Top hledané
Výsledky (0)
Rohanský ostrov sa dočká revitalizácie.

Jednu z najzanedbanejších častí Prahy čaká revitalizácia: medzi Karlínom a Libňou vznikne prírodný park

Karolína Lišková
07.Dec 2020
2 minuty čtení
Mladá žena v parku na kole.

Praha nezaostáva s inováciami napriek pandémii koronavírusu, keď nikto nevie, akou rýchlosťou a akým spôsobom sa budú meniť najrôznejšie protiepidemické opatrenia. Pre obyvateľov metropoly vymýšľa rozmanité revitalizácie a obnovovanie toho, čo nám v nej tak chýba, a to sú verejné zelené priestranstvá. Po predstavení novej cyklotrasy, ktorá povedie z Vršovíc do Hostivařu teraz predstavuje koncept prírodného parku medzi Karlínom a Libňou.

Jedna z najzanedbanejších častí Prahy tak dostane úplne nový kabát. Dalo by sa hovoriť o nových „pľúcach“ mesta, hoci veľkosť newyorského Central Parku nedosiahnu.

Zábava s protipovodňovou funkciou

V meandre Vltavy na území s rozlohou 56 ha plánuje Praha čiastočne zachovať mestskú divočinu a väčšinu oblasti postupne upraviť na voľnočasové aktivity. Nové riešenie bude zároveň plniť funkciu protipovodňovej ochrany Prahy.

Jeden z najväčších pražských parkov vznikne vedľa novej štvrti, ktorá vyrastá na pomedzí Karlína a Libne. Lokalita sa tak stane atraktívnym miestom nielen na bývanie a prácu, ale aj na oddych. V celej oblasti totiž stále chyba veľký verejný priestor na šport a stretávanie sa. Preto bude české hlavné mesto prostredníctvom Inštitútu plánovania a rozvoja riešiť budúcu podobu Rohanského ostrova v spolupráci s miestnymi aktérmi a obyvateľmi. Máme sa tak na čo tešiť.

„Projekt prinesie nielen zaistenie ďalšej možnosti rekreácie v centre mesta, rozšírenie biodiverzity a obnovenie priameho kontaktu s riekou, ale tiež ochranu mesta pred povodňami,“

hovorí Petr Hlubuček, zástupca primátora pre životné prostredie. Lokalita je dlhodobo súčasťou protipovodňovej ochrany centra mesta.

Otvoriť v galérii (3)
Rohanský ostrov.
Rohanský ostrov. Source: archiv IPR a Magistrátu hl. m. Prahy

„Cieľom projektu je znížiť hladinu Vltavy pri povodniach a najmä spomaliť prúd rieky. Dosiahneme to znížením úrovne terénu a vytvorením nového obtokového ramena rieky. V nadväznosti na terénne úpravy bude priestor nového Rohanského ostrova medzi súčasnou cyklotrasou a korytom Vltavy upravený na rekreáciu,“

vysvetľuje Petr Hlubuček. Projekt spája vodohospodársku funkciu s miestnou krajinou a zároveň prináša Pražanom voľnočasové vyžitie.

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 87m
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 87m, Praha 8

Vzniknú tisíce nových bytov

V oblasti s rozlohou približne polovice Stromovky vznikne prírodný park metropolitného významu.

„Pri rozvoji územia chceme vychádzať z jeho histórie a tradícií. Počítame tiež s obnovením ostrova, ktorý tu býval po stáročia, aj keď na inom mieste,“

popisuje Petr Hlaváček, I. zástupca primátora pre územný rozvoj.

„Našou snahou je priblížiť sa znova k riečnej krajine a podporiť tak kontakt človeka s riekou,“ dopĺňa.

Okrem parku čaká územie aj výstavba tisíce bytov a administratívnych priestorov, ktoré pozdĺž ulice Rohanské nábřeží vznikajú v rámci projektu Rohan City.

Otvoriť v galérii (3)
Rohanský ostrov.
Rohanský ostrov. Source: archiv IPR a Magistrátu hl. m. Prahy

Dostane sa aj na Libeňský most

Libeňský most je v katastrofálnom stave už mnoho rokov. Rokovalo sa o jeho zbúraní aj rekonštrukcii. Je tŕňom v oku každému, ale pamiatkari sa ho snažia zachrániť v podobe, aká je. Koncept Rohanského ostrova sa tiež dotýka jeho rekonštrukcie. Prepracovaná štúdia počíta od roka 2022 s opravou historického mosta Pavla Janáka z roka 1928 a so vznikom nového inundačného mosta, ktorý je tiež súčasťou protipovodňových opatrení (inundačný most je most, ktorý slúži ako preventívna ochrana cesty pred povodňou, pozn. redakcie). V rámci rekonštrukcie budú rozšírené chodníky, vzniknú cyklopruhy v celej dĺžke mosta a budú vybudované úplne nové bezbariérové rampy na Rohanský ostrov.

O podobe parku sa bude rozhodovať na základe medzinárodného výberového konania so súťažným dialógom, ktoré bude vypísané na jeseň budúceho roka a bude trvať približne rok. Už počas neho vznikne výsledný koncept Rohanského ostrova.

Otvoriť v galérii (3)
Území, o kterém je řeč.
Území, o kterém je řeč. Source: archiv IPR a Magistrátu hl. m. Prahy

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie