Top hledané
Výsledky (0)
Najozdobenejší vianočný dom nájdete v Chotoviciach.

Najozdobenejší vianočný dom v Česku: žiari na ňom 65 tisíc žiaroviek!

Karolína Lišková
28.Nov 2020
+ Pridať na Seznam.cz
2 minuty čtení

Síce nie sme v Amerike, ale niektorí Česi milujú Vianoce natoľko, že neváhajú utratiť tisícky korún za vianočnú výzdobu. Už povestný je Václav Trunec z Chotovíc pri Litomyšli, ktorý svoj dom „vyšperkováva“ už takmer dvadsať rokov. Tento rok hodlá na prvú adventnú nedeľu napriek pandémii koronavírusu opäť rozžiariť svoje obydlie a jeho okolie, a to 65 žiarovkami a LED diódami.

A stačilo len vidieť film Vianočné prázdniny, kde sa rodina Griswoldovcov snaží ozdobiť svoj dom tak, že sa stane postrachom nielen sebe, ale aj svojim susedom.

„Videl som to v amerických filmoch. Tiež som chcel mať taký ozdobený dom, takže som začal pred devätnástimi rokmi na 200 žiarovkách a dnes ich mám 65 tisíc,“

povedal Václav Trunec, ktorý je na svoje dielo náležite pyšný.

Otvoriť v galérii (3)
Vánočně nazdobený dům v Chotovicích u Litomyšle.
Vánočně nazdobený dům v Chotovicích u Litomyšle.Source: LP-Life.cz

Ozdobený je celý dom a záhrada so zvoničkou, studňou, altánom, stromy aj betlehem. Výzdoba sa skladá zo svetelných reťazí, sietí, závesov a cencúľov. Atmosféru dopĺňajú české koledy. Václav Trunec ale nie je tŕňom v oku žiadnym susedom, ktorým by necelé dva mesiace svietil denne do okien. Býva na kopci sám so svojou ženou.

110 rokov staré sane

Na jeho pozemku ale nečakajte žiadne soby ani Santa Clausa. Drží sa čisto tradičných českých symbolov. Hlavnou dominantou bývajú vždy krásne, viac ako sto rokov staré sane. Tento rok si dokonca kúpil ešte jedny a len na nich žiari tisíc žiaroviek.

„Nájdete tu kone, jasličky, betlehem, Ježiška, jelene… všetko, čo vám napadne, ale všetko je to české,“

chváli sa a dodáva, že sane a ostatné atrakcie vždy zoženie niekde na internete, a keďže ho už ľudia poznajú, vždy mu to radi predajú, pretože vedia, že to skončí v dobrých rukách. Všetky ozdoby kupuje zásadne od českých výrobcov.

Otvoriť v galérii (3)
Saně
SaněSource: LP-Life.cz

Šťastné deti

Väčšinou bývajú pri jeho dome najšťastnejší tí najmenší, ktorí tu v altánku píšu listy Ježiškovi, ale za tie roky sa už na jeho výzdobu tešia aj dospelí, a to nielen z celej Českej republiky, ale z celého sveta. Tým z Ameriky musí vraj vždy vysvetľovať, prečo tu nenájdu žiadne americké symboly Vianoc.

Minulý rok získal Trunec ocenenie v podobe zápisu do Guinessovej knihy rekordov a dostal sa tiež na zoznam 35 najkrajších vianočných miest z celého sveta.

„Na to, že som začínal ako atrakcia pre miestnych, je toto veľký úspech a veľmi si to vážim,“

usmieva sa majiteľ domu, ktorého dom každoročne navštívi okolo 20 tisíc obdivovateľov a milovníkov Vianoc.

Otvoriť v galérii (3)
Altánek
AltánekSource: LP-Life.cz

Prípravy už od septembra

Ozdobiť taký priestor nie je žiadny med. Tento rok Trunec začínal už koncom septembra. Denne venuje pokladaniu svetiel niekoľko hodín. Tento rok sa navyše obáva, aby nevznikli žiadne problémy z dôvodu koronavírusovej pandémie, a preto prosí, aby sa ľudia nezhlukovali, mali rúška a na mieste bude pre nich pripravená aj dezinfekcia.

Dom v Chotoviciach bude svietiť každý deň až do Troch kráľov, od piatej do desiatej večer.

Prodej exkluzivního domu, Praha-východ
Prodej exkluzivního domu, Praha-východ, Okolí Prahy

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie