Top hledané
Výsledky (0)
Tieto správy nám rozprúdili krv v žilách!

Ranné vtáča: Cristiano Ronaldo borí rekordy. Zmutovaný koronavírus je na Slovensku. Nový Samsung už o týždeň

Lukáš Bilinec
05.Jan 2021
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty čtení
Portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo

Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo môže byť veľmi spokojný so svojimi číslami vo futbalových štatistikách i na sociálnych sieťach. Opačná situácia je na Slovensku, kde sa aj napriek prísnym zákazom a protiepidemickým opatreniam šíri nová mutácia koronavírusu. A vedeli ste, že vedec z Harvardu je presvedčený o tom, že bola v našej slnečnej sústave mimozemská loď?

Nová mutácia koronavírusu už je na Slovensku

Otvoriť v galérii (5)
Slovenské město Michalovce
Slovenské město MichalovceSource: Pixabay.com/SofiLayla

Pred niekoľkými týždňami vyvolala veľký rozruch správa o zmutovanom koronavíruse z južnej Británie. Veľká časť sveta ihneď pristúpila k drsným reštrikciám a izolovali sa aj niektoré časti samotnej Veľkej Británie. Ani to však nezastavilo šírenie nákazlivejšej formy koronavírusu. Nová mutácia B.1.1.7. bola už potvrdená aj na Slovensku. Tento kmeň koronavírusu sa objavil na východe krajiny.

„Už v prvých vzorkách z okresu Michalovce sa podarilo tímu Borisa Klempu v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou a Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského identifikovať tzv. anglický kmeň,“

uviedol na sociálnej sieti minister zdravotníctva Marek Krajčí. Britská forma koronavírusu je podľa vedcov až o 70 percent nákazlivejšia než pôvodný kmeň. Jeho šírenie je intenzívne medzi deťmi a častejšie u ľudí do 60 rokov veku.

Protiepidemický index sa v Čechách od zajtrajška zmení

Otvoriť v galérii (5)
Lidé na Karlově mostě v Praze
Lidé na Karlově mostě v PrazeSource: Unsplash.com/nathanvdg

Protiepidemický index PES zaznamená od stredy 6. januára značné zmeny. Uviedol to šéf českého ministerstva zdravotníctva Jan Blatný. Ten pôvodne uvádzal, že sa po novom začne PES počítať už od 1. januára, nakoniec sa však rozhodol termín posunúť. Vo výpočte výsledného indexu rizika sa už nebude brať do úvahy percento novo nakazených, pretože je skreslené celoplošným antigénnym testovaním. To zvyšuje pozitivitu testov i reprodukčné číslo a umelo navyšuje index rizika, ktorý sa tak drží vysoko nad prelomom 4. a 5. stupňa v protiepidemickom indexe PES.

Od zajtrajšieho dňa by tak malo podľa ministerstva zdravotníctva výsledné skóre viac zodpovedať realite. Bude sa započítavať viac dát z nemocníc. Práve ich obsadenosť je významný ukazovateľ aktuálnej sily epidémie. Zahltenie zdravotníckeho systému krajiny je najväčším koronavírusovým strašiakom, pre ktorý sa po celom svete zavádzajú protiepidemické opatrenia.

Prodej luxusního domu, Praha - západ - 414 m2
Prodej luxusního domu, Praha - západ - 414 m2, Okolí Prahy

Cristiano Ronaldo boduje na ihrisku i na sociálnych sieťach

Otvoriť v galérii (5)
Pětatřicetiletý fotbalista Cristiano Ronaldo
Pětatřicetiletý fotbalista Cristiano RonaldoSource: Profimedia.cz

Rodák z mesta Funchal zažíva obdobie úspechov. Po tom, čo Cristiano Ronaldo zdieľal počas vianočných sviatkov na sociálnych sieťach fotku svojich štyroch detí a priateľky Georginy Rodriguez, zabodoval aj na futbalovom trávniku. V talianskej Sérii A strelil ďalšie dva góly a v počte gólov v profesionálnych futbalových zápasoch za tím či reprezentáciu už prekonal brazílskeho futbalistu Pelého. Jeden jediný gól mu chýba na vyrovnanie rekordu legendárneho českého futbalistu Josefa Bicana. Ronaldovi sa náramne darí i na sociálnych sieťach. Stal sa prvým človekom, ktorý na Instagrame nazbieral viac než 250 miliónov sledujúcich. Za rok 2020 si pripísal 50 miliónov nových priaznivcov. Práve táto sociálna sieť zaisťuje Cristianovi ďalší príjemný príjem. Za jedinú fotografiu vo feede si podľa informácií odborníkov hovorí čiastku v prepočte okolo 1,1 milióna eur.

Samsung Galaxy S21 už na budúci týždeň

Otvoriť v galérii (5)
Samsung Galaxy S21 Event
Samsung Galaxy S21 EventSource: Samsung

Spoločnosť Samsung oficiálne oznámi svoju novú vlajkovú loď v oblasti inteligentných telefónov Samsung Galaxy S21, a to už na budúci štvrtok 14. januára. Okrem základnej verzie budú predstavené i modely S21 Plus a prémiovejší S21 Ultra. Juhokórejský technologický gigant pomenoval akciu jednoducho Galaxy Unpacked a zvolil slogan „Welcome to the Everyday Epic“. Bude ju možné sledovať na stránkach Samsung.com alebo na YouTube od 16. hodiny nášho času. Okrem spomínaných troch nových smartfónov by mal Samsung predstaviť aj novú edíciu inteligentných hodiniek a nové slúchadlá Samsung Galaxy Buds Pro.

Profesor z Harvardu šokuje tvrdením o mimozemskej technológii

Otvoriť v galérii (5)
Lidská představa o mimozemšťanovi
Lidská představa o mimozemšťanoviSource: Unsplash.com/alphapacific

Teoretický fyzik Avi Loeb vo svojej pripravovanej knihe Mimozemšťan: Prvá známka inteligentného života mimo Zem (Extraterrestrial: The First Sign of Intelligent Life Beyond Earth) rozoberá svoju teóriu o neidentifikovanom objekte, ktorý vstúpil do našej slnečnej sústavy v roku 2017. Medzihviezdny objekt s názvom Oumuamua bol prvýkrát pozorovaný ďalekohľadom Pan-STARRS v havajskom observatóriu Haleakala. Zatiaľ čo väčšina vedcov tento objekt klasifikovala ako kométu, Avi Loeb je presvedčený o tom, že šlo o mimozemskú technológiu.

„Čo by sa stalo, keby jaskynný človek uvidel mobilný telefón? Celý život videl len kamene a myslel by si, že to je len nejaká lesklá skala,“

tvrdí päťdesiatdeväťročný izraelský vedec.

To je z našej strany na dnešok všetko. Prajeme vám bezstarostný a pokiaľ možno pokojný utorok. Nezabúdajte ani dnes na múdre slová starovekého filozofa Epiktétosa:

„Je len jedna cesta za šťastím, a to prestať sa trápiť tým, čo je mimo našu moc.“

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie