Top hledané
Výsledky (0)
Dá sa hovoriť o diskriminácii?

Neplnoletým transsexuálkam v Arizone neposkytli chirurgickú starostlivosť. Žaloba prišla obratom!

Ing. Petra Zelená
10.Aug 2020
+ Pridať na Seznam.cz
2 minuty čtení
Arizona není trans lidem nakloněna.

Voči politickej korektnosti, ktorá sa v posledných rokoch šíri svetom, sa nedávno ostro vymedzila Arizona. Ako sa zdá, zarobila si na poriadny malér. Odmietla totiž poskytnúť lekársku starostlivosť dvom transsexuálkam, ktoré sa túžia zbaviť svojich prsníkov a prahnú po modelácii mužského hrudníka. Štát teraz čelí žalobe.

Demonstrace a lidé, kteří drží vlajku
Demonstrace kvůli dvěma transsexuálním teenagerům.
Proslov během demonstrace

Lekársky zákrok rekonštrukcie hrudníka bol doporučený dvom neplnoletým dievčatám na základe vyšetrenia pediatrom aj terapeutom. Zapísali sa preto do štátneho programu Medicaid, ktorý v týchto situáciách poskytuje finančnú pomoc dospievajúcim, ktorí ešte nie sú samostatne zárobkovo činní. Tešili sa na svoje nové ja, lenže ajhľa! Arizona nedovolila, aby program Medicaid pokryl lekárske výdaje. Štát sa vraj riadi nariadením vydaným v roku 1982, ktoré zakazuje operácie prevodu pohlaví.

Do žaloby sa vložili štátne organizácie

Žaloba bola podaná prostredníctvom Národného centra pre lesbické práva a Národného programu zdravotného práva (NHeLP) spolu s právnym poradcom King & Spalding LLP a Perkins Coie LLP. Argumentuje tým, že štátne obmedzenie porušuje zákon o Medicaid, zákon o dostupnej starostlivosti a ustanovenie o rovnakej ochrane podľa ústavy USA.

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m, Praha 6

„Kategorické vylúčenie chirurgickej liečby genderovej dysfórie neprípustne diskriminuje transgender osoby,“

napísal vo svojom prehlásení Asaf Orr, právnik Národného centra pre lesbické práva, a dodal, že v súčasnosti musia obe dievčatá nosiť bandáž hrudníka, ktorá môže byť nepohodlná a môže spôsobovať bolesť. Okrem toho sťažuje účasť na fyzickej aktivite. Okrem toho súdny proces naznačuje, že dievčatá trpeli depresiami a samovražednými myšlienkami, kým odhalili svoju trans identitu, a že odmietnutie liečby im spôsobuje fyzickú a psychickú ujmu.

„Operácia rekonštrukcie mužského hrudníka je zásadná pre zdravie a pohodu mladých transgender ľudí a federálny zákon vyžaduje, aby ju Arizona pokryla,“

prehlásil Abbi Coursolle, právnik Národného programu zdravotného práva. Je však otázkou, ako to celé dopadne a či sa vo vnímaní trans ľudí niečo zmení. Žiaľ, už predtým sa ukázalo, že Arizona dokáže byť v tomto smere mimoriadne nepriateľský štát. Zákonodarcovia totiž minulý rok schválili nariadenie, ktoré zakazuje transgender športovcom zúčastňovať sa na školských akciách a súťažiach.

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie