Top hledané
Výsledky (0)
Sexsymbol 60. rokov dnes oslavuje narodeniny! Nazrite s nami do jej rebelského života.

Jane Fonda oslavuje 83. narodeniny: Nikdy by mi nenapadlo, že sa takéhoto veku dožijem

Sabina Štaubertová
21.Dec 2020
+ Pridať na Seznam.cz
4 minuty čtení
Špeciálna rubrika
Jane Fonda

Dvojnásobná držiteľka Oscara Jane Fonda sama vyhlasuje, že je zázrak, že je stále nažive. V populárnej The Ellen DeGeneres Show pred časom povedala: „Nikdy by mi nenapadlo, že sa takéhoto veku dožijem.“ Naopak, domnievala sa, že zomrie sama a hlavnú úlohu v tom zohrá alkohol. Ikonická herečka sa však teší dobrému zdraviu a aj naďalej popiera všetky zákony starnutia. Na otázku, ako to robí, že vyzerá stále tak dobre, s humorom jej vlastným odpovedala, že je to preto, že nemá žiadny sex. Súčasne však priznáva, že ju jej kondícia stojí veľké úsilie. Poďte si s nami pripomenúť jej život plný úspechu i sklamania a zistiť, čoho vo svojom živote skutočne ľutuje…

Jane Fonda

Takmer každý milovník romantických komédií má Jane Fondu určite spojenú s filmom Diabolská svokra, kde si zahrala po boku herečky a speváčky Jennifer Lopez. Práve Lopez neskôr na svojom YouTube kanále o Jane Fonde vyhlásila, že práca s ňou bola jedným z vrcholov jej kariéry.

„Je to všetko, o čom snívaš, keď prídeš ako herečka a pracuješ s takýmito velikánmi,“

povedala Jennifer Lopez.

Rodinná tragédia

Táto energická a elegantná dáma sa narodila v americkom New Yorku 21. decembra 1937 do rodiny herca Henryho Fondu a krásnej Frances Ford Seymour. Od detstva bola zvyknutá na luxus, ale život s jej matkou, ktorá trpela bipolárnou poruchou, nemala jednoduchý. Seymour sa k malej Jane chovala odmerane a neskôr ju navyše previezli do psychiatrickej liečebne. Jane tak žila len s otcom, ktorý však okrem materiálneho zázemia nevedel svojej dcére príliš opätovať lásku. Jedným z najtragickejších momentov jej života bol 12. rok, keď sa Frances Ford Seymour uchýlila k samovražde. Následky si Jane Fonda nesie po celý život.

Z módnych časopisov na Broadway

Veľmi skoro sa finančne osamostatnila. Profesionálnu kariéru odštartovala už v 21 rokoch ako modelka. Súčasne sa venovala herectvu na univerzite v New Yorku. Jej herecká kariéra sa začala v roku 1960 na doskách Broadwayského divadla v hre There Was a Little Girl. Talent pôvabnej Jane neunikol ani režisérovi Joshuovi Loganovi, ktorý ju obsadil do svojho filmu Tall Story, a to aj napriek nevôli jej otca.

Jane sa nevedela rozhodnúť, akú rolu chce hrať. Chápala herectvo hlavne ako svoju terapiu a možno aj preto ju priťahovali najmä kontroverzné roly. V 60. rokoch sa objavila v mnohých komiksových filmoch, no jej neskoršie roly boli oveľa podstatnejšie.

Sexsymbol šesťdesiatych rokov

Otvoriť v galérii (5)
Jane Fonda
Jane Fonda Source: Profimedia.cz

Jane Fonda bola veľmi často prirovnávaná k sexsymbolom. Nahá sa objavila vo filme aj na obálke pánskeho časopisu Playboy. Hovorí sa, že veľký vplyv na to mala jej prvá osudová láska a neskôr aj jej prvý manžel – režisér Roger Vadim. Ten sa netajil slabosťou pre dokonalé a sexy blondíny a bol spájaný aj s Brigitte Bardot. V priebehu osemročného manželstva natočili Jane a Roger niekoľko úspešných filmov a narodila sa im dcéra Vanessa. Manželstvo napriek tomu nevydržalo.

Z herečky aktivistkou

Otvoriť v galérii (5)
Jane Fonda na pochodu Greenpeace
Jane Fonda na pochodu GreenpeaceSource: Profimedia.cz

Jane Fonda o sebe dávala vždy rada vedieť, či už šlo o jej súkromie, alebo politické názory. Od 70. rokov bola politicky aktívna a otvorene kritizovala vojnu vo Vietname. Sama sa vypravila do Hanoja, aby priamo na mieste odsúdila americké bombardovanie Vietnamu. Počas svojho pôsobenia si získala prezývku „Hanoi Jane“. Neskôr sa za svoje správanie v Hanoji ospravedlnila americkým veteránom a uviedla, že niektoré jej činy boli bezmyšlienkovité. Ale aj dnes sa Jane Fonda neváha ozvať, keď cíti, že je to potrebné. Svoju energiu okrem iného vkladá do boja proti klimatickým zmenám. Počas pandémie sa jej aktivizmus presunul skôr na sociálne siete.

Najlepší herecký výkon

Otvoriť v galérii (5)
Jane Fonda na červeném koberci
Jane Fonda na červeném koberciSource: Profimedia.cz

Jej herecký talent neunikol pozornosti ani filmových kritikov, niekoľkokrát bola nominovaná na Oscara a dvakrát sošku za najlepší herecký výkon aj získala. Svojho prvého Oscara si odniesla v roku 1972 za rolu bývalej hereckej hviezdy a alkoholičky Alex Sternbergen vo filme Klute. Druhého potom v roku 1979 za rolu v protivojnovej dráme Návrat domov. Fonda si v ňom zahrala manželku kapitána Boba Hydea, ktorý odchádza do Vietnamu. Okrem nich si Jane Fonda zahrala napríklad v snímkach Dievča zo Západu, Barbarella, Štvanica, Čínsky syndróm, Mladosť či Rebelka proti svojej vôli.

Čoho v živote ľutuje?

Otvoriť v galérii (5)
Jane Fonda a Ted Turner
Jane Fonda a Ted TurnerSource: Profimedia.cz

Ľavicové politické názory ju spojili s revolucionárom Tomom Haydenom, ktorý sa stal jej druhým manželom. Spoločne vychovali syna. Na otázku, čoho v živote ľutuje, odpovedá:

„Najviac ľutujem, že som nespala so spevákom Martinom Gayom, chcel sa so mnou stretnúť po svojom koncerte, rozprávali sme sa v bare a preskočila iskra, ale bola som vtedy vydatá,“

povedala Jane Fonda.

Najobľúbenejší exmanžel

Ani jej druhé manželstvo s Tomom Haydenom však nebolo tým osudovým. Trvalo 13 rokov a v roku 1990 sa pár rozviedol. O rok nato sa vydala tretíkrát, a to za zakladateľa televíznej stanice CNN, miliardára Teda Turnera. Hovoríte si, že do tretice všetko dobré? Nie je tomu tak. Ani toto jej manželstvo nevydržalo a po 10 rokoch sa skončilo rozvodom a bez spoločného potomka. Napriek tomu dnes Jane Fonda označuje Teda Turnera za svojho najobľúbenejšieho exmanžela.

Otvoriť v galérii (5)
Jane Fonda a Lily Tomlin
Jane Fonda a Lily TomlinSource: Profimedia.cz

Ako žije Fonda dnes?

Večná rebelka Jane Fonda naďalej žije veľmi čulým životom. Vedie vlastný cvičebný program a pokračuje v natáčaní populárneho komediálneho seriálu Grace a Frankie. Tu exceluje po boku Lily Tomlin, Martina Sheena a Sama Waterstona.

Naša dnešná oslávenkyňa dokazuje, že vek je len číslo. Sama sa s pribúdajúcim vekom cíti čoraz viac sebavedomá a empatická. Poďte si na záver pripomenúť niekoľko jej citátov.

„Keď sa ľudia spoja a sú organizovaní, môžu vyhrať.“

„Hranie vás musí zraňovať, inak vlastne nehráte.“

„Keď ste silná žena, nie je jednoduché nájsť muža, ktorého by to nedesilo.“

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m, Praha 5

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie