Otvoriť v galérii (5)
Melania Trump
Melania TrumpSource: Profimedia

Novej vakcíne Moderna chýba už len krok k schváleniu

Podľa regulačných orgánov je vakcína americkej spoločnosti Moderna bezpečná a na 94 % účinná, čo umožňuje jej použitie v núdzovom režime. Úspešná analýza vykonaná Americkým úradom pre potraviny a lieky (FDA) znamená, že by sa mohla stať druhou vakcínou proti koronavírusu, ktorá bude v USA povolená. Celkovo sa jej testovania zúčastnilo viac ako 30 000 ľudí s účinnosťou 94,1 %. Táto informácia sa objavila deň po tom, ako Američania v celej krajine začali dostávať injekcie vakcíny Pfizer-BioNTech.

V 54-stranovom dokumente sa uvádza, že neexistujú žiadne zvláštne obavy o bezpečnosť a že závažné nežiaduce účinky boli vzácne. Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patrila horúčka, bolesti hlavy, svalov a kĺbov. Rovnako ako pri vakcíne Pfizer bude aj pri variante od spoločnosti Moderna treba druhú dávku, ktorá by sa mala aplikovať 28 dní po prvej dávke.

Minulý týždeň zverejnil úrad FDA podobné údaje o vakcíne spoločnosti Pfizer, a to pred hlasovaním o jej schválení. Ak bude Moderna tento týždeň schválená tímom odborníkov a šéfom vakcín FDA, mohli by sa dodávky začať distribuovať do 24 hodín.

Otvoriť v galérii (5)
Injekce - aplikace vakcíny
Injekce - aplikace vakcínySource: Pixabay/whitesesssion

Historická vila na prodej, Praha 5 - 471m
Historická vila na prodej, Praha 5 - 471m, Praha 5

V Pakistane vstupuje do platnosti nový zákon o znásilnení

Pakistanský prezident Arif Alvi podpísal nové opatrenia proti znásilneniu, ktorých cieľom je urýchliť odsúdenie a sprísniť tresty. Na základe novej vyhlášky sa vytvorí národný register sexuálnych delikventov, identita obetí bude chránená a bude možná chemická kastrácia niektorých páchateľov. Špeciálne zrýchlené súdy budú prerokovávať prípady znásilnení a očakáva sa, že rozsudok vynesú do štyroch mesiacov.

Na vyhlášku sa však zniesla aj vlna kritiky: tresty sú vraj príliš tvrdé a úradníci pred schválením nedodržali povinný konzultačný proces. Vláda má teraz 120 dní na to, aby opatrenia prijala do parlamentu a nechala ich natrvalo prijať do zákona.

V Pakistane sa v posledných niekoľkých rokoch zvyšuje povedomie o sexuálnom násilí. V roku 2015 bola jedna žena brutálne znásilnená vo vzdialenej dedine a zábery útoku sa objavili na sociálnych sieťach. Krajina nemala zákony, na ktorých základe by bolo možné zakázať zdieľanie záznamu online.

Otvoriť v galérii (5)
Žena v Pákistánu
Žena v PákistánuSource: Unsplash/@rd421

LeBron a Microsoft vyzývajú fanúšikov

Na oslavu chystanej filmovej snímky Space Jam: A New Legacy sa Microsoft snaží vytvoriť videohru. Basketbalová hviezda LeBron James spolu s Microsoftom preto žiada fanúšikov o pomoc s jej vytvorením.

Technický gigant a herná divízia Xbox spustili dňa 14. decembra súťaž pre fanúšikov, ktorí majú za úlohu predložiť potenciálnu videohru Space Jam. Podmienku je, aby vychádzala z arkádového zážitku. Na účasť majú nárok záujemcovia starší ako 14 rokov. Jediné, čo musí každý účastník súťaže urobiť, je vybrať herný žáner pomocou kľúčového obrázka a potom opísať svoj nápad 500 slovami.

Tím nakoniec vyberie dvoch výhercov a ich nápady budú premenené na realitu, ktorá bude budúci rok k dispozícii ako benefit pre členov Xbox Game Pass Ultimate. Samozrejme, bude pre nich k dispozícii aj množstvo ďalších cien vrátane uvedenia ich mien v titulkoch hry, exkluzívneho balíčka víťazov s podpísanými suvenírmi LeBrona Jamesa, VIP balíčkov či tovaru od Space Jam: A New Legacy. Microsoft dokonca ponúka virtuálny workshop kódovania pre miestnu komunitu.

Otvoriť v galérii (5)
LeBron James
LeBron JamesSource: Profimedia

To je od nás na dnes všetko! Prajeme vám úspešný deň a nezabudnite ho začať s poriadnou dávkou elánu. Ako povedal Bob Marley:

„Miluj život, ktorý žiješ. Ži život, ktorý miluješ.“

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie