Top hledané
Výsledky (0)
Keď kážeš vodu, nepi víno! Nevypláca sa to…

NA FÉROVKU: Vojak z boja neuteká alebo Zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať

Anděla Vostrá
23.Oct 2020
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty
Špeciálna rubrika
Roman Prymula.

Toto bol piatoček ako zo žurnálu. Kto pracuje v médiách, určite mi rozumie… normálne sa každý novinár vidí už od obedíka doma, ale dnes nie. Pán minister zdravotníctva Roman Prymula sa postaral o posledný pracovný deň v týždni tak, že na tento deň budem spomínať ako na najhorší deň v roku. V pohodlí svojho gauča sa ku koncu dňa ale musím už len smiať. Vlastne je celá situácia až trápne smiešna. Každopádne, aj malé dieťa dnes pochopilo porekadlo: Káže vodu, ale sám pije víno.

Musím však hneď na začiatok pochváliť kolegov z denníka Blesk. Dlho neurobili nič poriadne, ale dneškom sa im konečne zvýšil predaj. A právom. Paparazzo fotografovia odviedli skvelú prácu. Načapať jedného z najvplyvnejších ľudí Česka súčasnosti, ako odchádza pred polnocou z luxusnej reštaurácie, ktorá má byť podľa jeho nariadení zatvorená, a ešte bez rúška? Porušil tak snáď všetky svoje nariadenia! Národ mu to dáva poriadne vyžrať, nie že nie. A veru právom.

Do práce, nakúpiť a domov!

Viete, pripomína mi to situáciu, keď moja matka v mojich šestnástich rokoch prišla na to, že fajčím cigarety. Sedela vtedy oproti mne na gauči so zúrivým výrazom v tvári a s cigaretou v ruke a vravela, ako veľmi sú tabakové výrobky zlé. Sama fajčí celý život. Ja som vtedy na ňu pozerala ako puk. Cvak a o dvadsať rokov neskôr sa rovnako pozerám na plukovníka Prymulu. Spoločne s premiérom Andrejom Babišom nám tu už niekoľko týždňov vtĺkajú do hláv, aby sme dodržiavali vládne opatrenia, nikam nechodili, s nikým sa nestýkali, nosili rúška, umývali si ruky a neviem čo všetko. Ľudia krachujú, prichádzajú o peniaze a nakoniec aj o rozum.

A tento panáčik si proste robí, čo chce. Schádza sa s ľuďmi v podnikoch, ktoré ale zatvoril, bez rúška, a ešte v neskorých hodinách. Počas núdzového stavu! Úplne vidím tých fotografov, ako sú pri stláčaní spúšte na vrchole blaha a následne spolu s nimi aj šéfredaktor na druhý deň ráno, alebo vlastne ešte v tú noc, keď vidí výsledok ich snáh. Chcela by som byť v tej chvíli v jeho koži… musela to byť čistá radosť, radosť malého dieťaťa.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať

Potom som sa snažila predstaviť si Babiša a jeho výraz, keď si ráno noviny prečítal. Ako bledne, ako nadáva, ako prechádza sem a tam trhá si posledné zvyšky vlasov. Pretože ak niečo chýbalo do rakvy jeho vlády, bol práve toto ten poriadny posledný klinec. Ako asi prebiehali rokovania pred tým, než vystúpili na verejnosť, aby obhájili prehrešok hodný žalára?

„Do riti, Roman, čo si to vyviedol? Čo teraz ľuďom asi povieme?“ - Babiš

„Ale, niečo vymyslíme, Andrejko, ako vždy, nie? - Prymula

A tak Covidom unavený Babiš vystúpil pred novinárov s tým najutrápenejším výrazom ranenej srnky a povedal, že je mu to ľúto, ale bude teda musieť Romču odvolať, ak nepodá Prymula demisiu sám.

Ten, opojený mocou, sa ale rozhodne nehodlá vzdávať dobrého nového koryta len tak! To by nebol správny vojak. Z bitky sa neodchádza. Toľko klamstiev v takom krátkom čase sme už dlho nepočuli. Obvykle ich totiž počúvame stále dokola v dlhšom časovom horizonte.

Otvoriť v galérii (1)
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš.Source: facebook.com/andrejbabis

Kto bude ďalší?

Prymula sa tak zapíše do histórie dejín ministerstva zdravotníctva, pretože jeho mandát bol zatiaľ najkratší. Mesiac a jeden deň. Teraz sa ale núka otázka, kto bude ďalší? Napriek tomu, že Andrej už má v hlave nejaké mená a v televízii dokonca už hovorili o jednom riaditeľovi brnianskej nemocnice, národ volá po hudobnej hviezde Adamovi Vojtěchovi! Chudák chalan si vydýchol, že peklo na zemi sa mu skončilo, keď zložil zbrane, a mal by sa vrátiť? Ľudia si na neho zvykli, on už má s koronavírusom aj Babišom bohaté skúsenosti, tak prečo by to miesto nemohol znova vziať? Musím sa len smiať. Podľa mňa Vojtěch rýchlo zbalil kufre i husličky a utiekol niekam za hranice a vypol si telefón. To by som na jeho mieste urobila ja.

Každopádne, toto bol skutočne novinársky deň ako vyšitý. Som zvedavá, čo chalani vyfotia nabudúce… Len dúfam, že to bude v pondelok.

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie