Top hledané
Výsledky (0)
Developerské spoločnosti ponúkajú radovky v atraktívnych lokalitách. Ich cena sa pohybuje ako u 4 až 5+kk bytov.

Prečo sa oplatí kúpiť radový dom namiesto bytu?

Kristina Vacková
12.May 2021
7 minut čtení
Mladý pár si obhlíží nové bydlení v řadovém domě

Dom alebo byt – skrátka nový domov – si nevyberáme každý deň. Je to často investícia na celý život, ak však patríte k tým šťastným, ktorí si môžu vlastné bývanie dovoliť. Rozhodnutie o tom, aký typ domu si kúpiť, môže byť ťažké. Z dôvodu dopytu prevyšujúceho ponuku ceny bytov stále astronomicky rastú, dokonca viac ako u domov. Radový dom, ľudovo „radovka“, môže byť riešením.

Naše potreby sa počas života menia. Nikdy nevieme, ako dlho budeme žiť vo svojom byte a akým životným zmenám sa náš dom či byt bude musieť v budúcnosti prispôsobiť. Rodina sa môže rozrásť, budete chcieť domáceho miláčika, bude s vami žiť vaša mamička alebo napríklad svokra, alebo už nebudete chcieť byť na dedine, ale niekde blízko mesta.

Rodinný dům na prodej - Praha 4 - Braník
Rodinný dům na prodej - Praha 4 - Braník, Praha 4

Radovka je „niečo medzi“

„Rodinné domy majú dosť široké cenové rozpätie. Ak sú to lacnejšie projekty mimo centrum Prahy, radovku si môžete kúpiť za cca 13 miliónov českých korún (asi 509 tis. eur., pozn. red.). V prípade, že ide o širšie centrum, ceny sa začínajú na 20 miliónoch (asi 754 tis. eur., pozn. red.) a stúpajú až k hranici 30 miliónov (1,18 mil. eur, pozn. red.). Radové domy v tejto cenovej relácii sa stali svojou cenou a ponúkaným životným štýlom konkurenciou bytov 4kk a 5kk,“

hovorí Elena Jakubovič, zakladateľka realitnej kancelárie.

To, čo v súčasnosti zodpovedá našim potrebám i rozpočtu, nemusí napríklad o takých päť rokov už vôbec platiť. Preto by ste si mali zistiť, aké sú výhody bytu, domu alebo napríklad radového domu.

Popularita radoviek totiž stále vzrastá. Prečo?

„Takmer dve tretiny kupujúcich si vyberajú domy na základe svojho dochádzania do práce. Sú ochotní obetovať extra priestor samostatne stojacich rodinných domov, aby žili bližšie k mestu, mali aktívny spoločenský život a obmedzili dlhé dochádzanie za prácou,“

hovorí Jitka Konvičková z jednej developerskej spoločnosti, ktorá má radové domy v aktuálnej ponuke.

Rodinný dům na prodej Praha 4 - Braník - 217m
Rodinný dům na prodej Praha 4 - Braník - 217m, Praha 4

Množstvo úspešných developerov začalo najmä v poslednom desaťročí stavať projekty rodinných domov, tzv. radoviek.

Radovky majú tú výhodu, že je možné ich postaviť kdekoľvek, či už v meste alebo na vidieku. Všetko je na rozhodnutí developera. Na relatívne malom pozemku sa dá postaviť veľa domov a ide tak o zaujímavú alternatívu medzi bývaním v byte a rodinným domom, a pritom nejde o byt. Rovnako tak sa pohybuje i cena.

Developerov lákajú odľahlé časti malých obvodov svojou cenou, v poslednom čase sa ale radovky stavajú aj v mestách.

Otvoriť v galérii (4)
Řadové domky v Praze 5
Řadové domky v Praze 5Source: Y&T Luxury Property

Typizované domy sú „in“

Bývanie bolo pred pandémiou pre mnohých síce dostupnejšie ako kedysi, ale predsa len nie každý má prostriedky na dom podľa individuálneho architektonického projektu. Záujem o typizované domy a radovky preto trvá.

Dnešné takzvané „typovky“ či radovky sú oveľa rozmanitejšie než kedysi. Je to dané nielen pestrou škálou developerov, ktorí tieto domy ponúkajú, ale tiež bohatou škálou stavebných materiálov a technológií.

Dnešná radovka môže byť murovaná, ale môže to byť aj drevostavba, dom stavaný z prvkov či montovaný. Rôznorodosť dodávajú týmto „typovkám“ aj možné individuálne dispozičné úpravy i zmeny vo vybavení interiéru. Každý si môže zvoliť to, čo sa mu páči – od obkladačiek cez dvere až po podlahové krytiny či vybavenie terasy.

Dodajte svojmu domovu svoj osobitý štýl

„Chápem, že teraz je na trhu celkom široká ponuka radových domov a každý developer sa snaží pretlačiť svoj produkt. Aj keď sú si na prvý pohľad všetky projekty podobné, každý je úplne iný. Je lepšie pozrieť si viacero ponúk a vyberať medzi rôznou architektúrou, štandardmi i developermi – každý má niečo za sebou. Odporúčala by som nebáť sa nejako zvýrazniť interiér svojho radového domu. Nielen, že bude odzrkadľovať svojho majiteľa, ale pri prípadnom predaji sa bude líšiť od ostatných domov v zástavbe,“

radí Elena Jakubovič.

Otvoriť v galérii (4)
Řadové domky v Praze 5
Řadové domky v Praze 5Source: Y&T Luxury Property

Miera zmien, ktoré ešte zodpovedajú vymedzeniu typového domu, závisí individuálne od každej firmy, ktorá ponúka tieto projekty.

„V posledných štyroch rokoch sa výstavbe rodinných domov darí. Podľa údajov Českého štatistického úradu sa ich každoročne postavilo skoro 20 tisíc. Viac sa ich stavalo len medzi rokmi 2006 až 2008. S tým, ako ceny novostavieb vo väčších mestách, ako sú Praha, Brno alebo Plzeň, rastú, zvyšuje sa záujem ľudí budovať si radšej vlastné rodinné domy v ich okolí. Do týchto väčších miest potom dochádzajú za prácou, ako aj za nákupmi a zábavou,“

hovorí Radek Polák, hovorca jednej z developerských spoločností.

Podľa dát Štatistického úradu mapujúcich posledných 20 rokov výstavby radových domov sa radovkám najlepšie darilo v rokoch 2006 až 2008. V roku 2006 bolo postavených 20 620 radových domov, v roku 2007 to bolo o viac ako 300 viac a zatiaľ najsilnejším rokom bol rok 2008, keď bolo postavených 22 918 radových domov. Potom dochádzalo k postupnému prepadu, ktorý dosiahol svoje dno medzi rokmi 2013 a 2014 (2013 – 12 490 radoviek, 2014 – 12 440). Potom sa krivka začala opäť zdvíhať a svoj vrchol dosiahla v roku 2019, keď bolo postavených 19 947 bytových domov. Minulý rok bol len o 500 jednotiek slabší, ale výstavba radových domov stále zažíva obdobie boomu.

Otvoriť v galérii (4)
Mladý mug, "single" přemýšlí o investici do budoucího bydlení
Mladý mug, "single" přemýšlí o investici do budoucího bydleníSource: Profimedia

Stenu máte síce spoločnú, ale náklady platíte sami

Ak si už uvedomujete všetky prednosti, ktoré bývanie v radovke ponúka, stačí si len vybrať z bohatej ponuky. Je potrebné si však tiež uvedomiť, že nie každá bytová jednotka v radovom dome je súčasťou Združenia vlastníkov bytových jednotiek.

Ak sa teda vo vašom byte čokoľvek pokazí alebo bude napríklad potrebné vymeniť strechu, nespoliehajte sa na to, že to za vás vyrieši družstvo a ostatní obyvatelia tej istej radovky sa budú na nákladoch podieľať. Všetko je len na vás, opravy a prípadné inovácie si musíte zariadiť sami, keďže vy ste majiteľom bytovej jednotky. To je napríklad rozdiel oproti skutočne komunitnému bývaniu napríklad v Spojených štátoch.

„Radovka na rozdiel od bytu môže mať svoj samostatný vstup alebo vstupy (dvojgeneračná radovka). Na rozdiel od bytu nejde o bezbariérovú nehnuteľnosť. Výťahy sa v takých domoch nerobia, aj keď u niektorých developerov sú v rámci raných klientskych zmien ponúkané. Radovka môže mať záhradu, ale nemusí; na rozdiel od bytu má viac súkromia,“

doplňuje Elena Jakubovič.

„Náklady na opravu domu si majiteľ hradí samostatne. Na katastri sa označuje samostatným číslom, takže majitelia radových domov netvoria spoločenstvo vlastníkov a každý si opravy hradí sám.“

Na druhú stranu je ale potrebné spomenúť, že z istého komunitného bývania pramenia aj ďalšie výhody. Radovky sú väčšinou umiestnené v spoločných komplexoch, majú spoločnú recepciu, prípadne strážcu, a rovnako tak aj spoločnú zeleň a oddychové priestory. Bývajú tu detské ihriská, lavičky, záhony a parčíky, v najnovších developmentoch dnes nechýbajú ani vodné prvky. Všetky tieto „vychytávky“ sú veľmi príjemné a dodávajú vášmu domovu sympatickú a jedinečnú atmosféru.

Dobrý štartovací domov

Radový dom je typom bývania, ktorý je z hľadiska súkromia niekde medzi bytom a samostatne stojacim rodinným domom. Tieto stavby sú typické tým, že sú spojené bočnými stenami so susednými nehnuteľnosťami a vytvárajú tak rad domov. Z toho tiež pochádza názov, ktorý sa niekedy jednoducho používa ako radovka.

Mätúci je rozdiel medzi radovým domom a bytom. Hoci sa niekedy tieto termíny používajú zameniteľne, nejde o to isté. Oba zdieľajú aspoň jednu stenu so susedom, ale byty môžu byť obklopené susedmi zo všetkých strán – stien, podlahy a stropu – podobne ako bytový dom. Domy radové zdieľajú len jednu stenu.

Táto výstavba šetrí priestor a náklady na inžinierske siete. Vďaka tomu, že domy nestoja samostatne, dochádza k energetickým úsporám a obyvatelia radových domov určite ocenia aj záhradku, ktorú by napríklad v činžiaku nemali. Ďalšou úsporou je pri výstavbe nových radoviek v mnohých prípadoch rovnaká projektová dokumentácia.

Luxusní vila na pronájem - Praha 5 - Jinonice
Luxusní vila na pronájem - Praha 5 - Jinonice, Praha 5

Naopak, samostatne stojaci rodinný dom nemá žiadne spoločné steny a stojí na vlastnom pozemku. Je tu väčšie súkromie, väčšia záhrada, ale tiež zaň viac zaplatíte.

„O radové domy je veľký záujem. Predstavujú dobré štartovacie bývanie pre mladé rodiny, mileniálov aj tzv. singles, ktorí si radi doprajú komfort domu, ale zároveň aj pohodlie, pretože sa nechcú zaoberať starosťami o veľký dom či záhradu. Navyše, radovky sú aj cenovo prijateľné a sú na dobrých miestach, v atraktívnych pražských lokalitách,“

dodáva Jakub Švorm z developerskej kancelárie.

Finančná efektívnosť

Radové usporiadanie rodinných domov zaberie menej miesta než výstavba samostatných domov so záhradou a zároveň sú radovky finančne efektívnejšie vďaka zdieľaniu nákladov na natiahnutie sietí na pozemok. Radovka poskytuje menšie súkromie ako samostatný dom uprostred pozemku, ale rádovo viac súkromia ako bývanie v bytových domoch.

Rodinný dům na prodej - Praha 4 - Braník
Rodinný dům na prodej - Praha 4 - Braník, Praha 4

Radový dom je v Česku zvyčajne takým väčším mezonetom na okraji Prahy či iného väčšieho mesta, alebo v novej zástavbe, ktorý poskytuje úplný komfort moderného rodinného bývania. Typový rodinný dom môže niekto považovať za menej komfortný, lebo je nutné sa do určitej miery prispôsobiť návrhu a koncepcii projektu. Nie je to však pravidlom.

Benefity jasne prevažujú

Radové domy majú vo všeobecnosti menej priestoru pred domom aj za ním, ich celkový priľahlý pozemok je teda obvykle menší. Aj preto, že sú vystavané väčšinou blízko veľkého mesta, bývajú často zoskupené v mestských jadrách a okolo nich, ale často majú menej vnútorného a vonkajšieho priestoru ako rodinné domy. Blízkosť susedov a zdieľaných stien je často nevýhodou radových domov vzhľadom na zvýšený hluk a znížené súkromie.

Otvoriť v galérii (4)
Interiér řadových domů na Praze 5
Interiér řadových domů na Praze 5Source: Y&T Luxury Property

Ale rovnako ako môže byť pre niekoho bývanie v radovke utrpením, iní ho, naopak, milujú. Ľuďom najčastejšie prekáža uniformita, majú problém s tesným susedstvom, niekomu vadí, že si nemôže urobiť vonkajšiu fasádu podľa svojich predstáv. Aj napriek tomu však benefity stále prevažujú nad nedostatkami.

V nasledujúcom článku sa pozrieme do stručnej histórie radoviek v Česku i zahraničí.

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie