Top hledané
Výsledky (0)
Festival otvorí 73 bežne neprístupných budov

Open House Praha ponúkne prehliadky bývalej jatkovej burzy, stajní, sklepov či vodárenskej veže!

Karolína Lišková
10.Aug 2020
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty čtení
Jedna z otevřených budov je i Strakova akademie.

Pre pandémiu koronavírusu sme v máji prišli o obľúbený festival Open House Praha. Organizátorov ale nič nezastavilo a akciu, ktorú si obľúbili stovky ľudí, posunuli na september. Takže festival bude a bude veľkolepý. Otvorených bude v rámci neho 73 budov. Tohtoročným mottom je „Architektúra pre všetkých“ a návštevníci sa môžu tešiť na prehliadky zvyčajne neprístupných budov a priestorov v desiatich mestských častiach. LP-Life.sk je partnerom festivalu a srdečne vás naň pozývame.

Interiér divadla Na Zábradlí.
Kovařovicova vila na místě schwarzenberské cihelny.
Budova Radost.

Festival Open House Praha sa tento rok uskutoční od 1. do 6. septembra 2020. Cez víkend pozýva návštevníkov na bezplatnú prehliadku 73 zvyčajne neprístupných budov a priestorov a v týždni od 1. septembra navyše ponúkne sprievodný program pozostávajúci z komentovaných prechádzok a debát o mestskej architektúre.

„Potešilo nás, že väčšina pôvodne dohodnutých partnerov z mnohých budov sa opäť rozhodla zapojiť,“

vraví riaditeľka festivalu Andrea Šenkyříková a dodáva:

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852, Okolí Prahy

„Aj naďalej sledujeme aktuálne informácie o stave epidémie koronavírusu a prispôsobujeme podľa neho aj prevádzku a hygienické podmienky v budovách.“

Novinky sú po celej Prahe

Bývalý Palác kultúry, dnes Kongresové centrum Praha, ktorý zdobí hlavní festivalový vizuál, je jednou z tridsiatich noviniek. Okrem budov sa tento rok organizátori zamerali aj na predstavenie histórie a plánov revitalizácie významných areálov vo vlastníctve mesta. Bežne neprístupné priestory bývalej jatkovej burzy, stajní, sklepov či vodárenskej veže postavené na konci 19. storočia, budú sprístupnené v areáli Pražskej tržnice.

Otvoriť v galérii (2)
Trmalova vila je patrová stavba ve Strašnicích.
Trmalova vila je patrová stavba ve Strašnicích.Source: archiv Open House Praha/ Tomáš Sysel

Výstavisko ponúkne návštevníkom prehliadku technického zázemia Malej športovej haly, plaveckého bazéna či Divadla Spirála. Úspešné konverzie technických objektov, ktoré si upravili architekti sami pre seba, predstavuje dielňa Braasi Factory v štvrti Holešovice či kancelárie Machine House v Karlíne.

Bohatú industriálnu minulosť má aj Nuselský pivovar, ktorého revitalizácia sa aktuálne pripravuje. Kompletnou rekonštrukciou prešla nedávno skolaudovaná budova radnice Úradu MČ Praha 7 v štvrti Holešovice.

Z novostavieb potom festival ukáže napríklad projekt rezidenčného bývania Prachnerova, ktorý je nominovaný na Českú cenu architektúry, alebo Kampus ČSOB v štvrti Radlice (budovy SHQ aj NHQ), ktorý je ukážkou šetrnej architektúry.

Aj tento rok doplnia program dizajnové administratívne priestory. Návštevníci sa môžu pozrieť do niekoľkých coworkingových centier a dizajnových kancelárií – napríklad centra HubHub sídliaceho vo funkcionalistickom paláci ARA, Sněmovní 7, a do NN IT Hubu na Smíchove, ktorý sa pýši titulom „Najatraktívnejšie kancelárie 2019“ súťaže Art of Space Awards. Svoje sídlo otvorí aj kreatívna agentúra DDB Prague, ktorej priestory získali ocenenie „Kancelárie 21. storočia“.

Pri príležitosti 140. výročia narodenia architekta Josefa Chochola sa návštevníci môžu pozrieť do Kovařovicovej vily na Rašínovom nábreží, ktorá je postavená v kubistickom štýle. Do budovy riaditeľstva Národnej kultúrnej pamiatky Vyšehrad (NKP) bude možné nazrieť pri príležitosti oslavy výročia 50 rokov existencie inštitúcie NKP. Tento rok si pripomíname aj 175 let od príjazdu prvého vlaku do Prahy a od otvorenia Masarykovej stanice pre cestujúcich. Guľaté výročie 125 rokov od vzniku oslavuje aj areál bývalých Ústredných jatiek kráľovského mesta Prahy, dnešná Pražská tržnica.

Otvoriť v galérii (2)
ČSOB kampus.
ČSOB kampus. Source: archiv Open House Praha/ Tomáš Sysel

Stavby, ktoré ožívajú

Pozornosť verejnosti čoraz viac priťahujú objekty, na správe a prevádzke ktorých majú zásluhu aktívne občianske spolky či jednotlivci. Patria k nim napríklad Kasárne Karlín, Jatka78, Pragovka a ďalšie.

„Radi by sme poukázali na to, koľko práce, nasadenia a financií vrátane časovo limitovanej zmluvnej neistoty je za aktivitou ľudí a životom budov. Spolky prepájajú miestne komunity a vďaka nápaditej programovej dramaturgii dodávajú život nielen samotným budovám, ale aj ich okoliu,“

vraví Andrea Šenkyříková. V programe festivalu sú ale aj také objekty, u ktorých sa počíta s multifunkčným občianskym využitím aj do budúcna, ako napríklad bývalý železničný hostinec Krenovka na Žižkove či vozovňa Orionka.

Tento rok si prídu na svoje nielen fanúšikovia urbexu, ale napríklad aj nadšenci technických a rezidenčných stavieb. V rámci programu budú predstavené rekonštrukcie aj oceňované novostavby, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na estetiku, ale tiež na kvalitu vnútorného prostredia. Prahu ako na dlani si návštevníci užijú z pobytových terás a striech a budú môcť preskúmať aj starobylé podzemia.

Víkendový program doplnia týždenné sprievodné akcie, ktoré návštevníkom poskytnú viac informácií o vybraných objektoch a témach z programu. Od 1. septembra sa pre návštevníkov otvorí aj infocentrum v dome Radost na Žižkove.

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie