Nemusíte sa hneď brať. Hypotéku môžete získať aj tak. Ale!

Aj slobodné páry majú šancu na hypotéku. Veľakrát dokonca za výhodnejších podmienok než manželia!
02.Jun 2021
 

Do svadby sa vám nechce, žijete s partnerom „nadivoko“ a chceli by ste požiadať o hypotéku? Rozhodne máte šancu. V niektorých ohľadoch sa vám ponúka dokonca viac možností než ľuďom v manželskom zväzku.

Mladá dívka s penězi a kasičkou v ruce

Veľa ľudí sa domnieva, že spoločnú hypotéku dostanú iba manželia. Nie je to však pravda. Získanie hypotéky nie je podmienené svadbou. Väčšina bankových inštitúcií dokonca dáva nádej až štyrom osobám naraz! Samozrejme, pokiaľ splnia všetky podmienky. A ak im vyhovuje, že v nehnuteľnosti budú mať len čiastočný podiel. Poďme si to však konkretizovať.

Luxusní vila na prodej, Dolní Měcholupy - 616m
Luxusní vila na prodej, Dolní Měcholupy - 616m, Praha 10

Zvlášť alebo spoločne?

Ak nie ste manželia a zvažujete spoločnú hypotéku, máte podľa webe Českej sporiteľne dve možnosti.

Hypotéku si vezme jeden z páru

Prvá možnosť spočíva v tom, že sa banke upíše jeden z partnerov. Ak disponuje príslušným príjmom a úsporami vo výške desať percent z odhadnej ceny nehnuteľnosti, kvôli ktorej sa plánuje zadlžiť. Úsporami samozrejme môže prispieť aj druhý z partnerov. Musí však počítať s tým, že síce nebude dlžníkom, ale ani výhradným vlastníkom nehnuteľnosti.

Mladý pár se na sebe zamilovaně dívá u podpisu smlouvy na hypotéku
Mladý pár se na sebe zamilovaně dívá u podpisu smlouvy na hypotéku • Source: Freepik

Hypotéku si pár zoberie spoločne

Druhou možnosťou je, že si dvojica podobne ako zosobášený pár hypotéku zoberie spoločne. V takom prípade hovoríme o hypotéke partnerskej. Obaja partneri nehnuteľnosť vlastnia podielom, ktorý sa presne definuje v zmluve (nemusí byť päťdesiatpercentný). Do registra dlžníkov sa však uvedú obe osoby a takisto obe zodpovedajú za celý dlh, nie iba za jeho časť (vo výške podielu). To sa v budúcnosti môže ukázať ako komplikácia pri snahe získať ďalší potenciálny úver.

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m, Okolí Prahy

Hypotéka pre manželov

Len na porovnanie: aj o manželskú hypotéku môže vo výnimočných prípadoch požiadať jeden z manželov. Napríklad ak má druhá strana ťarchu dlhov alebo vyživovaciu povinnosť na nezaopatrené deti. V takom prípade sa však manželia nezaobídu bez notárskeho zápisu o zúžení spoločného majetku manželov.

Mladý pár se raduje
Mladý pár se raduje • Source: Freepik

Dva sú viac než jeden

Podľa štatistík si nezosobášené páry hypotéku berú väčšinou spoločne. Dôvod je čisto pragmatický. Dva príjmy sú pri posudzovaní klientovej bonity v banke viac než jeden. Pár tak skrátka ľahšie získa nárok na hypotéku. Podmienky získania hypoték sú pomerne prísne a jeden príjem ich väčšinou nespĺňa.

Príbeh: partnerská hypotéka a rozchod

„Partnerskú hypotéku sme si vzali v dvadsiatich piatich, teda v čase, keď sme ešte nemali po svadbe. Obaja sme mali niečo nasporené, pokrylo nám to povinných desať percent z kúpnej ceny nehnuteľnosti. A veľmi vhod nám prišli aj dva príjmy. Možnosť bývať vo vlastnom sme si cenili. V podstate rovnaká suma, ktorú sme dovtedy dávali za prenájom, nám pokryla mesačné splátky. Zatiaľ si pochvaľujeme, ale uvidíme, ako to bude do budúcna. Snáď spolu vydržíme a hypotéku spoločne splatíme,“

smeje sa dnes tridsaťročná Jana.

Krásná dívka se dívá do počítače a chytá se za hlavu.
Krásná dívka se dívá do počítače a chytá se za hlavu. • Source: Freepik

Jana naznačila veľmi dôležitú vec. Nezosobášený pár by si mal veľmi dobre rozmyslieť, čo bude s hypotékou v prípade rozchodu. Za zdvihnutý varovný prst možno považovať napríklad príbeh tridsaťdvaročného Lukáša. Ten si hypotéku vzal spoločne so svojou partnerkou Luckou. Ale po roku sa rozišli a nastalo peklo.

„Ani jeden z nás sa nehnuteľnosti nechcel vzdať, ale bývať sme spolu takisto nechceli. Nakoniec sme ju predali a peniaze z predaja si rozdelili. Tým sme pokryli aj doterajšie splátky.“

Ešte horšie na tom bol štyridsaťročný Jirka. V jeho prípade bola hypotéka napísaná na partnerku Janu. A to aj napriek tomu, že do nej vložil veľkú časť svojich úspor a prispieval aj na mesačné splátky. Potom sa ale s Janou rozišiel a nehnuteľnosť bola priznaná iba jej.

„Bol som hlúpy, že som s ňou neuzavrel zmluvu. Ale viete, ako to je. Láska je slepá a na paragrafy nehľadí. O svoje úspory som bohužiaľ prišiel. A o vysnívané bývanie tiež,“

krčí ramenami.

Jirka trafil špendlík po hlavičke. Čo sa s úverom a nehnuteľnosťou stane v prípade rozchodu, je treba ošetriť zmluvne.

„Inak nehnuteľnosť automaticky pripadne tomu, kto o ňu požiadal, a ten druhý na ňu nebude mať nárok. Mantinely si stanovte pokiaľ možno čo najpresnejšie, aby ste sa vyhli prípadným problémom,“

upozorňuje právnik Tomáš Junkvirt.

Ako zvýšiť svoje šance na získanie hypotéky?

Získať dnes hypotéku nebýva jednoduché. Veľakrát ani dvojnásobný príjem nie je dostačujúci na jej získanie. Našťastie existujú spôsoby, ako svoje šance zvýšiť. Podľa servera srovnejto.cz je jednou z možností zastavenie inej nehnuteľnosti. Tá navyše nemusí byť ani vaša, ale tzv. tretej osoby (rodičov, prarodičov), ktorá s tým samozrejme musí súhlasiť.

Mužská ruka s propiskou a maketa domečku
Mužská ruka s propiskou a maketa domečku • Source: Freepik

Medziúver (preklenovací úver)

Ak nedisponujete úsporami vo výške dvadsiatich percent z odhadnutej ceny nehnuteľnosti, ktorými si banky poskytnutie úveru podmieňujú, a máte uzatvorené stavebné sporenie, môžete využiť tzv. preklenovací úver (medziúver). Ten však nebýva taký výhodný ako samotná hypotéka. Mesačná splátka úveru sa skladá z dosporovania a splátky úveru a neobsahuje splátku istiny. Preto je vždy skôr dočasným riešením.

Zvoľte dlhší čas splatnosti

Svoju šancu na získanie hypotéky zvýšite aj tým, keď požiadate o hypotéku s dlhším časom splatnosti, ten totiž splátky automaticky znižuje.

Ako sa vyhnúť chybám pri získavaní hypotéky

Mnoho ľudí sa pri ceste za vlastným bývaním dopúšťa množstva chýb.

„Jednou z nich je zlý výber bankovej inštitúcie. Hypotéka je produkt ako ktorýkoľvek iný a nie všetky banky ponúkajú rovnaké podmienky. Hypotéku môžete mať výhodnú, ale aj nevýhodnú. Vo vlastnom záujme si teda ponuky jednotlivých bánk porovnajte. Pomôžu vám s tým rôzne porovnávače na internete,“

radí odborník na reality Jakub Stuchlík.

Zamilovaný mead pár
Zamilovaný mead pár • Source: Freepik

Nepozerajte iba na úroky

Úroky sú len jednou z položiek, na ktoré by ste sa mali zamerať.

„V centre vášho záujmu by malo byť predovšetkým RPSN, teda ročná percentuálna sadzba nákladov, ktorá v sebe spolu s úrokmi obsahuje aj ďalšie náklady spojené s úverom. RPSN je teda vždy vyššia než samotný úrok,“

radí finančný poradca Jan Hladký.

Dobre si prečítajte podmienky

Niektoré banky peniaze uvoľňujú naraz, iné postupne podľa toho, v akej fáze sa stavba nachádza. V takom prípade je treba všetky výdavky banke dokladať, a to nebýva vždy bezproblémové. Takisto hrozí, že peniaze vám neuvoľnia včas.

Odhadli ste správne svoje výdavky?

Ďalším problémom je nesprávne odhadnutie výdavkov. Skrátka: požičaná suma nestačí. Odborníci všeobecne odporúčajú disponovať minimálne 1,2-násobkom (ideálne 1,5-násobkom) sumy, ktorú momentálne potrebujete.

Správne stanovte výšku splátok

„Opatrnosti nie je nikdy dosť ani pri nastavovaní výšky splátok. Tie vysoké síce znižujú čas splatnosti hypotéky, ale môžete si to ozaj dovoliť?“

kladie rečnícku otázku Jan Hladký.

Nepodceňujte poistenie proti nesplácaniu

Podceňovať by ste nemali ani poistenie proti neschopnosti splácať. Nikdy neviete, kedy ho budete potrebovať.

Zvýhodnené financovanie udržateľného bývania

Máte v pláne ekologickú stavbu? Požiadajte o tzv. zelenú hypotéku. Ak nehnuteľnosť vyhovie ekologickým kritériám, budete mať šancu na výhodnejšiu hypotéku. Tzv. zelené úvery na bývanie momentálne poskytuje ČSOB a Hypoteční banka, ktoré zvýhodňujú projekty postavené pomocou moderných úsporných technológií a ekologických noriem. Teda energeticky nenáročné a postavené z ekologických materiálov a pomocou technológií šetrných k životnému prostrediu.

Čo dodať na záver? Že aj partnerská hypotéka môže byť risk, respektíve stávka do lotérie. Pred jej uzavretím si dobre premyslite, s kým sa banke upisujete. Rozchody, bez toho aby sme chceli maľovať čerta na stenu, niekedy bývajú kruté. A majetkové problémy situáciu rozhodne nezlepšia. Tak veľa šťastia.

Luxury Prague Life

Photo gallery (0)

View photo gallery

About the author

Jana Tržilová
Luxury Real Estates
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 CZK
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 CZK
Show property
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 CZK
Show property
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 CZK
Show property
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
price upon request
Show property
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 CZK
Show property
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 CZK
Show property
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové
Praha 1

Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové

3 + 1 117 m², bal. 3 m²
37 500 CZK
Show property
Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m
Praha 1

Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m

2 + 1 58 m², bal. 6 m²
27 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 CZK
Show property
Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m
Praha 1

Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m

54 m², bal. 2 m²
18 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
price upon request
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
price upon request
Show property
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 CZK
Show property
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 CZK
Show property
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
price upon request
Show property
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 CZK
Show property
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 CZK
Show property
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 CZK
Show property
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
22 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 CZK
Show property
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 CZK
Show property
Supermakléřky - real estate comics