Top hledané
Výsledky (0)
Káže vodu, pije víno? Český minister zdravotníctva bol pristihnutý pri návšteve reštaurácie, a bez rúška. To ho teraz možno bude stáť ministerský post.

Prymula vo vláde končí. Babiš ho vyzval k rezignácii, rovnako ako Faltýnka

Linda Veselá
23.Oct 2020
4 minuty čtení
Ministr Roman Prymula, za ním jsou roušky

Ísť do práce, nakúpiť si, potom hneď domov a pri tom mať takmer neustále na tvári rúško. Presne k týmto krokom nabádal v posledných dňoch český minister zdravotníctva Roman Prymula. Potom však jeho samého vyfotili nielen ako vychádza z pražskej reštaurácie, ale navyše pri tom ani nemal zakryté dýchacie cesty. Opozícia aj minister vnútra Jan Hamáček ho preto už od rána vyzývali k rezignácii. Premiér Andrej Babiš na práve uskutočnenej tlačovej konferencii povedal, že ak Roman Prymula nerezignuje sám, odvolá ho. Rovnako tak aj Jaroslava Faltýnka, ktorý sa stretnutia takisto zúčastnil. Prymula neskôr doplnil, že sám od seba odstúpiť nehodlá.

Premiér Andrej Babiš požiadal ministra Prymulu o rezignáciu. Skončiť by mal aj Faltýnek na pozícii 1. zástupcu predsedu hnutia ANO.

„To, čo sa stalo dnes, je absolútna katastrofa. A je to pre mňa absolútny šok a nechápem, že keď my požadujeme od ľudí, aby dodržovali pravidlá, aby nosili rúška, dokonca aj v aute, komplikujeme život ľuďom tým, že sme zavreli reštaurácie, obchody, obmedzujeme ich v pohybe, tak musíme ísť príkladom,“

vysvetlil Babiš. Takáto chyba sa podľa neho nedá ospravedlniť. Prymula bol podľa neho významnou postavou počas prvej vlny a Babiša veľmi mrzí, čo sa stalo. Z hľadiska dôvery k vláde však nevidí iné riešenie.

Otvoriť v galérii (3)
Roman Prymula a Andrej Babiš
Roman Prymula a Andrej BabišSource: Profimedia

Prymula sa vraj o stretnutí dozvedel na poslednú chvíľu, mal na ňom byť aj riaditeľ z ostravskej nemocnice a údajne na ňom riešili plošné testovanie. To však podľa Babiša nemení nič na tom, že by Prymula mal ísť príkladom. Chyba síce podľa neho prišla v ten najhorší čas, ale nikto vraj nie je nenahraditeľný. Poobede bude situáciu riešiť v Lánoch s prezidentom Milošom Zemanom a urýchlene hľadať náhradu. Chcel by, aby bol Prymulov nástupca ideálne už na pondelkovom zasadnutí vlády.

Pristihnutý v reštaurácii a bez rúška

Len niekoľko dní po sprísnení opatrení a prosbách, aby ľudia zostávali doma, bol český minister zdravotníctva vyfotený v zatvorenej reštaurácii na pražskom Vyšehrade. Tam boli v tom čase aj ďalší dvaja ľudia vrátane predsedu poslancov ANO Jaroslava Faltýnka. Na ďalšej z fotografií vyfotenej pred reštauráciou minister nemá rúško – napriek tomu, že stojí vedľa svojho šoféra, ktorý ho na sebe má.

Sám k celej kauze uviedol, že ak si to verejnosť praje, nemá problém rezignovať. Za chybu však považuje len to, že pri nasadaní do auta nemal rúško.

Otvoriť v galérii (3)
Roman Prymula v šedém obleku
Roman Prymula v šedém oblekuSource: Profimedia

„Na základe obrázkov, ktoré sa dnes objavili, to vyzerá, že som niečo porušil. Ja s plnou vážnosťou vravím, že som nič neporušil,“

uviedol Prymula. Rezignovať preto nehodlá. Na ministerstve bol podľa svojich slov do pol desiatej, potom dostal Faltýnkovo pozvanie na schôdzu, a na tú odišiel. To ešte mal rúško. Na Vyšehrade prešiel cez reštauráciu do súkromných priestorov Vyšehradskej kapituly. Tá však dala od tvrdenia ruky preč.

„V tomto zmysle slova nebolo nič porušené,“

dodáva Prymula. Po rokovaní sa vracal cez vonkajšok. Tam bol podľa svojich slov sám. Potom prišiel k automobilu, sadol si doň a nasadil si rúško. Domnieva sa teda, že nič neporušil.

„Jediné, čo je technicky v priebehu sekúnd, že sa tam vyskytoval môj pracovník.“

Opozícia žiada rezignáciu od rána

Ku kauze už sa vyjadril vicepremiér a predseda ČSSD Jan Hamáček, podľa ktorého je takéto správanie výsmechom občanom a pohŕdaním voči tisíckam zdravotníkov pracujúcich v prvej línii. Prymula by mal preto podľa neho rezignovať.

„Bohužiaľ, minister Prymula prišiel týmto o všetku dôveryhodnosť ako hlavná tvár boja s pandémiou. Akokoľvek je to zložité, lebo je nespochybniteľným odborníkom a hlavným autorom stratégie proti Covidu, nemôže podľa mňa pokračovať ako minister zdravotníctva ČR,“

vysvetlil Hamáček. To isté si myslí aj opozícia. Podľa predsedu ODS Petra Fialu doslova platí, že „kážu vodu a pijú víno“.

Otvoriť v galérii (3)
Petr Fiala v košili
Petr Fiala v košiliSource: Profimedia

„Skutočne si niekto ešte myslí, že táto vláda nás dokáže previesť pandémiou? Minister Prymula a zástupca predsedu hnutia ANO Faltýnek sa vysmiali všetkým ľuďom, ktorí sa boja o svoje zdravie, o život svojich blízkych a o holú existenciu,“

povedal Fiala. Rezignovať by Prymula mal aj podľa šéfa SPD Tomia Okamury. Podľa poslankyne za Pirátov Olgy Richterovej podobné eskapády len podrývajú dôveru.

„Nie je možné kázať vodu a pritom piť kávičku v reštaurácii, ktorú som nechal zatvoriť. Nech budúci minister zdravotníctva a budúca pravá ruka predsedu vlády dokážu dodržiavať vlastné nariadenia,“

načrtla Richterová. Podobný názor zastáva aj predseda Pirátov Ivan Bartoš, podľa ktorého by vláda mala ísť príkladom.

Magistrát si došliapne aj na reštauráciu

Postih však neminie ani dotyčnú reštauráciu. Magistrát hlavného mesta Prahy vykoná správne konanie s právnickými a fyzickými osobami pre porušenie vládnych nariadení. Informoval o tom pražský primátor Zdeněk Hřib:

„Hoci si zjavne niekto myslí, že niektorí ľudia sú si rovnejší, pravidlá tu stále platia pre všetkých rovnako.“

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie