Top hledané
Výsledky (0)
Vlastniť prvorepublikovú vilu je ako vlastniť známku modrý Mauritius

Prvorepublikové vily sú ako limitovaná séria Ferrari

Jana Tržilová
19.May 2021
5 minut čtení
Krásná dívka v červených sexy šatech pózuje ve Ferrari 458 Italia

Skrine vstavané až ku stropu, nábytkové predely, výklopné lôžka, sklopné stolíky a sedadlá, odkladacie steny a vešiaky s klobúkmi. A nábytok z kovu. Vitajte vo vile so zdobenou secesnou fasádou. Dominuje ulici lemovanej košatými stromami. Nie, nie sme v Paríži, ale na pražských Vinohradoch, v jednej z najvýznamnejších pražských štvrtí, ktorej história siaha až do polovice 19. storočia.

Prečo vila a prečo Ferrari? To je predsa jasné! Každý model Ferrari je úplne unikátny. Ferrari je jedným z najexkluzívnejších svetových výrobcov áut. Všetko, čo vyrobí, je špička, a môže sa považovať za jedinečné. Ferrari je proste limitovaná edícia sama osebe – nehovoriac o tom, keď sa vám naozaj podarí vlastniť LIMITOVANÚ EDÍCIU! Existujú totiž také autá Ferrari, ktoré sú vyrobené dokonca len vo veľmi malom množstve a jeden model Ferrari, ktorý je super extra exclusive - teda bol vyrobený len jeden jediný kus. Áno, čítate dobre!

Otvoriť v galérii (5)
Ferrari na okruhu s krásnými dívkami pod palbou fotografů
Ferrari na okruhu s krásnými dívkami pod palbou fotografůSource: Profimedia

Ak už Ferrari vlastníte alebo si ho ešte len chystáte kúpiť, jednoznačne ste vykročili dobrou cestou. Mnoho ľudí totiž hľadá možnosť vhodného investovania na celý život. A limitované edície čohokoľvek – áut, kníh, známok, šperkov či nehnuteľností – sú určite výborne zhodnotené peniaze. Táto investícia zreje ako víno a rokmi sa mnohonásobne vráti.

Podobne je to aj s „limitovanou edíciou“ prvorepublikových víl. Každá je jedinečná, má svoj punc originality a neopakovateľnosti. Prvorepublikovú vilu asi nevlastníte, ale určite by ste mohli. Bola by to skvelá položka v „to-do“ alebo „must-have“ zozname.

Bohužiaľ, u nás stále platí, že najprv si kúpime luxusné auto a až potom luxusnú vilu. Alebo skôr – najprv si kúpime auto a až potom byt :) Skrátka, do prvorepublikovej vily, rovnako ako do Ferrari, musíme ešte dorásť.

Rásť môžeme aj inšpiráciou, preto sa poďme vydať na prechádzku pražskými Vinohradmi, kde nájdeme limitované edície víl ako na parkovisku pred továrňou Ferrari.

Otvoriť v galérii (5)
Vila architekta Jana Kotěry na Vinohradech
Vila architekta Jana Kotěry na VinohradechSource: Profimedia

Veselé a spoločenské Vinohrady

Pôvodne boli Vinohrady zeleným návrším, po ktorom korzovala smotánka a kochala sa pohľadom na historické centrum. Dnes sú živou štvrťou s množstvom krásnych domov, obchodov, reštaurácií a kaviarní, v ktorej sa dobre žije.

Vinohrady sú veselé a spoločenské, ale tiež skryté a tiché. Plné úzkych uličiek i priestranných bulvárov. Ale tiež ulíc s temnou minulosťou. Jedna z najlukratívnejších pražských štvrtí má veľmi silného genia loci. Takého silného, že tomu, kto tu žije dlhšie ako desať rokov, sa zaryje hlboko pod kožu. Pozná všetky domy i stromy. Vie, kam bude v ktorú hodinu svietiť slnko. A aj vy to budete vedieť, respektíve tomu tak môže byť.

Otvoriť v galérii (5)
Prvorepublikové vily s duší
Prvorepublikové vily s dušíSource: Freepik

Elegantné Vinohrady

Vinohrady mali odjakživa čo ponúknuť. Architektúru s peknými fasádami, rozľahlé byty s vysokými stropmi a skvostné secesné domy s typickou železobetónovou konštrukciou s voľným pôdorysom. Mnohé z týchto domov sú navyše späté s bohatou históriou a silnými príbehmi. Na južnom okraji vinohradskej zástavby sú na viacerých miestach situované secesné letohrádky, ako sa vtedy vily označovali. Ich výstavba z čias pred prvou svetovou vojnou pokrýva najmä pás dvoch ulíc – Dykovu (svojho času Letohradská) a Hradešínsku.

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady, Praha 2

Dykova

V Dykovej ulici vystavila firma F. Buldry v roku 1901 aj niekoľko neobarokových bytových domov s predzáhradkami podľa projektu architekta Richarda Klenky. Medzi rokmi 1898 a 1899 tu staviteľ F. Šafařík vybudoval neskoro historizujúcu vilu s grafitmi v ohmannovskom duchu, ktorú projektoval architekt Alois Dryák. V Dykovej ulici však stojí aj vila so zlatozelenou vežičkou architekta Antonína Turka. Aj vila vedľa je z jeho pera, len by ste to do nej nepovedali. V dvadsiatych rokoch ju totiž architekt Ladislav Machoň zbavil ozdobných prvkov. Na ďalší skvost narazíte na konci ulice, kde sa týči klasicizujúca vila z 30. rokov 20. storočia, v ktorej sa na konci novembra roku 1966 konala zakladajúca schôdza Divadla Járy Cimrmana.

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze,

Hradešínská

Vstup do Hradešínskej ulice od Bezručových sadov lemujú dva letohrádky s vežami. Na ľavej strane je to Kolbenova vila z roka 1897, ktorú do dnešnej podoby v roku 1914 upravil architekt Max Spielmann. Jej náprotivkom je vlastná vila architekta Josefa Bertla z roku 1910 s drevenými fasádnymi prvkami.

Pravdepodobne ten istý architekt bol autorom ďalšieho rodinného domu v tejto ulici – č. 14 z rokov 1900 – 1901. Medzi obomi týmito historizujúcimi objektmi vyrástla v rokoch 1908 – 1909 vlastná vila Jana Kotěru komponovaná z elementárnych hranolov, s plochou strechou veže, terasou a fasádou bez ozdôb, ako veľmi kultivovaný príklad štýlu moderny.

Východná časť Hradešínskej bola zastavaná až v neskoršom období. Avšak vzdialenejšia vila č. 50, ktorej plány podpísal mestský staviteľ V. Sedláček, bola postavená v roku 1907 v štýle florálnej a antropomorfnej secesie.

Dvojvila Bratov Čapkovcov

Keď sme na Vinohradoch, nesmieme zabudnúť ani na slávnu dvojvilu Bratov Čapkovcov. Ľavá časť bola Karlova, pravá Josefova. Výstavba bola zahájená za prvej republiky a Karlovi Čapkovi sa tu veľmi nepáčilo. V Obrázkoch z domova píše, že sa šiel pozrieť niekam, kde sa bude stavať. Ale odmietal sa na miesto vrátiť. Je pravda, že Vinohrady boli v tom čase jedným veľkým staveniskom. Mohol si však na ňom postaviť dom aj spisovateľ. Vtedy sa stavalo za výhodných štátnych podpôr, vďaka ktorým si byt či dom mohla dovoliť aj stredná vrstva. Vedľa slávnych architektov tak žili spisovatelia, novinári i podnikatelia. Stačilo zložiť zálohu a zvyšok postupne splácať. Tak vznikla aj vilová kolónia Svoboda rozkladajúca sa v okolí ulíc Hradešínská, Na Šafránech a Říčanská.

Otvoriť v galérii (5)
Vlastnit luxusní vilu je jako vlastnit drahý šperk
Vlastnit luxusní vilu je jako vlastnit drahý šperkSource: Freepik

Ako to vyzeralo v secesnej vile?

U bohatých továrnikov slúžili služobné. Z tohto dôvodu sú súčasťou prvorepublikových víl aj malé izby a komôrky, v ktorých prespávali. Súčasťou honosných víl boli tiež veľké knižnice a pánske pracovne. Dámy zase viedli rozhovory nad šálkou čaju či kávy v budoári. V spálňach mala svoje miesto veľká posteľ s výrazným čelom, toaletný stolík a bielizník. Na stenách secesných víl viseli cenné obrazy a iné dizajnové kúsky.

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze,

Ďalšie významné secesné vily

Funkcionalistické vily prvej republiky samozrejme nenájdeme len na Vinohradoch, ale aj v Prahe 6 na Ořechovke (Müllerova vila), v Prahe 7 (pražský Veletržní palác) a spomenúť musíme aj slávnu Vilu Tugendhat. Významná je však aj brnianska kolónia rodinných domov Nový dům, ktorou českí architekti demonštrovali názor na štandard bytového prostredia.

Tak čo nám chýba teraz? Už len doplniť rovnicu. Alebo začať počítať? Ako veľmi špeciálne je vlastniť niečo také výnimočné?

Otvoriť v galérii (5)
Krásná dívka s věnečkem na hlavě ve dveřích luxusní vily
Krásná dívka s věnečkem na hlavě ve dveřích luxusní vilySource: Profimedia

Ferrari + prvorepubliková vila = status + investícia do budúcna

Nech už sa nachádzame v akejkoľvek časti rovnice, úmerne pracujeme na tom, dosiahnuť aj zvyšok. Najideálnejšie je prechádzať Vinohradmi vo svojom Ferrari limitovanej edície, potom otvoriť bránu svojej vily (limitovanej edície), zaparkovať – a dať si pohárik na balkóne alebo záhrade v tej najlepšej spoločnosti. Aj vy ste unikátni. Každý z nás je limitovaná edícia. Tak zatvorte oči…

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie