NA VLASTNÚ PÄSŤ: Pôstom k vysnenému telu

Diétu ani diktát za IF nehľadajte. Ak sa pre tento spôsob stravovania rozhodnete, možno vás celkom prekvapí. Rovnako ako mňa!
14.Jun 2021
 

Možno sa to nezdá, ale všetci chceme vyzerať naozaj dobre. Byť štíhli, ale zároveň zdraví, a keď už sa najeme, chceme, aby tá porcia bola aspoň nejako normálne veľká. Preto si priznajme, že predstava, že hladujeme a potom si môžeme dať mrkvu alebo jablko, nie je úplne uspokojujúca. Tu prichádza na rad IF (intermittent fasting), teda prerušovaný pôst, ktorý je tou správnou cestou k úspechu. Neveríte? Tak čítajte ďalej…

Neustále v strehu

Problém je najmä v tom, že keď sa človek rozhodne pre nejaký životný štýl, väčšinou to nikdy dlho nevydrží, lebo porcie jedla sú buď príliš malé, alebo je strava všeobecne príliš monotónna.

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí, Praha 6

V tomto je však cesta prerušovaného pôstu dobrá alternatíva, ako netrpieť hladom, a zároveň – svete div sa – schudnúť a novú váhu si aj udržať. A v neposlednom rade sa môcť najesť dosýta. A to sa počíta.

IF jako cesta k vysněnému tělu!
IF jako cesta k vysněnému tělu! • Source: Se svolením Valentiny Lebové

Jasné, aj v tomto prípade je potrebné si na všetko zvyknúť a prijať za svoje, že budete mať chvíľu pocit, že vám žalúdkom prechádza dosť hlasná lokomotíva, pretože vydržať 16 hodín bez jedla, keď ste predtým boli zvyknutí v jednom kuse jesť, je trochu šok. Ale potom ten pocit, že sa môžete najesť normálne bez toho, aby ste museli počítať každučkú kalóriu… Ten je úplne dokonalý!

Prerušovaný pôst – cesta k energii

K prerušovanému pôstu ma – ako to už býva – tak trochu naviedla kamarátka, ktorá sa tak stravuje už pomerne dlho. Bolo to v čase, keď som sa necítila úplne dobre, bolel ma žalúdok (neskôr mi zistili alergiu na vajcia) a ja som vlastne zistila, že celé doobedie nejem a prvým jedlom, ktorým začínam, je obed.

Vtedy som jej len tak pomimo spomenula, že sa vlastne cítim v pohode a že mám viac energie, keď doobeda stravu tak nejako obídem. Kamoška mi povedala, že to má rovnako, ale ide podľa metódy prerušovaného pôstu 16/8, čo v praxi znamená, že 16 hodín neje a necháva telu čas na regeneráciu, a potom 8 hodín je tak, ako chce, a vlastne tiež, čo chce. Samozrejme, že aj v tomto prípade je nutný nejaký režim.

Neriadené prejedanie? Tak na to zabudnite!

Každý stravovací plán má svoje pravidlá a tie platia – bohužiaľ alebo bohu vďaka – aj tu. Nejde totiž o to, vydržať 16 hodín bez jedla a potom sa napchať do prasknutia len preto, že máte „len“ osem hodín na to, aby ste niečo zjedli.

Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha
Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha, Praha 1

Vlastne ani nemusíte začať hneď s variantom 16/8, povolené sú tiež varianty 14/10 alebo dokonca 12/12. Teda aspoň na začiatok, kým si zvyknete, pretože pravdou je, že jesť celý deň a následne sa vrhnúť na to, že si prvé jedlo dáte na poludnie a posledné o ôsmej večer, môže byť zo začiatku celkom oriešok.

Príjemný diktát

Mne to ale neprekážalo a začala som rovno s variantom 16/8. Priznám sa bez mučenia, som v živote tak trochu masochistka a vždy si vyberiem tú náročnejšiu cestu, pretože mám pocit, že tá jednoduchšia ma nikam neposunie. Nie tak, ako by som chcela.

IF není pouze o salátu
IF není pouze o salátu • Source: Se svolením Valentiny Lebové

Vďaka tomu, že som bola aj tak zvyknutá doobeda nič nejesť, sa mi to zdalo úplne v pohode.

Výhodou bolo, že sa mi trošku zrovnal žalúdok, pretože som mu ihneď dala možnosť, aby nemusel v jednom kuse pracovať a tráviť jedlo, hoci pravý dôvod mojej nevoľnosti nebol v prejedaní sa, ale v zatiaľ nezistenej potravinovej intolerancii.

Mám rada pravidlá, som puntičkárka a baví ma doťahovať veci svojím spôsobom k dokonalosti. Keď viem, že je predo mnou nejaká výzva a aby som „prešla“, musím ju zdolať. Takže pre mňa bolo vydržať 16 hodín bez toho, aby som sa dotkla jedla, vlastne dosť povzbudivé.

Polovica prasaťa? To snáď nie!

Nevýhodou bolo snáď len to, že po prvom jedle mi bývalo ťažko, čo ale neprisudzujem množstvu zjedeného pokrmu, ale tomu, že som si väčšinou dala ako prvé jedlo práve vajcia. Ak máte intoleranciu na nejakú zložku stravy alebo na samotný druh potraviny, váš žalúdok reaguje tak, že začne uvoľňovať nadmerne veľa histamínu, ktorý spôsobí, že po jednom vajci máte pocit, že ste práve zjedli polovicu prasaťa.

Keď som si ale dala čokoľvek iné okrem vajec, všetko bolo v poriadku, bez pocitu plnosti a akýchkoľvek iných negatív.

Mala som pocit, že sa môžem najesť dosýta, pretože keď predtým 16 hodín nejete, ušetríte vlastne dosť kalórií. V praxi to znamená, že doobedie bez jedla rovná sa kalorický deficit vynechaných raňajok a desiatej.

Majte to pod kontrolou!

Aj tu je však potrebné trochu premýšľať. To, že máte presne dané časové rozmedzie, keď môžete jesť, totiž neznamená, že sa budete nekontrolovane prejedať, kým môžete, pretože viete, že potom budete zase musieť vydržať.

Toto som ale mala v hlave zrovnané od začiatku. Na jednu stranu nie som vôbec typ, ktorý by sa prejedal – okrem intolerancie na vajcia mám tiež alergiu na lepok, takže je potrebné, aby som svoj žalúdok príliš nezaťažovala. A vlastne nie som zvyknutá jesť viac, než je potrebné. Skrátka to tak mám.

A čo vlastne jem?

Hovorím tomu raňajky, aj keď ich mám na pravé poludnie. Bývala som zvyknutá dať si dve volské oká, kúsok bezlepkového pečiva so šunkou a syrom a napríklad kocku čokolády. Teraz to mám tak, že si buď dám pečivo so šunkou a syrom a k tomu zeleninu, alebo si rovno uvarím nejaký obed, ako napríklad ryžu, pohanku s mäsom a zase zeleninu. Tá je jednoducho základ, aby malo telo dostatok vlákniny.

Někdy to chce čočku!
Někdy to chce čočku! • Source: Se svolením Valentiny Lebové

Večeru daj nepriateľovi

Tak to tu naozaj neplatí. Ak by som svoju večeru prenechala nepriateľovi, ako sa vždy hovorí, asi by som vážne zomrela od hladu. Po tých 16 hodinách hladovky máte skrátka hlad ako vlk a je potrebné sa najesť. A stanoviť si aspoň osem hodín, kedy môžete.

Talíř plný jídla
Talíř plný jídla • Source: freepik

V prerušovanom pôste nemáte presne dané, koľko jedál počas tých ôsmich hodín máte či môžete zjesť, ale ja jem väčšinou dve hlavné jedlá a medzitým si vezmem niečo malé na poobedný olovrant. Riadim sa pocitom a neberiem to ako diktát. Jednoducho, keď som hladná, telo si povie. Na počudovanie, stačí ho trochu počúvať.

Výhody i nevýhody. Tak ako všetko

Výhodou prerušovaného pôstu je za mňa jednoznačne fakt, že si tak lepšie strážite váhu. Pretože, ak teda nie ste vyložene človek, ktorý sa dokola prejedá, nezjete toho toľko, ako keď jete od rána do večera. Tým, že preskočíte raňajky a desiatu, ste už trochu v kalorickom deficite, a to vám dovolí dať si na obed a večeru vlastne normálnu porciu. To mi vyhovuje. A viem, že vlčí hlad a jemu podobné záležitosti sa ma netýkajú. Vďakabohu!

Ďalším dôvodom, prečo som sa rozhodla pre tento štýl stravovania – áno, naozaj to nie je diéta ani nejaká ortodoxná cesta – je fakt, že jednoducho chcem byť zdravá a fit. A zaťažovať telo jedlom mi zdravé nepripadá. Nie každý to vie, ale na to, aby sme prežili, nám stačí pomerne málo.

Za mňa tak doprajete žalúdku a celému telo viac oddychu. Nemusíte počítať kalórie, pretože v deficite ste skoro vždy, a ja osobne mám oveľa viac energie. Niekto by možno oponoval, že byť celé doobedie bez jedla je ťažké, ale zvyknúť sa dá naozaj na všetko, keď si to správne nastavíte v hlave.

Nevýhody nevidím, snáď len v tom, že ku konci pôstneho intervalu už cítim naozaj dosť veľký hlad, takže keď sa, čisto náhodou, oneskorím, je to poznať. Cítim ľahkú únavu, pretože telu dochádza „šťava“. Len čo sa ale najem, telo dostane palivo a cítim sa úplne skvele. Navyše, nemám výkyvy glykemického indexu, pretože hladina cukru je viac ustálená, a tak si namiesto poobedného zdriemnutia idem radšej zacvičiť jogu.

Hlavou dolů!
Hlavou dolů! • Source: Se svolením Valentiny Lebové

Ani Forbes sa nemýli!

Prerušovaný pôst bol vyhodnotený aj časopisom Forbes ako jedna z najvyhľadávanejších diét za posledné obdobie. Doslova „Jedna z najhorúcejších diét roku 2020“.

„Pôst je nesmierne prínosný pre chudnutie, sústredenie, energiu a podporu menšej inzulínovej rezistencie u jednotlivca. Pôst vlastne pomáha regulovať inzulín, čo je hormón v korelácii s prírastkom hmotnosti a ukladaním tukov. Pôst bol u mnohých kultúr široko používaný aj z duchovných dôvodov.“

Okrem IF patrí medzi najlepšie diéty roku 2020 aj Keto diéta, diéta bohatá na probiotiká, raw strava, flexitariánstvo ako cesta k vysnenej váhe tým, že obmedzíte celkový kalorický príjem konzumáciou zeleniny, celozrnných produktov, ovocia a rastlinných bielkovín.

Voľba je na každom z vás

Nech už sa stravujete akokoľvek, nech jete čokoľvek, dôležité je, aby ste sa cítili dobre, mali dostatok energie, vaša váha plne korešpondovala s BMI a celkovým zdravím, a hlavne, aby ste sa vy sami cítili vo svojom tele úplne spokojne. Pretože telo je predsa jediné miesto, kde skutočne musíme žiť. A preto by sme sa oň mali dostatočne starať!

Nejrůznější zelenina
Nejrůznější zelenina • Source: freepik

Luxury Prague Life

Photo gallery (0)

View photo gallery

About the author

Valentina Lebová
Luxury Real Estates
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 CZK
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 CZK
Show property
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 CZK
Show property
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 CZK
Show property
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
price upon request
Show property
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 CZK
Show property
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 CZK
Show property
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové
Praha 1

Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové

3 + 1 117 m², bal. 3 m²
37 500 CZK
Show property
Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m
Praha 1

Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m

2 + 1 58 m², bal. 6 m²
27 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 CZK
Show property
Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m
Praha 1

Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m

54 m², bal. 2 m²
18 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
price upon request
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
price upon request
Show property
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 CZK
Show property
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 CZK
Show property
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
price upon request
Show property
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 CZK
Show property
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 CZK
Show property
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 CZK
Show property
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
22 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 CZK
Show property
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 CZK
Show property
Supermakléřky - real estate comics