Top hledané
Výsledky (0)
Desiatky tisíc Čechov potrebovali vedieť, ako vyplniť formulár na sčítanie ľudu

NATVRDO: Najväčšie chytáky, ktoré sprevádzali otázky na Český štatistický úrad

Radek Polák
07.Jun 2021
+ Pridať na Seznam.cz
4 minuty čtení
Smějící se mladá dívka ukazuje na laptop v ruce

Viete, koľko ľudí žije v Česku? Na presnú odpoveď si budeme musieť počkať. Jedna z najväčších sčítacích akcií v dejinách štátu ale ukázala, že to so zapojením Čechov do verejných projektov nie je také zlé. Napriek tomu sa našli aj tí, ktorí mali svoje otázky smerovať skôr na legendárneho filmového docenta Chocholouška a nie na štátny úrad.

Dopyty po telefóne – alebo pytačky?

Každodenne bol Český štatistický úrad v období sčítania bombardovaný tisíckami komentárov. Niektoré boli, diplomaticky povedané, pomerne zvláštne. K tým najpodivnejším patrila napríklad ponuka na sobáš, ktorú dostala ochotná telefonická operátorka. Namiesto syna pritom všetko dohadoval jeho vlastný otec!

Otvoriť v galérii (5)
Zamyšlená dívka s mobilem v ruce
Zamyšlená dívka s mobilem v ruceSource: Freepik

Objavovali sa ale tiež otázky, ako možno do sčítania zahrnúť zatknutého Čecha, ktorý si svoj trest odpykáva v zahraničnom väzení. Alebo ako sčítať rehoľné sestry žijúce v kláštore. Príliš vierohodne neznela ani poznámka, či možno ako člena domácnosti evidovať skôr mačku ako manželku, pretože domáce zviera nie je aspoň také hádavé. Jeden z účastníkov riešenia ťažkostí so sčítaním zase omylom v dotazníku uviedol ako svoje bydlisko adresu suseda. S úradom potom dotyčný riešil, či tým susedovi nespôsobí nejaký problém.

„Radili sme rodičom, či a ako sčítať svoje dospelé deti, pomáhali rozhodnúť, koľko formulárov majú vyplniť ľudia žijúci v dvojgeneračných domoch. Pomáhali sme mnohým ľuďom správne vyplniť časť venovanú zamestnaniu a radili sme tým, ktorí behali s metrom po dome v snahe vyplniť presnú plochu bytu,“

uviedla v tejto súvislosti Šárka Jelínková, hlavná trénerka projektu Sčítání spoločnosti Conectart.

Prodej funkcionalistické vily Praha - 360m
Prodej funkcionalistické vily Praha - 360m, Praha 8

Otázky s otáznikom?

Väčšina otázok a iných príspevkov bola ale našťastie iná. Týkali sa často toho, ako sčítať niekoľko samostatne hospodáriacich domácností, ktoré ale bývajú spoločne. Alebo ako sčítať členov domácnosti pracujúcich v zahraničí. Otázky sa točili tiež okolo potvrdenia o odoslaní formulára alebo okolo toho, či je možné opraviť chybné údaje v už odoslanom formulári. Mnoho ľudí tiež potrebovalo poradiť s tým, ako vyplniť cestu do zamestnania a školy v čase pandémie. Ďalší chceli zase informáciu, kde nájdu najbližšie kontaktné miesto sčítania a kde si možno vyzdvihnúť alebo odovzdať vyplnený sčítací formulár.

Otvoriť v galérii (5)
Mladší žena pomáhá starší s dokumenty
Mladší žena pomáhá starší s dokumenty Source: Profimedia

Pokec s chatbotom

Okrem telefonických otázok sa verejnosť obracala na úrad aj s desiatkami tisíc e-mailových žiadostí o reakciu. Na viac ako 400 tisíc otázok každodenne odpovedal chatbot. Šlo svojím spôsobom o prevratné riešenie, Český štatistický úrad bol celosvetovo medzi prvými takými inštitúciami, ktoré uvedené riešenie pri sčítaní svojich obyvateľov používali. Chatbot je v podstate program, ktorý vďaka vopred nastaveným odpovediam na konkrétne témy nahrádza v komunikácii telefonického operátora.

Chatbot pomáhal napríklad s otázkami, ako správne sčítať deti a študentov, ako zistiť plochu bytu, či je možné vyplniť údaje za iného človeka alebo ako sčítať blízku osobu, ktorá pobýva v zahraničí. Ľudia sa chatbota pýtali tiež na možnosti prihlasovania cudzincov, získanie potvrdenia o odoslanom formulári alebo čo robiť, keď sa napríklad nemožno prihlásiť z dôvodu neplatných dokladov.

Väčšina však napriek tomu dávala prednosť telefonickému rozhovoru s operátormi, ako potvrdila aj Jolana Voldánová, hovorkyňa projektu Sčítání 2021.

Otvoriť v galérii (5)
Počítání na prstech by pro sčítání Čechů nestačilo
Počítání na prstech by pro sčítání Čechů nestačiloSource: Freepik

„Napriek rozsiahlemu využitiu niekoľkých prostriedkov automatizovaného odpovedania na otázky bolo stále mnoho ľudí, ktorí chceli svoje otázky riešiť priamo s pracovníkmi Kontaktného centra,“

uviedla. Centrum tak dohromady vybavilo vyše 263 000 hovorov.

Nič nejde na prvýkrát

Možno práve veľký záujem verejnosti spôsobil, že ste sa niekedy operátorom nemohli dovolať hneď na prvý raz.

„Musel som to niekoľkokrát skúšať. Obrnil som sa ale trpezlivosťou a nakoniec to vyšlo. Zaujímalo ma, aké trvalé bydlisko uviesť, v tom čase som sa práve sťahoval,“

hovorí tridsaťjedenročný Petr z Prahy.

Sčítanie obyvateľov trvalo celkovo 46 dní. Začalo sa 27. marca a skončilo sa 11. mája. Ľudia počas tohto obdobia odovzdali 4 217 261 elektronických a 683 000 listinných sčítacích formulárov. Ďalšie listinné formuláre však prichádzali postupne aj po skončení termínu – celkovo ich preto bude zrejme viac ako 800 000. Takmer dve tretiny Čechov pritom pri vyplňovaní využili počítač a 36 percent mobil alebo tablet. Webové stránky Sčítání navštívilo vyše 5 miliónov online používateľov.

Otvoriť v galérii (5)
Usmívající se dívka ukazuje na prstech číslo 3
Usmívající se dívka ukazuje na prstech číslo 3Source: Freepik

Na samotné výsledky, koľko ľudí vlastne v Česku je, si však musíme ešte počkať.

„Verejnosť budeme informovať o postupe spracovania a deliť sa o priebežne zistené informácie a zaujímavosti, ktoré z neho vyplynú. V žiadnom prípade ale nepôjde o výsledky. Tie budú v kompletnej podobe skutočne k dispozícii až na prelome tohto a budúceho roka,“

uviedol Marek Rojíček, predseda Českého štatistického úradu.

Otvoriť v galérii (5)
Lidi označeni barvami v davu
Lidi označeni barvami v davuSource: Freepik

Ďalšie sčítanie by malo byť opäť o 10 rokov. Bude zaujímavé sledovať, do akej miery bude iné než to tohtoročné. Počet otázok sa pravdepodobne zúži. Aj keď to nemusí byť o celú polovicu oproti tomu, ako táto akcia prebiehala v roku 2011. Už teraz však možno odhadnúť, že podiel tých, ktorí budú odpovedať online, bude omnoho vyšší, než tomu bolo počas tohtoročnej jari.

TVRDÉ ČÍSLO: 270 000

Takmer 270 tisíc telefonických hovorov prijalo Kontaktné centrum od verejnosti počas obdobia, keď prebiehalo sčítanie obyvateľov Česka.

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie