Naše pľúca: Ako rozpoznať jednotlivé ochorenia pľúc

Pľúca patria k najdôležitejším orgánom. Aké signály hlásia, že je s nimi niečo v neporiadku?
10.Jan 2021
 

Ochorenia pľúc sú veľmi dobre známe nielen z dôvodu ich početnosti, ale najmä pre ich závažnosť. Na to, aby naše telo mohlo dobre fungovať, musíme mať zdravé nielen srdce, ale tiež pľúca. Pľúca sú párový orgán, bez jednej polovice teda žiť môžeme, ale ak by sme prišli aj o druhú, neprežili by sme ani minútu…

Mladá žena s lékařkou

Hlavnou úlohou pľúc je prenos kyslíka zo vzduchu do krvi a vylučovanie oxidu uhličitého z krvi do vzduchu. Porucha tohto mechanizmu vedie k zhoršeniu zásobovania organizmu kyslíkom. K tomu dochádza pri ochoreniach dýchacích ciest a pri chorobách pľúcnych ciev. Pri ďalších ochoreniach nie sú pľúca schopné odstraňovať cudzorodé látky, ktoré sú v nich potom prítomné v nadlimitnom množstve, alebo je porušená schopnosť priedušiek privádzať vzduch do pľúcnych mechúrikov. Môže ísť o zúženie priedušiek alebo o poruchu dýchacích svalov rozpínajúcich pľúca.

„Pľúcne ochorenia sú v Českej republike na vzostupe. Spôsobené je to pretrvávajúcim fajčením, stále sa zhoršujúcim životným prostredím a nízkou fyzickou aktivitou obyvateľov,“

hovorí MUDr. Jiří Votruba, Ph.D., primár I. kliniky tuberkulózy a respiračných ochorení VFN v Prahe.

Lékař Jiří Votruba
Lékař Jiří Votruba • Source: jirivotruba.cz

Prvé príznaky ochorenia pľúc

Vo všeobecnosti platí, že pľúcne ochorenia sa prejavujú typickým symptómom, ktorým je kašeľ. Napriek tomu však MUDr. Jiří Votruba, Ph.D., dodáva:

„Rozoznať pľúcne ochorenia v ich začiatku je niekedy ťažké, pretože pľúca nemajú senzitívnu internáciu, a preto nebolia. Napriek tomu však môžu niektoré známky doviesť pacientov k lekárovi včas, a to napríklad drobné vykašliavanie krvi, pocity zhoršeného výdychu či pocity zhoršenia dychovej kondície.“

Dôležitá je tak včasná návšteva lekára, aby mohol určiť presnú diagnózu. Prinášame vám prehľad vyskytujúcich sa pľúcnych ochorení a ich príznakov.

Astma

Astma je jedno z najznámejších respiračných ochorení. U približne 80 % astmatikov sa ochorenie objavuje už pred 5. rokom života a úzko súvisí s alergiou. Pacient s podozrením na astmu sa cíti na „konci s dychom“, pociťuje nedostatok vzduchu, tieseň či tlak na hrudi. Ochorenie sprevádza tiež kašeľ, často nočný, obvykle neproduktívny alebo s malým množstvom vykašlanej hmoty. Ochorenie sa lieči podaním vhodných liekov. Na akútne stavy lekári predpisujú inhalátory a odporúčajú pohybovú terapiu, ktorou možno znížiť množstvo astmatických záchvatov.

Dospělá žena s dýchacími problémy
Dospělá žena s dýchacími problémy • Source: Freepik.com

Bronchitída

Zápal priedušiek je infekčné ochorenie dýchacích ciest. Lekári rozlišujú dva typy – chronickú a akútnu bronchitídu. Akútna bronchitída sa väčšinou začína ako bežné nachladnutie či chrípka so škriabaním v hrdle. Potom sa pridá suchý dráždivý kašeľ, ktorý sa v priebehu ochorenia mení na vlhký. Ochorenie často sprevádza teplota, únava, celková slabosť alebo bolesti hlavy. Pacientovi sa odporúča pokojový režim s dostatočným príjmom tekutín a lieky na suchý kašeľ.

Chronická bronchitída sa naproti tomu vyznačuje trvalým kašľom a vykašliavaním žltého až zeleného hlienu. Vzniká dlhodobým dráždením dýchacích ciest, k najčastejším spúšťačom patria cigarety. Podporiť jej vznik môže tiež práca v prašnom prostredí alebo nezdravé ovzdušie, napríklad vo veľkomestách. Liečba chronickej bronchitídy spočíva vo vylúčení látok, ktoré dráždia priedušky, a podanie vhodných liekov.

Teploměr
Teploměr • Source: Pixabay.com/GundulaVogel

Chronická obštrukčná choroba pľúc

CHOCHP spôsobuje zápal v pľúcach, zúženie dýchacích ciest a poškodenie tkaniva pľúc. Ide o pomaly postupujúce ochorenie, ktoré sa nedá zastaviť. Pacienti sa obvykle dostavia k lekárovi až v neskorom štádiu. Choroba sa najčastejšie prejavuje chronickým kašľom, vykašliavaním hlienov a postupne narastajúcou dýchavičnosťou. Podobne ako u chronickej bronchitídy by sa mali mať na pozore hlavne fajčiari a osoby s častým pobytom v znečistenom prostredí. CHOCHP je nevyliečiteľná, ale možnosť liečenia existuje. Nevyhnutné je prestať fajčiť. Lekári nasadzujú lieky na roztiahnutie priedušiek a odporúčajú pľúcne rehabilitácie. Pri zhoršení stavu môžu podávať i kyslík.

Inhalační maska
Inhalační maska • Source: Pixabay.com/Myriams-Fotos

Pľúcna fibróza

Ide o závažné ochorenie, ktoré vedie k postupnej tuhosti pľúc a tiež zjazveniu pľúcneho tkaniva. Spôsobuje nevratné poškodenie pľúc. Na pozore by sa mali mať hlavne ľudia, ktorí sú dlhodobo vystavovaní určitým faktorom, ktoré síce nespôsobia fibrózu okamžite, ale môžu do tohto závažného ochorenia vyústiť. Ľudia pracujúci v prostredí plnom anorganických prachov (oxid kremičitý, uhoľný prach či berýlium) môžu mať diagnostikovanú tzv. azbestózu či pneumokoniózu. Časté vystavovanie sa organickým prachom, ako sú plesne zo sena či vtáčie exkrementy, môže spôsobiť alveolitídu. Rizikovým faktorom je aj fajčenie. Príznaky týchto nepríjemných ochorení sa môžu hlásiť zhoršujúcou sa dýchavičnosťou, suchým kašľom a únavou. K symptómom idiopatickej pľúcnej fibrózy (IPF) patria prsty s nechtami v tvare hodinových sklíčok. Ochorenie IPF je prakticky neliečiteľné a aj pri adekvátnej liečbe prežitie obvykle nepresahuje 3 – 5 rokov.

Pneumónia (zápal pľúc)

Zápal pľúc je zápalové ochorenie pľúcneho tkaniva, ktoré môžu spôsobovať baktérie (najčastejšie z rodu Streptococcus), vírusy (rod Herpes), plesne alebo rôzne chemické látky. Ochorenie sprevádza vlhký kašeľ, pri ktorom dochádza k vykašliavaniu hnisavého sekrétu, a vysoké neustupujúce horúčky. Vážnejšie formy ochorenia sprevádza dýchavičnosť a zrýchlené dýchanie či bolesť a tlak na hrudi. Liečba zápalu pľúc prebieha pomocou antibiotík a liekov na zníženie horúčky a proti kašľu.

Rakovina pľúc

Kedysi bol pľúcny karcinóm vzácnym ochorením. Pôsobenie škodlivých látok, ako sú cigarety a ďalšie spúšťače, však prispelo k jeho veľkej expanzii. Prejavy by si mali všímať hlavne fajčiari po štyridsiatke. Medzi prvé varovné príznaky patrí chrčanie a zmena charakteru kašľa, ktorý je dráždivejší a silnejší. Môže dôjsť tiež k vykašliavaniu krvi. Medzi ďalšie symptómy patrí únava, bolesť svalov, chrapot, problémy s prehĺtaním, opakujúce sa zápaly pľúc či bolesť na hrudi.

Ak sa karcinóm nelieči, môže rásť a v rámci procesu zvaného metastázovanie sa rozšíriť aj mimo pľúca do okolitých tkanív a ďalších častí tela. Liečebnou metódou sú chirurgické zákroky, pri ktorých dochádza k odstráneniu poškodeného pľúcneho tkaniva. V prípade pokročilej fázy lekári pristupujú k chemoterapii či rádioterapii.

Kouření
Kouření • Source: Pixabay.com/Cheryl Holt

Tuberkulóza

Mycobacterius tuberculosics – je vám tento názov povedomý? Ide o baktériu spôsobujúcu ochorenie TBC. Hoci ekonomicky vyspelé krajiny znížili počty nakazených, tuberkulóza sa stále vyskytuje a je výrazne vyššie zastúpená medzi HIV pozitívnymi pacientmi. Medzi najčastejšie príznaky patrí chronický kašeľ s krvavým spútom (vykašľaný hlien), horúčka, úbytok na váhe, dýchavičnosť alebo bolesti na hrudi. Liečba TBC prebieha najmenej 6 mesiacov. Pacientovi sú podávané lieky, ktoré potláčajú rast a množenie tuberkulóznych bacilov.

Akútne pľúcne ochorenia

Pľúcny edém, pľúcna embólia či pneumotorax patria medzi život ohrozujúce náhle ochorenia. V prípade pľúcneho edému dochádza k ťažkej dýchavičnosti spôsobenej tekutinou v pľúcach. V prípade pľúcnej embólie dochádza k upchatiu tepny, ktorá vyživuje pľúca, alebo jej vetvy krvnou zrazeninou. Ochorenie sa prejavuje náhle vzniknutou dýchavičnosťou, bolesťou na hrudi a kašľom – niekedy s vykašliavaním krvi. Bolesťou na hrudi a dýchavičnosťou spôsobenou prítomnosťou vzduchu v dutine hrudnej medzi pľúcami a rebrami dá o sebe vedieť pre zmenu pneumotorax. Dýchavičnosť je v tomto prípade spôsobená zmrštením pľúc. O tom, ako je toto ochorenie nevyspytateľné, si môžete prečítať TU.

Luxusní vila na prodej, Praha 6 - Nebušice
Luxusní vila na prodej, Praha 6 - Nebušice, Praha 6

Nepodceňovať symptómy

Nárast respiračných ochorení je veľký globálny problém. Pacienti často vyrazia k lekárovi až vo chvíli, keď už ochorenie môže byť v nevyliečiteľnom štádiu. Úmrtnosť v dôsledku pľúcnych chorôb je v Českej republike menej ako 10 %, no napriek tomu by sme nemali zanedbávať príznaky a mali by sme dbať na prevenciu.

Fond Naše plíce

Logo Naše plíce
Logo Naše plíce • Source: Naseplice.cz

Ako mediálny partner realitnej kancelárie Y&T Luxury Property by sme vás radi vyzvali k podpore zbierky organizovanej nadačným fondom Naše plíce: Darujme plicní ultrazvuk VFN na Karláku.

Fond Naše plíce založený realitnou kanceláriou počas prvej vlny pandémie COVID-19 sa venuje podpore liečby respiračných ochorení u dospelých a detí.

„Už predtým sme ako darcovia podporovali rôzne charitatívne projekty,“

hovorí zakladateľka realitnej kancelárie Elena Jakubovič.

„Tentoraz chceme ísť o krok ďalej a dlhodobo pomáhať českým odborníkom a nemocniciam.“

A prečo spojenie realitného biznisu a starostlivosti o zdravé pľúca? Elena Jakubovič a jej tím veria, že dobre vybratý dom alebo byt je tým miestom, kde sa vám bude dýchať s ľahkosťou. A tento pocit by mali zažívať všetci.

Luxury Prague Life

Photo gallery (0)

View photo gallery

About the author

Sabina Štaubertová
Luxury Real Estates
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 CZK
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 CZK
Show property
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 CZK
Show property
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 CZK
Show property
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
price upon request
Show property
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 CZK
Show property
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 CZK
Show property
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové
Praha 1

Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové

3 + 1 117 m², bal. 3 m²
37 500 CZK
Show property
Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m
Praha 1

Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m

2 + 1 58 m², bal. 6 m²
27 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 CZK
Show property
Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m
Praha 1

Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m

54 m², bal. 2 m²
18 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
price upon request
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
price upon request
Show property
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 CZK
Show property
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 CZK
Show property
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
price upon request
Show property
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 CZK
Show property
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 CZK
Show property
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 CZK
Show property
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
22 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 CZK
Show property
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 CZK
Show property
Supermakléřky - real estate comics