Top hledané
Výsledky (0)
Tieto správy nám rozprúdili krv v žilách!

Ranné vtáča: Eilish prehovorila o rozchode. V USA schválili tretiu vakcínu. Archeológovia oslavujú mimoriadny nález

Šárka Peková
28.Feb 2021
+ Pridať na Seznam.cz
4 minuty čtení
Billie Eilish

Speváčka Billie Eilish sa vo svojom novom dokumente otvorene rozhovorila o svojom bývalom partnerovi. Talianski archeológovia sa radujú z nálezu obradného koča a reč bude aj o vakcínach. V USA schválili novú jednorazovú vakcínu a prezident Zeman oznámil, že mu Putin sľúbil Sputnik.

Putin sľúbil Zemanovi vakcínu Sputnik

Otvoriť v galérii (5)
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš ZemanSource: Profimedia.cz

Prezident Miloš Zeman v sobotnom rozhovore pre českú televíznu stanicu uviedol, že má od Vladimira Putina sľúbenú dodávku ruskej vakcíny Sputnik. Miloš Zeman uviedol, že Vladimirovi Putinovi adresoval list, v ktorom ho o vakcínu Sputnik V po dohode s premiérom Andrejom Babišom požiadal.

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m, Praha 5

„Ak som správne informovaný tak tejto žiadosti bude vyhovené. Budeme ale, samozrejme, potrebovať tú certifikáciu,“

povedal Zeman televízii CNN Prima NEWS.

Zeman by netrval na schválení vakcíny Európskou liekovou agentúrou (EMA) a vraj by mu stačila certifikácia českého Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (SUKL).

V tom sa Zeman rozchádza nielen s mnohými odborníkmi, ale tiež s ministrom zdravotníctva Janom Blatným, ktorý už predtým vyhlásil, že o Sputniku V je možné uvažovať práve až vo chvíli, keď ho schváli EMA. Proces schválenia je však sám osebe zdĺhavý. Maďarsko a tiež Srbsko už nakúpili vakcínu Sputnik bez schválenia európskych úradov a očkujú ňou.

Pri Pompejach sa našiel výnimočný obradný koč

Otvoriť v galérii (5)
Archeologický park Pompeje
Archeologický park PompejeSource: Unsplash.com/@andyjh07

Talianski archeológia objavili v blízkosti starorímskeho mesta Pompeje obradný koč, ktorý je vo veľmi dobrom stave. Archeológovia povedali, že vďaka krehkosti použitých materiálov bolo ich úsilie obzvlášť zložité, pretože na jeho odkrytie bez poškodenia museli použiť špeciálne techniky vrátane formovania omietky. Podľa riaditeľa pompejských vykopávok Massima Osannu ide o prvý nález tohto druhu v oblasti Pompejí.

„Je to mimoriadny objav, ktorý posúva naše pochopenie starého sveta,“

poznamenal Osanna.

Nájdený koč sa podľa neho používal len počas sviatkov – pri prehliadkach alebo procesiách. Štvorkolesový koč sa našiel neďaleko stajne pri starej vile, kde boli v roku 2018 odkryté tri kone, a to vrátane jedného zapriahnutého. Koč bol vyrobený zo železa, dreva, bronzu a cínu a našiel sa asi 700 metrov severne od Pompejí, ktoré pochoval výbuch Vezuvu v roku 79 nášho letopočtu.

Guvernér New Yorku čelí novému obvineniu zo sexuálneho obťažovania

Otvoriť v galérii (5)
Andrew Cuomo
Andrew CuomoSource: Profimedia.cz

Guvernér New Yorku Andrew Cuomo sa na začiatku pandémie stal jedným z najvplyvnejších amerických demokratov, momentálne však čelí ďalšiemu obvineniu zo sexuálneho obťažovania. Guvernérova bývalá poradkyňa pre zdravotnú politiku Charlotte Bennettová povedala americkej tlači, že ju minulý rok obťažoval. Dvadsaťpäťročná žena uviedla, že sa jej guvernér pýtal mnoho otázok týkajúcich sa jej osobného života vrátane toho, či verí, že vek ovplyvňuje romantické vzťahy. V rozhovore tiež uviedla, že v júni minulého roka pán Cuomo hovoril o tom, že sa počas pandémie cítil osamelo, a spýtal sa jej, koho naposledy objala.

„Pochopila som, že guvernér so mnou chce spať, cítila som sa strašne nepohodlne a vystrašene a predpokladala som, že to je koniec mojej práce,“

povedala médiám Benettová.

Cuomo poprel akékoľvek nevhodné správanie a vyzval na nezávislé vyšetrovanie týchto obvinení. V minulosti čelil 63-ročný guvernér aj obvineniu zo šikany. Ďalšia bývalá asistentka Lindsey Boylanová obvinila v minulosti guvernéra zo sexuálneho obťažovania.

V USA schválili jednorazovú vakcínu proti koronavírusu

Otvoriť v galérii (5)
Vakcína proti covid-19
Vakcína proti covid-19Source: Unsplash.com/@hakannural

Americké regulačné orgány formálne schválili vakcínu proti koronavírusu Johnson & Johnson. Vakcína má byť nákladovo efektívnou alternatívou k vakcínam Pfizer a Moderna a je možné ju skladovať v chladničke namiesto mrazničky.

Vakcínu vyrába belgická firma Janssen a ide už o tretiu schválenú vakcínu v USA. Tá sa na rozdiel od dvoch už používaných prípravkov nemusí podávať v dvoch dávkach. Spoločnosť súhlasila s poskytnutím 100 miliónov dávok USA do konca júna. Prvé dávky by mohli byť pre americkú verejnosť k dispozícii už na budúci týždeň.

Prezident Joe Biden uvítal schválenie novej vakcíny ako vzrušujúcu správu pre všetkých Američanov a povzbudivý vývoj, varoval však, že boj sa zďaleka nekončí, pretože hrozbou sú najmä nové varianty koronavírusu.

„Hoci oslavujeme dnešné správy, naliehavo žiadam všetkých Američanov – neustále si umývajte ruky, zachovávajte spoločenský odstup a noste masky,“

uviedol Biden vo svojom vyhlásení.

Billie Eilish otvorene prehovorila o svojom rozchode s priateľom

Otvoriť v galérii (5)
Billie Eilish
Billie EilishSource: Profimedia.cz

Speváčka Billie Eilish sa prvýkrát otvorene vyjadrila o svojom bývalom priateľovi, raperovi Brandonovi Adamsovi, ktorý vystupuje pod svojím umeleckým menom 7:AMP. Vo svojom novom dokumente pre Apple TV+ sa 19-ročná speváčka podrobne zverila svojim fanúšikom so svojím vzťahom s hudobníkom, ktorému hovorí „Q“. Adams sa prvýkrát objavuje na záberoch dokumentu z konca roku 2018, keď mala Eilish 16 rokov. V dokumente je tiež vidieť, ako sa s ním drží za ruku na oslave svojich 17. narodenín, a tiež si s ním vyznáva lásku cez telefón. Na konci dokumentu Eilish alias Bad Guy a Q pár už netvoria.

„Len som nebola šťastná. A nechcela som rovnaké veci, aké chcel on,“

povedala otvorene Eilish.

Populárna speváčka sa s Adamsom rozišla v júni 2019, avšak ani jeden z nich nikdy nepotvrdil, že spolu chodia.

To by bolo na dnešné ráno všetko. Prajeme vám príjemný zvyšok víkendu a ak vás trápi myšlienka, že sa od zajtrajška opäť pritvrdzuje obmedzenie pohybu, spomeňte si na všetky slávne osobnosti. Alebo ako hovorí už spomínaná Billie Elish:

„Sláva je ťažká práca, nemôžem ísť nikam.“

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie