Top hledané
Výsledky (0)
Tieto správy nám rozprúdili krv v žilách!

Ranné vtáča: Amerika žaluje Google. Prymula sa vyjadril k Leošovi Marešovi. A o nových opatreniach

Linda Veselá
21.Oct 2020
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty čtení
Ministr zdravotnictví Roman Prymula v černé roušce

Nikoho neprekvapí, čo si myslí český minister zdravotníctva Roman Prymula o nových opatreniach. Chceli by ste radšej vedieť, čo si myslí o Leošovi Marešovi? Alebo aké auto získalo titul „najrýchlejšie auto sveta“? Tak pokračujte v čítaní!

Bez rúška ani krok

Otvoriť v galérii (5)
Žena má na sobě roušku
Žena má na sobě rouškuSource: freepik.com/photos/people

Od dnes začína v Česku platiť povinnosť nosiť rúško i vonku na území obce (vo všetkých zastavaných oblastiach), pokiaľ budete k ostatným bližšie ako dva metre. Opatrenia sa netýkajú členov rodiny či ľudí, ktorí športujú. Povinne si musíte rúško nasadiť aj v aute, ak sa v ňom práve nenachádzate sami alebo len so svojimi príbuznými.

Česká vláda však bude ráno rokovať o opatreniach proti ochoreniu COVID-19 znova. A zmierňovať ich zatiaľ rozhodne neplánuje, skôr naopak: minister zdravotníctva Roman Prymula v utorok naznačil, že môžu prísť ďalšie obmedzenia. Podľa niektorých médií poslanci diskutovali napríklad o obmedzeniach pohybu ľudí či otváracích časoch obchodov a služieb.

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město, Praha 1

Česko takisto zaznamenalo nový smutný rekord: za utorok v Česku pribudlo takmer dvanásť tisíc nakazených. To je najviac od začiatku epidémie. Extrémne vysoké čísla zaznamenala aj Praha, kde prvýkrát pribudlo viac než 1 500 nakazených.

Najväčšia kauza posledných desaťročí?

Otvoriť v galérii (5)
Vyhledávání na Google
Vyhledávání na GoogleSource: freepik.com/photos/background

Technologického giganta Google pravdepodobne čakajú náročné časy. Čelí totiž jednej z najväčších protimonopolných káuz v histórii USA.

Údajne mal porušovať zákon o zneužití tržnej sily – blokovať konkurentov a brániť tak svojim rivalom, aby získali publikum. Podľa žaloby napríklad platí Google ročne miliardy dolárov firmám Apple, LG, Motorola a Samsung a vývojárom prehliadačov Mozilla a Opera, aby mohol byť ich východiskovým vyhľadávačom. Pod žalobu sa podpísalo jedenásť amerických štátov.

A čo si o žalobe myslí Google? Nejako obzvlášť sa nestresuje:

„Ľudia používajú Google, pretože chcú, nie pretože musia alebo pretože nemôžu nájsť alternatívy.“

Svet lietania sa ďalej mení

Otvoriť v galérii (5)
Dívka stojí na letišti
Dívka stojí na letištiSource: freepik.com/photos/business

Hongkonská aerolinka Cathay Pacific plánuje prepustiť takmer 6 000 ľudí. Celkovo tak zruší 8 500 pracovných miest (takmer štvrtinu), viac ako 2 000 z nich je však v súčasnosti neobsadených. Cestovatelia z Česka a Slovenska spoločnosť poznajú vďaka letom do Juhovýchodnej Ázie, Austrálie či na Nový Zéland.

Aerolinka chce zároveň upraviť svoje zmluvy s pilotmi a palubným personálom:

„Celosvetová pandémia má zničujúci vplyv na lietanie a smutná pravda je, že sa musíme od základu reštrukturalizovať, aby sme prežili.“

Auto rýchlejšie ako hurikán

Otvoriť v galérii (5)
Nové nejrychlejší auto světa Tuatara
Nové nejrychlejší auto světa TuataraSource: Profimedia

Snívali ste už niekedy o motorovom vozidle, ktoré by bolo také rýchle, že by ste pri jazde v ňom videli všetko naokolo len ako rozmazanú šmuhu v spätnom zrkadle? Potom vás určite zaujme, že titul „najrýchlejšie sériovo vyrábané auto“ má nového majiteľa. Privlastnil si ho nie príliš známy výrobca automobilov SSC s vozidlom Tuatara.

V priebehu dvoch testoch na jedenásťkilometrovom úseku diaľnice blízko Las Vegas dosiahol tento automobil priemernú rýchlosť 508,7 kilometrov za hodinu. V súčasnosti plánuje spoločnosť SSC vyrobiť najviac stovku takýchto automobilov. Takže máte šancu: budete si ho môcť kúpiť! Teda, ak sa vám doma povaľuje niekoľko stoviek tisíc eur navyše…

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m, Praha 6

Spoločnosť SSC však nie je jediná, kto posúva limity sériových áut.

Pred viac než rokom vytvorila napríklad spoločnosť Buggati automobil, ktorý počas testovaní dosiahol priemernú rýchlosť 490,5 kilometrov za hodinu.

Prymula o Leošovi Marešovi

Otvoriť v galérii (5)
Ministr zdravotnictví Roman Prymula v černé roušce
Ministr zdravotnictví Roman Prymula v černé roušceSource: Profimedia

Rúška však nie sú to jediné, k čomu sa český minister zdravotníctva Roman Prymula vyjadruje. Na svojom twitterovom účte pridáva otázky, na ktoré potom prostredníctvom krátkych videí reaguje. Je bezpečné chodiť do obchodov? Čo hovoríte na to, že ľudia nedodržujú opatrenia? Ako je to s ventilátormi CoroVent?

Svet sa však pre koronavírus našťastie neprestal točiť a niektorých ľudí aj dnes zaujímajú aj iné veci. Napríklad to, či si minister všimol, že o ňom vo vysielaní hovoril Leoš Mareš.

Minister dokonca býval jeho pravidelným poslucháčom:

„Musím priznať – bez toho, aby som chcel kolegovi Marešovi lichotiť, že keď som ešte jazdil do práce svojím osobným autom, tak Evropa 2 bola stanica, ktorú som vždy počúval. S Patrikom Hezuckým vytvárali vždy hneď od rána príjemný kolorit tej cesty.“

A to je od nás na dnes všetko! Dúfame, že sme vám spríjemnili ráno, a prajeme vám krásny deň plný optimizmu. Ako totiž hovorí Winston Churchill:

„Pesimista vidí problém v každej príležitosti, optimista vidí príležitosť v každom probléme.“

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie