Naše pľúca: Astma – ochorenie dýchacích ciest, ktoré si nevyberá

Astma sa vyskytuje v akomkoľvek veku. Môže postihnúť rovnako deti, ako aj dospelých či seniorov.
22.Dec 2020
 

Astmou (asthma bronchiale) trpí približne 5 – 10 % populácie. Chronický zápal je spojený s prieduškovou hyperreaktivitou a vedie k opakujúcim sa epizódam pískania, dýchavičnosti, ťažoby na hrudi a kašľa, a to obzvlášť v noci alebo skoro ráno. Poďte sa s nami detailnejšie pozrieť na to, ako toto nepríjemné ochorenie vzniká, kto k naň má predispozície, aké existujú možnosti liečby a aj na to, ako ho ovplyvňuje pandémia spôsobená koronavírusom.

Žena s inhalačním přístrojem

Rizikové a vyvolávajúce faktory

V prípade astmy rozlišujeme rizikové faktory hostiteľa (predispozície) a faktory prostredia. Niektoré z týchto faktorov prostredia sa označujú ako precipitačné, ide o tzv. spúšťače, ktoré môžu vyvolať náhle zhoršenie astmy. Medzi faktory hostiteľa sa zaraďujú genetické predispozície, atopie (riziko astmy u atopika je 10 – 20x vyššie než u neatopika), hyperaktivita dýchacích ciest, pohlavie (vyššie riziko u chlapcov), rasa a etnický pôvod, nízka pôrodná hmotnosť, fajčenie u matky alebo obezita.

Z hľadiska genetických predispozícií platí, že riziko vzniku astmy je cca 3 – 5x vyššie, ak má astmu jeden z rodičov (cca 5x vyššie u alergickej astmy), ak astmou trpia obaja rodičia, riziko je 7 – 10x vyššie.

Holčička držící inhalátor
Holčička držící inhalátor • Source: Profimedia.cz

Negatívne vplyvy vonkajšieho prostredia

Medzi rizikové faktory prostredia sa zaraďujú predovšetkým alergény. Astma je v 95 % podmienená alergickou reakciu a býva obvykle súčasťou celkového alergického ochorenia. V období detstva jej napríklad predchádzajú potravinové alergie (najmä na bielkovinu kravského mlieka a vajcia) alebo chronický alergický ekzém či alergický zápal spojiviek. Medzi najčastejšie alergény sa zaraďujú peľ, plesne, roztoče, zvieratá či práve potravinové alergény. Medzi ďalšie faktory patria aj vírusy a faktory vonkajšieho prostredia ako studený a horúci vzduch, splodiny naftových motorov, cigaretový dym, smog, infekcie dýchacích ciest alebo lieky (napríklad astma vyvolaná kyselinou acetylsalicylovou (ASA – aspirín).

Včela sedící na květině
Včela sedící na květině • Source: Pixabay.com/Myriams-Fotos

Čo môže astmu zhoršovať?

Medzi faktory náhle zhoršujúce astmu patria aj alergie a lieky a takisto zmeny počasia (teplotná inverzia či stav pred búrkou), znečistenie vonkajšieho ovzdušia, hyperventilácia (k tej môže prísť nielen pri nadmernej telesnej námahe, ale aj pri silných emóciách – smiech, plač, strach a pod.), nadmerná psychická záťaž, menštruácia, tehotenstvo, perorálna antikoncepcia či potravinárske prídavné látky (aditíva).

Ako sa astma prejavuje?

dýchavičnosť – človek trpiaci astmou ju vníma ako nedostatok vzduchu, sťažené dýchanie či pocit krátkeho dychu (po námahe, často aj v pokoji)

nepríjemné pocity na hrudníku (pocit zvierania, tiesne či tlaku)

hvízdavé dýchanie – najmä pri vdychu alebo pri usilovnom výdychu

kašeľ – často nočný, obvykle neproduktívny alebo s malým množstvom vykašlanej hmoty (môže byť jediným príznakom, najmä u detí)

Astma sa vyskytuje v akomkoľvek veku. Môže postihnúť deti, dospelých či seniorov. Všeobecne však platí, že astma, ktorá vznikla v neskoršom veku, máva častejšie ťažší charakter. Celkovo sa astma rozdeľuje do 5 stupňov podľa typu závažnosti.

Astma schéma
Astma schéma • Source: Freepik.com

Prevencia astmy

Za rozhodujúce životné obdobie sú stále považované prvé roky života. K senzibilizácii plodu (zvýšeniu citlivosti) však môže prísť už vnútri maternice, a to od 22. týždňa gravidity. V súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne opatrenia, ktoré by sa dali odporučiť prenatálne ako primárna prevencia. Účinným postnatálnym opatrením je obmedzenie pasívneho fajčenia. Ak sa objavia prvé príznaky alergie, mali by sa primárne odstrániť spúšťače a následne je nutné snažiť sa zamedziť rozvoju astmy.

Hlavné opatrenia

Inhalační přístroj a cigareta
Inhalační přístroj a cigareta • Source: Pixabay.com/capri23auto

Alarmujúcou skutočnosťou je, že v 40 % rodín astmatických detí v ČR rodičia stále fajčia a 30 % mladistvých astmatikov patrí medzi aktívnych fajčiarov. Medzi hlavné opatrenia patrí:

odstránenie alergénov z bytov a budov

eliminácia vzdušných polutantov – ozónu, oxidov dusíka, kyslých aerosolov a prašných aerosolov, ale aj aktívneho a pasívneho fajčenia

zníženie expozície vonkajším alergénom, t. j. peľom, plesniam, splodinám naftových motorov, ktoré môžu v kombinácii s alergénom indukovať imunitnú (alergickú) odpoveď

odstránenie potravinových alergénov vrátane konzervačných činidiel (siričitany a rôzne aditíva, ako sú tartrazín, benzoát, glutamát sodný a pod.)

pri intolerancii ASA jej eliminácia, ako aj eliminácia ostatných nesteroidných antiflogistík, betablokátory sú u astmatikov absolútne kontraindikované (je treba zvýšiť opatrnosť aj v prípade očných kvapiek)

pravidelné očkovanie proti chrípke u pacientov s astmou

pravidelná liečba protizápalovými liekmi

Ako prebieha návšteva u lekára a vyšetrenie?

Pacientka u lékaře
Pacientka u lékaře • Source: Profimedia.cz

Lekár si vypočuje hrudník, vykoná funkčné vyšetrenie pľúc, robí sa tzv. spirometria. Tú možno vykonať už vo veku okolo 5 rokov u spolupracujúcich detí, zisťuje sa aj schopnosť priedušiek rozťahovať sa, a tým zlepšovať pľúcne funkcie, niekedy sa robia aj testy, keď sa, naopak, zisťuje neprimerané sťahovanie priedušiek, vyšetrujú sa aj zápalové faktory z vydychovaného vzduchu. Pacienta s podozrením na astmu vyšetruje aj alergiológ, a to kožnými testami a odbermi krvi. Ľudia trpiaci na astmu podstúpia aj vyšetrenie na ORL, pretože je nutné vylúčiť pridružené ochorenia (alergický zápal, polypy a iné). Pri vstupnom vyšetrení by sa mal každému urobiť aj röntgen hrudníka, aby sa vylúčili ostatné možné ochorenia.

Liečba astmy

Je nutné odstrániť predovšetkým spúšťače, pozri prehľad predtým. Základom sú inhalačné liečivá, ktorých cieľom je potlačiť zápal priedušiek. Hlavnými liečivami sú tie s preventívnym účinkom, medzi ktoré na prvom mieste patria inhalačné kortikosteroidy. Podľa najnovších pravidiel sa odporúčajú ako liek prvej voľby u všetkých 5 stupňov astmy. Túto liečbu možno podporiť aj ďalšími liečivami, ktoré uvoľnia stiahnuté svaly v prieduškách (tzv. bronchodilatačné liečivá). Vhodné je ich podávanie pri náhlom zhoršení astmy, keď je treba priedušky rýchlo rozšíriť, a tak zlepšiť dýchanie. Podávať sa môžu aj preventívne pred telesnou záťažou.

Niektorí pacienti s ťažkou formou astmy užívajú bronchodilatačné liečivá spolu s inhalačnými kortikosteroidmi dlhodobo. Cieľom je u každého astmatika navodiť úplnú kontrolu (stabilizáciu) astmy. V neposlednom rade sa pacient musí celoživotne vzdať cigariet. Každý astmatik by mal byť poučený a opakovane kontrolovaný, ako zvláda podávanie liečiv z rôznych inhalačných systémov.

Astma a koronavírus

Ako by to astmatici nemali už dosť ťažké, medzi rizikové faktory sa pridalo začiatkom roka ešte ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom, ktoré postihuje práve dýchacie cesty. Pacienti s astmou tak patria medzi ohrozenú skupinu obyvateľov a na svoje zdravie musia dbať o to viac. To potvrdzuje aj profesor 2. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc.

„Astma je chronické respiračné ochorenie a má teda potenciál zhoršiť priebeh koronavírusového zápalu pľúc. Platí ale, že ak je astma pod kvalitnou kontrolou, funkcie pľúc sú normálne a pacient je dlhodobo bez stavov zhoršenia a akútnych záchvatov, nie je riziko závažného priebehu koronavírusovej pľúcnej infekcie zásadne vyššie,“

uviedol prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc.

Ochrana dýchacích ciest v podobe rúška či respirátoru by sa tak v súčasnosti mala stať neodmysliteľnou výbavou každého astmatika. Aj keď ich nosenie môže spôsobovať istý diskomfort, riešením môže byť jednorazové rúško z netkanej textílie, ktoré uľahčuje dýchanie.

Fond Naše plíce

Logo Naše plíce
Logo Naše plíce • Source: Naseplice.cz

Ako mediálny partner realitnej kancelárie Y&T Luxury Property by sme vás radi vyzvali k podpore zbierky organizovanej Nadačným fondom Naše plíce: Darujme plicní ultrazvuk VFN na Karláku. Fond Naše plíce, ktorý založila realitná kancelária počas prvej vlny pandémie COVID-19, sa venuje podpore liečby respiračných ochorení u dospelých a detí.

„Už predtým sme ako darca podporovali rôzne charitatívne projekty,“ hovorí zakladateľka realitnej kancelárie Elena Jakubovič. „Tentoraz chceme ísť o krok ďalej a dlhodobo pomáhať českým odborníkom a nemocniciam.“

A prečo spojenie realitného biznisu a starostlivosti o zdravé pľúca? Elena Jakubovič a jej tím veria, že dobre vybratý dom alebo byt je tým miestom, kde sa vám bude dýchať s ľahkosťou. A tento pocit by mali zažívať všetci.

Bezdrátová ultrazvuková sonda HEALCERION SONON 300L
Bezdrátová ultrazvuková sonda HEALCERION SONON 300L • Source: Promedica-praha.cz

Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město
Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město, Praha 1

Luxury Prague Life

Photo gallery (0)

View photo gallery

About the author

Martina Šmalclová
Luxury Real Estates
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 CZK
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 CZK
Show property
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 CZK
Show property
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 CZK
Show property
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
price upon request
Show property
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 CZK
Show property
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 CZK
Show property
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové
Praha 1

Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové

3 + 1 117 m², bal. 3 m²
37 500 CZK
Show property
Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m
Praha 1

Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m

2 + 1 58 m², bal. 6 m²
27 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 CZK
Show property
Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m
Praha 1

Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m

54 m², bal. 2 m²
18 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
price upon request
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
price upon request
Show property
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 CZK
Show property
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 CZK
Show property
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
price upon request
Show property
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 CZK
Show property
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 CZK
Show property
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 CZK
Show property
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
22 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 CZK
Show property
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 CZK
Show property
Supermakléřky - real estate comics