Top hledané
Výsledky (0)
Po niekoľkých týždňoch môžu ľudia opäť navštíviť obľúbené pražské pamiatky a priestory.

Praha ožíva: Otvorené hlásia Petřínska rozhľadňa, múzeá aj galérie. Planetárium pozýva pozorovať Betlehemskú hviezdu

Martina Šmalclová
07.Dec 2020
+ Pridať na Seznam.cz
2 minuty čtení
Žena v galerii

Minulý týždeň privítali prvých návštevníkov Petřínska rozhľadňa, Zrkadlové bludisko na Petříne či výstavné priestory Múzea hlavného mesta Prahy. Aj Národná galéria láka na predĺženú retrospektívu Mikuláša Medka a na reprezentatívnu výstavu venovanú Rembrandtovi van Rijn, ktorá bude mať kvôli veľkému záujmu predĺžený otvárací čas. Tento víkend sa takisto otvorí Planetárium a hvezdárne a 16. decembra sa chystá opätovné otvorenie holešovického DOXu. Na návštevu divadiel a koncertov si však ľudia budú musieť ešte chvíľu počkať.

„Hoci všetci kultúrni aktéri robili maximum pre to, aby nám kultúru sprostredkovali online, som veľmi rada, že už zase môžeme žiť kultúrne nielen virtuálne, ale aj naživo. Verím, že epidemická situácia bude aj naďalej priaznivá, aby sme si ešte pred vianočnými sviatkami stihli kultúru poriadne užiť alebo nákupom darčekových poukazov na kultúrne zážitky na budúci rok podporiť obľúbené divadlá, kluby a galérie,“

hovorí Hana Třeštíková, radná pre kultúru a cestovný ruch.

Otvoriť v galérii (3)
Hana Třeštíková
Hana TřeštíkováSource: Profimedia

Divadlá zostanú zatvorené do konca roka

Práve divadlá a koncerty sa totiž musia konať ešte stále bez divákov. Divadlá prevádzkované Prahou po dohode s radnou Hanou Třeštíkovou ohlásili, že zostanú minimálne do konca roka zatvorené bez ohľadu na stav protiepidemického systému. K tomuto kroku sa pridali aj niektoré ďalšie pražské divadlá.

Fungovanie divadiel reaguje na zmeny vládnych opatrení len s veľkými ťažkosťami. Divadelníci preto využijú čas na prípravu a skúšanie aktuálneho repertoáru a nových hier či online programu pre divákov.

Otvoriť v galérii (3)
Ženy tančící balet
Ženy tančící baletSource: Pixabay.com/carlitocanhadas

Kam môžete vyraziť už teraz?

Napriek tomu existuje v Prahe množstvo miest, kam môžete vyraziť už teraz. Otvorené hlási hore avizovaná Petřínska rozhľadňa a s ňou spojené Zrkadlové bludisko, Prašná brána, Staroměstská mostecká veža, Malostranská mostecká veža, Svätomikulášska mestská zvonica a Novomlýnska vodárenská veža, časť Židovského múzea (Staronová Synagóga a Starý cintorín), Múzeum Kampa, Mucha Museum, Múzeum Franza Kafku, Múzeum MHD či Múzeum Karlovho mosta.

Otvorená je tiež Galéria hlavného mesta Prahy, Národná galéria – Palác Kinských, Múzejný komplex Národného múzea (Historická a Nová budova), České múzeum hudby a Náprstkovo múzeum ázijských, afrických a amerických kultúr.

Otvoriť v galérii (3)
Petřínská rozhledna
Petřínská rozhlednaSource: Profimedia

Kam vyraziť cez víkend alebo potom?

Cez víkend pribudne možnosť navštíviť Planetárium Praha a Ďáblickú hvezdáreň a pozorovať zimnú oblohu. Tesne pred Štedrým dňom (21. decembra) nastane na nebi úkaz, ktorý videli ľudia naposledy pred takmer ôsmimi stovkami rokov za éry Přemyslovcov – Betlehemská hviezda. Ide o tesnú konjunkciu Jupitera a Saturna. Pozorovať ju bude možné tiež zo Štefánikovej hvezdárne, ktorá by mala byť na tento účel uvedená do prevádzky.

Holešovický DOX bude otvárať v stredu 16. 12. s tromi novými výstavami.

Pri návšteve platia protiepidemické opatrenia

Na všetky priestory sa vzťahujú opatrenia stanovené podľa protiepidemického systému stupňa 3. Väčšinou ide o obmedzenie počtu osôb, dodržanie dvojmetrových rozstupov či ďalšie opatrenia, ako sú rúška, dezinfekcia a upravený otvárací čas.

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie