Top hledané
Výsledky (0)
O normálnom cestovaní už môžeme len snívať.

NA FÉROVKU: Cestovanie ako výsada pre vyvolených alebo Ako veľmi ťažké je teraz opustiť republiku?

Karolína Lišková
04.Feb 2021
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty čtení
Špeciálna rubrika
Žena v bazénu.

Bude to rok, odkedy tu máme koronavírus. Rok, počas ktorého nás vláda drží viac či menej takzvane pod zámkom. Rok, počas ktorého väčšina populácie na celom svete sedí doma. Tí, ktorí sa rozhodli nebáť sa, vyrazili do sveta, ktorý je na tom podobne ako my. A pretože zima i lockdown už trvajú dlho, mnohí naozaj zbalili kufre a vyrazili za slnkom. Tam, kde je svet tak nejako v poriadku. Ale nie, to sa našim výkonným činiteľom tiež nepáči. Takže z toho mála cestovania, ktoré nám zostalo, sa rozhodli urobiť takú zložitú operáciu, že už o tom môžeme vážne len snívať alebo vysoliť poriadny balík za testy, takže cestovanie sa stane zábavou už len pre vyvolených…

Od polnoci nastanú zmeny

Krachujúce cestovky sa turistom túžiacim po zážitkoch snažia ponúknuť aspoň niečo, či už je to Egypt, Tunisko a Maroko alebo exotický Zanzibar či Maldivy. Tí, ktorým sa pošťastilo odletieť a vrátiť sa doteraz, si môžu zatlieskať. Vystačili si totiž s testom tam. Od piatka už to bude horšie.

Vláda si jednoducho povedala, že tým Čecháčikom snívajúcim o cestovaní pristrihne krídelká. Keďže svetom sa šíri zmutovaný britský, africký a neviem aký ešte koronavírus, ktorý je vraj oveľa nákazlivejší, neustále sa plnia nemocnice pacientmi, takže je vraj potrebné udržať ľudstvo doma na sedačkách.

Otvoriť v galérii (3)
Žena na pláži s kufrem.
Žena na pláži s kufrem.Source: Profimedia

Testy, karanténa, respirátory

Takže ak ste si zaplatili zájazd alebo letenky kamkoľvek, kde sa to hemží na semafore červenou farbou, počítajte s tým, že nielenže si zaplatíte test na cestu tam, pretože my sme pre svet tiež hrozbou, ale budete si musieť zaplatiť a nechať urobiť test ešte na mieste pred odletom späť domov, potom priletíte pekne do Česka, pôjdete pekne krásne na päť dní do karantény, potom na ďalší test a desať dní si z tváre nebudete môcť zložiť respirátor! A to hovorím o prípade, že budete negatívni.

To sú prosím pekne nové nariadenia českej vlády. Ak ste viacčlenná rodina, tak len za tie testy zaplatíte majland. Nebudem tu rozvádzať myšlienku, koľko peňazí na tomto kto vyryžuje… Teraz mi povedzte, komu toto stojí za tých pár chvíľ v zahraničí? Pripadá mi to ako úplná šikana tých, ktorí sa rozhodli s ničotou tohto roka konečne niečo urobiť. Pritom vitamín D je v boji s koronavírusom žiaduci!

Otvoriť v galérii (3)
Exotické ovoce
Exotické ovoceSource: archiv LP-Life.cz

Na druhú stranu by ma vážne prekvapilo, keby toto všetko zvládol niekto kontrolovať. My nemáme dostatok zdravotníkov, ktorí by sa starali o umierajúcich pacientov s Covidom, ale máme dostatok hygienikov, ktorí budú kontrolovať tých neposlušných cestovateľov, či si zašli na test, sú doma a potom poctivo nosia tú príšernú vec, v ktorej sa nedá dýchať? To akože vážne?

Cestovanie navzdory vláde

Ale verím, že sa nájde pár šťastlivcov, ktorí sa nenechajú zastrašiť a zahnať do kúta. Väčšinou sú single, takže platia za testy len za jedného človeka. Veď aj na facebookových spolucestovateľských skupinách stále niekto zverejňuje nádherné fotky z ciest…

Napríklad moje kamarátky sa teraz vrátili z Portugalska, respektíve z Madeiry. Boli úplne nadšené z toho, že mohli sedieť po toľkých týždňoch beztrestne v reštaurácii, kde ich dokonca niekto obsluhoval! Vraj tam šli dokonca do obchodu a nakúpili si oblečenie, ktoré si mohli vyskúšať! Niežeby ho potrebovali, ale už len preto, že mohli, utratili celý majetok.

Neznie vám to ako sci-fi? Áno, po siedmej večer bol vraj zákaz vychádzania, ale podľa miestnej polície sa prechádzky či jogging bez problémov tolerujú aj po inkriminovanej hodine. Iná kamarátka sa zase váľa na Maldivách, a tam vraj vôbec netušia, samozrejme, v úvodzovkách, že nejaký koronavírus existuje. Je doslova blažená, že utiekla nielen pred zlým počasím, ale hlavne pred tunajším stresom.

Otvoriť v galérii (3)
Výhled na moře a útes.
Výhled na moře a útes.Source: archiv LP-Life.cz

Kedy začneme normálne žiť?

To iná kamarátka, ktorá žije v Kanade, je zúfalá. Tam majú lockdown bez otvorenia čohokoľvek naozaj dlho, ale čísla sa nezlepšujú, takže tam to vymysleli úplne skvele. Nech tam priletíte odkiaľkoľvek, a môžete byť aj rezident, nikoho to nezaujíma a na vlastné náklady idete z letiska rovno do karanténneho hotela, ktorý si hradíte fakt sami. Stojí len dve tisícky kanadských dolárov…

A ja sa pýtam, kedy sa toto skončí a začneme zase normálne žiť? To už si o spoločných stretnutiach v krčmách alebo na cestách môžeme vážne nechať len snívať? Chystáte sa niekto niekam v najbližšom čase?

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m, Praha 4

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie