Top hledané
Výsledky (0)
Spoznajte štandardy krásy rôznych kultúr.

Ideál ženskej krásy naprieč svetom: Okúzľujúcu Španielku Penélope Cruz by si v Číne spájali s chudobou

Šárka Peková
12.Dec 2020
+ Pridať na Seznam.cz
5 minut čtení
Penélope Cruz

Krása patrí medzi najúčinnejšie ženské zbrane. Čo si ale máme v skutočnosti predstaviť pod pojmom „ideál krásy“? Či si to uvedomujeme, alebo nie, ovplyvňujú nás aj trendy krajiny, v ktorej žijeme. To, čo platí pre nás, nemusí nutne platiť pre zvyšok sveta. Poďme sa preto pozrieť na to, ako si ideál krásy predstavujú rôzne kultúry.

Francúzsko

Pre Francúzov nie je nič príťažlivejšie ako „au naturel look“. Zatiaľ čo mnoho kultúr volí ťažký mejkap, ženy vo Francúzsku preferujú elegantný a prirodzený vzhľad, ktorý spočíva v minimálnom až žiadnom maľovaní. Namiesto mejkapu uprednostňujú kvalitné krémy, aby udržiavali svoju pokožku v skvelom stave. Chcú byť samy sebou a obľubujú prirodzenú krásu. Niektoré Francúzky sa dokonca vôbec neholia!

Otvoriť v galérii (9)
Vanessa Paradis
Vanessa ParadisSource: Profimedia

Španielsko

Ak sa poprechádzate ulicami Madridu alebo Barcelony, bude zrejmé, že krása je ústrednou súčasťou španielskej kultúry. Rovnako ako v iných európskych krajinách sú tu štandardy krásy vysoké. Ženy považované za atraktívne majú štíhlu postavu, jemnú pleť a sú dokonale oblečené. V Španielsku je tiež dôležitá starostlivosť o vlasy – atraktívne ženy majú dlhé a hodvábne vlasy. Španielky sa takisto starajú o svoju pokožku. Nosia mejkap každý deň, no je veľmi jemný a prirodzený. A plastická chirurgia? Tá v Španielsku toľko nefrčí! Ženy, ktoré sa rozhodnú ísť pod nôž, pravdepodobne podstúpia zväčšenie pŕs či liposukciu.

Otvoriť v galérii (9)
Penélope Cruz
Penélope CruzSource: Profimedia

USA

Najžiadanejšie Američanky? Štíhle, blonďavé a modrooké ženy. Samozrejmosťou je tiež dozlatista opálená pokožka, pretože Američania sú doslova zaplavení obrázkami osobností s bronzovou pleťou a reklamami na samoopaľovacie výrobky. Nešetria ani na mejkape a plastikách, ktoré sú v Amerike veľmi populárne. Augmentácia prsníkov je medzi americkými ženami najobľúbenejšia plastická operácia a hneď po nej nasleduje liposukcia.

Podľa štatistík si v roku 2019 nechalo zväčšiť poprsie viac ako 269 000 Američaniek. Výnimkou nie sú ani slávne krásky Halle Berry, Christina Aguilera, Kate Hudson či napríklad Gwen Stefani. Liposukciu podstúpilo viac ako 242 000 amerických žien. Američanky milujú aj botox, ktorý si v roku 2019 nechalo aplikovať viac ako 1,3 milióna žien. No, žiadne prekvapenie sa tu nekoná!

Otvoriť v galérii (9)
Halle Berry
Halle BerrySource: Profimedia

Brazília

Brazílske ženy čerpajú inšpiráciu v tropickom počasí. Milujú bronzovú pokožku a prirodzenejší vzhľad, pretože väčšia vrstva mejkapu by sa v horúcom a vlhkom počasí na tvári okamžite roztiekla. Táto juhoamerická krajina je posadnutá krásou a atraktívny vzhľad je taká dôležitá súčasť života, že plastická chirurgia je vo verejných nemocniciach lacná až bezplatná!

Intenzívna túžba po dokonalosti urobila z Brazílie druhú najobľúbenejšiu krajinu plastickej chirurgie, hneď po USA. Najčastejším plastickým zákrokom je v Brazílii liposukcia, po ktorej bezprostredne nasleduje zväčšenie pŕs. Brazílske ženy musia vyzerať v bikinách jednoducho dokonale, a to za každú cenu.

Otvoriť v galérii (9)
Adriana Lima
Adriana LimaSource: Profibeauty

Irán

Iránske ženy sa snažia zaujať dokonalou tvárou a nie je to žiadne prekvapenie. Iránky totiž z náboženských dôvodov nemôžu použiť iné časti tela na prilákanie mužov, a tak majú tendenciu upravovať si do dokonalosti práve tvár. Populárna rhinoplastika (operácia nosa) je v tejto krajine navyše veľmi nákladnou záležitosťou. V priemere stojí 1 500 dolárov. Ak ju teda žena absolvovala, znamená to, že pochádza z bohatej rodiny. Niektoré ženy dokonca nosia falošné obväzy len preto, aby plastiku nosa predstierali.

Barma

Ženy v častiach Barmy a Thajska, prezývané tiež ako dlhokrké alebo žirafie ženy, nosia okolo hrdla ťažké mosadzné obruče. Táto zvláštna praktika, ktorej výsledkom je celoživotné utrpenie a deformácia tela, zvyšuje atraktivitu ženy pre potenciálneho partnera. Ozdoba sa totiž považuje za symbol krásy a bohatstva.

Otvoriť v galérii (9)
Ideál krásy v Barmě a Thajsku
Ideál krásy v Barmě a ThajskuSource: Pixabay/Judithscharnowski

India

India má prísne štandardy krásy, ktorých sa dievčatá držia od mladého veku. Základom sú dlhé, lesklé čierne vlasy, o ktoré sa Indky dôkladne starajú. Úspech u indických mužov žnú tiež oči v tvare mandlí, prirodzené pery, tmavé obočie, husté riasy a rovný špicatý nos. Indické ženy sa navyše rady zahaľujú do farebných šatiek a skrášľujú sa symbolmi, ktoré sa maľujú henou.

Otvoriť v galérii (9)
Indická žena
Indická ženaSource: Pixabay/Murtaza_ali

Južná Kórea

Myšlienku dokonalej ženy v Južnej Kórei definuje bezchybná biela pokožka, drobná tvár, špicatý nos a veľké oči. Tvar tváre je však najdôležitejší. Mal by pripomínať srdce, teda brada by mala byť úzka a smerom nahor by mala byť tvár širšia. V snahe o dosiahnutie tohto ideálu utratí množstvo kórejských žien stovky dolárov za plastické operácie.

Čína

U čínskych žien sa za skutočný štandard krásy považuje bledá pokožka. Už v minulosti totiž farba pleti súvisela so sociálnou triedou, do ktorej človek patril. Ak bola koža tmavá, znamenalo to, že dotyčný človek pracoval na poliach a bol chudobný. Čínske dievčatá nechcú ani dnes vyzerať chudobne, takže sú pripravené urobiť jednoducho čokoľvek, aby ich pokožka zostala biela ako sneh. Táto závislosť na bielej tvári neznamená len vyhýbanie sa slnečným lúčom, ale aj používanie rôznych druhov pleťových krémov, ktoré obvykle obsahujú bieliace látky.

Otvoriť v galérii (9)
Číňanka s deštníkem
Číňanka s deštníkemSource: Pixabay/Sasint

Saudská Arábia

Oči sú zrkadlom ľudskej duše – saudskoarabské ženy prikladajú tomuto starému prísloviu veľký význam. Keďže pre svoje náboženstvo nemôžu ukazovať väčšinu svojej tváre, obvykle venujú mimoriadnu pozornosť kráse svojich očí. Aby boli atraktívnejšie, používajú rôzne druhy mejkapu, za ktorý sú ochotné utrácať obrovské sumy.

Etiópia

Čo sa snažíme skrývať u nás, inde vyžadujú. V Etiópii a niekoľkých ďalších afrických krajinách si muži a ženy „zdobia“ svoje telá jazvami, pretože tie sa považujú za zmyselné a zaujímavé. U žien sú jazvy vnímané ako znak krásy a môžu vypovedať o ich sociálnom postavení, politických či sociálnych rolách. U mužov sú znakom mužnosti.

Otvoriť v galérii (9)
Ideál krásy v Etiopii
Ideál krásy v EtiopiiSource: Pixabay/Afrikit

Keňa

Nad ideálom krásy v africkej Keni sa zastavuje rozum! Muži tu považujú za symbol krásy tanier v perách, ktorý si ženy samy vyrobia. Začínajú už v mladom veku, keď si odstránia dva dolné predné zuby, natrhnú peru a postupne ju zväčšujú drevenými a ílovými diskami. Čím väčší je disk, tým väčšia je krása, pretože to znamená zrelosť, čo je atraktívny atribút pre mužov z kmeňa. Ženy z kmeňa Masajov si tiež rady zdobia uši pestrofarebnými korálkami a šperkmi, ktoré upútavajú pozornosť.

Otvoriť v galérii (9)
Masajská žena
Masajská ženaSource: Unsplash/Roya Ann Miller

Chlapi z vás budú šalieť

Na záver je potrebné spomenúť jednu dôležitú vec. To, čo robí ženu obzvlášť krásnu a atraktívnu, je jej schopnosť byť jedinečná a sama sebou. Žiadny muž nedokáže odolať žene, ktorá sa cíti spokojne a sebavedome vo svojej vlastnej koži. Takže jednoducho prijmite, kým ste, a to zvnútra aj zvonku. Chlapi z vás budú šalieť!

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852, Okolí Prahy

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie