Prvorepublikové vily sú ako limitovaná séria Ferrari

Vlastniť prvorepublikovú vilu je ako vlastniť známku modrý Mauritius
19.May 2021
 

Skrine vstavané až ku stropu, nábytkové predely, výklopné lôžka, sklopné stolíky a sedadlá, odkladacie steny a vešiaky s klobúkmi. A nábytok z kovu. Vitajte vo vile so zdobenou secesnou fasádou. Dominuje ulici lemovanej košatými stromami. Nie, nie sme v Paríži, ale na pražských Vinohradoch, v jednej z najvýznamnejších pražských štvrtí, ktorej história siaha až do polovice 19. storočia.

Krásná dívka v červených sexy šatech pózuje ve Ferrari 458 Italia

Prečo vila a prečo Ferrari? To je predsa jasné! Každý model Ferrari je úplne unikátny. Ferrari je jedným z najexkluzívnejších svetových výrobcov áut. Všetko, čo vyrobí, je špička, a môže sa považovať za jedinečné. Ferrari je proste limitovaná edícia sama osebe – nehovoriac o tom, keď sa vám naozaj podarí vlastniť LIMITOVANÚ EDÍCIU! Existujú totiž také autá Ferrari, ktoré sú vyrobené dokonca len vo veľmi malom množstve a jeden model Ferrari, ktorý je super extra exclusive - teda bol vyrobený len jeden jediný kus. Áno, čítate dobre!

Ferrari na okruhu s krásnými dívkami pod palbou fotografů
Ferrari na okruhu s krásnými dívkami pod palbou fotografů • Source: Profimedia

Ak už Ferrari vlastníte alebo si ho ešte len chystáte kúpiť, jednoznačne ste vykročili dobrou cestou. Mnoho ľudí totiž hľadá možnosť vhodného investovania na celý život. A limitované edície čohokoľvek – áut, kníh, známok, šperkov či nehnuteľností – sú určite výborne zhodnotené peniaze. Táto investícia zreje ako víno a rokmi sa mnohonásobne vráti.

Podobne je to aj s „limitovanou edíciou“ prvorepublikových víl. Každá je jedinečná, má svoj punc originality a neopakovateľnosti. Prvorepublikovú vilu asi nevlastníte, ale určite by ste mohli. Bola by to skvelá položka v „to-do“ alebo „must-have“ zozname.

Bohužiaľ, u nás stále platí, že najprv si kúpime luxusné auto a až potom luxusnú vilu. Alebo skôr – najprv si kúpime auto a až potom byt :) Skrátka, do prvorepublikovej vily, rovnako ako do Ferrari, musíme ešte dorásť.

Rásť môžeme aj inšpiráciou, preto sa poďme vydať na prechádzku pražskými Vinohradmi, kde nájdeme limitované edície víl ako na parkovisku pred továrňou Ferrari.

Vila architekta Jana Kotěry na Vinohradech
Vila architekta Jana Kotěry na Vinohradech • Source: Profimedia

Veselé a spoločenské Vinohrady

Pôvodne boli Vinohrady zeleným návrším, po ktorom korzovala smotánka a kochala sa pohľadom na historické centrum. Dnes sú živou štvrťou s množstvom krásnych domov, obchodov, reštaurácií a kaviarní, v ktorej sa dobre žije.

Vinohrady sú veselé a spoločenské, ale tiež skryté a tiché. Plné úzkych uličiek i priestranných bulvárov. Ale tiež ulíc s temnou minulosťou. Jedna z najlukratívnejších pražských štvrtí má veľmi silného genia loci. Takého silného, že tomu, kto tu žije dlhšie ako desať rokov, sa zaryje hlboko pod kožu. Pozná všetky domy i stromy. Vie, kam bude v ktorú hodinu svietiť slnko. A aj vy to budete vedieť, respektíve tomu tak môže byť.

Prvorepublikové vily s duší
Prvorepublikové vily s duší • Source: Freepik

Elegantné Vinohrady

Vinohrady mali odjakživa čo ponúknuť. Architektúru s peknými fasádami, rozľahlé byty s vysokými stropmi a skvostné secesné domy s typickou železobetónovou konštrukciou s voľným pôdorysom. Mnohé z týchto domov sú navyše späté s bohatou históriou a silnými príbehmi. Na južnom okraji vinohradskej zástavby sú na viacerých miestach situované secesné letohrádky, ako sa vtedy vily označovali. Ich výstavba z čias pred prvou svetovou vojnou pokrýva najmä pás dvoch ulíc – Dykovu (svojho času Letohradská) a Hradešínsku.

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady, Praha 2

Dykova

V Dykovej ulici vystavila firma F. Buldry v roku 1901 aj niekoľko neobarokových bytových domov s predzáhradkami podľa projektu architekta Richarda Klenky. Medzi rokmi 1898 a 1899 tu staviteľ F. Šafařík vybudoval neskoro historizujúcu vilu s grafitmi v ohmannovskom duchu, ktorú projektoval architekt Alois Dryák. V Dykovej ulici však stojí aj vila so zlatozelenou vežičkou architekta Antonína Turka. Aj vila vedľa je z jeho pera, len by ste to do nej nepovedali. V dvadsiatych rokoch ju totiž architekt Ladislav Machoň zbavil ozdobných prvkov. Na ďalší skvost narazíte na konci ulice, kde sa týči klasicizujúca vila z 30. rokov 20. storočia, v ktorej sa na konci novembra roku 1966 konala zakladajúca schôdza Divadla Járy Cimrmana.

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze,

Hradešínská

Vstup do Hradešínskej ulice od Bezručových sadov lemujú dva letohrádky s vežami. Na ľavej strane je to Kolbenova vila z roka 1897, ktorú do dnešnej podoby v roku 1914 upravil architekt Max Spielmann. Jej náprotivkom je vlastná vila architekta Josefa Bertla z roku 1910 s drevenými fasádnymi prvkami.

Pravdepodobne ten istý architekt bol autorom ďalšieho rodinného domu v tejto ulici – č. 14 z rokov 1900 – 1901. Medzi obomi týmito historizujúcimi objektmi vyrástla v rokoch 1908 – 1909 vlastná vila Jana Kotěru komponovaná z elementárnych hranolov, s plochou strechou veže, terasou a fasádou bez ozdôb, ako veľmi kultivovaný príklad štýlu moderny.

Východná časť Hradešínskej bola zastavaná až v neskoršom období. Avšak vzdialenejšia vila č. 50, ktorej plány podpísal mestský staviteľ V. Sedláček, bola postavená v roku 1907 v štýle florálnej a antropomorfnej secesie.

Dvojvila Bratov Čapkovcov

Keď sme na Vinohradoch, nesmieme zabudnúť ani na slávnu dvojvilu Bratov Čapkovcov. Ľavá časť bola Karlova, pravá Josefova. Výstavba bola zahájená za prvej republiky a Karlovi Čapkovi sa tu veľmi nepáčilo. V Obrázkoch z domova píše, že sa šiel pozrieť niekam, kde sa bude stavať. Ale odmietal sa na miesto vrátiť. Je pravda, že Vinohrady boli v tom čase jedným veľkým staveniskom. Mohol si však na ňom postaviť dom aj spisovateľ. Vtedy sa stavalo za výhodných štátnych podpôr, vďaka ktorým si byt či dom mohla dovoliť aj stredná vrstva. Vedľa slávnych architektov tak žili spisovatelia, novinári i podnikatelia. Stačilo zložiť zálohu a zvyšok postupne splácať. Tak vznikla aj vilová kolónia Svoboda rozkladajúca sa v okolí ulíc Hradešínská, Na Šafránech a Říčanská.

Vlastnit luxusní vilu je jako vlastnit drahý šperk
Vlastnit luxusní vilu je jako vlastnit drahý šperk • Source: Freepik

Ako to vyzeralo v secesnej vile?

U bohatých továrnikov slúžili služobné. Z tohto dôvodu sú súčasťou prvorepublikových víl aj malé izby a komôrky, v ktorých prespávali. Súčasťou honosných víl boli tiež veľké knižnice a pánske pracovne. Dámy zase viedli rozhovory nad šálkou čaju či kávy v budoári. V spálňach mala svoje miesto veľká posteľ s výrazným čelom, toaletný stolík a bielizník. Na stenách secesných víl viseli cenné obrazy a iné dizajnové kúsky.

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze,

Ďalšie významné secesné vily

Funkcionalistické vily prvej republiky samozrejme nenájdeme len na Vinohradoch, ale aj v Prahe 6 na Ořechovke (Müllerova vila), v Prahe 7 (pražský Veletržní palác) a spomenúť musíme aj slávnu Vilu Tugendhat. Významná je však aj brnianska kolónia rodinných domov Nový dům, ktorou českí architekti demonštrovali názor na štandard bytového prostredia.

Tak čo nám chýba teraz? Už len doplniť rovnicu. Alebo začať počítať? Ako veľmi špeciálne je vlastniť niečo také výnimočné?

Krásná dívka s věnečkem na hlavě ve dveřích luxusní vily
Krásná dívka s věnečkem na hlavě ve dveřích luxusní vily • Source: Profimedia

Ferrari + prvorepubliková vila = status + investícia do budúcna

Nech už sa nachádzame v akejkoľvek časti rovnice, úmerne pracujeme na tom, dosiahnuť aj zvyšok. Najideálnejšie je prechádzať Vinohradmi vo svojom Ferrari limitovanej edície, potom otvoriť bránu svojej vily (limitovanej edície), zaparkovať – a dať si pohárik na balkóne alebo záhrade v tej najlepšej spoločnosti. Aj vy ste unikátni. Každý z nás je limitovaná edícia. Tak zatvorte oči…

Luxury Prague Life

Video

Photo gallery (0)

View photo gallery

About the author

Jana Tržilová
Luxury Real Estates
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 CZK
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 CZK
Show property
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 CZK
Show property
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 CZK
Show property
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
price upon request
Show property
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 CZK
Show property
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 CZK
Show property
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové
Praha 1

Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové

3 + 1 117 m², bal. 3 m²
37 500 CZK
Show property
Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m
Praha 1

Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m

2 + 1 58 m², bal. 6 m²
27 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 CZK
Show property
Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m
Praha 1

Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m

54 m², bal. 2 m²
18 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
price upon request
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
price upon request
Show property
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 CZK
Show property
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 CZK
Show property
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
price upon request
Show property
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 CZK
Show property
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 CZK
Show property
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 CZK
Show property
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
22 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 CZK
Show property
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 CZK
Show property
Supermakléřky - real estate comics