Top hledané
Výsledky (0)
Pýtajme sa, kam poputujú krajské miliardy

NATVRDO: České kraje majú v rukách miliardy korún na školy i cesty. Prečo o tom v kampani nikto z nich nehovorí?

David Budai
01.Sep 2020
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty čtení
Žena z balkónu pozoruje město

V Českej republike sa blížia krajské voľby a v predvolebnej kampani sa opäť nerieši prakticky nič z toho, o čom krajská politika v skutočnosti je. Ani ľudia si neuvedomujú, že politici v tomto prípade rozhodujú o všedných životoch oveľa viac, ako sa môže zdať. V hre je v neposlednom rade aj rozdeľovanie obrovských balíkov financií.

Hasiči bojují s požárem
Seniorka na procházce
Žena na přechodu pro chodce

Čo zaujíma väčšinu bežných českých rodín? Keď sa nad tým zamyslíme, nebude to nič prevratné. Väčšina rodičov chce dobré školy, ktoré navštevujú ich deti. Okrem toho chcú, aby dobre fungovalo autobusové a vlakové spojenie medzi mestami a obcami alebo aby medzi nimi boli kvalitné cesty, vďaka ktorým sa dá ľahko dostať do práce alebo na nákupy. Česi takisto chcú, aby ich rodičia mali primeranú zdravotnú a sociálnu starostlivosť, a to isté si želajú aj pre seba, keď zostarnú. Jednoducho, aby sa o nich v starobe alebo chorobe niekto postaral.

O tom všetkom z veľkej časti rozhodujú práve kraje, územné celky, ktoré vznikli v roku 2000 a odvtedy v rozpočtoch disponujú miliardami korún na to, aby všetko dobre fungovalo. Väčšina ľudí kraje nevníma ako dôležité a má pocit, že o tom hlavnom sa rozhoduje vo vláde alebo na ministerstvách. Aj preto sa v kampaniach ku krajským voľbám zvyčajne hovorí o celoštátnych témach – v minulosti to boli poplatky u lekárov, utečenci a momentálne je to hlavne koronavírus. Áno, utečenci síce môžu našich susedov trápiť, ale faktom zostáva, že nikto v kraji nemôže rozhodnúť o tom, koľko ich do Českej republiky príde. To je v kompetencii vlády.

Tento rok vedie najmä koronavírus a kríza

Pozrime sa napríklad na tohtoročnú kampaň, ktorú nedávno spustila ČSSD. Predseda Jan Hamáček, oblečený v červenej mikine, vyhlasuje, že českých občanov ochráni v kríze a dá im vyššie platy. I ODS ubezpečuje, že po koronakríze „postaví Českú republiku na nohy“. SPD zase sľubuje potravinovú sebestačnosť. Podobne kampaň ponímajú aj ďalšie politické strany, ktoré v podstate riešia celoštátne témy alebo to, ako (ne)funguje vláda. Prečo sa však všetci zameriavajú na veci, ktoré s rozhodovaním krajov a hajtmanov vôbec nesúvisia?

Byt na pronájem Praha 1 - 151m
Byt na pronájem Praha 1 - 151m, Praha 1

Problém spočíva v tom, že politici v krajských radách a zastupiteľstvách rozhodujú o úplne iných záležitostiach. A tie paradoxne oveľa viac ovplyvňujú všedný život Čechov. Kraje hospodária s viac ako 200 miliardami korún (7,6 miliardy eur, pozn. red.). To je už poriadny balík peňazí. Tieto peniaze putujú najmä do škôl, integrovaného záchranného systému, sociálnych služieb, stavby cestných komunikácií a takisto krajskej verejnej dopravy.

Témy, ktoré Čechov (ne)zaujímajú

Českí občania sa, bohužiaľ, v krajských voľbách rozhodujú podľa celoštátnych tém. V skutočnosti by sa však kandidujúcich politikov mali pýtať napríklad na toto:

Ako zaistíte, aby naše školy mali dostatok financií a učiteľov a boli schopné zabezpečiť deťom kvalitné vzdelávanie?

Budete financie investovať do nákupu novej hasičskej a záchranárskej techniky, aby bola v prípade havárie alebo požiaru občanom poskytnutá adekvátna pomoc?

Prečo sú cesty okolo našej obce v katastrofálnom stave a kedy ich opravíte?

Budete budovať dostatok sociálnych služieb a stacionárov, aby sa niekto postaral o mojich rodičov, keď dostanú alzheimera?

Ako sa bude meniť krajský územný plán a ako budete v diskusii so štátom ovplyvňovať, kadiaľ povedú nové úseky diaľnic?

Česi sa musia zamyslieť nad tým, čo im politici pred krajskými voľbami sľubujú a ako to reálne dokážu hajtmani zo svojej pozície ovplyvniť. Ak stranám dovolia, aby v týchto voľbách aj o štyri roky neustále „mleli“ o nesúvisiacich celoštátnych záležitostiach a nezaoberali sa tým, na čo v skutočnosti krajské miliardy korún putujú, stanú sa len bábkami, ktoré im bez uvažovania dajú hlas, a potom sa divia, čo to ten nový hajtman v úrade stvára – veď o tom sa nikde predtým nehovorilo.

Pronájem luxusního bytu Praha 1 - 55m
Pronájem luxusního bytu Praha 1 - 55m, Praha 1

TVRDÉ ČÍSLO: 238 000 000 000 českých korún (viac ako 9 miliárd eur, pozn. red.)

S takýmto rozpočtom hospodárili minulý rok všetky kraje (okrem Prahy). To je v podstate 1/7 štátneho rozpočtu, respektíve taký objem peňazí, o ktorom rozhoduje dovedna až osem ministerstiev.

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie