Top hledané
Výsledky (0)
Aj v Prahe sa dá žiť vo vidieckom štýle

Dokonalý domov neďaleko údolia riečky Rokytky – zaručená zábava po celý rok

Kristina Vacková
07.Apr 2021
+ Pridať na Seznam.cz
9 minut
Rodina se dvěma dětmi v novém bytě

Veziete sa vo svojom SUV a cez panoramatickú strechu vás slnko príjemne hreje do tyla. Prišla jar. Počúvate mellow hudbu a automatický pilot vás neomylne vedie na miesto, ktoré môžete hrdo nazývať svojím domovom. Aj keď názov mestskej štvrte neznie práve lákavo, Hrdlořezy majú svoje nesporné čaro. Čaro pomyselného vidieka na okraji metropoly.

Děti objímají rodiče.

Zrazu vám myšlienkami preletí neodolateľný nápad: na chvíľu si vypnúť hlavu. Svoju rodinu síce nadovšetko milujete, ale ešte pred tým, než sa vrhnete do víru hier a radostného výskania, by bolo fajn užiť si chvíľku samoty. Preto tesne pri dome zmeníte smer a zájdete ešte na breh riečky Rokytky. Jej meandre a pokoj, ktorý tu vládne, vo vás už o pár minút prebudia pocit pohody. A potom už hurá domov! Koniec-koncov, aj tam máte upokojujúcu zeleň doslova na dosah a jednoznačne na dohľad.

Luxusní penthouse na prodej Praha 9 - 146m
Luxusní penthouse na prodej Praha 9 - 146m, Praha 9

Bývanie pre aktívnych

Žijete len na dosah od centra mesta a pritom si užívate upokojujúci pohľad do zelene priamo z jednej z dvoch terás. Nový moderný a priestranný penthouse je presne tým, čo ste pre seba a svoju rodinu hľadali. Luxusné bývanie v rezidenčnom projekte Zelené mesto v pražskej štvrti Hrdlořezy poskytuje komfortný domov aj náročným klientom. V okolí je totiž všetko, čo potrebujete na pohodlné bývanie. A tých možností, kam sa vydať, či už peši alebo na bicykli! Nespočetné množstvo. Môžete začať plánovať. Snívať. Fantazírovať. Alebo vzdelávať svoje deti, či už názorne alebo hrou. Na všetko je tu priestor a nevídané možnosti.

Otvoriť v galérii (12)
Dívky cvičí jógu.
Dívky cvičí jógu.Source: Profimedia

Zelená pohoda len pre vás

Veľkorysý byt vám vďaka polohe na najvyššom poschodí poskytne nadhľad a výhľad. Keď vás v teplé ráno jemne prebudia slnečné lúče – ešte pred tým, ako to stihnú vaše deti – môžete si dať s partnerom raňajky v oáze obklopenej romantickou zeleňou okolitých strání. A dokonca si môžete vybrať jednu z dvoch luxusných terás.

Dominantou bytu je bezpochyby obývačka s kuchyňou a jedálňou, ktorú možno využiť aj ako pracovňu, tanečný parket či zmeniť ju na herňu, indiánsku dedinku alebo futbalové ihrisko. Aj takýto rozľahlý priestor môže byť ešte väčší, ak ešte otvoríte presklenú stenu s francúzskymi dverami a prepojíte tak obývačku s terasou. Impozantný otvorený priestor vám dovolí zabudnúť na to, že ste doma alebo že sa vonku už pomaly stmieva. A čo ešte po tom, keď deti zaspia! Romantické svetlá, vyberané dobroty z grilu na terase, pohárik dobrého červeného vína – až potom sa začne to pravé zvádzanie!

Otvoriť v galérii (12)
Pár relaxuje na terase.
Pár relaxuje na terase.Source: Profimedia

Moderné a vkusné materiály. A sny!

Prechádzka bytom je ako exkurzia do sveta novodobých trendov luxusného bývania… Sami seba často pristihnete, ako očami blúdite od krásnych presklených zábradlí, cez dubový dekor, detaily drevenej podlahy až po nápadité osvetlenie vonkajších priestorov. Necháte sa unášať nielen vkusne zvolenými materiálmi, ale aj jemnými zvukmi zvonka, ktoré len dokresľujú pohodovú atmosféru. Jednoducho, necháte sa zlákať a v mysli sa už vidíte na naplánovanej dovolenke! V duchu prechádzate všetky úložné priestory a kompletizujete kempingové vybavenie, potápačský výstroj, lyžiarsku výbavu aj cyklistické oblečenie pre každého z rodiny. Tvárou vám prebehne spokojný úsmev…

Otvoriť v galérii (12)
Maminka s dcerou si hrají.
Maminka s dcerou si hrají.Source: Profimedia

Byt prešiel nekonvenčnou rekonštrukciou. Okrem vstavaných skríň, ktoré skvele ladia s celkovými dispozíciami a dizajnom bytu, patria k bytu aj tri parkovacie miesta v podzemných garážach a väčší sklep. Tam schováte všetko, s čím sa už vaše deti určite nikdy hrať nebudú, ale zatiaľ sa toho ešte odmietajú vzdať. Bezpochyby skvelý priestor aj na desiatky šiat vašej manželky, na ktoré už dávno zabudla. Alebo si tu tajne schováte motorkársku výbavu, ktorá momentálne zapadá prachom, ale stále dúfate, že raz zase nastane ten správny čas.

Otvoriť v galérii (12)
Žena s mužem odpočívají u motorky.
Žena s mužem odpočívají u motorky.Source: Profimedia

Na prechádzku medzi rozkvitnuté čerešne

Dennodenne vás pri srdci hreje, že ste si našli bývanie práve tu. Váš útulný domov je obklopený prírodou, pretože leží na samom okraji parku Třešňovka, ktorý robí doslova a do písmena česť svojmu menu. Chcete deťom ukázať ovocné stromy? Alebo sa chcete ukázať pred manželkou a pozvať ju na podvečerné potulky rozkvitnutou alejou? Nápaditosti sa hranice nekladú. Park dodnes ponúka najrôznejšie odrody čerešní – rovnako ako aj pred storočím! Takže ak hľadáte miesto na malú a dokonalú školu v prírode, posaďte svojich malých poslucháčov na lavičky a môžete im rozprávať o histórii. Sad tu vysadili už medzi dvoma svetovými vojnami a pred šiestimi rokmi ho významne presvetlili a obohatili novou výsadbou prevažne ovocných stromov.

Otvoriť v galérii (12)
Žena pod rozkvetlým stromem.
Žena pod rozkvetlým stromem.Source: Profimedia

Nočná bojovka za odmenu

Nepotrebujete ani letné tábory! Chcete pre deti a ich kamarátov usporiadať nočnú bojovku? Keďže v parku Třešňovka boli pri obnove sadu ponechané aj mnohé torzá pôvodných stromov, s trochou fantázie tu večer rozpoznáte siluety čarodejníc, upírov aj ohnivých mužov. Sad má jednoducho impozantnú atmosféru a charizmu a je nevyčerpateľnou studnicou zábavy a najprirodzenejším detským ihriskom. V dosahu sú samozrejme aj klasické moderné ihriská s preliezačkami, zip lineami a pieskoviskom.

Otvoriť v galérii (12)
Chlapec leze po stromě.
Chlapec leze po stromě.Source: Profimedia

Romantické meandre Rokytky

Cez víkendy máte určite chuť vydať sa niekam ďalej, zašportovať si, zobrať rodinu na lahodný obed alebo si len tak užiť cyklistickú sobotu so zastávkou na pivo. Na všetky tieto aktivity je ideálna zase Rokytka, popri ktorej vedú cesty a trasy od výmyslu sveta. Povrchy sú ideálne na jazdu na bicykli, výlety s kočíkom, ranný jogging či nordic walking.

Cyklotrasa Rokytka vás určite unaví, aj keď to nebude jej dĺžkou, ale skôr početnými občerstveniami. Okrem názvu Rokytka sa pre túto cyklotrasu používa aj názov Freyova-Poděbradská-Hořejší rybník. Je dlhá viac ako tri kilometre a bola vybudovaná na trase zrušenej železničnej vlečky. Naučte deti známu veselú pesničku a v rytme „železniční vlečka porazila křečka, skutálel se z náspu do polí“ zaberte do pedálov.

Otvoriť v galérii (12)
Socha u Rokytky.
Socha u Rokytky.Source: Profimedia

Pozorovanie nutrií

Bývanie vo vidieckom štýle v sebe skrýva množstvo idylických momentov, ktoré ľudia z centra Prahy nepoznajú. Jedným z nich je spoznávanie čara a bohatstva fauny a flóry blízko centra Prahy. Na Rokytke žijú nutrie! Bývajú tu odnepamäti, no v posledných rokoch mestskú časť trápi skôr ich premnoženie. Pozorovanie týchto roztomilých zvieratiek je však aj tak čarovné. Najmä pri silných mrazoch a veľkých snehových závejoch vyliezajú vyhladnuté nutrie zo svojich nôr a hromadia sa vo veľkých skupinách v blízkosti ľudských obydlí, kde doslova prosia o jedlo. Po lekcii z histórie tak máte skvelú príležitosť predviesť sa ako vševediaci učiteľ biológie alebo prírodopisu. Poučte deti o tom, že zvieratá v prírode síce kŕmiť nesmú, a výnimočne im ukážte, ako si nutrie pochutnajú na zelenine či tvrdom pečive. Najlepšie miesto je kúsok proti prúdu Rokytky pri Kyjskom rybníku. Okrem nutrií môžete zblízka pozorovať aj kačice, ktoré žijú s nutriami v priateľskej symbióze a sú vďačné za všetko, čo nutrie nezjedia.

Otvoriť v galérii (12)
Nutrie na Rokytce.
Nutrie na Rokytce.Source: Profimedia

Zapotiť sa s kamošom (aj s kamoškou) ďalej než na najdrahšej cyklotrase Európy

Ak sa chcete ale naozaj zapotiť, nechajte menšie deti doma. Cyklotrasa Rokytka je súčasťou aj dlhších súvislých pražských cyklotrás A 26 a 43. Ide o historicky prvú finančne a stavebne náročnejšiu pražskú cyklotrasu. Ako v rozhlasovom rozhovore povedal Jaroslav Martínek, národný cyklokoordinátor z Centra dopravného výskumu: „Vzhľadom na cenu za kilometer je táto trasa najdrahšou cyklotrasou v Európe.“

„Čo znamená dobrá adresa? Dobrá adresa nie je opakom zlej adresy, ale je to opak sebectva. Je to niečo omnoho hlbšie. My všetci máme skreslené predstavy o životnom štýle. Naša západná kultúra by všetko rada odmerala. Spočítala. Ale vôbec neuvažuje o tom, ako definovať prežívanie. Ako chceš definovať zármutok? Keď jazdíte na bicykli a nie autom, máte z toho zážitok. Buď máte toto v sebe, alebo nemáte, a ani neviete, ako to funguje. Rovnako je to aj s dobrou adresou,“

vysvetľuje o cyklistike Jaroslav Martínek.

A Hrdlořezy so všetkým, čo ponúkajú nielen cyklistom, dobrou adresou určite sú.

Otvoriť v galérii (12)
Pár jede na kole lesem.
Pár jede na kole lesem.Source: Profimedia

Všetko na dosah

Keď náhodou zabudnete niečo kúpiť, žiadny problém. Cestu z domova do neďalekého obchodu už máte zvládnutú aj poslepiačky – idete tam vždy, keď ste na niečo zabudli, po tom, ako ste dopili víno na terase alebo keď potrebujete deti uspať nejakou sladkosťou.

Na skok je tu aj pošta, banka, poliklinika a ďalšie zdravotnícke zariadenia, športové kluby, školy a škôlky – vrátane Waldorfskej materskej škôlky Na Jarově a základnej umeleckej školy – a dokonca aj metropolitná univerzita. Navyše je tu aj Vyššia policajná škola a Stredná policajná škola Ministerstva vnútra. Takže si môžete povedať, že deti by vlastne nikdy nemuseli naozaj vyletieť z hniezda – od jaslí až po vysokú školu predsa všetko zvládnu priamo v štvrti Hrdlořezy!

„Budem stále pokračovať v spoločnej práci, ktorá sa týka zlepšovania každodenného života obyvateľov mestskej časti. Máme nastavenú dlhodobú koncepciu rozvoja, čaká nás stavba Základnej a materskej školy U Elektry a rekonštrukcia hostinca U Brabců,“

dodal nový starosta Mestskej časti Praha 9 Tomáš Portlík.

Otvoriť v galérii (12)
Žena s dětmi v parku.
Žena s dětmi v parku.Source: Profimedia

Na metro 15 minút. A v bezpečí.

Keby však predsa len bolo treba z nejakého dôvodu vyraziť niekam ďalej, napríklad za vzdelaním, nie je problém. Do centra Prahy je zabezpečená rýchla dostupnosť priamym spojom električky, samozrejme aj autom či metrom na stanici Palmovka trasy B.

Hrdlořezy sú skrátka dobrou adresou, a to aj napriek názvu, ktorý nie je práve závideniahodný. Ten pôvodne neoznačoval dedinu vrahov, ako sa mnohí možno domnievajú, ale skôr lapajov, násilníkov a bitkárov vtedy označovaných „hrdlorezmi“. Tieto povesti však šírili skôr miestni hostinskí, aby sa u nich ľudia na noc ubytovali a chránili sa tak pred nebezpečím, ktoré na nich údajne číhalo vonku. A im sa tak krásne zvýšili tržby.

Otvoriť v galérii (12)
Talíř plný sýrů.
Talíř plný sýrů.Source: Profimedia

Omnoho viac než „beer tour“

Aj dnes mnohé zariadenia, do ktorých možno pri rôznych príležitostiach zavítať, bojujú o priazeň miestnych, a nielen ich.

Jednou z najštýlovejších je reštaurácia Břežanka, skrytá v zeleni pri Rokytke. Občerstvuje nielen členov športového klubu Spartak Hrdlořezy, ale aj širokú verejnosť. Po chvíľku pokoja si sem rady zájdu mamičky s kočíkmi, pretože je tu detský kútik aj vonkajšia terasa, kde sa griluje. Neďaleko sa nachádza aj vonkajšie ohnisko.

Milovníci zlatého moku poteší Malešický mikropivovar s klasickou českou kuchyňou a rodinnou atmosférou, ktorá len dokresľuje tunajší kolorit. Okrem malešických originálov sa tu čapujú aj zaujímavé pivá z českých a zahraničných pivovarov. Lahôdkou sú špeciality z vlastnej udiarne, ktoré si môžete vychutnať na letnej terase, kde sa často konajú aj kultúrne akcie vrátane degustačných pivných večerov, autorských večerov či cestovateľského premietania.

Otvoriť v galérii (12)
Žena pije víno.
Žena pije víno.Source: Profimedia

Na víno či večerné podujatie v honosnejšom štýle zase môžete zájsť do reštaurácie Baroko, ktorá sa špecializuje na českú i medzinárodnú kuchyňu.

Dnes už legendárna povesť reštaurácie Půda značne presahuje hranice štvrte. Reštaurácia je postavená v štýle sto rokov starého vidieckeho sídla. Môžete sa tu kochať interiérom, ktorý vybudovali z pôvodného materiálu zo starého vodného mlyna z roku 1914. Klasická česká kuchyňa ponúka zemiakovú polievku, tzv. „bramboračku“, pečené mäso a ryby. V dvojposchodovej reštaurácii sa nachádza aj detský kútik. Deti sú však spravidla vo vytržení už len z netradičného interiéru.

Minútkovú kuchyňu a lávový gril ponúka reštaurácia Malešická tvrz. Neformálne posedenie opäť dopĺňa veľká vonkajšia terasa, kde prebiehajú pravidelné hudobné vystúpenia.

Luxusní penthouse na prodej Praha 9 - 146m
Luxusní penthouse na prodej Praha 9 - 146m, Praha 9

Uväznení v krčme…

Či už chcete vyraziť na sviatočný obed, alebo sa len zastaviť na pivo počas cyklovýletu, Hrdlořezy ponúkajú mnohé lákadlá. V historických záznamoch sa hovorí o zaujímavosti – krčme z počiatku 16. storočia, ktorá stála po oboch stranách pôvodnej cesty vedúcej do štvrte Hrdlořezy. Cesta prechádzala skrz krčmu a mala po oboch stranách vráta, ktoré sa dali v prípade potreby uzatvoriť a cesta tak zanikla. Zároveň ale poskytla povozníkom bezpečie. Okrem lokálu mala krčma aj izby, stajne pre kone a kôlne na kupecké vozy.

Uprostred vtedajšej štvrte Hrdlořezy stála na námestí zvonica. Z námestia dnes nezostalo nič a nahradila ho moderná zástavba. Zvon, ktorý prežil niekoľko vojen, prednedávnom ukradli zberači kovov. Napriek tomu je dnes táto pražská štvrť vynikajúcim moderným a hlavne výchovným bývaním, ktoré rozvíja predstavivosť a poznatky vašich detí, ako aj vašu vlastnú fantáziu. Užite si štýlové bývanie s nádychom histórie!

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie